Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Propunere Pentru Iubitorii De Manga, Let's read manga again!


Tessa
post May 12 2011, 08:06 PM
Post #21


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Momentan voturile stau ceva de genul:
Perfect world - 3 voturi
Hotel - 2 voturi
Island - 2 voturi

Anya Kouro - 2 voturi
Yume Kurai - 3 voturi
Hanshin - 1 vot

Asta pentru ca in afara de mine toata lumea a votat 2 titluri. :P
Mai astept sa vad ce voteaza si SoulReaver si Baka man.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 18 2011, 12:40 AM
Post #22


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



So, any new votes?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 18 2011, 01:05 AM
Post #23


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Ups, trebuia votat unul din ambele liste? Xd. Atunci, daca-i vreo problema, eu raman pe Hotel, ca Anya Kouro l-am citit si pot sa mai astept :lol: (astea fusesera primele optiuni ale mele, desi le-am pus ca si vot pt doua mangauri, nu ca si "locuri" D)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 18 2011, 01:10 AM
Post #24


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Nu, ma refeream la faptul ca Tessa a zis ca asteapta voturi de la SoulReaver si Baka man. Si ma intrebam cand incepem :P My bad for ambiguous exprimation :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 18 2011, 01:38 AM
Post #25


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Nu, am inteles ce ai zis tu ^^
Eu am fost aia care nu s-a exprimat corect. Ma refeream la ce a spus Tessa, cum ca toti am votat pt mai mult de un manga :P
Dar asa-i, cand incepem oare? >v<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 18 2011, 10:17 AM
Post #26


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Devreme ce Baka man si SoulRiver nu s-au mai intors sa lase un vot aici o sa incepem syncul in seara asta iar cele 2 oneshot-uri alese vor fi pe baza voturilor postate pana atunci :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post May 19 2011, 02:16 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Nisekoi KOMI Naoshi pare interesant pacat de cliche.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 19 2011, 07:02 PM
Post #28


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Scuze.. In mod paradoxal, chiar am mai trecut pe la acest topic de fiecare data cand s-a postat, numai ca am cam omis primul post de pe pagina asta, cel cu voturile... :|

Eu as vota pentru Perfect world, ca pe restul le-am citit. Si... Yume Kurai, cred :-?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 19 2011, 07:30 PM
Post #29


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ok deci ultimul vot a luat decizia finala. Perfect world si Yume Kurai castiga. O sa le deschid topicurile acum, aseara a trebuit sa invat pentru un test >.<.

Apropo, inca sunteti liberi sa faceti propuneri. Toate propunerile vor fi listate in a doua editie si lumea va vota la fel ca si in cazul de fata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 31 2011, 10:04 PM
Post #30


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ok, so prima editie s-a terminat. Pot sa spun ca a fost chiar un succes asa ca hai sa trecem la a doua XD.

Vreti sa mai facem o sesiune de oneshots sau sa trecem la manga de 1 volum?

De data asta o sa avem doar propuneri 100% seinen/shounen la categoria respectiva ca sa-i placa si lui Baka Man ce citeste XD. We don't wanna lose the only boy from the sync now, do we XD.

So ce spuneti? Ce propuneri mai aveti? Astept sa reinviem sectiunea manga impreuna :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 31 2011, 10:16 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Daca alegeti ceva interesant particip si eu :D Sau daca tot alegeti ceva shounen/seinen acum, particip data viitoare ca s-asa nu sunt obisnuita cu mangaurile XD.
Dar as avea o nelamurire... in ce constau oneshot-urile?
Ah, si daca imi poate explica si mie cineva diferenta dintre manga/mahwa?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 31 2011, 10:56 PM
Post #32


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Hey! Cine spune ca pana acum nu am ales ceva interesant? <_<
O sa alegem si un seinen/shounen si un shoujo/josei. sa fie pentru toate gusturile. Din pacate la prima editie s-a ales un oneshot la categoria pentru baieti care era putin cam feminin :P .
Oneshot-urile sunt povesti foarte scurte de marimea unui capitol [intre 25 si 50 de pagini, uneori chiar mai putin]. De aceea am spus ca incepem cu acestea deoarece sunt scurte si pot fi citite de oricine.
Manga = "comic"/ "carte cu benzi desenate" scrisa de japonezi [desi studiile dovedesc ca manga au existat cu mult inaintea comic-urilor doar ca au devenit populare mai tarziu in afara tari.]
Manhwa - manga scris/realizat/desenat de koreeni [ it's in korean]
Manhua - manga realizat de chinezi/taiwanezi [it's in chinese]
OEL - manga realizat de o nationalitate neasiatica [does that make any sense? XD]
In principiul prezentarile sunt la fel, doar ca difera mult art style-ul pentru fiecare gen in parte. Ca si art-style si poveste preferatele mele sunt manhwa. Acestea sunt si singurele care se citesc de la stanga la dreapta [adica normal, ca si cartile noastre]. Restul [manga, manhua si OEL] se citesc de la dreapta la stanga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 1 2011, 12:47 PM
Post #33


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Haha, multumesc, Tessa :lol:

Uite, urmatoarele propuneri:

A Happy Birthday from Paradise - http://www.bakabt.com/160197-a-happy-birth...m-paradise.html
Cops and Robbers - http://www.bakabt.com/160196-cops-and-robbers.html
Kamakurian - http://www.bakabt.com/160195-kamakurian.html
Tsutu-Izutsu - http://www.bakabt.com/160194-tsutsu-izutsu.html

Sunt cam toate josei si mai au si tag-uri de mature/sci-fi/comedy. Problema ar fi ca au si un tag de 'mature' deci e posibil sa aiba niste scene mai 16+, daca nu chiar 18+
Ce inteleg ei prin 'mature' nu stiu exact, ca inca nu am citit nici una.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 1 2011, 01:54 PM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Multumesc, Tessa, pentru explicatie.
Nu stiu ce ati ales data trecuta XD ca nu am avut timp sa particip si eu, desi as fi vrut. Dar spuneam ca idee, ceva "interesant" = ceva care sa ma atraga si pe mine XD.
Iar din titlurile date de Baka man ma atrage Cops and Robbers.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 1 2011, 02:36 PM
Post #35


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ok, vad ca baka man a propus tot oneshots. Atunci hai sa mai facem o tura de oneshots si trecem data viitoare la 1 volume titles :P .

Ce as propune eu pentru publicul matur e "...Gokko" [a fost chiar amuzant manga-ul XD]
Desi, daca o sa vrea si Kassy sa se alature syncului nu o sa-l alegem pe acesta ca trebuie sa ne pastram minorii de pe forum puri si inocenti XD.
La genul josei/shoujo mai propun:
Rasen no Kioku
Akatsuki no Fumi
Koi (MATSUMOTO Tomo)


Iar la seinen/shounen:
Present
Emerald
Love Story, Killed
Flying Witch
Smargs won't Sing
Personant

Si, desigur, propunerile de saptamana trecuta care nu au fost alese raman inca valabile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 1 2011, 02:44 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Multumesc pentru grija XD.
Atunci eu merg pe ce alegeti voi :P Nu prea o am cu mangaurile, deci ma las pe mana voastra. Nu ma deranjaza mangaurile "mature", dar sa nu fie exagerat de multe secvente de genul asta sau sa nu fie asta tema principala.
Ah, am citit acum un oneshot frumos: Akai Michi.
Si am citit si Perfect world care mi-a placut foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jun 1 2011, 04:23 PM
Post #37


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Dintre seinen-uri, pot sa aleg mai usor. :D De la Baka man, as lua Cops and Robbers, iar de la Tessa, Personant. Tragand o linie si facand calculul, aleg Personant. P

Dintre shoujo-uri, e prea greu, toate cele 4 mangauri propuse de data asta arata (sau mai bine zis suna) grozav. Vreau sa le citesc pe toate. (4 - 2 de la Tessa si "Akai Michi" de la Kassy). Dar daca as zice si eu ca las pe mana "celorlalti", o sa ramana numai Tessa! (desi nu ma deranjeaza chiar deloc ca ea sa aleaga)

Kassy, nu stiu daca stii, dar Perfect World a fost tura trecuta. :)


Mi se pare greu la faza cu alesul, caci sunt prea multe mangauri, poate... hmmm.. totusi, se pare ca merge, asa ca e bine atat cat timp se ajunge la un rezultat. ^^

Cat despre manga/manhwa, manhua, multumesc Tessa pt ca mi-ai reamintit, am fost si eu curioasa la vremea mea ce inseamna, dar am uitat si mi-a fost lene sa caut din nou lol. Si multumesc pt ca mi-ai zis ca numai manhwa-urile se citesc ca la noi. Asta cred ca nu o stiam. Acum o sa le pot recunoaste si eu, ca nu stiu dupa numele personajelor. Le si uit, de fapt.
Cat despre preferinta ta pt manhwa-uri, se pare ca aici nu sunt de acord cu tine : )) E adevarat, au poveste interesanta si chiar sunt interesante, dar se repeta prea mult partea cu bataile. Mai ales dintre o fata si nu stiu ce sef/boss al scolii. Ma dispera cand vad cum vin 100 de oameni si ea se bate cu ei, etc. Dar nu faptul in sine, ci ca toata piedica povestii (peste ce trebuie sa treaca eroina) este legata de astia. Nu zic ca toate sunt la fel! Bineinteles, exista si cele care n-au boshi ai scolii implicati (lol the historical types or whatever). Dar nu-mi place mie cand lucrurile ajung in punctul de a fi infractiuni. etc.
PS banuiesc ca sunt manhwa-uri si nu manhua-uri pt ca se citeau de la stanga la dreapta. lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 1 2011, 04:40 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Botan, da, stiam, si vroiam sa spun ca am luat si eu parte la sync "indirect" XD. Eu Akai Michi am citit-o.

Bineinteles, eu as preferat ceva mai shoujo daca tot ma apuc de manga, dar orice alegeti particip si eu macar pentru divertisment :)
Voi planuiti sa alegeti si mangauri mai lungi...? Gen 40 de capitole sau asa ceva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 1 2011, 05:21 PM
Post #39


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



La Josei/shoujo nu ma bag si merg pe mana voastra, cred ca va pricepeti mai bine sa alegeti. In plus, asa imi mai deschid si eu orizonturile :D

La seinen... Emerald, Smargs won't sing si Flying Witch sunt singurele pe care nu le-am citit deja, deci optez pentru ele (in special Smargs won't sing).

Si as mai avea o sugestie pentru topic: de acum inainte, cand cineva propune o manga, sa adaugam si un link de myanimelist. Din cate observ, cam toti cei care au postat aici au cont acolo si in felul asta ne dam seama mai usor daca am citit manga-ul propus sau nu. Eu chiar nu imi mai amintesc toate oneshot-urile citite, dar le am in schimb pe toate adaugate in lista, deci ar fi usor de depistat, si ma gandesc ca lucrul asta e valabil pentru toti, mai ales cand avem de-a face cu manga-uri care au si denumiri alternative.

Eventual punem si un link catre mangafox si site similar in topicul de discutii, in caz ca nu s-a pus deja. Eu unul prefer sa le descarc (btw, multumesc ca ai uploadat tu oneshot-urile data trecuta, Tessa), dar poate sunt si persoane care ar prefera sa le citeasca online. Si ca sa nu se chinuie Tessa prea mult, cine propune manga-ul sa ofere si link de download + link de read online, sa le poata copia fara sa mai caute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 1 2011, 08:29 PM
Post #40


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu uploadez mang zilnic, un oneshot e o nimica toata XD. O sa pun si link-uri catre online reading.

QUOTE
E adevarat, au poveste interesanta si chiar sunt interesante, dar se repeta prea mult partea cu bataile. Mai ales dintre o fata si nu stiu ce sef/boss al scolii. Ma dispera cand vad cum vin 100 de oameni si ea se bate cu ei, etc. Dar nu faptul in sine, ci ca toata piedica povestii (peste ce trebuie sa treaca eroina) este legata de astia.

Postul tau imi indica clar ca nu ai citit mult manhwa la viata ta daca ti se pare ca manhwa se rezuma la asta. descrierea ta e pentru lucrarile lui Hwang mi ri si HAN Yu-Rang care de fapt nici nu sunt mangaka. sunt un grup de persoane care scot vre-o 20-30 de volume pe an cu un plot diferit dar care mereu ajunge la fel: gasti si fete dure care se bat.

Avand in vedere ca in topul meu de manga preferate 2 sunt manga si 3 manhwa pot sa spun cu mana pe suflet ca le prefer XD. Si nu doar pentru ca baietii sunt mult mai bishie acolo XD.
Ai citit Bride of Water god? E prima mea recomandare la capitolul manhwa. Ce-mi place mie cel mai mult la manhwa e ca unele sunt facute precum niste tablouri. Cred ca lucreaza autorii la peisajele acelea o gramada. Si hainele! Oh, doamne! Ador hainele din Manhwa!
Te rog dute la profilul meu: http://myanimelist.net/profile/Tessa . Fa clic pe spoiler-ul de sub "Favorite manhwa" si alege orice de acolo, iar daca ce ai ales nu o sa-ti placa inseamna ca probabil manhwa nu e pentru tine. Dar te rog nu spune ca toate sunt mediocre inainte sa fi incercat ceva decent U.U.
Din pacate cele mai mediatizate sunt cele de la HMR si HYR [autori mentionati mai sus] si nu din cauza ca ar fi bune, ci din cauza ca sunt foarte multe]. Cum poate un autor care scoate 2-3 volume pe an sa concureze cu cineva care scoate 20-30... Desi la calitate sunt 100% inferioare oricarui alt manhwaka.

Ah, scuze de offtopic, dar trebuie neaparat sa-mi apar "copiii" XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:42 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |