Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai Champloo - sau de ce este S.Watanabe bun


Sidonix
post May 6 2005, 11:44 AM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



semnatura lui watanabe e clara pe Champloo...de aia m-am si uitat pt ca de obicei nu ma atrag animeurile cu samurai...Ibar...daca nu cumva ai aflat pot sa-ti spun ca Ost-urile anime nu pp doar intro si ending...daca in Champloo se vrea ceva inovator nu cred ca au reusit ...pe mine nu m-a impresionat deloc...trip hopu sau beaturile sunt slabute...din cite ost-uri am ascultat pin acu (si nu sunt putine) afirm ca J-rock e cel mai reusit per total...in rest e discutabil chiar daca mai sunt exceptii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 8 2005, 01:00 PM
Post #22


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Gata, am terminat de vazut si champloo....bun sfarsitu... ma asteptam sa fie asemanator cu bebop dar :roll: tot raul spre bine. Bestial episodul 23 daca nu ma insel, ala cu baseball wars. Am ras cu lacrimi la el. Avea dreptata aniki momo (care vad ca nu mai da pe site ca e tot bizi) ca e pericol champloo asta.
Da ibarbar, mai greu dar m-am prins si eu ce voia watanabe asta sa faca, creaind o japonie pseudo medievala imbibata cu modernisme. Cum ai zis si tu kimono cu dungi adidas, ochelari de soare la greu, apoi razboiul grafitiurilor, liftul din bordel (la fel un episod foarte amuzant) si in general alternatna de funny cu serios, si impletirea povestii principale cu multe altele episodice, care ar putea fi considerate fillere (unele si sunt) dar care nu au prea mare relevanta. O serie de top 5 fara indoiala.
Sid, personal mi-a placut mult de tot muzica din serie, mai ales anumite scene de actiune impletite cu muzica erau bestiale , le-am pus de mai multe ori numa sa mai le vad... oricum, gusturile nu se discute (numa se comenteaza :twisted: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post May 8 2005, 05:19 PM
Post #23


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Ma bucur ca ti-a placut, Cilu, si ma bucur ca ti-a placut si muzica, eu o ascult destul de des in ultima vreme, sunt 4 albume principale de Nujabes si 2 cu chestii marunte gen opening ending etc. Si intr-adevar foarte bine imbinate actiunea cu muzica.

Mi-a placut mult de tot metoda prin care invingi un luptator mai puternic ca si tine. Foarte bine gandita si care necesita mult curaj si convingere.

Hai sa facem o mica discutzie de plicitseala cum fac fanii DB :twisted:

Cine invinge dintre Mugen si Jin ?

Eu zic ca Jin :)

Salutari si REvizionare placuta :)
Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 8 2005, 06:42 PM
Post #24


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Eh, let's not spoil this with trivial discution... dupa mine Watanae si-a facut clar punctul de vedere. [spoiler:f7535439ba]adik atunci cand incrusieaza ultima data sabiile ele se rup [/spoiler:f7535439ba]

Mugen recunoaste ca Jin e mai puternic ca si el (doar ii zice ca atunci cand intalneste pe cineva mai puternic nu se lasa pana nu il omoara). Personal mi-a placut mult de tot sfarstul. As vrea si eu ostul :) cel putin melodiile mai faine.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 18 2005, 07:44 AM
Post #25


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Nici nu stiu daca sa postez aici sau la ost.... Dar lately ma bazaie niste chestii in legatura cu vreo 3 piese care nu le gasesc nicicum pe primele 2 osturi (cred ca is primele 2 ). Am ascultat si suna bine, dar nu chiar la ce ma asteptam... daca stau mai bine sa ma gandesc muzica din serial nu are personalitate suficienta ca sa fie super on its own (on its own it's just ok, enjopyable to hear but not as good as ... let's say some bersek tunes). Recent m-a apucat nostalgia sa vad anumite scene din serie....o serie excelenta de altfel dupa cum am mai zis si o sa mai zic de acum incolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 5 2005, 09:11 PM
Post #26


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mdea.....slaba serie.....trag de mine sa ma uit la ultimele 4 ep-uri......si mi-o lene......eu nu stiu ce naiba tot o prea slaviti voi ca e jalnica.......poveste ioc....cel putin pana acuma eu tot n-am inteles ce vor aia..............ost de la jalnic in jos......caractere varza......Jin ce e mai rasarit...da nici asta prea mult......pe scurt am vazut Trigun de 2 ori mai repede...ca m-a atras mai mult desi Vash e cam jalnic.

In afara de bayai si de cateva faze comice......comice prin aberatiile din ele.....seria e varza rau......cand tot i-am auzit pe toti ca vai draga doamne e super misto....am zis ca o fi ceva de ea......da se pare ca e la fel de suflata in fund ca si Naruto si alte prostii........nu stiu daca stau sa mai vad si ultimele 4 ep-uri......deja ma apuca cheful de altceva cand ma gandesc sa ma uit la asta

ps: poate imi explica cineva de ce se numeste Samurai Champloo .... ca pe mine ma depaseste
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jul 6 2005, 03:48 PM
Post #27


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Loooooool....din partea mea ..nu te uita :P la ultimele 4 ep.. Iar la faza cu numele ....daca e sa luam la puricat anime si filme....draq...nu stiu dece se chiama asa 70% din ele... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 8 2005, 11:07 PM
Post #28


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Scorpio, ai noroc ca gusturile nu se discuta ca altfel...... :evil: :evil: :evil:

Champloo inseamna mixaj in argou Okinawa. Muzica e super daca iti place genul. Daca nu, cauta altceva. Si Bebop avea muzica f bine definita da cei mai "in-sensibili" nu au gustat-o. Asta e, nu poate sa placa la toata lumea.

Pt ceilalti, bucurati-va de un clasic in devenire. Tu, Scorpio, move on.

Sal (imi pare rau de dramul de sarcasm din post, dar nu m-am putut abtine, scuze).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 9 2005, 10:44 AM
Post #29


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



loooolllll Bey.....asta clasic? :)))))) mai ai putin si-mi spui ca naruto o sa devina cult :)))) .... ma lasi cu prostiile.......clasice devin anime care spun ceva...care revolutioneaza prin ceva.....asta nu face nimic......practic la ora actuala e extrem de greu sa mai apara ceva clasic.

Oricum i move on ca nu stau la serii de genul asta.......mai multa poveste e in Samurai X oav....si alea-s 4 ...... asta in 26 nu spune nimic.......

Practic e un anime pt cei care nu le place logica.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 14 2005, 12:08 AM
Post #30


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mai Scorp, tu tot timpul trebuie sa fii Gigi Contra :P

Desi recunosc ca nu are o poveste super interesanta iar ost-ul nu m-a incantat (acum sariti toti pe capul meu), seria este reusita...e funny si aduce ceva nou pe scena anime-urilor, in plus mie mi-a placut si grafica si cum sunt realizate bataile.

La inceput nu parea, dar pe parcurs m-am convins ca seria nu e chiar pentru copii, are unele scene care nu se termina chiar cum ti-ai imagina si de multe ori rezulta o balta de sange :twisted:

Imi vine in minte acum felul cum raspundea de fiecare data Mugen la toti care veneau si incepeau sa se dea mari si tari, pe un ton nepasator si plictisit: "And who the hell are you?" /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 15 2005, 11:11 AM
Post #31


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mi s-a parut cam boreing seria asta, este totushi o serie frumoasa, mai buna ca altele, insa nu se poate compara cu alte serii de gen
Actiunea e cam incurcata, ei se tot plimba prin japonia si se bat cu cine le iese in cale, faptele istorice sunt calcate in picioare si se introduc prea multe elemente de rap. Au exagerat prea mult in incercarea de a o face mai cool, bagand elemente americane de rap si combinand american-style cu japanese-style incat au facur o mare harababura, trebuia totushi sa le fi echilibrat mai mult.
Povestea e foarte proasta, la sfarshit devine un pic mai buna, dar se remarca faptul ca au incercat s-o termine repede.
Cu toate astea este un anime care merita vazut de fanii genului din lipse de alternative, daca ai vazut si Kenshi si Samurai Deeper Kyo si inca parca mai era ceva dar nu-mi amintesc, nu mai pre ai alternative... asha ca Samurai Champoloo fills the gap...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Jul 15 2005, 03:05 PM
Post #32


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



nu va mai plangeti atat de anime-ul asta, e super :D
si cum zicea in intro la show:

THIS WORK OF FICTION IS NOT AN ACCURATE HISTORICAL PORTRAYL. LIKE WE CARE. NOW SHUT UP AND ENJOY THE SHOW.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 16 2005, 10:47 AM
Post #33


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



'Nuff Said, WRCDriver. :twisted: :twisted: :twisted:

NU va place, mergeti si uitati-va la altceva si nu mai stricati placerea altora.
Pa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2005, 12:38 PM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Fiecare are dreptul sa-si expuna punctul de vedere si nu cred ca asta strica placerea altora :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 17 2005, 03:38 PM
Post #35


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Si daca o strica e problema lor....nu fac posturi ca sa fiu pe placul cuiva.....fac posturi cu ceea ce cred eu......si oricum cand va aud ca daca nu va place cu postati mi se pune pata.......va place sa fiti num ai voi aia care sunteti de acord....daca apare unul contra vai.....inamicul.....uite de aia mor topicurile......ca daca toti sunt pro......se termina imediat subiectele......si oricum......nu argumenteaza nici unul klumea de ce e asa de tare anime-ul asta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 17 2005, 04:17 PM
Post #36


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Da' nu e vorba numai de asta. Cel care citeste topicul asta si nu a vazut inca seria trebuie sa-si faca o imagine completa. Cu cat mai multe pareri pro si contra cu atat mai bine.

Pana una alta si mie mi s-a parut un pic plictisitoare seria, nu m-a tinut in fata monitorului ca altele, dar nu pot sa zic ca nu a fost in acelasi timp ceva superior.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 22 2005, 01:42 PM
Post #37


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mda, uite atunci de ce imi plac mie serialele Bebop si Champloo, care ca stil, se aseamana destul de mult (dar se si difera in acelasi timp).

1. Ambele sunt episodice, lucru care la multi nu le place. Mie imi plac serialele episodice pt ca au timp sa dezvolte mai multe laturi ale personajelor, ai ocazia sa vezi mai mult din universul in care traiesc personajele respective, cum e cazul in Bebop, Champloo sau GITS seriile. Serialele liniare, gen Berserk, Last Exile, Samurai Deeper Kyo etc nu iti ofera decat o singura linie a povestii, cu mici variatiuni pe margini. Mie imi place mult atmosfera, universul, feelingul care exista in Bebop, nu neaparat episodul in sine. Pt mine episoadele mai "slabutze" sa zic asa (cum era primul episod din Bebop, sau episodu Heavy Metal Queen, sau altele) nu le vad numai pt povestea lor, ci si pt ce adauga la ce stiu deja de universul personajelor, de timeline-ul in care traiesc. Asta ar fi explicatia pe scurt :)

2. Muzica. Ambele Bebop si Champloo se axeaza mult pe o zona muzicala bine definita (jazz, blues, lounge respectiv beat, hip hop, mixing), lucru care nu e tipic pt animeuri. Daca nu va place muzica respectiva nici nu va dati seama cat pierdeti din farmec. Asta e, nu oricine gusta un blues sau un jazz vechi.

3. Personajele f bine definite. Se vede clar care e care, cine ce personalitate are, cum reactioneaza in diferite situatii, si mai ales cum interactioneaza cu celelalte personaje principale, de unde si comicul fazelor in care fiecare are alte pareri. De asemenea, personajele negative sunt de multe ori studiate, nu unidimensionale, au motive bine definite, nu sunt malefice doar de dragul raului, ci au o poveste in spate si sunt umane in primul rand.

4. Ca si Hellsing, Bebop si Champloo sunt "cool". E o senzatie care emana din toata seria. Nu ai cum sa negi chestia asta.

5. Dinamismul fazelor de actioune. Sa imi ziceti mie alte seriale care au o asemenea dinamica, realizata din muzica foarte potrivita, animatie superba de-a dreptul si coregrafie f inteligenta. Plus unghiurile de filmare.

6. Detaliul lumilor in care traiesc personajele, atentia cu care sunt realizate cadrele, unghiurile de filmare, lumina, culoarea. E drept ca daca nu ai pregatire cat de cat artistica sau chemare spre asa ceva nu prea te impresioneaza asa mult.

Si din nou trebuie sa zic ATMOSFERA, FEELINGUL ambelor serii.

Or maybe it's just me. :D

PS. Eh, acu sa te vad ca aduci critica justificata, Scorpio...
Gud lak :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 22 2005, 02:57 PM
Post #38


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...croatu' de scorp face plaja la mare...asa ca il barfesc putin pe la spate /^_^ ...el din pacate nu a vazut Cowboy Bebop probabil din cauza fustitelor de prin serialele cu tenta agresiva echii pe care le vede :D, INSA...samurai shampon, cum ii zice nenea scorp :D , pe buna dreptate nu se ridica la nivelul Bepop...Eu am apreciat munca lu' Watanabe in champloo care transpira geniul regizoral in tot ce misca, dar ma irita lispa de originalitate a lui Mugen...lucrul asta a depreciat f mult seria...de ce nu concepi un caracter nou...dai ceva ce e a lui...daca Mugen primea un pistol as fi jurat ca-l vad pe Spike in japonia aia neo-medieval-moderna...Se vb de episodialitate...heh...eu cred ca lucru asta disipa din definirea completa a caracterelor...Bepop e intregit prin Knockin' On Heaven's Door...de fapt as putea spune ca filmul contribuie enorm la succesul seriei...Champloo ramane doar o tentaviva de creatie a lui Watanabe...pur si simpla...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 24 2005, 06:53 PM
Post #39


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bey eu acuma am poposit de la mare.....deci o sa fiu scurt in post...ca mi-e lene :P

1. Ibarbar sa-mi explici si mie te rog cu de un serial episodic iti prezinta mai multe laturi ale unei povesti.....practic ea nu prezinta nici o poveste....in plus....teoretic orice poveste e liniara.....prezentarea unor aspecte din pct-ul de vedere a altor personaje care iau parte la ea ii da o tenta de varietate....dar de fapt.....este acelasi lucru privit din alt pct de vedere. In plus nu exista nici un timeline.....pt ca e fictiune.....si istoria e distorsionata......iar ep-uri ca ala cu Dj-ul....sunt o prostie crasa

2. Muzica e jalnica...spre lamentabila.....a fost singurul anime l-a care nici la primul intro nu am rezistat......

3. Personaje bine dejinite?...ai dreptate....Mugen e un antisocuial convins...un bataus......Jin e singurul mai de doamne ajuta...da si la are momente lamentabile....mai ales ala cu prostituata....cand sta sa ia bataie de la aia......iar tipa.....e jalnica ..... nici nu merita mentionata

4. Nu vad acel cool de care vb......Hellsing e o serie mai varza decat asta....deci nu stiu ce intelegi tu prin cool.......da sigur nu ai definitia buna

In rest......Samurai Shampon e o serie care o vezi in lipsa de ceva mai bun....da drept sa-ti spun.....e mai dinamica povestea in Digimon

Sid......gata prajitul......si oricum....nimic nu e mai frumos decat o fustitza in vant :P :P......ce-mi trebuie mie samurai :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Jul 28 2005, 10:46 PM
Post #40


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



Scorpio te rog eu nu mai intra la post-ul asta :D daca nu iti place un anime bun :) si preferi anime-urile alea cu fustitze scurte :) si pline de personaje bine definete :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:35 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |