Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filme japoneze non-anime, ASIAN CINEMA


morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Sa discutam aici despre filmele japoneze , despre ce am vazut , ce parere avem despre ce am vazut si ce vrem sa impartasim (cunostiinte si ''material'' ;) ) cu ceilalti membri ai forumului.

Eu am vazut ''Cei 7 samurai'' si poate o sa vad in curand ''Yojimbo'' (si o sa le pun pe ambele pe cd-uri :) )
Acasa am Odishon , si care il vrea , sa nu ezita sa ma contacteze cu un pm.

un film interesant (cum sunt majoritatea filmelor de ,regretatul ,Akira Kurosawa ) este Kagemusha pe care il vreau si eu daca il are cineva si il recomand cu cea mai mare caldura :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Eu am vazut doar "The Legend of Zu", dar nu sunt 100% sigur ca e japonez, dar chiar si asa e super.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



The Legend of Zu ...am vazut shi yo... shi pot sa spun ca i facut destul e beton..... 80% din film efecte speciale....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Io am vazut "anticele" filme cu Godzila si Mothra....vreo 20-30 sau shi mai multe.Io zic ca-s super..ca un anime..neanimat :lol: sau asha ceva.....au potentzial.sunt tare mishto....dar nu sunt chiar antice 96-98 unele sunt chiar din 99-2000....sau asha scria sub ele. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Eu am vazut "Cele 10 pumnale" ( daca tin bine minte numele ). Tot ceva cu batai si razbunari. Mi-a placut cand l-am vazut chiar daca asta a fost de demult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Eu am un film japonez(facut in Tokyo) cu fotbal.
Ii zice Shaolin Soccer. Ii o comedie super cu efecte speciale. Niste de aia care stiu kung-fu vor sa-l raspandeasca si nu stiu cum. Pana la urma o vor face prin fotbal.

Cat despre efecte speciale...cine a vazut Captain Tsubasa va sti la ce sa se atepte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Mai tineti minte filmele ale politiste japoneze, in care trageau aia unii in altii pana se ciuruiau ( si unii mai si supravetuiau :D dupa o astefel de intoxicare cu plumb :) ), imi placeau foarte mult ( si inca imi mai plac , dar se gasesc asa de greu :cry: ) ; sau comediile politiste ( alea de mai sus erau serioase :P :) ) tin minte ca era una cu doi grasi care faceau tot felul de chestii, inclusiv arte martiale :lol: .
Sa nu uit , primul film ,japonez, pe care l-am vazut la cinema, era , oarecum, erotic , cu secvente de sex, oarecum ,explicite ;) , cred ca aveam 7 sau 8 ani :D ( ce chestie, primul meu fil japonez este si primul film erotic pe care l-am vazut :D ); a fost un film foarte bun, cu multa actiune, dramatism si erotism japonez ;) si tare as vrea sa-l revad :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



Battle Royale l-am vazut si eu...mai ales pentru tinerii din ziua de azi :twisted:
cu Takeshi Kitano

(sunt rau) :evil:


The Brother cu mafioti, Takeshi Kitano
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Regizorul japonez Takahashi Miike ne da o lectie de cruzime de neuitat, chiar si pentru noi obisnuiti cu cinematografia “gore” si “Splater” botezat dupa premiera filmului sau “Audition”(Japonia 2000) noul “Cronemberg al Japoniei postmoderne”.
Primele 15-20 de minute ale filmului au rolul unui sedativ care este menit sa-ti adoarma expectativa; esti pregatit sa vezi un film despre o Japonie contemporana, lipsita de alte emotii decit de cele duioase ale familei dragostei neimplinite, un fel de reportaj romantat.
Tatal familiei isi creste singur copilul, dupa ce sotia sa a murit. Simtindu-si viata neimplinita, alaturi de un copil pe care nu vrea sa-l creasca lipsit de o mama grijulie, in cautare de un partener, sentimental isi cauta o sotie.
De acum are peste 40 de ani si nu poate astepta foarte mult, daca are de gind sa se casatoreasca din nou.
Ca urmare a unei “auditii” date pentru tinere actrite, la care este invitat de prieteul sau, o cunoaste pe una dintre cele 30 de fete, care I se pare un inger feminin, ingenuu si neatins.
O cauta la telefon, neprimind raspuns la incercarele sale zadarnice, neluand in seama anumite incopatibilitati din referintele fetei, sau disparitiile misterioase asociate cu numele ei.
Pina acum nimic socant, apare un “docu-thriller” blajin. Cat se poate de gresit. Cadrul care produce “trezirea” la realitatea atroce este tot atit de neprevazut, tanara vazuta din spate linga telefonul care suna in zadar; insistentele mesajele ale indragostitului, chipul ei se intoarce si un zimbet bestial ii se rasfira pe fata, la picioarele ei vedem o punga de plastic nemiscata si insangerata care brusc incepe sa trepideze incet cu o viata torturata, intr-o agonie necurmata.
La premiera filmului, au iesit din sala urlind barbati in toata firea, ca dovada, ca, calvarul care urmeaza nu mai are limite. Din sotie ideala si mama adoptiva, feciorelnica diva devine cosmar deslantuit, totul terminindu-se cu vreo 25 de minute de torturi inimaginabile pentru eventualul sot, are este incetul cu incetl schilodit, cu amputari sistematice ale organelor sexuale si membrelor: o bisectie de zile mari dusa la un sfirsit de un inger de femeie.
Bineinteles ca totul este poate doar un vis hiperrealist de burlac stresat, bineinteles ca aici se spune ceva si despre rolul noii sotii si al fanteziilor erotice ale japonzului de rind.
Dincolo de aceasta privire introspectiva avem, insa, sfirsitul unui film de groaza care schimba radical atmosfera produsa de horror-ul postmodern a la Wes Craven, unde totul este un pretext pentru alceva.


trebuie sa recunosc ca asta nu e opera mea.....ci a unui student la regie....dar chiar as vrea sa vad filmul asta...serios. :)
am vazut Ringu...dar nu in intregime,Shaolin Soccer,Cyborg,Legend of zu (astai chinezesc nu stiu daca se pune ... :) dar este un film extraordinar..trebuie sal vedeti..parca ar aduce a ceva lume a lui Akira Toriama ) si altele tot chinezesti....multe-Crowching tiger.Hidden dragon.,Accidental Spy si multe altele cu Jackie Chan......cam atat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Kaoru , cam asa e filmul, cum l-ai prezentat tu :) :twisted:
Daca vrei filmul ,poti sa-l iei de la mine .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rurouni Kenshin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 118
Points: 2



Cred ca am vazut si eu ceva filme japoneze dar a trecut prea mult timp de atunci si nici nu le-am dat atentia cuvenita la timpul respectiv.
Poate ca ma puteti ajuta voi sa-mi recomandati macar, daca nu, chiar sa-mi oferiti spre vizualizare cate ceva din aceasta categorie.Pleeease :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Aten?ie c? japonezii fac filme total diferite de chineji. Shaolin Soccer e chinezesc 100%. Dar sunt ceva filme japoneze pe care le pute?i g?si la cei ce v?nd divx-uri (?n special de kurosawa). Chiar a?a... are cineva titrare ?n orice limb? latin? sau ?n englez? la filmul japonez April Story? C? l-am luat de pe internet dar n-am g?sit nici o titrare pentru el ?i nu ?n?eleg nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



The Ring - romanul de Koji Suzuki, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Chiar el!
Din pacate nu s-a facut traducerea cartilor in engleza, si se pare ca nu exista nici macar ideea.
Stiu ca acum se pregatesc de Ring 3. Am citit synopsis-ul la Ring 2 (cartea) si mi s-a parut tot mai interesant - se pare ca se continua cu explicatiile si se afunda din ce in ce mai adanc povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Tocmai am v?zut Returner (2002)... o amestec?tur? de Matrix-Terminator ?i ET ?n versiune japonez?. Bun pentru o sear? cu bere ?i floricele l?ng? tine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



eu as putea sa ma laud mai mult cu seriale japoneze vazut, care seamana foarte mult cu telenovelele... dar asta e sunt japoneze:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
kamisama mo sukoshidake!
kanta
sinkan musume (sau skinkan kanojyou)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



da serial cu actori!!

mi-am dat o prietena niste casete video care s-a intors recent din japonia. o sa imi dea si casete cu emisiuni japoneze si altele :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



ai tinut bine minte. se je!!
Acum ma pregatesc sa merg in luna decembrie sa imi dau atestatul la limba japoneza.
Wish me luck!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



heyheyheyyyy slow down!!!!!!
as vrea eu sa ajung acolo!!!!
eu ma duc sa dau atestatul la Sofia, in Bulgaria........

Mai e pana sa ajung si eu acolo :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



QUOTE(Boieru)
Eu am vazut \"Sanjuro\" si e foarte fain.
Mai e ceva interesant... \"The Ring\" care a fost de curand pe ecrane e un remake american dupa \"Ringu\" un film japonez din '98 regia Hideo Nakata, bazat pe o carte de Koji Suzuki. Din cate am auzit filmul japonez era mai bun. Japonezii au mai scos si Ringu II ('99) si Ringu 0: The birthday ('00). Le-a vazut cineva, eventual le are ? Le-as vrea si eu.


au scos si serial :) serios...

ce am vazut de curand si e non-japonez dar este un tribut adus filmelor japoneze si animelor este Kill Bill de Tarantino.

cum as putea sa uit Gohatto? un film superb, ciudatzel dar foarte foarte frumos...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |