Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Pregatiti Daca Intra In Vigoare Acta?, O problema de viitor de downloading.


Mumusan
post Feb 5 2012, 12:12 AM
Post #61


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Baka man @ Feb 5 2012, 12:00 AM)
Nu fi ipocrit si recunoaste ca o faci pentru ca e usor si pentru nu vrei sa platesti.
In loc sa descarci de pe net ultimul film, citeste o carte. Sunt foarte ieftine cartile daca treci prin anticariate.
Dar nuuuu, tu nu vrei sa ramai prost, descarci si un film si te uiti la el. Si gata cultura!
*



uite cum sta problema, traim intr-o tara in care trebuie sa pui prioritatiile inainte de orice, in timpul liber cauti sa faci ceva, te uiti la un film, de care nu ai bani sa-l achitionezi ca ti-ai platit prioriitatile, zici sa ne cumparam o carte, ca sa nu ramanem prosti (mersi de insulta si probabil ca toti ar trebui sa-ti multumeasca, oricum am invatat mult mai multe, din diverse chesti de pe internet decat din toate cartiile), dar pe alta parte mie nu imi plac marea majoritate a cartiilor, de ce? pur si simplu nu-s genu meu, eu citesc cum se formeaza vulcanii si cum erup, chiar nu m-ar ajuta cu nimica in tara asta, daca nu cumva s-ar trezi la viata vre-unu, dar prea putin probabil, oricum nu suntem bogati, prea putini dintre noi detin un cont pay-pal, pe multe site-uri de la noi vezi chesti de genu "Donation", ca n-au 100-200 euro pentru plata site-ului pe an, bani care in alte tari europene cu un salariu mediu ii castigi intr-o saptamana, doua, la capitolu bani suntem oarecum vai de noi si cel putin faptul ca guvernu nostru ar putea da bani pe asa ceva in loc sa faca altceva cu ei, pe mine unu ma irita destul de tare, oricum s-au imbogatit destul marea majoritate, cu toata pirateria din lume, nu pare un pic avar faptul ca vor mai mult?

oricum la noi totul e pe dos si faptul ca ne faci ipocriti esti defapt un ipocrit la randu tau
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gaia
post Feb 5 2012, 12:28 AM
Post #62


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 28-January 12
Member No.: 10.843
Points: 79
Gender:



Asta cu pro-piratat/ anti-piratat is a never ending story!

da, moral nu e in regula, puneti-va in pielea unor muzicieni de exemplu care scot un disc si au vanzari foarte slabe, pentru ca majoritatea descarca produsul de pe internet... asta inseamna ca pe undeva oamenii nu ajung sa supravietuiasca din ceea ce fac. punct. si asta e doar un exemplu.

da, problema in Ro e ca nu poti inchide robinetul dintr-o data, altfel va fi vai si amar. oare n-ati vazut in marile magazine cum stau dvd-urile prafuite pe rafturi pentru ca nu le cumpara nici naiba? la fel si cd-urile. e vorba de puterea de cumparare care este prea mica in Ro.

problema mea nu e ''sa piratam'' vs ''sa nu piratam'', ci e faptul ca niste oameni s-au trezit ACUM sa puna serios in discutie problema pirateriei pe internet. de ce acum, cand lucrurile oricum scapasera de mult timp de sub control? criza a lovit in toata lumea in ultimii ani, salariile oamenilor au fost taiate, inflatia a crescut. oamenii care inca isi mai permiteau inainte de valul crizei sa mai cumpere cate un dvd/cd, acum nu isi mai permit. vanzarile au scazut drastic in ultima vreme si internetul a lucrat in sensul asta, deci cumva trebuie penalizata degringolada.

toata chestia asta cu ACTA e o conjunctura nefericita, o suprapunere de mai multe evolutii nefaste pe plan economic si social alimentate si de accesul la internet a miliarde si miliarde de oameni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 5 2012, 01:04 AM
Post #63


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



Dar pana la urma problema nu e pirateria pentru mine, daca trece ACTA o sa dea zeci de mii de video-uri jos de pe youtube si alte prosti, nu o sa mai ai voie sa faci un AMV sau un clip cu o melodie licientiata care se aude in background, nu ca ai fi avut voie si acum, deja exista masuri impotriva pirateriei, de ce le mai trebuie inca o lege.

Problema e ca guvernu vrea sa preia controlul asupra internetului, oamenii de rand au creat internetul, guvernului nu-i place asta...ei vor control asupra oricarui lucru care este disponibil pe internet... nu vei putea sa vezi nimic fara acordul lor, sa postezi ceva fara acordul lor.. etc etc.

Va dati seama ca daca ACTA era deja in vigoare toate informatiile despre SOPA PIPA ACTA etc etc nu ar fi iesit la iveala ? pt ca toate informatiile astea au fost raspandite pe internet ? Daca ai fi facut vre-un video de genul Stop ACTA cand era deja in vigoare te-ar fi putut baga la puscarie si sa te dea in judecata.

Sa zicem de exemplu ca tu cumperi un joc si faci un "let's play" si-l uploadezi pe youtube, eh..euite ca nu mai poti, o sa ti-l dea jos si o sa te proclame un criminal, frumos din partea lor nu ? e jocul tau, l-ai platit, ai dreptul sa faci ce vrei cu el...
Faci review-uri la filme sau carti ? nope... nu mai poti la fel, te pot da in judecata pt ca la dai oamenilor informatii despre acel produs fara ca ei sa-l plateasca etc etc.
nu vei mai putea face nimic din ce faceai normal pe internet, de exemplu mie imi place sa ma uit la livestream-uri de starcrft 2 sau League of Legends.... uite ca daca o sa intre in vigoare una din acele legi nu o sa mai pot face nimic din ce faceam normal pe internet, nu o sa mai poti folosii nici macar citate dintr-un articol sau o carte intr-un post...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 5 2012, 01:12 AM
Post #64


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
A ajuns sa ma irite teribil atitudinea asta plangareata legata de ACTA si ipocrizia oamenilor, care vorbesc de "libertate", "cenzura" si "dreptul la cultura", incercand sa justifice cumva si sa ofere un caracter nobil luptei impotrivei acestei initiative legislative.

E o forma de cenzura. Esti naiv daca crezi ca interesele lor reale sunt stoparea pirateriei. Ai citit macar legea sa intelegi in ce consta ea? Deja ne sunt ascultate telefoanele, acum ne vor fi urmarite si laptopurile. Sunt eu singura care considera ca ne indreptam cert catre un cominism global?
Americanii ne-au bagat deja in 2 crize economice deoarece au emis sume enorme de bani fara acoperire. Ma intrebam ce rau mai pot sa faca....bam, bam, bam...ACTA. Wow US, I'm so not surprised you are the ones who came up with that idea. O alta forma a Statelor Unite de a suge bani de pe restul tarilor.....

QUOTE
Daca ai fi facut vre-un video de genul Stop ACTA cand era deja in vigoare te-ar fi putut baga la puscarie si sa te dea in judecata.

Nici macar nu ar fi fost citit de cineva, ar fi fost sters imediat. Ma surprinde sa vad ca unii nu-si dau seama de gravitatea acestei situatii si in ce va consta ingradirea acestei libertati ulterior...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 5 2012, 01:24 AM
Post #65


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(Tessa @ Feb 5 2012, 01:12 AM)
E o forma de cenzura. Esti naiv daca crezi ca interesele lor reale sunt stoparea pirateriei. Ai citit macar legea sa intelegi in ce consta ea? Deja ne sunt ascultate telefoanele, acum ne vor fi urmarite si laptopurile. Sunt eu singura care considera ca ne indreptam cert catre un cominism global?
Americanii ne-au bagat deja in 2 crize economice deoarece au emis sume enorme de bani fara acoperire. Ma intrebam ce rau mai pot sa faca....bam, bam, bam...ACTA. Wow US, I'm so not surprised you are the ones who came up with that idea. O alta forma a Statelor Unite de a suge bani de pe restul tarilor.....
*



lasa-l in pace, daca el crede ca ACTA o sa fie trecuta pentru " the greater good" ar trebui sa nu se mai minta singur, pt ca oricine cu o gandire rationala isi poate da seama ca e o idee proasta, sau poate ca nu-i pasa de toate lucrurile pe care o sa le afecteze , si din momentul in care o sa intre in vigoare o sa inceapa sa planga si el.

And yea USA the land of the free and home of the brave, more like land of the corrupt and home of the Fvking pieces of $#!7 who are to greedy to be able to look you in the face and tell you the truth.

and 1 more video, it's relativelly old, but it explains allot about ACTA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 5 2012, 11:06 AM
Post #66


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



QUOTE(Gaia @ Jan 31 2012, 12:09 PM)
So, eu cred ca sfarsitul e departe de tot. Sa ne gandim logic, chiar daca ACTA intra in vigoare din vara viitoare, va fi nevoie de FOARTE mult timp pentru a pune la punct o strategie inteligenta de combatere a pirateriei online.


Nu trebuie sa se ajunga vreodata la asa ceva, nici macar peste mult timp.


@Baka Man dar nu in ultimul rand tuturor - incercand sa fiu obiectiv dar cu un gram de subiectivism :

Dupa regulile actuale la nivel de utilizator si pentru uz personal si mai ales fara a avea un castig material am dreptul sa vad/aud ce vreau. Dece as dori sa schimb asta?

Cei ce vor cenzura si intarirea drepturile de autor sa faca bine sa-si schimbe ei tipul de afacere ca sa se preteze majoritatii si nu sa forteze dorinta lor asupra mea. Nu-mi plac lucrurile in care majoritatea nu suntem intrebati.

Eu vreau sa-mi permit sa ma filmez la nunta rudelor. Cum am ajuns la asta ? Simplu : deja se plateste o taxa care teoretic acopera drepturile de autor daca pui muzica la nunta. Probabil dupa forma actuala si rectificata a ACTA nu va fi o problema sa postez acel filmulet pe YouTube fara sa fiu dat in judecata deoarece mi-am permis sa-mi impartasesc experienta altora, dar lucrurile pot degenera acolo unde interesele sunt mari.

Eu stiu sigur ca informatia de care dispun e incompleta si tu domnule Baka Man la fel ca majoritatea nu avem informatia completa. Iti garantez ca majoritatea celor ce au contribuit la ACTA sunt incomplet informati de asemeanea asupra ce inseamna internetul. Ei vor incerca sa monitorizeze totul si asta o faceau doar comunistii.


ACTA = nu bun, caca!


[Later Edit] Am avut ocazia sa vorbesc cu persoane din UK, Lituania, Polonia, Germania pe acest subiect.

Concluzia : marea majoritate nici nu cunosc ce inseamna ACTA - tarile care au semnat deja calca in picioare dreptul propriilor cetateni la informare si la libertate de opinie asupra ACTA, PIPA, SOPA prin informarea incompleta sau absenta desavarsita a acestor informatii si mai ales prin faptul ca demersurile pentru implementarea lor au inceput cu usile inchise un lucru deloc frumos.[/Later Edit]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 5 2012, 02:45 PM
Post #67


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Uitati aici un articol jenant despre puterea care ne conduce: http://www.gandul.info/politica/acta-trata...culoasa-9187696
Pasaj din articol:
QUOTE
"Nu am datele să mă pot pronunţa în acest moment cu privire la întrebarea dumneavoastră, nu am o asemenea informaţie", a fost declaraţia-surpriză a premierului după ce România a semnat pe 26 ianuarie la Tokyo, alături de alte 21 de state europene, documentul ACTA.


Deci da, premierii nostrii semneaza documente fara sa le citeasca inainte. Extraordinar! Cred ca ar semna si anexarea Romaniei la Rusia daca comisia europeana i-ar convinge inainte ca nu e rau sa semneze acel contrac care nu e mare branza oricum...
Si se pare ca Romania nu a fost singura fraierita: Polonia si Slovenia au actionat la fel.
Eu nu inteleg....cand semnezi un contract ai dreptul, dar si obligatia sa-l citesti, mai ales daca e de interes national. Se pare ca toata lumea s-a grabit sa semneze, iar acum nu stiu ce au semnat. Vi se pare ca un astfel de document ar trebui ca sa fie legea internetului in viitor? Care a fost astfel conceput si transmis incat cei care il accepta sa fie informatii de detalii doar dupa ce a fost semnat?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 5 2012, 03:00 PM
Post #68


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



internetul a fost creat de catre oameni, guvenul nu ar trebui sa aibe putere asupra lui,
eu n-am chef sa m-i se dicteze viata cand este vorba de internet, sa mi se spuna pe ce site an si nu am voie sa intru etc... si sa ma bage la parnaie pentru chestii pe care le faceam la ordinea zilei..... sa sti ca-s multi politicieni care nici nu intra pe internet si ei semneaza chestii care afecteaza miliarde de oamini fara sa stie despre ce e vorba in documentul ala
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 5 2012, 03:26 PM
Post #69


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
internetul a fost creat de catre oameni, guvenul nu ar trebui sa aibe putere asupra lui,

Pai si magazinele, hotelurile si orice bun folosesti tu au fost creata de catre oameni, iar guvernul are drepturi asupra lui. Are drepturi prin faptul ca cer o gramada de taxe pentru ca tu sa poti vinde sau sa poti folosii acele bunui.
Cred ca tot ce-i deranjeaza e ca nu pot sa scoata un ban decent si de pe interner [cu toate ca google adds le plateste impozit pe profit...].
Oricum, nu te gandi ca si-au facut un plan exceptional prin care sa reglementeze internetul; ei s-au gandit destul de simplu: control=putere, putere=bani. Si cam atat de departe merge gandirea lor cand vine vorba de dat noi legi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Feb 5 2012, 04:07 PM
Post #70


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



In caz ca Internetul pica ... probabil o sa apara Undernetul :lol:

Voi nu vedeti ce se intampla ? Nu este neaparat de piraterie si alte tampenii, vor sa aiba control absolut asupra ce facem... Daca telefoanele sunt ascultate, acum fiti siguri ca si internetul este "ascultat", dar prin ACTA devine legat ...

Personal cred ca si operatorilor de internet nu le convine deoarece trebuie sa isi risipeasca degeaba timp si resurse (bani) ca sa vada ce face fiecare utilizator ...

Eu nici pana acum nu am inteles cum s-au gandit ratatii aia de la ACTA ca operatorii o sa poata depista fisierele piratate ... Daca eu am am filmul IronMan.mkv ii schimb numele in poze_vacanta.rar si il trimit unui prieten si acela ii schimba la loc numele si extensia la el in PC... Nu se poate depista decat daca ar lua la "puricat" tot traficul pe care il face un utilizator, ceea ce am spus si mai sus, risipa de surse si de bani ...

Si in cel mai rau caz (traim in Romania, ne putem astepta la orice) pur si simplu encriptam datele, o sa dureze mai mult procesul encriptate/decriptare, dar nu o sa se poata depista de catre operatori ce facem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 5 2012, 04:16 PM
Post #71


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Found this: http://www.youtube.com/watch?v=F56QCHuIwps&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TKfdvb35lyU...tJwGDlixJVeH_Oy
http://www.youtube.com/watch?v=vIF033c5-Ak...tJwGDlixJVeH_Oy
Nu stiu cat de pe bune sunt si nici nu am prea mare incredere ca in Romania se poate organiza ceva de genul, though...
Cat despre pregatiri sau chestii de genul, nu cred ca te poti pregati. Pirateria e doar un mic pretext pentru ACTA (si oricum am adunat o gramada se serii pe care doream sa le vad si nu am apucat, asa ca o sa am ce face pentru o vreme :lol: ), asa ca daca intra in vigoare nu faptul ca nu voi mai putea avea acces la date piratate ma va affecta cel mai mult. I see it as comunismul in Romania in anii '80: nu rationalizarea bunurilor era cea mai mare problema si existau totusi contrabanda sau diverse portite prin care puteai sa te scoti si sa o duci decent. Problema era starea de amenintare, Securitatea si lipsa libera de exprimare - now those were real threats, asa cum vor fi si chestiile legate de intimitatea datelor daca intra ACTA in vigoare.
Plus, chiar si cu pregatiri sau fara, ce anume ii va impiedica, daca pot monitoriza orice informatie pe Internet, sa vada ce se vorbeste, sa zicem aici pe forum, si sa vada ca discutam despre materiale care nu au fost licentiate si implicit detinem materiale piratate, deci si prin urmare, incalcam legea? :lol:
OK, exagerez putin, dar pentru ACTA nu te poti pregati, trebuie pur si simplu oprita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 5 2012, 05:42 PM
Post #72


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(TGeorgeMihai @ Feb 5 2012, 04:07 PM)
Eu nici pana acum nu am inteles cum s-au gandit ratatii aia de la ACTA ca operatorii o sa poata depista fisierele piratate ... Daca eu am am filmul IronMan.mkv ii schimb numele in poze_vacanta.rar si il trimit unui prieten si acela ii schimba la loc numele si extensia la el in PC... Nu se poate depista decat daca ar lua la "puricat" tot traficul pe care il face un utilizator, ceea ce am spus si mai sus, risipa de surse si de bani ...

Iti dai seama cu cit o sa scada viteza la internet daca se apuca providerii sa scaneze tot ce intra si iese prin calculatoarele a mii de abonati ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Feb 5 2012, 09:32 PM
Post #73


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Meh, stupid people are stupid. Unde am zis eu ca sprijin ACTA?

Am un blog. Folosesc o tema gratuita pe care am modificat-o eu si imaginile din tema sunt desene facute de prietena mea.
Cu ce mama ma'sii ma cenzureaza pe mine ACTA? Cu ce imi impiedica mie dreptul sa ma exprim pe net publicand chestii pe blog? Cum ma cenzureaza? Prin faptul ca nu ma mai pot "exprima liber" postand link-uri de download catre chestii? Oh noes...

Hai sa explic unde e ipocrizia, copilasi falsi:
Nu sunt de acord cu ACTA pentru ca: acum pot sa iau gratis de pe net ce vreau, cand vreau. Nu am chef sa platesc decat daca am chef sa platesc si ce am chef sa platesc. Imi place situatia actuala

Acum, ia sa privim ce spune lumea:
Hurr, durr, ACTA vrea sa ne rapeasca libertatea de exprimare!!!11
Hurr, durr, ACTA vrea sa ne cenzureze!!11
Hurr, durr, ACTA vrea sa ne ia dreptul la cultura!!!11
Hurr, durr, ACTA vrea sa ma bage la puscarie pentru ca am descarcat un mp3!!!11


That's just retarded. And fake. Oh, si ipocrit, sa nu uitam de asta ;)
Ati priceput mesajul?

Anyway, eu imi iau zborul din acest thread. Nu ma incadrez in acest peisaj plin de oameni dornici sa se exprime liber si sa se culturalizeze. Ma scuzati ca nu ma ridic la nivelul vostru de cinste si onestitate, si nu ma declar si eu indignat de acest grosolan atac la "libertatea noastra de exprimare" >_>

Edit by mod: warn acordat pentru atac la persoana. Dupa cum spun regulile: ataca ideea si nu userul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 5 2012, 09:56 PM
Post #74


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Hei am niste chesti pay-pal pentru simulatoru Trainz? add-ons and stuff
le vrea careva pe moca? ca asa-i la romani

Da nu vreau sa platesc nimica cand, poate cand mi se va umple buzunaru cu bani atunci o sa imi cumpar si eu ceva, asta ca sa nu dea pe afara din buzunar, who's with me? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 5 2012, 10:48 PM
Post #75


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Nu ma incadrez in acest peisaj plin de oameni dornici sa se exprime liber si sa se culturalizeze.

Nu, nu te incadrezi. Iti convine sa te inchizi intr-o cutie de clestar si sa-ti spui ca atata timp cat tie ti-e bine si nu te simti amenintat e suficient :lol: .

QUOTE
Cu ce mama ma'sii ma cenzureaza pe mine ACTA?

Iti dai seama ca mangazup va trebui sa dispara daca ACTA intra in vigoare, nu? Nu ai drept de autor asupra materialelor postate acolo domnule administrator :) .
Si da, doar pentru ca tu ai o prietena [surprinzator!] care sa-ti deseneze logo-ul si eventual banner-ul nu inseamna ca toti sunt la fel. Sa nu mai vorbesc de faptul ca nu cred ca exista vre-un site de anime/manga care sa detina drept de autor asupra imaginilor postate pe el.

Nu te mai pune pe un tron aruncandu-ne in fata ca tu esti moral si nu o sa fi cenzurat ca te minti singur ^^. But well, it's your life. Feel free to live in denial and fail to see the big picture in all this.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 6 2012, 12:28 AM
Post #76


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Wow wow wow people!!! :blink: :blink: :huh: :o .

Nu vreau sa ne certam ! . Ok pe fete/femei din acest club DA le lasam sa se bata [cat-fight] :lol: .

OK hai sa ne inveselim putin:
Offtopic: azi am curatat zapada de pe acoperisul casei.
Am cazut de 3 ori :o :blink: de pe casa.
Nu am nimic rupt (ma doare spatele dar nu bai) :twisted: :twisted: .
Trebuie sa il duc pe taicamiu la spital (picior ghips) , fisurat piciorul pe o treapta :( :( .
[ironie dar ce sa-i faci].


Cum a mai zis un coleg/a puterea de cuparare e mica in Romania. Salarii mici si servicii scumpe in raport cu puterea de cumparare.
Desi am vazut acum pe TV ca Jeffrey Franks (FMI in RO) afirma ca Romania are cele mai ieftine servicii in Europa si trebuie sa creasca costurile lor :blink: :blink: , dar nu a zis ca avem si salariile cele mai de "cacao". Apoi mut pe alt canal , urla ca va creste pretul gazului in Ro, pe alt post se afirma ca RO plateste cel mai scump gaz din EU.

Ma asteptam sa apara un control pe internet (in cele din urma).

Cand nu aveam internet realizam "piraterie" mult mai puternica: trafic/schimb de cd-uri (si harduri uneori) cu prietenii [filme, jocuri, programe, muzica, si in special xxx :lol: :P ).
Acum ca am net [de jocuri nu am timp], filme uneori dar nu des, [muzica ascult putina]. programe mai incerc [in special cele freeware, sunt unele excelente], filme XXX deloc [nu am nici arhive, nici cd/dvd, nimic] intru pe tot felul pseudo"tube"-uri :twisted: :twisted: . Concluzie: s-ar putea sa piratez mai tare daca vine ACTA peste mine, fructul interzis :rolleyes: .

Ok am inteles parerile voastre despre ACTA , dar in special cum va pregatiti??
Daca stiu ca va veni peste mine bomba atomica imi fac un adapost nuclear cu provizii etc. sa nu ma prinda cu chilotii in vine in fata monitorului la un hentai :P .

PS: Aveti grija la gheata/zapada/ger/accidente/pietoni etc. si beti un ceai cald (sau sake) ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 6 2012, 12:53 AM
Post #77


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Seriously now, chiar te poti pregati? Daca ar anunta ca de maine gazele, sa zicem, devin de 5 ori mai scumpe si vor fi distribuite cu program, te poti pregati?
Singura "pregatire" poate fi cea psihologica, pentru ca principiul 'descarc la greu' nu e ceva cu finalitate. Si oricum la cat scandal e in jurul ei, nu cred ca vor implementa astia ACTA, in Ro cel putin. :lol:

Offtopic:
QUOTE
Daca stiu ca va veni peste mine bomba atomica imi fac un adapost nuclear cu provizii etc. sa nu ma prinda cu chilotii in vine in fata monitorului la un hentai   .
Si la ce te-ar ajuta? Proviziile nu vor tine mult si de la o vreme va trebui sa alegi: mori de foame sau iesi la suprafata sa cauti ceva de mancare (suprafata care va fi iradiata si nu va avea oricum ceva de mancare si te vei intoarce inapoi in adapost cu coada intre picioare si de la o vreme, daca nu de foame, mori de la radiatie. Sau in cel mai fericit caz, daca gasesti ceva de mancare vei muri oricum de leucemie in lunile urmatoare). Oricum a-i da-o in the end you die ^_^
Hope your back gets better! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 6 2012, 01:35 AM
Post #78


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



eu nu ma pregatesc, marea problema pt mine vor fi anime-urile....pt ca nu o sa mai am de unde face rost.... muzica am destula, clasica and otherwise (originale),si dupstep gasesc suficinet gratis pe net.....nu sunt amator de filme, daca vreau sa ma uit am HBO, Jocuri jocure mai rar single player, astept Diablo III restul ma joc MMO-uri care sunt majoritatea free to play....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 6 2012, 12:01 PM
Post #79


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Yuriko @ Feb 6 2012, 12:53 AM)
Seriously now, chiar te poti pregati? Daca ar anunta ca de maine gazele, sa zicem, devin de 5 ori mai scumpe si vor fi distribuite cu program, te poti pregati?
Singura "pregatire" poate fi cea psihologica, pentru ca principiul 'descarc la greu' nu e ceva cu finalitate. Si oricum la cat scandal e in jurul ei, nu cred ca vor implementa astia ACTA, in Ro cel putin.  :lol:

Offtopic:
Si la ce te-ar ajuta? Proviziile nu vor tine mult si de la o vreme va trebui sa alegi: mori de foame sau iesi la suprafata sa cauti ceva de mancare (suprafata care va fi iradiata si nu va avea oricum ceva de mancare si te vei intoarce inapoi in adapost cu coada intre picioare si de la o vreme, daca nu de foame, mori de la radiatie. Sau in cel mai fericit caz, daca gasesti ceva de mancare vei muri oricum de leucemie in lunile urmatoare). Oricum a-i da-o in the end you die ^_^
Hope your back gets better! :D
*



Proviziile ajuta pana cand "baietii destepti" fac o alta forma de camuflare-criptare, si alte servere si pesemne cand o sa am pregatit un laptop pt wireless bag snatch de prin parcuri sau cand apare trafic pe cd-dvd si hdd. Proviziile ma ajuta sa trec 1 an. (mai am anime nevizionate). De donwloadat la greu nu se pune problema (decat de la sali de internet) , cu netul meu merge decat ceva yahoo mail si mess (cate minute si tot pica, si cam atat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katakura
post Feb 7 2012, 02:41 PM
Post #80


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 28-January 12
From: Arad,Romania
Member No.: 10.845
Points: 83
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Jan 31 2012, 09:13 AM)
Tratatul ACTA nu va intra în vigoare până când nu va fi aprobat de Parlamentul European
Foto: evz.ro
Tratatul ACTA, privind combaterea pirateriei pe internet, semnat de majoritatea statelor membre ale Uniunii Europene, nu va intra în vigoare până când nu va fi aprobat de Parlamentul European, potrivit Zdnet.

Decizia instituției europene este programată pentru iunie anul curent. Cetățenii sunt rugați să facă lobby pe lângă europarlamentari pentru ca aceștia să dea nu aviz negativ tratatului.

În orice caz, varianta revizuită a tratatului ACTA este mult diferită față de versiunile anterioare. Mai exact, au fost îndepărtate prevederile care duceau la anchetarea penală și chiar condamnarea la închisoare a utilizatorilor obișnuiți ai internetului, precum studenții care downloadează muzică.

România se numără printre țările care au semnat tratatul, alături de Austria, Belgia, Bulgaria, Cehia, Danemarca, Finlanda, Franța, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Letonia, Luxemburg, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovenia, Spania, Suedia, Marea Britanie, Australia, Canada, Japonia, Coreea de Sud, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore și Statele Unite.

Cinci state europene, Germania, Olanda, Estonia, Cipru și Slovacia, au refuzat să semneze acest tratat.

E o problema MAJORA mai ales in special pt. comunitatea de anime fani.
Daca intra ACTA in vigoare nu se va mai permite downloadarea filmelor , muzica programe piratate etc etc.

OK stiu ca e ilegal si nu e corect (ce facem noi prin downloadare).

Problema sta cam asa :
- OK daca nu se va mai downloada filme, muzica, programe, manga etc etc. Trebuie sa le cumperi din magazin originale etc etc.
Ce ne facem noi?? Ca daca caut in RO la ce ma uit eu nu gasesc, trebuie comanda online (Japan, Australia sau poate Brazilia, Franta, Italia) dar costa mult transportul.
Manga-urile care le citesc nu sunt subtitrate in Eng, nu le pot comanda de pe net, trebuie subtitrate de siteuri de fani, clanuri, bloguri.
Renuntam la abonamentele de net performanta cu viteza mare??? Pai atunci nici net nu o sa mai platesc, ma duc unde e wireless si gratis (parc, centru, sediu firma etc) si imi verific emailul si atat.
Daca intra ACTA (in iunie 2012) in vigoare pesemne o sa apara si varianta de cumparare online a formatului digital al animeului (in cazul respectiv mkv, AVC, h264 si ce mai apare pe viitor), care va fi mai ieftina decat suportul actula fizic (DVD, Bluray, etc etc).

O alta varianta (ilegala) va fi in stilul prohibitiei ! Cei care au stocuri/arhive mari de anime (userul Darczone etc) sa imprumute/inchirieze/vanda animeurile. Ne intoarcem pe vremea cand se copiau casete VHS si se imprumutau in draci. Inregistrari TV pe DVD sau Bluray sau Hdd (desi la noi e mai greu sa prindem cablurile de anime din Japan, acum cine stie poate cu noi decodoare sau cu netul-cablu-tv).

Eu am un net wireless acasa (casa de vacanta munte) unde stationez pe perioada serviciului (cam 10 luni pe an) unde semnalul imi permite decat sa intru pe email si atat.

As downloada in draci si as stoca pe Harduri externe interne pana in IUNIE. A  picat la fix si inundatia din Thailanda care a dus la dublarea preturilor de Harduri  :angry:  :angry: .

Iar sursele externe ca Megaupload, Filesonic, Upload Sonic, Rapidshare si multe altele (de la tovarasii care uploadeaza in draci animeuri rare bune, comprimate, subtitrate) sunt picate din cauza actiunii celor de le PIPA si SOPA (hackeri/crackeri care ca forma de protest ca se platesc anumite servicii de downloadare s-au hotarat sa atace serverele, asa ca nu pot downloada de la sursele mele (buni baietii de la SOPA si PIPA cica ne ajuta  :blink:  :blink:  :angry:  :angry:  )

Voi cum reusiti sa va pregatiti (apocalipsa downloadarii )  sau deja sunteti pregatiti??

Edit by mod: spune tot ce ai de spus intr-un singur post. Ai butonul edit daca ai uitat sa scrii ceva. Nu mai fa double post deoarece incalci regulamentul forumului.
*


Sunt total impotriva chestiei asteia cu ACTA,iar cu petitile astea impotriva ACTA nush cat de mult va rezolva.Insa dak va fi pus in vigoare, multi(foarte multi) vor iesi la protestat.Ce-i mai nou cu Basescu si dinastea nui chiar cine stie ce, dar multe informatii,servicii si alte lucruri nu vor mai exista din cauza ACTA.Eu pot spune ca sunt destul de anarhist din fire(poate nu e un lucru bun,dar in totdeauna sunt cel ce e pro libertate) sigur voi iesi in strada cu prietenii(care deasemenea gandesc ca mine si se gandesc ca ACTA e o porcarie) si ne vom alatura protestelor impreuna cu ceilalti oameni iubitori de internet. Asa ca daca auzitit pe cineva pe strada ca striga in gura mare " lasati-ne sa downloadam animeuri " s-ar putea sa fiu eu acela :lol:
Si despre cum ma pregatesc...eeh, pai am o katana care-mi atarna pe perete si vad ce pot face cu ea :)) " Viata-n libertate,ori moarte " :lol: ce mai tin si eu minte de la scoala :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:23 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |