Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Care A Citit Articolul Despre Otaku Din Popcorn?, cititi si va crucit, my nerd fellows


cristina_skyler
post Apr 1 2007, 09:29 PM
Post #21


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Baka man, faza e ca putem discuta si civilizat (via caterinca subtila sau mai putin subtila) dar totusi as vrea sa nu iau ban din prima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post Apr 1 2007, 09:32 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



OMG, tocilar? Eu? Imposibil...am terminat facultatea, masteratu...unde sa mai fiu tocilar? La locu de munca?
Ok, waste, ai spus totul in locul meu...in afara de restu continutului, injuraturile vor iesi in evidenta si vor fi sterse si vei lua ban acolo, da ce-mi pasa? io ma amuz de prostia celor de la popcorn...ca numai unul BAKA la puterea un miliard ar putea scrie asa ceva... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Apr 1 2007, 09:53 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



I say we raid them 4chan style :twisted: . Degeaba va raciti gura ca am vazut ce e pe forumuri de genul asta cu alta ocazie. Si waste invata sa te controlezi cand postezi pe alte forumuri si ai grija cu reclama la forum. Gandeste si dupa aia posteaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Apr 1 2007, 09:56 PM
Post #24


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Da, data viitoare ma voi gandi mai mutl...de cel putin trei ori inainte sa mai postez ceva... promit!!! :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 1 2007, 10:03 PM
Post #25


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Pacat ca nu pot face un post numai din semne, pentru ca dupa ce am terminat de citit acolo am ramas asa: O__O De unde si pana unde asa ceva?!! De unde s-a "informat"?!!!! Nush voi, dar eu ma simt... jignita! >.<

~!@@#$%%#@!Q*#@

Ok. Cei care nu se pot abtine, ar face mai bine s-o faca totusi. Sa nu ne stricam imaginea si asa cam sifonata, din cauza ca suntem nervosi. -_o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cristina_skyler
post Apr 1 2007, 10:07 PM
Post #26


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Okye people....so we nuke them :twisted: dar degeaba daca adminii nu ne baga in seama. Pana acum n-am vazut pe forumul ala o activitate prea mare.
Bine a intrat un membru al staffului dar numai sa ne atentioneze ca am scris unde nu trebuia. Pe cine omoram ca sa discutam mai cu viata?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 1 2007, 10:16 PM
Post #27


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu inteleg de ce va agitati atat de mult. Cel care a scris acel articol sunt sigur ca s-a documentat inainte.
Otaku este clar o insulta in japoneza, faptul ca in occident fanii anime hardcore mai nou se identifica cu acest termen este alta discutie.
Pana si in dictionarul nostru de pe site il avem drept:
otaku = Geek/nerd/enthusiast (col)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Apr 1 2007, 10:24 PM
Post #28


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Aha...si vrei sa spui ca otaku se refera la tocilari si nu la fanii anime?
Hai sa fim seriosi, cine foloseste termenul de otaku pentru tocilar? Otaku festival de la noi a fost un festival de gadget-uri&stuff? Sau unul de anime?
Plus ca nu cred ca un astfel de articol isi are rost intr-o revista din Romania! Cei care il vor citi vor confunda fanii anime cu tocilarii! Si voi asta vreti? Eu nu, pentru ca nu sunt un tocilar!

[last edit]Ok, Ranma, I get the idea! I'm not that baka incat sa nu stiu cand sa cedez. Am editat ca sa nu mai postez aiurea, sper sa citesti asta!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 1 2007, 10:32 PM
Post #29


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Oameni buni, invatati sa nu va mai pese de absolut fiecare opinie... nu totul merita luat in seama. Pick your targets, ca eu chiar nu imi dau seama cum poate asa o nimica sa afecteze pe cineva, exceptand cazul in care i se da importanta. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca doar fanii anime fac asocierea fan anime/otaku.
Si ca si o marturisire... eu as vrea sa fiu tocilar.

Whatever, just sage this.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 1 2007, 10:34 PM
Post #30


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da se refera la orice fel de persoana care este extrem de obsedata de ceva, incat isi dedica tot timpul acelui lucru, sta aproape tot timpul in casa si isi distruge viata sociala.

Faptul ca unii oameni il folosesc sub sensul de fan-anime, in mod gresit pentru ca nu inteleg adevaratul sens al cuvantului, este vina lor.

Faptul ca anumite site-uri organizeaza diverse festivaluri, reviste etc. sub acest nume, are strict un sens publicitar.

O explicatie corecta si completa a termenului o gasiti aici:

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=otaku
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 1 2007, 10:40 PM
Post #31


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



:lol: way the go ranma-kun!! ;)
so chill people :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 2 2007, 09:46 AM
Post #32


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mdaaa... tin minte ca a mai fost o discutie de genu asta - un articol scris de Gramusch, care a inflamat spiritele - nuami ca articolul respectiv era mai serios.
In primul rand cred ca Trickster are dreptate - popcorn nu-i o revista care sa merite atentia.
2. Ranma are partial dreptate : ceea ce a scris autorul se aplica partial pt realitatea japoneza - otaku = persoane obsedate de ceva.
3. unde a gresit domnu Miron Ghiu :
- el preia o realitate din societatea japoneza si o suprapune in cultura occidentala, or in occident este stiut faptu; ca termenul otaku este de regula aplicat fanilor anime in general.
- nu am auzit vreodata ca un "tocilar"(orice o fi insemnand acest cuvant :rolleyes: ) sa fie numit otaku in occident
- domnu Ghiu a "uitat" sa mentioneze preocuparea principala a unui otaku (fie el japonez sau occidental) : anime/manga - el trece in revista filmele, revistele, carti, tehnologie, etc... dar nici o sectiune referitoare la ocupatia de baza a unui otaku.
- cand face o referire la anime - foarte scurta - domnul Ghiu da ca exemplu...Pif :D - e clar cat intelege dansul fenomenul.

concluzie : guys, nu va mai repeziti la popcorn cu posturi de genu - eu nu-s tocilar...etc. Nu de alta, dar articolu respectiv nu este atat de eronat cum cred unii - iar posturile unora :twisted: nu ajuta prea mult la imbunatatirea imaginii fanilor anime

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Apr 2 2007, 11:56 AM
Post #33


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Eu sunt tocilar pentru ca:

-imi iau filmele de pe DC cand am chef sa vad ceva.
-nu ma uit la tembelizor ca orice persoana cool si nontocilara
-imi iau orice joc care apare pe care il vreau
-am un ds lite, wii, ps2 si imi aleg ce jocuri sa joc pe el

Toate acestea ma fac antisocial dupa articolul popcorn. Ca orice persoana sociabila isi invita prietenii acasa sa stea toti in tacere in fata marelui TV.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 2 2007, 12:36 PM
Post #34


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Cred ca multi dintre noi inteleg ca otaku = anime fan, de aceea se simt cum se simt. Mie nu mi-a placut defel ce am citit acolo, desi nu ma consider chiar otaku... Si chiar daca e o revista de calitate indoielnica, tot are cititori, care vor ramane cu niste pareri oarecum eronate despre subiectul in cauza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Apr 2 2007, 12:39 PM
Post #35


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Odata cu libertatile romanului castigate in 89 lumea a crezut ca aceste libertati ii permit sa faca absolut orice vor muschii lui, fara sa tina cont de restul lumii. Acest lucru se reflecta perfect in presa noastra care isi permite sa spuna cele mai mari tampenii numai ca sa creeze senzatie, fie ele adevarate sau nu(preferabil nu). You show them Sakura!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 2 2007, 12:45 PM
Post #36


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Ok guys, cititi si voi pe Wikipedia...

"The term *otaku* is a loanword from the Japanese language, but in the English/international sense it is used to refer specifically to a fan of anime and manga, though it can sometimes refer to any "nerd," in general."

So...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Apr 2 2007, 01:01 PM
Post #37


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



S-a mai vorbit despre wikipedia in trecut ca ei nu sunt calificati a fi dictionar online. Daca trebuie sa luam o definitie avem de ales intre Webster si Oxford, de preferabil Oxford ca Webster a inceput sa fie ciopartit(Newspeak).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 2 2007, 01:11 PM
Post #38


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Articolul se adreseaza unei categorii sociale, cei care citesc acea revista sunt "oameni la moda", "pe val", care fac lucruri care se poarta. Sunt prosti, inculti si sunt mandri de asta! :lol: Traiesc in discoteca sau pe la prieteni, din petrecere in petrecere, nu citesc o carte pentru ca e rusinos sa spui ca citesti, iar altii scriu si vorbesc in jargon, pentru ca e rusinos sa mai vorbesti sau sa scrii romaneste.

In primul rand, nu e nimic original in articlolul respectiv, e viziunea americana asupra unui grup social numit, asa cum zicea Ranma-kun, otaku = Geek/nerd/enthusiast. Comentariile sunt luate din emisiunile pentru tineret americane si din acele ingrozitoare filme pentru adolescenti care se fac in ultimii ani. Faptul ca numeste odata "nerd", alta data "otaku" nu are importanta, pentru ca autorul nu face distinctie intre ele. E clar ca nu cunoaste fenomenul manga/anime, i-au trecut ceva informatii pe la ureche.

El ataca altceva, de ce n-ati inteles?
In primul rand, ataca pirateria. Tot pentru ca asa fac americanii. All about the money. Domeniu sensibil si la noi. Face in acelasi timp reclama la internet.

Si demonstreaza categoriei lui de cititori ca sunt cool, ca sunt interesanti, comparand cu ceva ce din punctul lui de vedere, sunt oameni care nu conteaza. Pentru ca pentru cititorii lui conteaza numai sa ai viata sociala, sa-ti cumperi haine din Mall (si nu carti, DVD-uri si hard-uri de sute de G), sa te duci la discoteca (nu sa asculti muzica acasa) si la restaurant. Asa se traieste! Uite unde ajungi daca nu traiesti cool! Era de fapt, un exemplu, de ce sa nu faci daca vrei sa fii cool. Nimic original, cum am mai spus... un exemplu de viziune americana actuala asupra vietii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Apr 2 2007, 01:13 PM
Post #39


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(Tenshi @ Apr 2 2007, 12:45 PM)
"The term *otaku* is a loanword from the Japanese language, but in the English/international sense it is used to refer specifically to a fan of anime and manga, though it can sometimes refer to any "nerd," in general."
*




Ce indoieli la adresa Wikipediei au fost sau nu in trecut, prezent si viitor sunt irelevante in cazul de fata. Ce scrie acolo Tenshi chiar asa e. In Vest termenul de "otaku" se refera in genere la fanii manga/anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 2 2007, 01:19 PM
Post #40


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



End of my demonstration. Thanx, TDM.
De aceea, daca ma voi numi otaku vreodata, va fi numai si numai cu intelesul de fan anime/manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:05 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |