Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ghost in the shell - innocence


Sidonix
post Feb 4 2005, 06:53 PM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



grafica cgi putin exagerat implementata...capitolu storyboard e complex realizat in stilu ultra filosofic al lu' Oshi...l-am vazut de 2 ori sa-mi dau seama ce voiau sa zica :roll: ..concluzia mea e ca primu film e mult mai reusit, probabil si pt ca a fost primu /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 4 2005, 11:18 PM
Post #22


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



In primul film totul are o logica... chiar si grafica... in Innocence e suparatoare abundentza graficii pe computer cat si abundenta de citate. Da, este superb stilul lui Oshi, dar e un pic prea greu.... asta referitor la partea ideilor dezbatute in discutiile mult stilizate cu citate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 9 2005, 06:19 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...pacat ca au stricat linia originala..ar fi fost un nou hit daca continuau de unde a ramas primu film :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 13 2005, 06:42 AM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Pai, ca story continua intr-o anumita masura primul film...
Dpdv al grafici...trebuia sa o faca cat de cat revolutionara....cum a fost si cea din primul film. La ora actuala...grafica "revolutionara" trebuie sa se lege de cgi..... Uni accepta asta alti nu... Depinde cat de conservator esti :wink: !!! /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 19 2005, 07:51 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda ...sa zicem...continua un punct din primu...eu consider ca cgi-ul e fol pt ca usureaza munca de productie...in loc sa faca zeci de mii de desene se simplifica folosind comp...din pacate prin asta se pierde din chintesenta anime...un singur lucru mi se pare bun prin tehnologia CG, introducerea coloristicii digitale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Mar 17 2005, 05:55 PM
Post #26


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Mi-a placut Ghost in the Shell Innocence si am ajuns si eu cam la aceleeasi concluzii ca si voi. L-am vazut o sg data si ma chinui sa-mi fac tp sa-l mai vad macar o data. Mi-a fost mila sa-l fragmentez cu pauza si reluare faza cu faza. l-am lasat in pace macar prima data. Totusi, mi-a placut ff mult primul film. Serie n-am vazut. Totusi din asta mi-a placut faza din casa (nici macar nu-s sigura a cui). Ideea de a nu sti ce e realitate si ce nu. In al 2lea nimic comic; in primul este o faza misto in care ea zice:"you can drive now."
Tot in primu mi-a placut ca Mitajko Kusanagi facea scufundari-e o idee interesabta mai ales k dupa aia zice ce simte : "fear, cold, alone, hope". sent in contradictoriu. Interesant.
Muzica de Kinji kawai e iarasi misto.
Concluzie: merita vazut de mai multe ori din toate punctele de vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Mar 23 2005, 07:34 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Azi am terminat si eu innocence si mi-a lasat o parere relativ buna,numai ca nu se compara cu primul...subiectul este uneori greu de urmarit.In schimb mi-a placut f mult cum au iesit ochii tipelor...very nice,atat de albastri.Nice work.Si am obs ca erau multe idei filosofice si multe quoteuri din confucius.Still,the first one is beter... :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WilliE
post Apr 25 2005, 12:00 PM
Post #28


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
From: Home on the Green Fields
Member No.: 1.211
Points: 2



Voi vad k tot aveti ceva cu primul Ghost, totusi finishul este intr-un stil oarecum japonez, adica final deschis. Crezi ce vrei, imagineaza-ti ce vrei.. Cat despre grafica...keyword:evolution. Superba imbinarea intre 3d si 2d. Nu este stilul clasic, si nici nu cred k as fi vrut sa fie, acum k il vad a n-a oara. Ideea e ca pana la urma fiecare isi are propria parere. Cat despre 3d, cine a vazut Appleseed (stiu k e topic dedicat), pentru k acolo nu poti spune k imbinarea dintre 2d si 3d este buna pt k...ea lipseste, tot filmul e 3d...si ce a iesit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Jun 16 2005, 08:07 PM
Post #29


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Foarte frumos filmul. A trebuit sa ma uit de 3 ori ca sa fiu multumit ca am inteles cat de cat.
Ca grafica mi-a placut mai mult primul. Al doilea parca a exagerat un pic.
La primul m-au lasat cu gura cascata primele scene de actiune, la 2 deja eram familiarizat cu universul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueninja
post Jun 29 2005, 02:36 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: --
Member No.: 1.246
Points: 2



Deci nu exista titrare in romana, ca eu nu am gasit-o asa ca am inceput sa o traduc din engleza dar numai vreo 25 de minute din film am reusit
pana acum
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 29 2005, 03:15 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Actuala subtitrare in engleza este incompleta si facuta dupa ureche deocamdata.Eu zic sa mai astepti pana apare o versiune mai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_of_night
post Aug 22 2005, 06:34 AM
Post #32


Kaneko Taniguchi
***

Group: Members+
Posts: 140
Joined: --
From: In My Bed......
Member No.: 1.139
Points: 4
Gender:



Si eu am vazut Ghost in the shell 2 inocent pur si simplu m-am indragostit de el dar faza haioasa e ca nu l-am vazut pe 1 si acum caut ca nebuna pe dc++.Daca este cineva din iasi si are ghost in the shell 1 il rog frumos sa mi-l imprumute putin ca sa il copii pe calc ....plss :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 22 2005, 12:22 PM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Angel, il am eu si pe cd si dvd, pot sa ti-l dau, da-mi un mesaj si stabilim ( sau mail - ebradeanu@yahoo.com )
well, GITS 2 e bun ,fara discutie, dar are niste probleme.Grafica e SUPERBA, n-am mai vazut asa ceva... pe o scara de la 1 la 10 ar primi 11, oricum am inteles ca a avut un buget de 16 mil $, hehe
Povestea e foarte complexa, chiar mult prea complexa, si aici vin problemele.Imi plac filmele filosofice, complicate, dar innocence e prea de tot, PREA MULT, prea multa vorbarie , filosofie - la un moment dat vorbesc cu citate din Biblie, J Milton, etc - COMMON guys.Efectiv devine obositor, si aproape ca imi pierd interesul pt film.
Primul film e incontestabil mai bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Toru
post Aug 24 2005, 08:17 AM
Post #34


Heartless Archangel
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 9-August 05
From: Piatra Neamt
Member No.: 1.723
Points: 2
Gender:



Sunt de acord cu Emanuel la faza asta...primul film e incontestabil mai bun...isn't it always?!?grafica celui de al doilea chiar este superba in comparatie cu anime-urile existente...sau cel putin din cate am vazut eu pana acum...nota 15 pe putin :P
Mi-a placut ca este mult mai complicat...il face mai interesant de vazut... :D

@cat despre fazele cu subtitrarea...eu nu inteleg...l-am vazut anul trecut in vara cred, si sub era in engleza si perfect tradus...whatever...care sta mai aproape de braila si vrea sa-l vada sa i-l ceara kisei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Dec 12 2005, 08:49 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



mi-au placut... amandoua. desi o sa trebuiasca sa ma mai uit de cateva ori la ele sa pricep pana-n toate panzele. :)

insa pt mine a fost ceva nou... si mi-a placut. desi recunosc ca primu mi-o placut mai mult... poate fiindca mi-a placut mult kusanagi.... insa batou e o persoana complexa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 3 2006, 07:09 PM
Post #36


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Povestea filmului nu e chiar asa complicata cum ziceti voi: bad guys fac copie la ghostul unor fete iar 'papusile' astfel rezultate o iau razna si incep sa-si omoare proprietarii. Partea nasoala e alta. In primul rand vorbaria care te scoate din sarite; unele dialoguri au vrut sa fie atat de filozofice incat au rezultat niste complete aberatii fara sens. In al doilea rand, absenta lui Motoko din cea mai mare parte a filmului; obisnuiti cu primul film si cu cele doua serii unde povestea se cam invarte in jurul ei, ne lovim de un film unde personajul principal este Batou. Si in al treilea rand, durata foarte mica a filmului, la fel ca si in primul; o ora juma este prea putin pentru un film asteptat de asa multa lume, doua ore ar fi fost mai potrivit zic eu.
Per total e un film bunicel, are o grafica incredibila cu detalii ametitoare, o coloana sonora la fel de buna si minunata ca primul film si niste scene de actiune bestiale :D (cand Batou rade cuibul ala de Yakuza e un deliciu)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Apr 3 2006, 08:20 PM
Post #37


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Hmmm,daca vorbiti despre filmul "ghost in the shell 2" ... parerea mea ii ca primul a fost mai fain decat partea a 2'a.Cu toate ca nici nu se pune problema graficii (chiar super in partea a 2'a) ... probabil o sa-l mai revad candva,sa vad daca nu am pierdut ceva din el (sincer sa fiu, am cam adormit pe la mijlocul filmului :D :P )
Hai ca va las ... :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Apr 4 2006, 06:55 PM
Post #38


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Notele mele pentru GITS Innocence:

- story: 9 (poate prea filosofic uneori, dar totusi un story bun)
- actiune: 9 (are faze in care actiunea e rapida, bine legata dar are si cateva secvente cand parca totul se opreste in loc)
- grafica: 10 (no more comments, e clar)
- faptul ca Motoko a lipsit: 7 (why? [crying] :huh: )

Trebuie sa recunosc ca GITS 1 mi-a placut mai mult. Dar Innocence are punctele sale bune si astfel nu e departe de el in optiunile mele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 19 2007, 04:04 PM
Post #39


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



M-am apucat de Ghost in the Shell cu asteptari mari, pentru ca vazusem o alta opera a lui Mamoru Oshii, Jin-Roh, si deci eram cumva pregatita in ce priveste stilul. Cel mai apropiat ca stil de regie mi s-a parut a fi Andrei Tarkovsky, regizor care m-a fascinat dintotdeauna. Si mai stiam cate ceva despre Ghost in the Shell din niste discutii pe care le avusesem mai inainte, relativ la anime-uri din care s-au inspirat creatorii lui Matrix.

Ideea e ca nu stiu de ca marea majoritate considera Innocence ca fiind superior primului film. Bine, ca aceasta parere nu reiese din discutia voastra de mai sus, e o parere mai mult a lumii americane. Din discutia voastra de mai sus reiese exact inversul. Dar, dupa mine, cele 2 formeaza o opera unitara. E drept ca Innocence este incredibil de bine realizat grafic, ca avem imagini mai spectaculoase, poate mai multe descrieri, dar ca filosofie si ca actiune... sunt comparabile. Mie cel putin mi-au placut la fel de mult.

Primul seteaza lumea si personajele... personaje de care nu m-am legat imediat, pentru ca sunt mai deosebite, fata de alte anime-uri. Dar, odata ce incepi sa le cunosti, rezonezi cu ele. Dupa Innocence, imi place tare Batou, mai ales de cand i-am vazut parte umana, dar l-am indragit si pe Togusa (imi place teribil seiyuu-ul, cu vorba lui cumva bolovanoasa, inca de cand l-am auzit ca Spike Spiegel). Si nu poti sa n-o placi pe Motoko.

Muzica e de mare valoare. Kenji Kawai a avut mare inspiratie. Si e foarte bine folosita. Genericul e excelent, la ambele filme. Tema mai e folosita mult in momentele descriptive, imaginea orasului, o combinatie de cultura chineza si thai, incredibila si fascinanta catedrala, statuile uriase, totul... Mai mi-a placut mult melodia de cafe concert, din momentul in care Batou se intoarce acasa, e in masina si se aude River Of Crystals. Superb moment... si superba masina.
(Pentru cei care s-au indragostti de tema, incercati in acelasi stil Himekami, albumul VoicesBest!)

Sunt filme care sa vad de multe ori, pana ajungi sa le cunosti. Cel putin, pana reusesti sa patrunzi toata parte filosofica. Citatele se dau iute, trebuie revazute si aprofundate. Mai ales, ca unele nu ne sunt cunoscute, sunt multe citate budhiste si din scriiitori japonezi. Dar sunt excelente, mie mi-au placut la nebunie, iar cei care zic ca sunt prea multe sau ca pur si simplu exista, n-au inteles esenta. Fiecare citat e pus cu un anume scop. Sunt puse nu pentru prima sau a doua vizionare, ci pentru a "n"-a vizionare. Trebuie sa stii ce se intampla si sa meditezi.

Ritmul e perfect. Alternanta de momente de actiune, cu discutii filosofice si momente descriptive... e superb facuta. Exact secventele in care parca totul se opreste in loc, de care vorbeste jkno, si modul in care sunt plasate in anime, ii da mare valoare. E o caracteristica a filmelor de arta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 20 2007, 10:23 AM
Post #40


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



uiti un lucru important - pentru a-l vedea de mai multe ori trebuie sa iti fi placut prima data. E atata filosofie si citate in filmu asta incat devine inervant - sincer nici nu prea imi mai pasa ce a vrut sa zica Oshii. Cred Mamoru este un director excelent -are cateva filme geniale - Akira si Jin Roh fiind printre ele. Din pacate, omul are tendinta de a sari calul - ex. : Cat Soup, Angel's Egg, Gits Innocence.
Imi plac filmele filosofice, dar Innocence e prea de tot - autorul uita ca scopul final al unui film este to entertain, sa relaxeze, nu sa fie un curs de filosofie hegeliana (sau kantiana, sau.... :blink: ). Problema apare in momentul cand iti dai seama ca ai nevoie de o enciclopedie pt a urmari filmul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |