Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japonia in al doilea razboi mondial


kiatty
post May 12 2005, 07:09 PM
Post #41


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: --
From: iasi
Member No.: 1.299
Points: 2



QUOTE(Urfe)
nu spun ca America nu, dar, sincer, aproape orice tara ar fi facut la fel, neavand nici o sansa cu alte metode.  

.

sincer sa spun nu prea am inteles despre ce vb...te rog explica.Care sunt metodele?Sa faca ce la fel???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post May 13 2005, 01:11 PM
Post #42


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Folosirea bombei atomice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 13 2005, 01:36 PM
Post #43


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



totusi...indiferent de trecut...determinarea natiei nipone a transformat-o in ceea ce e azi...nu poti cere viitorului sa-si ceara scuze pt trecut...eu nu pot sa recunosc ce nu am facut ...trist dar adevarat...dilema e daca s-ar repeta situatia ar fi aceeasi problema??? :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post May 13 2005, 04:16 PM
Post #44


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu-ti plac quote-urile, nu? Scuze.


QUOTE
nu poti cere viitorului sa-si ceara scuze pt trecut.


Probabil ca nu am inteles eu bine...
Ideea imi scapa. Caci daca o iau exact cum scrie, ar insemna ca fiecare 'iarta-ma' spus in lumea asta nu are nici o valoare.

De ce ar trebui sa isi ceara Japonia scuze? Pentru ca ar dovedi ca recunoaste atrocitatile, ca nu mai are aceeasi mentalitate macabra ca acum 60 de ani, ca se distanteaza de acele timpuri si constientizeaza gravitatea faptelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 14 2005, 09:05 AM
Post #45


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Tu crezi Urfe ca un sorry si lacrimi de crocodil salveaza ceva din ororile trecutului...eu nu :roll: ...Bun, pe plan international, diplomatic etc...inseamna ceva...asta nu neg...insa in rest e vax /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post May 14 2005, 02:32 PM
Post #46


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Deci nu regreta nimic si nu s-au schimbat, asta spui, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 26 2007, 05:13 PM
Post #47


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Nu cred ca japonezii ar trebui sa isi ceara scuze. Sigur ca au comis atrocitati - dar asta e razboiul. nici restul nu au fost mai breji. In per. celui de-al 2 razboi mondial presedintele Roosvelt a dispus niste masuri drastice contra populatiei japoneze din California - pt simplul fapt ca erau de origine etnica japoneza.
Iar britanicii macelareau hotentoti in Africa de Sud si hindusi in India pe capete - din cate stiu - vreun milion de victime - si asta doar cu vreo 30-40 de ani mai devreme.
despre comportamentul trupelor rusesti nici nu mai vorbesc.
la fel e cazul chinei lui Mao - Tibetul, piata tien-anmen sunt doar cateva exemple.
comportamentul americanilor fata de populatia amerindiana e deja cunoscut. Iar daca vom cobori si mai mult in istorie - pai Mongolia ar trebui sa isi ceara scuze la jumatate de glob pt ce a facut Genghis Han :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Mar 26 2007, 06:08 PM
Post #48


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



De fapt chinezii ar trebuii sa-si ceara scuze ca au facut marele zid ceea ce l-a determinat pe Gengis han sa o ia in directia opusa. :D

Probabil generatia care a declansat razboiul sa-si ceara scuze. Copii nu mostenesc pacatele parintilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cingo
post May 28 2007, 01:11 PM
Post #49


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 27-May 07
From: Tulcea
Member No.: 4.364
Points: 24
Gender:



Eu ma iau de Japonia care s-a bagat si ea ca musca in lapte in al doilea razboi mondial.Bine,ca atunci can Japonezii au atacat baza militara americana din insulele Hawai(pls sa imi zica cineva cum se numea ca nu mai stiu si tin neaparat sa imi amintesc) trupele germane suferisera deja o infrangere destul de grea in fata Armatei Rosi ,asa ca pt japonia era o oportunitate pt asi largi teritoriile.Germania era cam"bolnaviara",ce sa faca si ei nu?Orcum cred ca si-au meritat soarta..ei au inceput cu "Razboiul Fulger",i-au atatcat pe Americani de le-au zburat fulgi si tot ei au pierdut.Orcum Japonia chiar dak a intrat cam ultima in razboi a avut un rol decisiv incinand balanta victorie in favoare dusmanilor Axei..deci..ne-a cam salvat..bla bla..dar dupa mn tot ca o musca in lapte ramane...pt ca yo Luv Hitler(mdea..era el cam prosta dar..asta e....pacat de mustacioara lui...imi placea mult :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 28 2007, 02:32 PM
Post #50


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Baza se numea pearl harbor. Nimeni nu merita ce a patit Japonia. Japonia nu a inclinat balanata in favoarea dusmanilor axei. You love hitler... you love un frustrat plagiator dement.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cingo
post May 28 2007, 04:10 PM
Post #51


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 27-May 07
From: Tulcea
Member No.: 4.364
Points: 24
Gender:



Trickster trebuie sa te contrazi..deci..datorita Japoniei SUA a intrat in razboi nu?si de aceia zic k Japonia a inclinat balanta victorie in favoare dusmanilor Axei.Iar eu cred ca Hitler nu a fost un om rau...erau alti care ii influentau..el era doar o marioneta cu mustatza :)) pe care trebuia sa se dea vina.Si ms Trickster pt ca mi-ai zis cum se numea baza aia!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 28 2007, 04:23 PM
Post #52


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



SUA ar fi intrat oricum in razboi. La fapte concrete Japonia a omorat oameni, la fapte ipotetice, SUA a intrat in razboi din cauza Japoniei. I win.

Hitler nu a fost o marioneta, el chiar a detinut putere. Doar ca a fost un prost frustrat a carui singura putere era sa incite la crima, bigotism, rasism si altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post May 28 2007, 04:31 PM
Post #53


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



SUA a intrat in razboi datorita Japoneiei? No way! Fara ajutorul Statelor Unite (atat financiar cat si material) Europa era clar cucerita de nemti. Iar treaba asta nu dadea prea bine in poza pentru ei. Imagineaza-ti o germanie cu resursele unui continent intreg pusa pe cucerirea lumii. Si-o cam luau americanii pe urma de unii singuri de le sarea basca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 28 2007, 06:48 PM
Post #54


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Asta inseamna razboiul : crime , acte lipsite de orice ratiune , atrocitati , etc , etc Nicio tabara n-a fost mai breaza decat alta , nu stiu cine cui ar trebui sa ceara scuze . Cum se zice , in razboi totul e permis ? Intr-un fel asa ii , ca in momente de criza si panica , si pericol ... nu te mai intereseaza decat sa-ti scapi pielea.

Hai sa zicem ca Japonia , a fost motivul ca SUA sa intre in razboi , nu cauza.
Cum zicea Zeri , SUA au beneficiat FOARTE MULT , din punct de vedere financiar si tehnologic de pe urma razboiului din Europa . Avand contracte de furnizat armament Aliantei ,deci si unele , cum sa le zic , presiuni din partea Angliei , Frantei , ca SUA sa se implice si militar in razboi (si faptul ca alianta o cam lua in gura de la nemti) , ce s-a intamplat la Pearl Harbour,a fost motivul.

QUOTE
Hitler nu a fost o marioneta, el chiar a detinut putere. Doar ca a fost un prost frustrat a carui singura putere era sa incite la crima, bigotism, rasism si altele.

Trikster , aici nu pot sa fiu de acord cu tine ^_^ , Hitler a fost un foarte bun orator , un foarte bun conducator si a avut o viziune pentru care a luptat (bine, ca viziunea lui a fost de kko , asta este :P ) . Nu ai cum sa zici ca a fost prost ... a fost schizofrenic ... :lol:

Okay , inca ceva ... eu nu suport americanii ... ei au luptat cel mai murdar in toate razboaiele (mai putin WW 1 ) ... sa ne amintim : bombele atomice , agentul Orange (Vietnam) - bombe cu napalm - flamethrowerle (chiar si in Irak) ... pentru lucrurile astea un mare _|_

Ps2 ... sa nu uitam de rusi :P ... ca din partea de est , ei singuri le-au cam dat pe coaja la nemti :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post May 28 2007, 06:57 PM
Post #55


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



Zamo ..rusi nu au fost chiar singuri in est... au beneficiat si ei din plin de ajutoare americane si de prostia germanilor, adevaru e ca la inceputu razboiului SUA aveau o armata chiar mica.. abea locul 17 in lume, si tendinte izolationiste clare, de aceea si politica lor din primii ani, de a mobiliza trupe si de a mari productia de armament, armament livrat direct angliei in marea majoritate (nu vandut) deci cea ce a rasturnat balanta a fost puterea economica da care dispuneau, resursele unui continent intreg si faptul ca nu eveau inamici in apropiere,

oricum pearl harbour a fost un pretext si o greseala (ale ambelor parti)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 28 2007, 07:00 PM
Post #56


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Zamo, cu parere de rau nu o sa-l pot considera altfel pe Hitler, chiar daca da, a fost un bun orator (conducator nu, ca altfel nu ar fi impins Germania intr-un razboi de uzura, sau alte planuri aiuristice esuate). Despre partea cu viziunea... nu stiu zau daca poti numi viziune niste idei imprumutate prost din Nietzche. Mersi de schitofrenic, amu stiu ce sa mai adaug la frustrat si prost :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 28 2007, 07:11 PM
Post #57


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Eh,conducator bun n-a fost pana la capat ... in ultimii 2 ani parca (nu mai stiu sigur ,nu vreau sa dau informatii false ... a inceput sa dea doar comenzi proaste) de aceea si incercarea de asasinare , de aceea si refuzul unor generali sa mai participe la un astfel de razboi.
Partea cu viziunea , am precizat ca nu-s de acord cu ea :P , dar uite :) , ca majoritatea populatiei a germaniei de pe atunci , precum si armata , etc ... a imbratisat aceasta viziune (noua nu ne ramane acuma decat sa luam lucrurile asa cum sunt si s-o condamnam) . Eeeh , si lista aceea poate continua , sunt mai mult ca sigur ca mai sunt si alte lucruri de adaugat :lol:

Bogdan ... acuma sincer nu stiu cat ajutor au primit rusii din partea americanilor , si cum nu se prea inghiteau nici atunci , tind tot sa cred ca s-au descurcat mai mult singuri . 2 oameni la o pusca :lol:

Ca sa nu uitam de Japonia , atacul la Pearl Harbour , a fost chiar indraznet , cred ca au jocat totul pe o singura carte :) , dar din pacate pentru ei n-au reusit sa distruga marea majoritate a flotei americane ... si pentru asta au platit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cingo
post May 29 2007, 08:00 PM
Post #58


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 27-May 07
From: Tulcea
Member No.: 4.364
Points: 24
Gender:



Hopa! ma bucur ca cineva il mai sustine putin pe Hitler.Repet nu a fost un om rau ..eh poate avea putin cornite dar asta e..Orcum Germania s-a regenerat destul de bn dupa al doile razboi mondial si din punct de vedere economic si politic.Cate daune au avut de platit etc...si sa nu uitam ca si dupa primul razboi mondial au fost "scuturati la portofel".Dar sa revenim la problema noastra iar eu imi sustin declaratia cu"din cauza japoniei ,SUA a intrat in razboi...am intrebat 2 profesori de istorie ce naiba?!Bn asta cu Japonia a fost primul motiv si mai apoi presiunea altor state.Iar SUA ..si eu cred ca e cea mai parvenita natiune...avem drept exemplu razboiul din Irak..se ascund dupa un pretext binevoitor..de iti ajunde la suflet"sa ii ajutam pe saraci oameni"(pe naiba) vor doar sa iar aurul de acolo(petrolul)!Iar cu bombele atomice la fel..cred ca este cel mai josnic gest pe care ii puteau face...au omorat atatea oameni..pt ce? :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 29 2007, 08:21 PM
Post #59


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Cingo stai putin sa lamurim lucrurile .... nu-l sustin pe Hitler ;) (cum a zis , a fost un om bolnav , crimele pe care le-a comis nu au scuza) , doar ca in toata nebunia asta a avut unele calitati care l-au ajutat.

QUOTE
Orcum Germania s-a regenerat destul de bn dupa al doile razboi mondial si din punct de vedere economic si politic

S-a generat destul de repede , ca au pompat aliatii bani acolo cu gramada , si asta se vede si acuma , partea care a fost "administrata" de aliati , germania de vest , a inflorit din pct de vedere economic ... pe cand cea de est , are si acuma probleme (somajul , economia in acea parte sta cam prost fata din zona de vest)

QUOTE
Dar sa revenim la problema noastra iar eu imi sustin declaratia cu"din cauza japoniei ,SUA a intrat in razboi...am intrebat 2 profesori de istorie ce naiba?!

O sa-l mai intreb si eu pe taica-meu :lol: ... oricum , parerea mea era legata de acel cuvant "cauza" , nu am sustinut ca nu din cauza japonezilor , americanii au intrat in razboi .

Ah,si sa ca mai punctez ceva despre Japonezi VS Americani ... cica s-a descoperit ca japonezii bombardau SUA , de la ei de acasa :lol: . Cum , pai , cu ajutorul baloanelor :P
Se umflau baloane cu helium , iar de ele erau atasate bombe (de avion) , bine cu mecanism de desprindere , etc .
Cum ajungeau din Japonia pana in Sua , tot simplu . S-a descoperit ceva curent de aer care strabatea pacificul (la viteze foarte mari) .. ingeniosi indivizi :lol:
Cica s-au lansat 9000 de baloane , dar dintre care doar 1000 au atins tarmul SUA si Canada :P ... Link
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post May 29 2007, 10:45 PM
Post #60


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@cingo ... faptu cu intrebatu profesorilor de istorie e un argument relativ.. si ei sunt oameni si ei pot gresi .. istoria nu e o stiinta absoluta... iar daca respectivii erau profesori de liceu, iar tu esti foarte ghinionista mai multa istorie inveti privind la discovery decat la ei

doar ce vb de discovery :P uite exemplul lui zamo este foarte bun ... am mai auzit chestia aia ..si ghici unde :D anyway ca fapt interesant restu ala de 8000 de baloane cica mai plutesc undeva in stratosfera .. or so they say


hmm si ca sa mia animam threadul..uite o tema de discutie, au fost intradevar aliate Germania si Japonia in WW2? o alianta presupune un obiectiv comun, au avut ei oare asa ceva? sau totul a fost doar la nivel formal?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |