Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gyo - De Junji Ito


Baka man
post Nov 12 2007, 01:47 PM
Post #1


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Dupa ce am ramas profund impresionat de Uzumaki dar si de Tomie am decis sa caut si Gyo, scrisa tot de Junji Ito, unul dintre cei mai cunoscuti autori de manga horror. Am citit descrierea si am ramas cam "huh? O_o ". Aparent, Gyo este o manga despre pesti cu picioare care invadeaza uscatul. :))
Nu mi se parea tocmai o manga horror insa dupa ce am inceput sa citesc ceva mai mult am ramas fascinat dar si scarbit deopotriva.
Manga e scurta, de doar volume si grafica e la fel de buna ca in Uzumaki. Se citeste foarte usor si va asigur ca daca doriti o manga horror de calitate Gyo nu va va dezamagi. Cine vrea, poate sa o descarce de aici. Alte detalii nu vreau sa mai dau, ca sa stric "surpriza".
Daca a mai citit-o cineva sau o va mai citi cineva, va astept pe acest topic sa discutam despre ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 10 2008, 01:06 PM
Post #2


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Superb; sunt fan Junji Ito.

Desi favorita mea ramane Uzumaki, Gyo e si ea f buna. Imo nu reuseste sa creeze aceeasi atmosfera k Uzumaki, dar nici nu trebuie ptk e clar k e o poveste indreptata in alta directie.
Finalul din Gyo mi'a placut enorm si lasa loc de continuare (kre poate intro zi va veni sub forma d adaptare cinematografik, directed by higuchinski FTW).

In alta ordine d idei, ma apuc de Tomie. Pacat k nu sunt mai multi fani Junji Ito, omul clar are imaginatie si a inovat genul horror in manga-urile sale. Poate k ar trebui sa citeask manga-uri mai mult si vesticii, poate asa o sa scoata Hollywood-ul horror-uri mai bune, nu doar mindless slashers.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue-chan
post Feb 3 2008, 11:59 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 3-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.127
Points: 66
Gender:



Ca si art este absolut dementiala. Idei mai ciudate si nebune ca ale lui Junji Ito nu am mai intalnit pana acum. Imaginatia lui intrece orice limite, uneori ma intreb ce poate sa viseze omul asta noaptea?

Gyo nu e deloc inspaimantatoare, mai mult hidoasa. Mie mi s-a facut greata cand am vazut oamenii cu tuburi in gura si in... uhm, stiti voi. Insa pe cat mi se parea mai dezgustator, pe atat imi placea mai tare. As vrea sa pot sta de vorba cu Junji Ito sa-l intreb cum de reuseste sa vina cu asfel de idei si creaturi fictive. Spre deosebire de Uzumaki, finalul a lasat complet in aer povestea, dar nici ca vreau vreo continuare. Gyo merita citita de amatorii genului. Oricum, toata explicatia cu gazul acela m-a lasat rece, ce m-a impresionat a fost grafica.

Cat despre cele doua bonus stories de la final:
~ La prima am inceput sa rad: scurta si la obiect. Un tip moare zdrobit de stalpul principal de sustinere al casei. Cum? Ce conteaza...
~ A doua e freaky. Tot ce trebuie sa faci e sa-ti imaginezi gaurile alea ca fiind reale, si te trec fiorii.

Toate ideile lui Junji Ito emana sadism prin toti "porii". I feel like hugging him every time I finish reading one of his mangas. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 14 2008, 01:56 PM
Post #4


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



True! Cred ca am citit aproape toate manga-urile lui si as spune ca Gyo e pe locul al... 3-lea. E dupa Uzumaki si Lovesick Dead. Desigur, ar mai fi si compilatia Flesh colored horror, dar nu o consider chiar o manga :P
Ar fi intr-adevar interesanta o adaptare dupa Gyo, dar sa nu fie cum a fost Uzumaki >.> That movie sucked as a live-action.
Btw... stie cineva de unde pot lua toate manga-urile lui Junji Ito?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aylin
post Jul 24 2009, 01:40 PM
Post #5


.shoujo addict.
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 23-July 09
From: Bucuresti [Zero's bed.]
Member No.: 8.888
Points: 272
Gender:



A fost prima manga a lui Juniji Ito pe care am citit'o [not the last one tho ._.]. La inceput.. nu puteam sa spun ca imi place sau ca nu, nu ma speria foarte tare. Pana nu am vazut pestii aia XD
Cred ca daca o tinea numai cu pesti pana la sfarsit, mi'ar fi placut mai mult.. I mean, o data cu rechinul ala parca.. >__< dunno, I just didn't like it anymore. Mi s'a parut putin exagerat, ca sa nu mai spun ce expresie aveam cand am vazut oamenii aia in ce hal au ajuns O.o
Din final.. nu am inteles nimic, daca se poate cineva sa imi explice si mie please ^^ [zici ca era psychological xD]

Despre grafica pot sa spun ca a fost intr'adevar extraordinara, toate detaliile acelea *_* Insa m'a scarbit practic, too scary for me >w<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PiscotLaApa
post Nov 8 2010, 11:01 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 8-November 10
From: Undeva intr-o padure cu alune, fragi si mure
Member No.: 10.169
Points: 5
Gender:



Ah, Junji Ito si manga-urile lui~ XD Le-am citit pe toate. Uzumaki, Tomie, Gyo, Flesh-colored horror, Hello Dolly si toate povestile mici de care nu prea multa lume stie.

Primul manga de el pe care l-am citit a fost Uzumaki, ce m-a lasat incapabil sa ma uit la varfurile degetelor timp de o saptamna.

Apoi a venit Tomie, in all her manipulative bitch glory. Mi s-a parut un manga...decent, sa zic asa. A avut parti cu adevarat infricosatoare, dar unele scene m-au facut sa rad. De exemplu, usurinta cu care colegii de clasa ai Tomiei, in primul capitol, o ucid, o taie bucatele si o imprastie prin padure mi s-a parut amuzanta. Ceva-n genul "'Kay, did anybody like this bitch? No? Fine then, give me that saw...". Oare asa s-o fi intamplat si cu Elodia? :huh:

Si despre Gyo...meh, sa zicem doar ca nu mai mananc pestele prajit cu pofta pe care o aveam inainte sa-l citesc. Parca-l vad cum se uita la mine si imi infige un picior metalic in gat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nemui.Neko
post Jan 26 2012, 09:33 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 26-January 12
Member No.: 10.841
Points: 46
Gender:



Eu abia astept anime-ul de la Gyo. Nici nu stiu la ce sa ma astept , din moment ce manga-ul a fost destul de...ciudat , mai ciudat decat restul manga-rilor lui Junji Ito.

Cred ca majoritatea fanilor de manga horror au incept cu Uzumaki. Si la mine a fost exact la fel! Apoi am facut gresala sa citesc Gyo , care era a doua manga horror pe care o citisem pana atunci. Si Tomie mi-a placut mult , chiar daca nu e o manga fosrte complexa ,ideea de baza e destul de ok.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 27 2012, 01:49 AM
Post #8


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Primul impuls a fost sa scriu in topicul de la OVA, dar mi-am amintit ca vazusem si la manga topic dedicat.
So, dupa experienta cu Uzumaki (una din putinele manga pe care mi le-am si cumparat) si dupa ce am citit si parerile de la topicul de anime, am decis sa citesc si Gyo.
Pot spune doar ca Junji Ito has a fucked-up imagination!Povestea mi s-a parut foarte captivanta, motiv pentru care am citit-o pe nerasuflate, dar elementele grotesti au fost peste ce ma asteptam. Chiar imi era putin frica, nu stiu de ce, sa nu remarce colegele de camera ce citesc...
Fata de Uzumaki, mi s-a parut putin mai optimista, se termina in pom, dar macar e un final deschis si mai si supravietuieste lume. Teroarea nu e la fel de apasatoare, pentru ca macar stii ce se intampla si care e cauza problemelor. Nu a fost la fel de inspaimantatoare psihologic, dar din punct de vedere a ... chestiilor, impactul a fost mult mai puternic. Imi place foarte mult grafica realista pe care o are si in momentele... linistite este chiar frumoasa.
Abia astept sa am timp si de mai multe.
Oh, and I really enjoyed the bonus stories :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |