Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> OST din diferite anime


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Stiu ca acest subiect a mai fost abordat dar eu as vrea sa discut despre acele anime-uri cu un OST aparte deosebit printr-un stil propriu, original.

In primul rand am deschis acest topic gandindu-ma la muzica din Initial D. Pur si simplu adrenalina !!!

In al doilea rand ar fi muzica din hack//SIGN (interpretata de See-Saw). Am ascultat si cateva melodii din Noir care aduc putin cu acel stil.

Ar mai fi muzica din Gundam Wing , la fel cu un ritm propriu, desi spre deosebire de seriile mentionate mai sus nu apar in background pe parcursul episoadelor. De curand am vazut Gundam Seed si am ascultat o combinatie inedita : muzica stil GW cantata de See-Saw. Foarte reusita combinatia.

Astept parerile voastre desi probabil multi nu au vazut hack//SIGN , nici Initial D. Si nu numai despre aceste OST dar despre oricare alt anime in care muzica v-a impresionat in mod deosebit. Evident, sunt destule anime cu un OST foarte bun dar acestea mi se pare ca au un stil aparte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dd
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 103
Points: 2



Personal apreciez mai mult endingurile de exemplu cele doua din GTO sau Inuyasha, de asemenea mia placut motivul ciasului din Noir, dar mai mult ca orice ma impresionat tema evenimentelor culminante din X-TV serialul.
De asemenea un opening bun il are si Spiral. Poate ar trebui sa vorbim de o reteta care trebuie respectata in cazul unui anime de succes. Desigur aceasta trebuie sa contina cel putin un fragment muzical care sa miste ceva in sufletul celor ce urmaresc serialul sau sa gidile placut urechea.
AR fi multe de spus despre ost-uri poate ca fiecare e frumos in felul sau iar ceea ce face dintr-un ost un mare succes e faptul ca-i preferat de foarte multe persoane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Un OST care mi-a atras atentia este cel din Escaflowne (si din serial si din film). Aproape perfect. Muzica creaza atmosfera potrivita, de alta planeta/lume. O lume misterioasa, neexplorata, aproape barbara. Instrumentele care contribuie cel mai mult la aceasta atmosfera sunt flautul si harpa.
Un exemplu bun ar fi momentul cand Van foloseste mecha-ul in lupta cu Allen (mai exact este vorba de melodia 'Ask the Owl'). Pe fundal se aude o muzica cu un sunet industrial, mecanic ce duce cu gandul la mecha (o masinarie), cu un ritm destul de alert ce semnifica actiunea/batalia, si cu un iz de melodie de trib cantata in timpul unei competitii/festivitati. Acel moment reprezinta pentru mine imbinarea aproape perfecta intre imagine si sunet.

Un alt OST destul de reusit este cel din Naruto. Rebel (punk) cand trebuie, melodia din generic ce caracterizeaza serialul, linistit/meditativ in momentele de repaos, iar in scenele de actiune avem parte de o muzica rapida ce contine influente din muzica traditionala japoneza care amplifica impresia unui univers 'populat' de ninja.

Daca un OST nu este instrumental sau macar jrock interesul meu fata de el se apropie de 0.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



suport pararea lui Demiurgus 100%. Asa este. Am vazut recent un anime (WolfsRain) unde in unele parti ale episodului intra un background music unde se canta, si se suprapune cu dialogul - nu e chiar excitant. Nici animeurile care vor sa 'americaneasca' anime-ul bagand musica americana sau jazz nu fac un feeling excelent (Cowboy Bebop / GadGuard).

Naruto soundtrack rulz
so does GundamSeed's


Din pacate am vazut inca prea putin anime fatza de altii sa continui discutia pe un nivel mai elevat, dar sper sa se schimbe situatia in curand. :D


my 2 cents
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Legat de OST-uri mie imi plac mai multe. De exemplu, OST-ul de la Serial Experiments Lain, in special Cyberia Mix, care contine piese de club, rock, etc. Imi mai plac OST-urile de la Noir, BBC, EVA, si altele.
Piese individuale de la diferite anime sunt destule care imi plac si am reusit sa strang destule cu trecerea timpului pentru ca mai in fiecare seara eu downloadez muzica. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Eu inteleg ca Yuki are o placere diabolica sa faca posturi inutile...Ce vretzi sa mai luam odata cearta de la poll unde cineva nu spun cine...este afon...si face polluri total neinformate......iar voi meseriasii astia ce asculta Ost de animeuri de fatalai si fetitze...vretzi sa o luam de la inceput...Muzica de la Initial D se asculta Yuki doar cind faci tu gimnastica dimineatza ..devreme..ca sa nu se depuna celulita...bleah....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Daca e un post inutil nu va posta multa lume si probabil va fi sters, dar nu vad de ce trebuie sa jignesti lumea. Wow si care ar fi acele anime-uri
QUOTE
de fatalai si fetitze
? Initial D care-i cu masini ? Gundam care-i cu mecha sau Noir ? Singurul care ne face sa ne certam esti tu. Daca nu ai ceva de spus in legatura cu subiectul ce se discuta nu mai posta. Cu toate ca e inutil sa te rog. In fond tu ai o placere diabolica de a scrie posturi inutile ca acesta. Iar ceea ce ai scris despre muzica din Initial D chiar m-a enervat. E inutil sa-ti reprosez acest lucru , stiu ca-ti dau doar satisfactie. :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Domnisoara Yuki....In primul rand trebuie sa-ti cer scuze....si un saru mana ...
Apropoul meu era la muzica BG care citeodata te ia cascatul ascultind-o...
PS:Ca sa stii sa enervezi un om trebuie sa stii psihicul uman....Daca nu stiai eu am facut pe linga drept si citeva cursuri de specialitate (Psihologie,Filosofie,Sisteme Sociale..etc) ...privind motivarea cognitiva..influentzarea luarii deciziilor la nivel intern adica a vointzei psihice...manipularea deciziilor in momentul extiorizarii.. comportamentul individului ..and stuff...asta asa ca sa ai o idee de ce sunt capabil...
PS2:De acuma sunt dragutz...promit...nu o sa te mai deranjez..nici..cu postari inultile nici cu postari utile...bleah.... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



vai, ai fost si tu dragut :D . Dar cu posturi utile esti bine venit oricand, chiar si cu cele inutile, dar sa nu mai fie jignitoare ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Unregistered









Mie mi-a placut ST-ul din Rurouni Kenshin OVA Seishouken.
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



pai.... mie Berserk misa parut deosebit...
apoi Hellsing.
si binenteles Noir si Escaflowne care sunt altceva :)

Ghost in the shell are un ost care pare actual oricand.....lam ascultat la distanta de 2 ani si misa parut lafel de minunat.Este deosebit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



nu stiu dece, dar nimeni nu a zis ceva de ostu de la evangelion. cruel angel's thesis e unul dintre cele mai marfa osturi.

dar asta e parerea mea. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Poate ca ma insel dar OST nu se refera la totalitatea melodiilor dintr-un anime ? Pentru ca am mai spus , melodii superbe sunt in foarte multe anime ( iar "Zankoku na tenshi no thesis" - openingul de la Evangelion e una dinyre ele) dar ca sa spui ca un anime are un OSt bun trebuie sa iei in consideratie openingul endingul, melodiile din bacground si celelalte melodii ( image/ character songs ). Cel putin asa sta treaba in viziunea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mie cel mai mult mi-au placut ala din Mononoke Hime si ala din Grave of the Fireflies .... in general astea de la Studio Gibli au muzika buna .
Apoi Noir si Hack Sign .... si mie mai ii plac si OST-urile din jocuri de psx .... cum ar fi Final Fantasy sau ....hmm , parca si in Resident Evil era ceva misto :)
Ah , mai era si ost-ul ala din Samurai X Remembrance ! SUPER !
Hmmm .... si ar mai fi ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



OST-uri deosebite gasesc a fi cele de la Ghost in the Shell (filmul si serialul), Vampire Hunter D Blood.
Prefer totusi clasicii din Rah sau NGE.

Sidonix, data viitoare cand ti se pare ca un topic este inutil, trimite un pm moderatorului forumului sau unui admin.
In fond, fatalaii si fetitele de aici au gusturi sub cele ale unuia cu atat de multa pregatire (si la ce ti-a folosit, exaxt? Pari antisocial), dar nu inseamna ca ai dreptul sa tragi concluzii total deplasate si, de ce nu: CARE NU TIN DE TOPIC.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Urfe vom discuta pe canal direct comportamentul meu antisocial(nu par sunt) si cel vertical al Tau....
Ps:Sper sa te tina verticalitatea ta mult laudata cind vom discuta.
Ps:La momentu respectiv dle ADMINISTRATOR MODERATOT ULTRAVERTICAL URFE umblai creanga nu stiu pe unde si ti se rupea...de forum ...cit ai fost plecat???1 luna ???...si chiar imi faceam ginduri ce o fi cu Urfe....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hm... uitasem: OST-urile de la Lain, Sailor Moon si Noir imi plac si ele. Plus ending-ul de la Naruto.

Sidonix> pe pm, ok? Nu-n public. 10x anticipat.

Trebuie sa fac o completare: m-am indragostit de ending-ul de la Naruto. Animatia si melodia sunt ABSOLUT SUPERBE. Cautati 'Wind' si face-ti un download (in jur de 6.5 MB). Merita!!!!
Schimbarea e absurda.. atat opening-ul cat si ending-ul se schimba de pe la episodul 26 (?!?!?!?!.. ceva atat de inexplicabil pentru mine. M-as fi utat la Naruto si doar pentru ultima melodie... )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hmmm...Sidonix , e usor sa iti imaginezi lucruri .....
Uite , desigur ..... in timp ce Yuki bicicleaza la 5 dimineatza se pot intampla numeroase lucruri .......
De exemplu , imi vine usor sa imaginez un solitar teribilist inaintat in varsta care , in urma unor schimbari radicale petrecute in viatza lui , devine ferm convins de faptul ca este misogin , si , de suparare , sau nu , mai bine zis de extaz in urma constientizarii adevaratei sale conditii , consuma numeroase laxative , urmand sa isi petreaca minute creative in camera in care poate intra o singura persoana ... hmmmm...la acelsi moment matinal , 5 dimineata ..... si se mai pot intampla atat de multe .....
DA , bine ca nu cunosc o asemenea persoana . Bleah !!!! :lol: :lol: :lol:

Urfe , simt nevoia sa te felicit pentru atitudine 8)
Hmmm...Sidonix , nu cred ca Urfe trebuie sa se justifice inaintea ta...tu iti dai seama ca adevarata viata nu include si acest forum , sau cel putin nu in proportiile prea mari . Si n-ai de unde sa stii ce i se rupe lui Urfe :P De exemplu mie azi mi s-a rupt clantza . LOL , de fapt , mi-a rupt-o instalatorul cand a vrut sa deschida usa fara sa stie ca era incuiata. :lol: Da , ala e un om care nu stie sa isi dozeze puterile. Mai exista si oameni care nu stiu sa isi dozeze bunul simt.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Fate...o sa mi dozez bunul simtz personal cind vin in bucuresti.....pt fiecare din voi.... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hei hei... acum sa lasam astea. Ramanem la topic, k? Reactiile intarziate sunt uneori la fel de periculoase ca si cauza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |