Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

12 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Berserk!!!


Thor
post Apr 8 2004, 09:49 PM
Post #41


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



QUOTE(ptz)
Mie tocmai mi sa parut ca griffith il considera si pe gatts doar o unealta si nu un prieten...si gatts realizeaza asta si incepe sa urmareasca propriul sau vis doar influentat de vorbele lui griffith...ma rog o fi o chestie de interpretare.

My feelings exacttttttly...Inca de la inceput MISA( :lol: ) parut ciudat griffith...nu stiu de ce..dar pur si simplu...era prea consumat de visul sau spre absolut...prea dispus sa calce orice sentiment uman si gata sa lase in urma orice samanta(ramasita) din vechiul si adevaratul Griffith...poate ca incepuse cu ganduri nobile, dar trebuie se ai un caracter foarte bine definit ca sa rezisti unor tntatii de putere si decizie suprema.Griffith s-a pierdut pe calea spre un ideal, o utopie, magnifica in teorie, dar imposibia in realitate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 9 2004, 07:31 PM
Post #42


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nu cred ca Gatts e o unelta pt Griffith... sigur e mai mult decat atat, si va puteti da seama in clipele cand vb despre el cu el sau ceilalti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Apr 9 2004, 09:37 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Pai asta mi se pare ca era un dar al lui Griffith...toti il vedeau ca pe un prieten pt ca se purta ca un frate cu ei...dar de fapt el ii vedea ca pe niste unelte dupa cum ii destainuieste si printesei...dupa ce aude acea discutie Gatts incepe sa-si teasa propriul sau vis care se desparte de cel al lui Griffith...acesta este zguduit dupa ce Gatts reuseste sa se elibereze de sub influenta lui se pripeste si face greseala care duce la caderea lui.Nu cred ca visul lui Griffith era irealizabil dimpotriva a ajuns foarte sus in f. putin timp...dak nu s-ar fi grabit ar fi ajuns cu siguranta rege.
Dar poate tocmai asta e frumos la Berserk ca fiecare poate sa interpreteze in felul sau ceea ce a vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 10 2004, 09:47 PM
Post #44


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Bai, da' voi aveti o impresie super negativista despre Griffith... Daca era raul intruchipat, dupa cum ziceti voi, atunci nu ar fi avut probleme in atingerea telului sau... dar nu a fost asa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 13 2004, 09:42 AM
Post #45


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Chiar raul intruchipat nu este, aducetiva aminte ca l-a iertat pe ministrul Foss. Are si el mudtrerile lui de constiinta, doar ca a ales sa le ignore pentru a putea sa-si indeplineasca visul. Cel mai bine se vede atunci cind Caska ii povesteste lui Gatts despre acel copil mort de 8 ani care vroia sa devina cavaler, sau cind Griffith isi sacrifica propriul corp pentru bani.

Apropo e Gatts sau Gutts? In unele episoade apare ca Gatts iar in altele ca Gutts, si la fel este si in manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 13 2004, 09:57 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



De fapt, din cate stiu eu, nu l-a iertat intru totul. Mi se pare ca Griffith zice ca daca-ncearca din nou, i-l trimita pe cap pe Gatts. Singurul motiv pt. care-l lasa-n viata este ca este sigur ca nu va mai complota impotriva lui, stiind ca Foss e speriat de moarte de el.
Ceea ce nu inteleg este de ce il intreaba pe Gatts ' Do you think I'm a horrible person?' dupa ce-l trimite sa-i omoare pe cei care-i folosise sa o rapeasca pe fiica lui Foss. Tinand cont ca Gatts reprezinta in mare doar o unealta pt. el, nu un prieten, si ca nu-i prea pasa de sentimentele altora... nu gasesc vreo explicatie. Are cineva vreo presupunere sau teorie care sa clarifice la reactia asta?
(BTW, Gatts e totuna cu Gutts sau Gatsu cum i se mai zice in traducerea pe care-o am eu)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 14 2004, 02:29 PM
Post #47


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Impresie negativa despre Griffth...u've only seen the top of it!!!

Sa incepem...ca tot e vorba de nenea Griffith...Un caracter foarte bine conturat..care nu are multe conflicte interioare..iar pe alea care incearca sa iasa le afunda si mai mult!!
Pt mine Griffits este in primul si in primul rand o tarfa....pt ca numai o tarfa se culca pt bani...in al doilea rand...un nemilos..Gatts are de 10x mai multa mila decat el!!! Ii place sa lase pe alti sa faca treaba murdara...dovada de mare viclenie...si in acelasi timp intelepciune. Nu ma luati cu faza cu baiatu...ganditi-va ca la fiecare batalie castigata de el...existau pierderi...pe acele pierderi el isi construeste fagasul.....visul sau de a deveni rege. Tipul asta se supra estimeaza dea lungul seriei...si din cauza asta si-o ia si in barba! Si ...la sfarsit...se arata adevarata lui fata..un om care isi vinde sufletul diavolului...nici nu mai poate fi catalogat om...
Aceste tip de caracter il urasc cel mai mult....arata bine...stie sa foloseasca toate atuurile sale...dar se injoseste la lucruri la care nici macar nu ar trebui sa se gandeasca...pt ca la sfarsit....sa faca si cea mai mare greseala! Tot la castelul ala se gandea....ca parca el il hranise tot timpu cat a fost in inchisoare!!
Sincer...el cam stie ca e dependent de Gatts.....problema e ca nu recunostea ca acesta e mai tare ca el...cel putin pana cand s-au duelat a doua oara....mi-a placut faza....a crapat de ciuda!!! Iar felul in care a castigat Gatts....e ca si cum ai pune sare pe rana :twisted: :lol: !
Unelte.....tot ce e posibil!!! Nu m-ar surprinde ca pt el toata echipa sa fie o unealta ..pe care vrea sa o aiba cat mai mult timp!!!

Gatts..now that's the man i like!!! Felul lui de a fi precum si stilul de bataie il cam deosebeste de toate caracterele pe care le-am intalnit pana acum...Din pacate face si el greseli...din cauza ca nu prea stie si el ce vrea...La un moment dat e complet dezorientat...pt ca spre sfarsitul seriei sa isi revina!! Faza in care omoara copilul ala creca e cea care il preseaza sa ia o decizie asupra viitorului sau! Ar mai fi multe de spus despre caracterul asta...dar nu vreau sa scriu roman!!

Over all ...ce sa zic...o serie buna..pute fi si mai buna...daca o terminau...indiferent daca se tineau de manga sau nu!
Bloooooooooodddddd...a aparut cam la sfarsitul perioadei in care se pretau filme sangeroase...in perioada 90-95...au aparut cele mai tari filme si serii bloody...Berserk a fost lansat in 97...si sincer ...nici macar nu are grafica de 97...foarte slab din pct de vedere al animatiei....chiar extrem de slab....dar compenseaza restul...
Ce sa zic un anime foarte bun ...pe gustul meu!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 14 2004, 06:27 PM
Post #48


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Faza ca Griffith e o curva, este total adevarat, pana in momentul ala, chiar credeam ca este un tip de treaba. Cu toate astea... si aparenta il tradeaza, arata ca o fata, chiar ujna simpatica, dar nu e genul cavaleresc care vrea sa para. La cavaleri, onoarea insemna aproape totul, la Griffith... :? ... nimic... El este ceva asemanator cu Kimera(daca ati vazut animeul), aparent sexul opus, si total caracterul linistit, pana face prima victima... Frumusetea exterioara acopera realitatea interioara.
Cu toate astea, Griffith nu prezinta decat defecte, nu si o putere malefica, pana la sfarit cand o dobandeste... Oricum... faza cu transformare in demon mi se pare cam fortata, chiar si pt Griffith...

Gatts, si asa se scrie din cate stiu eu..., e tipul cel mai de treaba, si tot odata cel mai bazat. The hundred man killer, nu ?! Are ambele calitati, fizic de invidiat, mentalitate de apreciat.

Caska... arhetipul victimei...

Dar sfarsitul ramane original, sfarsitul=al 25-lea episod ! :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 15 2004, 09:46 AM
Post #49


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Now, now you all, ia spuneti voi ce ati fi in stare sa faceti ca sa puneti mina pe un anime ca asta si apoi comparati cu ce a facut Griffith pentru a-si indeplini visul.
Si daca a-ti fi torturat pentru un an de zile la fel ca Griffith si apoi ati avea de ales intre a muri sau a trai pentru razbunare chiar daca pentru asta ti-ai vinde sufletul, ai face-o sau nu.
Nici mie nu prea mi-a prea placut de Griffith, dar nici nu vreau sa-l pun la zid si sa-l chilaresc, asta e valabil numai atit cit era om, dupa transformare se schimba treaba. Judeau e cel care mi-a placut cel mai mult, asta dupa Gatts bineinteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 16 2004, 02:56 PM
Post #50


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hai sa iti zic o chestie ....in momentul in care il vezi pe diavol in fata..si nu mai ai ABSOLUT NICI UN DUBIU asupra existentei lui...ia zi ...ce faci?
Te duci cu bratele deschise la el...cum a facut-o si Griffith??
E o chestie religioasa deja....exista fortele raului...automat sunt si cele ale binelui!!
Griffith...este pur rau..dupa alegerea asta!! Putea simplu sa se sinucida...sau sa indure...insa nu...se simtea prea plin de sine...Dai unui nebun un tanc ...si iti va ditruge orasul....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 16 2004, 05:34 PM
Post #51


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Pai sa-ti spun ceva, doar simpla prezenta a raului nu implica si o prezenta certa a binelui.
Ce as fi ales eu in locul lui nu pot sa-ti spun, insa un lucru pot sati spun cu siguranta si anume ca daca trecerea de partea diavolului ar implica sacrificare lui Gatts si a celorlalti probabil ca nu as di facut-o. Asta e singura vina pe care i-o gasesc lui Griffith in tot serialul asta si anume nu ca a trecut de partea diavolului, ci ca tecind de partea lui i-a sacrificat pe Gatts si ceilalti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 16 2004, 06:04 PM
Post #52


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Din cate vad eu... filmul asta este mai mult despre povestea lui Griffith decat a lui Gatts... si nu e deloc asa...

Eu zic ca alegerea lui Griffith din final este datorata alegerii lui Gatts, si o oarecare razbunare asupra acestuia, dupa cum se si vede in final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Apr 16 2004, 07:53 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



alegerea lui griffith din final este alegerea unui om nebun...el nu mai este acelasi griffith de un an inainte.este...altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 17 2004, 12:50 PM
Post #54


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Frost Dragon I liked u're old avatar the best.
Chiar daca la serial m-am uitat de mai multe ori, sfirsitul l-am vazut numai o singura data, si asta la inceput cind vroiam sa vad ce o sa se mai intimple. Ma asteptam sa vad o continuare a evenimentelor din primul episod.
I-mi place manga mai mult acum cind am inceput sa ma uit, se centreaza mai mult pe povestea lui Gatts decit Griffith, si de aceea imi place mai mult.
Nu cred ca faptul ca Gatts a aflat de ce inseamna prieten pentru Griffith e ceea ce l-a facut sa plece, cred ca ar fi plecat oricum mai curind sa u mai tirziu. Gatts era mult prea atras de lupte ca sa poata sta linistit linga un Griffith pentru care viitorul nu mai prevedea nici o lupta in afara de cele din strazile laturalnice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 21 2004, 07:59 PM
Post #55


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Okay, am citit mangau' acu' si mi-am facut/refacut parerea despre Griffith. Personal nu mi se pare ca-i o curva. Pur si simplu incearca sa-si indeplineasca visul cat mai usor si repede cu putinta. Si cum a zis si el: Ce-i mai usor: sa petreci o noapte c-un batran pervers sau sa porti un razboi de o durata necunoscuta? (whateva, nu-s chiar cuvintele lui, da' asta cre' c-a zis...). Pe langa asta, si-n viata gasesti exemple de astfel de persoane care-si vand si bunica pentru a castiga. E profitor si atat dupa mine. Si egocentrist la un moment dat.
Asta-i partea care-mi place foarte mult la mangau' Berserk: continua povestea din anime si clarifica unele lucruri. (And it's more GORY!! dar asta-i alta treaba... :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 22 2004, 12:32 AM
Post #56


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



QUOTE(Helcaraxe)
Personal nu mi se pare ca-i o curva. Pur si simplu incearca sa-si indeplineasca visul cat mai usor si repede cu putinta. Si cum a zis si el: Ce-i mai usor: sa petreci o noapte c-un batran pervers sau sa porti un razboi de o durata necunoscuta? (whateva, nu-s chiar cuvintele lui, da' asta cre' c-a zis...).


Bine zis...mergem mana in mana!!!
Chiar e egocentrist,sufera de narcisism...si pe deasupra e o tarfa...punct..!!!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 22 2004, 10:46 PM
Post #57


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



kids...relax...griffith nu e o "curva" doar pentru ca asa cred cei pentru care sa te culci cu cineva pentru bani implica asta...
fiecare in felul lui o face la un moment dat in viata, unii mai des, altii mai rar, dar cu siguranta o facem toti...acum se mai poate discuta si despre importanta pe care o acorda fiecare actului in sine...
poate pentru unii e mai "curva" generalul dragonilor albi care incearca sa-l omoare pe griffith folosindu-se de ucigasi platiti... sau poate ministrul care isi tradeaza complicii de complot ... e chestie de pareri personale si de scale de valori la fel de personale.
la fel ca majoritatea covarsitoare a oamenilor, griffith alege calea cea mai dreapta catre scopul sau.
acum, daca stam sa facem o comparatie cu gatts... nu prea are rost... cei doi sunt mult prea diferiti...gatts e un om simplu, tot ceea ce face este "to swing his sword"
pe de alta parte griffith a muscat din fructul, poate oprit, al cunoasterii... citeste, e cultivat, si-a studiat cu atentie meseria (razboiul)... e fin si manierat... si totusi e puternic si ambitios, calitati ascunse sub o fatza de copil.
trebuie sa recunosc ca nu e tipul meu de personaj favorit, dar mi se pare ca e totusi destul de greu sa fie trecut printre personajele negative, mai ales in contextul motto-ului seriei, pe care multi poate nu l-au ascultat cu destula atentie: "In this world, man's destiny it's controled by some transcendental entity or law...like the hand of god. At least, man knows that he has no control over his own will."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 30 2004, 11:30 PM
Post #58


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Da, intr-adevar, griffith nu e o "centurista"... :lol: ...
Din potriva, el se foloseste de oameni pentru a-si pune in practica visul.Am "citit" si eu aproape tot manga-ul si cred ca ....nu prea e clar...dar....cum sa spun...griffith a acceptat aceasta cale, aceea a "body steppin'-ului ".Adica dorea el cu ardoare sa ajunga la castelul ala, si a ziz... un mort, 2, 3, 2k+1 luati cate n... :lol: :lol: :lol: ....nu mai fac vero diferenta, asa ca what the hell... :twisted: ....kill' em all :evil: .
Lumea lui griffith e ciudata rau...
Dar trecand la altceva, tema de baza cred ca se aseamana cu una dintr-un joc pe care l-am terminat recent: Xenogears...
Apropo, parca se face referire la gears,(in manga).dar nu mai stiu exact cand.Oricum, tema principala era "The God created by man hands" sau ceva de gen...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post May 3 2004, 03:57 AM
Post #59


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



So desu ka! Se pare ca tre sa citesc manga'ul. Ma asteptam la mai mult.

Sa detroneze EVA?! NEVER!!! mult prea simpla povestea... oricat de mult ati intoarce'o de pe o partea pe alta. V'as putea da exemple de detronator de EVA, dar asta nu e in nici un caz.
Imi place mai mult berserk'ul din Ninja Scroll ... desi nici ala nu e un berserker adevarat. Astept cu nerabdare detronarea acestui "asa-zis" arhetip asa cum apare si in aceasta serie.

Recunosc ca daca se apropia de adevarata definiie acuvantului nu mai era asa de interesanta povestea :

ber?serk adv.
ber?serkly adv.
Word History: When we say that we are going berserk, we may not realize how extreme a state this might be. Our adjective comes from the noun berserker, or berserk, which is from the Old Norse word berserkr, “a wild warrior or champion.” Such warriors wore hides of bears, which explains the probable origin of berserkr as a compound of *bera, “bear,” and serkr, “shirt, coat.” These berserkers became frenzied in battle, howling like animals, foaming at the mouth, and biting the edges of their iron shields. Berserker is first recorded in English in the early 19th century, long after these wild warriors ceased to exist.


PS: La sfarsit se vede ca tot o curva de om ramane Griffith, desi era de admirat puterea lui ca om daca nu aparea fantasticul in acest anime. Pt. omul care era la inceput, isi vinde usor sufletul... chiar daca si pentru ca s'a culcat cu acel batran... tot asta poate insemna
??????Gatts este un model demn... pentru ca se multumeste cu putin... are tarie... si lupta cu temerile sale pana la afarsit - la propriu chiar... si e o fire libera si libertina. Gama lui de sentimente este limitata, si nici cele, cate exisa, nu sunt destul de putenice incat sa'l rapuna.
??????Judeau pare un tip interesant... dar nu e... la fel cum nu e nici Caska... sunt niste oameni putin aparte... dar nu prea importanti... care alcatuiesc Band of the Hawks.

PSS: I couldn't find the "it" in this series! Am i wrong!? Or... Or... is there one?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post May 3 2004, 03:14 PM
Post #60


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



QUOTE
Judeau pare un tip interesant... dar nu e... la fel cum nu e nici Caska... sunt niste oameni putin aparte... dar nu prea importanti... care alcatuiesc Band of the Hawks.


Blasfemie .... pregateste-te de rug Apok :> Deja vad multimea cu furci & co strigand "capul lui apok il vrem!" :P

O sa fiu scurt pentru ca deja s-au zis destule. Caska face parte din personajele principale si cu o influenta mare asupra evolutiei lui Gatts, iar Judeau e cel care observa relatia dintre Gatts si Caska (si nu numai) scotand in evidenta anumite nuante. Sa zici ca-s niste oameni nu prea importanti ... uh uh :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |