Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime cu lacrimi


Mimi
post Jan 1 2006, 02:03 AM
Post #21


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.079
Points: 42
Gender:



am plans o data la yuyuhakusho ca cica murise o batrana...o ucise unu , iar dupa cateva saptamani am aflat ca batranica nu avea nimic adik nu murise !! am plans degeaba ! iar la Inuyasha am plans la episodul in care Kagome statea sub copac si spunea ca-l iubeste pe Inuyasha.....si la episodul in care sesshy a salvat-o pe Rin...dar la ala chiar nu stiu de ce am plans..cred ca de fericire ca a facut si el o fapta buna !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Jan 1 2006, 03:33 AM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



Grave of the Fireflies mi se pare cel mai trist anime... asta m-a durut cel mai mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 3 2006, 07:55 PM
Post #23


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că depinde de persoană, şi de moment... Dacă există suficientă empatie pe moment şi se īntīmplă să te fi identificat cu personajele sau scena să-ţi evoce ceva, e foarte posibil să reacţionezi. Dar cum reacţionează fiecare e diferit. Unii nu se manifestă vizibil, unora li se umezesc ochii, unii plīng de-a binelea. Nu īnseamnă că dacă nu se zguduie cămaşa pe tine eşti insensibil.

Īn al doilea rīnd, trebuie o anumită cultură anime īnainte de-a te lăsa (sur)prins emoţional de scene. Am un prieteni care pur şi simplu nu pot lua anime īn serios, pentru ei sīnt toate desene animate şi gata, ceva frivol şi copilăresc. Modalitatea de prezentare artistică e puternic īnrădăcinată īn mintea unora dintre noi şi are mare importanţă. Aceiaşi prieteni apreciază un film cu oameni, sau o pictură, sau o piesă muzicală cultă, dar nu pot trece peste bariera prezentării la anime, şi nici n-or s-o facă pentru că refuză să exerseze. Aşa că, repet, la "īncepătorii" anime e probabil să treacă un timp pīnă să īnceapă să nu mai facă diferenţă īntre o scenă anime şi una de film, şi să privească dincolo de ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 24 2006, 04:33 PM
Post #24


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Eu personal plang la anime-uri si nu mi se pare ceva aiurea sau pueril, nu o fac nici pentru ca ma identific cu personajele..daca ceva e trist plang...(lol desi uneori mi se pare aiurea pentru ca in viatza de zi cu zi - nu plang..trebuie sa se intample ceva iesit din comun ca sa plang, spre deosebire de anime-uri unde ...plang destul de repede:P si de des :rolleyes: chiar ma intreb daca am vazut o serie neudata de o lacrima?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

YamiVegeta
post Apr 23 2006, 10:01 PM
Post #25


100% Elf Girl *_*
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 23-April 06
From: ...lost somewhere near Arad >_<
Member No.: 2.466
Points: 107
Gender:



Hmm de plans (pe bune) nu am plas la nici un anime, dar mi-au dat lacrimile la cateva faze din niste anime-uri: de exemplu in Angel Sanctuary cand moare Sara la sfarsit, sau in DBZ cand da Vegeta Ultimate Sacrifice la Buu, sau in X a fost o faza cand moare prietenul lui Kamui, cel care da cu curent (nu mai stiu cum il cheama), sau in OVAul din Kenshin, cand o omoara fara sa vrea pe Tomoe >.< Atatea faza, dar nu imi mai aduc aminte . Iubesc genul acesta de animeuri, ce sa zic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Joey
post Apr 23 2006, 11:57 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: --
From: Domino City (SB)
Member No.: 1.579
Points: 162



De plans am plans odata (cu Majin in retea :D ) la filmul "The Legend of Trunks"...cand moare Gohan...super lacrimogena faza...in rest n-am mai plans pe bune...faze lacrimogene ar mai fi si in MIdori No Hibi...poate chiar Elfen Lied sau NGE
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 16 2006, 12:02 PM
Post #27


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Ok nu cred k am plans la vreun anime dar au fost cateva care m`au emotionat si a aparut in coltul ochiului o lacrima :P cre ca cele mai triste anime pe care le`am vazut sunt urmatoarele:

1.Grave of the fireflies: Sad, sad, very sad. Dupa parerea mea cea mai buna productie a Studioului Ghibli.Nu`l recomand pers slabe de inger :( ;

2.Now and Then, Here and There: Cel mai trist anime ever! E absolut brutal pov fiind despre tragediile aduse de un razboi. Daca nu va deranjeaza crima, tortura, violul, moartea si si nedreptatea va sfatuiesc sa vedeti aceasta serie;

3.Fullmetal alchemist: Alt anime care mi s`a parut super trist mai ales la moartea lui Maes*ok,ok fine I cried at this part <_< *;

So there you have it. The top of the list :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 16 2006, 03:29 PM
Post #28


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Yeah,yeah ... unele serii sau filme mi-au "atins coarda sensibila" ... da probabil de aceea ca-mi erau "cunoscute <_< " unele situatii sau eram la pamant :D ,and da,si coloana sonora ...

1. Grave of the fireflies (no comment)

2. Kimi ga Nozomu Eien (yeah :( )

3. In Elfen Lied niste episoade <_< :P

4. Saishuuheiki kanojo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 16 2006, 04:37 PM
Post #29


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



VB. serios cu Elfen Lied?
Mie mi-au dat lacrimile la ultimul episod (dar am zis-o si pe topicul serialului :D)

P.S. Si la Gantz cand a murit Nishi... ce ciudat mai sunt si eu :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zander
post May 17 2006, 11:34 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 16-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.549
Points: 26
Gender:



Well, probabil ca in orice anime de calitate (ne referim aici la genuri care se preteaza subiectului de discutie ales) sunt momente mai emotionante, fie ele animeuri mai mult tragice sau mai mult cu happy end.
Plans e mult zis dar sa ma trezesc involuntar cu o lacrima s-a mai intamplat, si fazele cand au fost pe cat se poate de diverse.
In Maburaho de exemplu cand SPOILERisi foloseste eroul principal ultima vraja si moare transformandu-se in cenusa, ulterior in fantoma,/SPOILER momentul acela fiind realizat atat de bine, incat m-am trezit cu o lacrima.
In Elfen Lied, well, mai de fiecare data cand aud OT-ul ma cuprinde o stare specifica ,dar fie aici e si din cauza melodiei genaial facute (chit ca pronuntia in latina nu prea e cum canta ei :P), si din cauza animeului care pot spune ca m-a marcat destul de mult incat sa il vad de 3 ori :)
Toata seria Saikano, mai ales momentele spre sfarsit: SPOILERla sfarsitul ep 9 sau 10 parca, cand apare mesajul cum ca daca doriti happy end stop now, pentru ca urmatoarele episoade o sa aduca numai pain and missery... si evident am continuat sa ma uit /SPOILER. Now that was sad !

Acu ma pregatesc sa ma uit la AIR si din cate am auzit nu ar strica sa am langa mine un pachet de servetele si/sau o vodka buna pentru momentele ce or sa fie... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anna_jane
post May 27 2006, 09:57 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 21-May 06
Member No.: 2.572
Points: -46
Gender:



Nu am plans la nici un anime inca , nu am vazut pana acum un anime care sa ma faca sa plang ,poate o sa fie mai incolo , dar nici atunci nu cred fiindca animeurile nu sunt chiar asa de dramatice parerea mea ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post May 27 2006, 10:04 PM
Post #32


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



hmm o sa ziceti k sunt tampit dar eu nu cred k o sa va vina a crede mai aveam putin si plangeam la rurouni kenshin primul act :)) din primul ova chiar mai aveam putin si plangeam nush ce ma facut sa plang dar totusi o lacrima tot a cazut ^^ hmmm e faza cand e kenshin mic si ii este ucisa asa zisa familie. dar nu mai conteaza :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Aug 10 2006, 04:06 PM
Post #33


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Nu pot sa spun ca am plans cu lacrimi, dar m-am emotionat puternic la episodul din Scrapped Princess cand Pacifica a fost injughiata de fratele geaman chiar sub ochii fratelui ei vitreg, care intotdeauna a protejat-o de catre cei care voiau s-o omoare... :unsure:
Dar...cu mult timp in urma, sa zicem ...in urma cu sapte ani s-a difuzat un anime, "Lady Lin", pe tvr 2. Acela a fost singurul anime la care plangeam aproape la fiecare episod. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 10 2006, 04:25 PM
Post #34


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ah, si eu am vazut Lady Lin, dar nu-mi amintesc sa fi plans vreodata. :D Stiu ca-mi placea mult si mi se parea mai degraba ca avea o atmosfera oarecum vesela. :)
Cat despre alte anime-uri, nu cred ca am urmarit vreunul care sa ma faca sa plang... but then again, nici nu am vazut anime-uri foarte dramatice... inca. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Aug 10 2006, 04:44 PM
Post #35


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Aug 11 2006, 12:25 AM)
Ah, si eu am vazut Lady Lin, dar nu-mi amintesc sa fi plans vreodata. :D  Stiu ca-mi placea mult si mi se parea mai degraba ca avea o atmosfera oarecum vesela. :)
Cat despre alte anime-uri, nu cred ca am urmarit vreunul care sa ma faca sa plang... but then again, nici nu am vazut anime-uri foarte dramatice... inca. :P
*



Hmm...mie cel putin mi s-au parut cam triste,mai ales primele episoade(cele in care erau aratate secvente din moartea mamei ei)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 10 2006, 05:02 PM
Post #36


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Dap, inteleg ce zici, si is de acord. :) Ziceam ca mi s-a parut ca avea o atmosfera vesela din cauza personalitatii lui Lin, care era mai tot timpul zambitoare si stia sa treaca peste greutatile pe care le intalnea. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Sep 21 2006, 07:22 PM
Post #37


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Eu am plans la ultimul episod din elfen lied. A fost fff emotionant momentul daca stai sa te gandesti ce viata avea Lucy and all.Si acuma plang la aproape fiecare episod din Full Metal Alchemist (cel mai touching a fost cand i-a luat in brate senseiul...tb sa il termin cine stie ce surprize mai apar).
Sunt mai sensible from nature...asa ca eu as plange la orice anime cu poveste super trista sau romantica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 21 2006, 09:17 PM
Post #38


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



si eu am plans la fma...e un anime cu adev emotionant.... kt despre lady lin....seria asta nu era prea lacrimogena...doar anumite ep au fost mai touching :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oscar francois
post Oct 13 2006, 12:46 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 10-May 06
Member No.: 2.535
Points: 25
Gender:



o da am plans cand eram mai mica prin anii 91-96
1. Candy Candy-nu mai retin de ce
2. Perine
3. Sailor Moon la luna splende-a doua serie cred ...la episodul in care Marzio a rupt legatura cu Bunny(sorry dar numele personajelor le stiu doar in italiana, caci seriile le-am vazut numai pe italieni)..tin minte ca acel episod l-am inregistrat pe o caseta audio...hmm ce vremuri..
4.Una spada per Lady Oscar(Rose of Versailles) am plans la ultimele episoade(de asem inregistrate pe cas audio)...nu voi fi spoiler pt a spune motivul..inca imi amintesc..cel mai bun anime al tuturor timpurilor
5. e da si era cat pe ce sa plang la Ayashi no Ceres...mi-a atins "coarda sensibila" ..lucru nemaintalnit de la Lady Oscar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Autumn Shadow
post Oct 19 2006, 02:05 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 18-October 06
From: Giurgiu
Member No.: 3.141
Points: 65
Gender:



Nush ce sa va zic, fratilor...sunt mai ... sa spun emotiva...si plang cam la orice... :)

Asa ca nu pot sa spun animeul X e de plans animeul Y nu e, cand eu am plans la ambele :blink: :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |