Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Appleseed 2004


SebyTheDragon
post Feb 13 2005, 06:32 AM
Post #21


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nu are a face placa video.Daca iti merge un Divx iti merge si asta....
Varianta care o am io ...pe 2 cduri e codata xvid..Se vede lacrima si merge super fluent daca are ca codec xvidul...Mai sunt alte decoderuri care emuleaza si xvidul....atentie la ele...pt ca deobicei o sa aveti frame rate mai mic....chiar daca compu e destul de puternic..Verificati sa fie folosit xvidul :wink: !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fox
post Feb 16 2005, 07:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 821
Points: 2



[quote=SebyTheDragon]Nu are a face placa video.Daca iti merge un Divx iti merge si asta....
Varianta care o am io ...pe 2 cduri e codata xvid..Se vede lacrima si merge super fluent daca are ca codec xvidul...Mai sunt alte decoderuri care emuleaza si xvidul....atentie la ele...pt ca deobicei o sa aveti frame rate mai mic....chiar daca compu e destul de puternic..Verificati sa fie folosit xvidul :wink: !!![/quote]
Nu sunt sigur ca e asa..am vazut filmul pe calc. meu de acasa(o rabla de PIII cu placarivatnt2) si nu aveam frame de loc iar sunetul se auza inainte sa se intample fazele,total aiurea.A doua zi m-am uitat la el pe calc. de la servici cu aceleasi codecuri ca si cele de acasa si se vedea ok..singura diferenta e ca la munca am un amd 2500+ cu geforce 4 soooo nu sunt chiar atat de sigur ca nu e de la hardware....
Revenind la anime grafica e buna cu toate ca animatiile faciale sunt cam inghetate,backgroundurile,texturile si shaderele sunt net superioare fata de final fantasy insa daca e sa compar grafica(in afara de personaje)cu GITS2,aplle seed-ul cam pierde teren /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 16 2005, 07:21 PM
Post #23


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Animatia din film nu are nici o legatura cu cerintele de sistem. Este un film si atata tot. Calculatorul nu trebuie decat sa suporte decodarea filmului. Probabil vi se misca aiurea pentru ca este codat cu ultima versiunea a codecului respectiv, iar sistemele voastre nu au puterea de a il decoda in timp real, or something like that.
Apple Seed are grafica 3D, dar nu e acelasi lucru cu un joc, este doar o succesiune de frameuri, care nu folosesc placa video pentru renderizare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fox
post Feb 16 2005, 07:40 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 821
Points: 2



poate ca da insa cred ca sistemul conteaza ,daca ar fi fost codat prost mi-ar fi mers aiurea si pe cal. de la servici pe care aveam aceleasi codecuri si player instalat...la fel mi-sa intamplat si cu GITS 2,Blood,wonderful days si toate au CG in ele,iar morisca mea de acasa mai mai ca-si dadea duhul cand le dadeam play...daca nu tine de placa atunci tine de procesor....sau poate nu tine de nici una si e doar calc. meu prost din nastere /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 20 2005, 11:31 PM
Post #25


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Heeeeeellllllllllllooooooooooo Party peopleeeeeee!!!
Daca ai un p3 e deajuns sa iti merga orice film cu post procesing la minim....
Appleseedul e codat xvid....si va asigur ca merge foarte bine pe un p3 si o tnt 2....
E un pic catre limita inferioara de rulare a unui film comprimat xvid/divx.....da mere garantat.. Mai scoate din filtre ....daca ai un player si codecuri care se baga la gramada....
Filmul DOAR cu xvid ca codec merge perfect...
Oricum faprul ca e CGA...nu are a face :roll: absolutt nimic cu rularea filmului....E doar un film...
Una e sa filmezi scene din HL2 ...si sa le pui intrun avi care mere si pe un p2 ...si alta e sa joci scenele respective in joc.... /omg /angry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Feb 21 2005, 09:47 AM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Va pot spune ca merge chiar pe un p2 la 300 din epoca de piatra cu o placa video de 4 mb. Tot ce trebuie e un Divx si un Xvid. Ma rog si un player serios. Vizionare placuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 21 2005, 01:37 PM
Post #27


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



:weee: :gooood: sunt de acord cu vik ... voi astia cu calculatoarele prea noi ... of of... un film e film.. si nu are a face cu ceea l'a renderizat

Story este bun... pentru un anime cu grafica pe masura. Nu inteleg dece au fost conceputi bioroizii totusi in felul acela. Pana la urma aveai aceleasi gene chiar daca alese si manipulate... deci tot oameni erau... chiar mai umani ca oamenii nascuti natural. Mi'au placut la nebunie tunurile pt apararea orasului care au devenit la final roboti uriasi. Totusi faza cu parola si cu DTank sunt trase de par.

PS: cred ca discutia adeviat cu 180 de grade de la directia originala... pls correct the trajectory !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Mar 8 2005, 11:17 AM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



eh...ideea nu a fsot mare lucru...anime bazat mai mult pe grafica ... din pacate...singura scena emotionanta mi s-a parut aceea in care ea vede holograma mamei...sau isi aminteshte...atunci a fost super...
in rest...prea putin dramatism...conflict slab...ehhh...dar merge...
Wonderful days e mult mai reushit...mai ales din pt de vedere aal sunetului...dar si din al personajelor...sunt mult mai bine definite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 8 2005, 06:34 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mda..Wonderfull Days e mai bine facut...insa aici cga-ul e mai agresiv ..... si sincer e ceva mai impresionant...In wonderful e impresionant imbinarea intre desenul clasic si cga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pwLiquid
post Mar 14 2005, 05:09 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



salut! am o problema cu appleseed. l-am gasit la cineva pe 2cd-uri dar prima parte e un .avi, a doua .mkv si nu stiu daca e chiar continuat de unde trebuie. adica s-ar putea a doua parte sa inceapa mai tirziu si sa se fi pierdut ceva din film.

asadar:

prima parte se termina cind tanti aia suparata (n-am vazut filmul, nu stiu nimic despre personaje asa ca de asta vorbesc mai colorat) ordona o intilnire de urgenta, dupa ce a vazut ca "toata generatia a treia de bioriozi este distrusa." ultimele replici ar fi astea:

"- Din acest moment, blocati accesul in
imprejurimile complexului Tarutarus si
Tartarus. Nimanui nu ii este permis accesul catre
sistemul "D-Tank" .
- Am inteles.
- Intalnire de urgenta chiar acum!"

a doua parte incepe cu un un tip si o tipa (Hitomi). el vorbeste nustiuce si tipa se prabuseste. primele replici sint astea:

"- Ma intreb daca Deunan este bine... Hitomi! Nu-mi spune... Ti-ai depasit procedura de prelungire a vietii cu mai mult de 3 zile!"

ok. imi puteti spune daca cele doua parti se "lipesc" bine sau lipseste o bucata din film ? arigatou
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pwLiquid
post Mar 15 2005, 01:51 AM
Post #31


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



mda... m-am uitat la film si cred ca se "lipeste" bine :) si ca tot am ajus aici... mi s-a parut interesant, ba chiar misto. desi e cg, cred ca e extraordinar realizat. bun gust. mi-a placut de x^y ori mai mult decit final fantasy (si la story si la grafica - se potriveste mult mai bine cu genul, imho), cu toate ca tre' sa-l revad in citeva zile... sa ma asigur :P as vrea sa vad si originalul, cu toate ca nu cred ca voi avea ocazia prea curind.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Mar 29 2005, 05:09 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



A fost dezamagitor si desi fusesem avertizat sa nu ma astept la multe ..aveam si eu sperante. Dupa parerea mea nu e nici macar in categoria "must see"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 29 2005, 09:45 PM
Post #33


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Ok, tocmai am vazut si io Appleseed.
Inainte sa fac rost de film nu jtiam nimic in afara d c auzisem: are o grafik super hi in da sky, da' o poveste jalnik.

Prima surpriza: faptul k e bazat pe un manga de Masamune Shirow creatorul GITS. Nu jtiam amanuntul asta. Oricum stilul sau orientat spre cyberpunk se vede, desi din fericire (sau din pakte pt unii) filmul nu se adancejte in discutii filosofice la fel d mult k Innocence.

Apoi grafik. Ma ajteptam la ceva 3d and stuff da' c am vazut a fost peste ajteptari... Da 3d-ul e folosit mult (si va spun d la inceput k sa fie clar: nu sunt unul din cei multi kre il vad k pe un lucru rau... am obs p forum in anum discutii k unii useri desfiinteaza filmele kre fol grafik 3d la greu... treaba lor, mie imi place). Cel mai mult la grafik insa nu m-a socat 3d-ul ci metoda d randare folosita pt personaje... este un fel de cell-shading... superb. Pt cei krora le-a placut cum arata personajele, aceeasi metoda este folosita in Romancing SaGa: Minstrel Song (jocul a fost lansat p 21 aprilie in jap, si impinge PS2-ul la limita in ceea c privejte capacitatile grafice) pt kractere. Deci cei kre vor sa vada cum arata un joc cu grafik din Appleseed sa descarce trailere cu jocul.
Tot la capitolul grafik, in aceeasi categorie cu Appleseed mai sunt Final Fantasy: The Spirits Within si Wonderful Days intr-o mai mik masura. SIncer mi-a placut Appleseed mai mult decat FF: TSW; cu WD nu pot sa-l compar pt difera si tehnik folosita (WD nu e complet 3d) si povestea trateaza alt subiect desi la prima vedere pare la fel cu o lume post-apocaliptik. Deasemenea Innocence intra si el in aceasta categorie, dar ink odata Appleseed este cel kre mi-a palcut mai mult.

Si am ajuns si la poveste: Nu mi s-a parut slaba. Nu mai slaba decat a celorlalte anime mentionate mai sus, ci kiar mai buna (dap, mi s-a marut superioara lui Innocence kre practic n-a adus nimic nou si a preferat sa fie mai mult o dezbatere filosofik pe tema "Viseaza androizii oi electrice?" - cine jtie cunoajte ;) ).
Per asnamblu nu e o poveste nici complexa si nici complicata. O poveste simpla pt toata lumea, usor digerabila si kre nu propune prea multe teme filosofice... yea, save the humanity intr-o noua viziune... been there, done that, dar makr e realizata cu stil de data asta aceasta clasik poveste.
Sa zic ceva si d Olympus, kre pe d o parte mi se pare orasul tipic pt un viitor cyberpunk; p d alta parte imi aduce aminte d Esthar, cea mai avansata tara din Final Fantasy 8. Olympus e un melanj intre cyberpunk si sf. Si nu pare fortat deloc... in viitor astfel de megalopolis-uri sunt f probabile.
Mecha-urile (Land mate park se numesc) kre sunt uneltele ESWAT-ului sunt o aditie f frumoasa orasului si mi se par f bine realizate. Luptele intre mecha-uri sunt si ele destul d bine realizate, in special lupta d la final cu cele 8 tunuri.

Nu am vazut Appleseed-ul din anii '80 dar am auzit oricum k e mult mai slab decat versiunea din 2004 (si slab nu din pdv al graficii). In orice caz Appleseed 2004 mi s-a parut un film bun. Nu ceva kre sa-ti spulbere mintea, dar un anime bun. Acum, am auzit k sunt planuri pt o continuare... Jtie cineva ceva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Apr 30 2005, 04:51 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



S-ar parea ca deja e in productie AppleSeed 2 si o serie care vor fi lansate in 2006. Eu sper ca vor fi mai reusite decat primul. La grafica sunt sigur ca va fi imbunatatit, problema principala ar ramane totusi povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Apr 30 2005, 09:49 PM
Post #35


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



@_@ shuin... place la mine cum ai pus problema.

DEsi caracterele par la inceput destul de simplu facute, lucrul acesta pt mine nu conteaza defel, pt ca detaliile intrgului anime in special din actiunile , miscarile si personajelor si mechaurilor sunt foarte bune( aka vezi luptele de la sfarshit )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post May 1 2005, 08:57 AM
Post #36


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Nu stiu de ce va plangeti atat de grafica. Nu grafica conteaza cel mai mult, ci storyline-ul. Daca nu avea un storyline k-lumea, atunci mergea sa va plangeti de grafica.
Mie mi-a placut grafica folosita, kiar daca era loc pentru alta mai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 3 2005, 01:44 PM
Post #37


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



coyotee n-ai citit postul meu? am zis clar acolo k grfik e peste ajteptari d buna

whitepony: personajele nu sunt modelate p fuga. sunt modelate normal; tehink d randare e cea kre te-a paklit. in loc sa fie randate realist e folosita o tehnik pe kre cei d la SQUAREENIX au numit-o anime shading (personaje la fel k in appleseed sunt randate in jocul romancing saga: minstrel song kre arata super).

vik: k a fo' dezamagitor e simplu sa zici... inceark sa dezvolti un pic mai mult si sa ne spui c nu ti-a placut; povestea nu mi se pare asa d slaba.... vrei sa zici k povestea din ff: tsw sau wd e mai adank decat cea din appleseed 2004? io sincer prefer ceva simplu si usor d digerat gen aplleseed, unui ghiveci filosofic gen innocence sau fftsw, care ataca mereu aceleasi teme sf intalnite de la metropolis in orice film sf aparut pana in zilele noastre
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 4 2005, 11:09 AM
Post #38


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Appleseed 2004 este actiune pura featuring interesting cgi...Eu recomand vizionare pe wide screen pt full efect :wink: ...Nu comentez cgi-ul pt ca nu are rost...il iau ca atare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Jun 29 2005, 08:41 PM
Post #39


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...Nice...beats Ghost in the Shell anytime anyplace :gooood: Masamune Shirow is The Master!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 22 2005, 12:22 PM
Post #40


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



trance...wrong baby...GITS e unic...Appleseed e o alta viziune al aceluiasi mangaka Masamune Shirow /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |