Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Millennium Actress, Millennium Actress


friderika
post Aug 2 2006, 11:05 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 146
Joined: 13-February 06
Member No.: 2.176
Points: 322
Gender:



Sper ca am scris acest topic unde trebuia,ca sant pentru prima oara cand fac asta,iar daca am gresit punand acest topic unde nu trebuia,iarta-ma pentru greseala si sterge-mi acest topic ori sa imi muti acest topic acolo unde trebuie.Multumesc

Millennium Actress

Titlu: Millennium Actress
Anul: 2001
Gen: Drama
Regia: Satoshi Kon
Durata: 87 minute

Millennium Actress este unul dintre anime-urile facute de celebrul studio MADHOUSE. Despre MADHOUSE si alte anime-uri produse de ei veti afla mai multe intr-un articol care momentan este pe vine. Acum insa, e timpul pentru review-ul Millennium Actress, un anime realizat intr-un stil original, ce se desfasoara ca un documentar hi-speed.

Povestea urmareste viata lui Chiyoko, the 70 years old millenium actress. "Ginei Studio" pentru care Chiyoko a lucrat va fi inchis, si un admirator (acum reporter) al actritei vede momentul ca pe o oportunitate pentru a-i lua acesteia un interviu. Tot filmul este o remememorare a propriei vieti pe care Chiyoko o face pentru reporter si cameramanul sau.

O drama ce are ca tema principala fuga dupa persoana iubita, Millennium Actress imbina fictiunea cu realul intr-un mod fantastic, amintirile reale si fictiunea fiind delimitate de o linie foarte fina. Aceasta tehnica adoptata, de a imbina amintirile reale ale lui Chiyoko cu cameramanul si reporterul care fiind purtati de povestea vietii lui Chiyoko apar fictiv in amintirile acesteia, functioneaza genial si lasa multe la aprecierea privitorului

pana la urma reporterul chiar a fost prezent in unele din amintirile lui Chiyoko desi aceasta nu l-a remarcat niciodata


Cand aceasta cursa frenetica ia sfarsit, te asteapta un final dramatic si foarte bine realizat, plin de regrete, dar care aduce povestea la o concluzie potrivita spun eu.


Grafica este foarte bine realizata, ornamentata cu putin CGI pe alocuri :P. In general este muncita si arata foarte bine, iar momentele din trecutul lui Chiyoko in care fundalul este alb-negru iar Chiyoko in culori, puncteaza la capitolul atmosfera

Muzica este excelenta. Absolut toate melodiile de pe OST se potrivesc perfect scenelor in care sunt folosite. Un alt punct in favoarea OST-ului este ca melodiile pot fi ascultate si in afara filmului, fara a parea 'out of context'; tema anime-ului in special este foarte faina si merita cu siguranta un loc in playlist-ul vostru de Winamp.
Nu exista melodie slaba sau nepotrivita in Millennium Actress si cred ca veti fi de acord cu mine ca beneficiaza de unul dintre cele mai bune OST-uri facute pentru un anime.


La bilant da foarte bine. Daca va place genul din care acest anime face parte, si anume drama, nu veti gasi prea multe sa-i reprosati lui Millennium Actress, care este la fel de fain ca si Grave of the Fireflies si alte drame anime.

P.S.Sper ca am scris corect.... Pe scurt, dacă aveţi ocazia, nu rataţi acest anime. Chiar că merită.Credeti-ma.Sper sa va placa ceea ce am scris si astept sugestii sau corectari. :rolleyes:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 4 2006, 10:22 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



si mie mi-a placut foarte mult acest anime - superb, desi un pic cam trist :(
Poate ar fi trebuit sa insisti un pic mai mult in reviewul tau pe poveste, Friderika. Povestea e originala si complexa, chiar un pic incalcita. Este practic o pendulare intre cariera lui Chiyoko si continua ei cautare a persoanei iubite. Mi-a placut in mod deosebit cum viata actritei este descrisa prin filmele ei, care sunt puse in ordine cronologica- incep in epoca medievala si se termina in spatiu - ultimul loc in care cauta persoana iubita.
** Spoilers - poate partea cea mai tragica din acest film este cand aflam ca de fapt persoana pe care ea o iubea murise de mult, deci practic intreaga ei viata fusese o goana dupa vant, dupa o fantoma ** Spoilers end
Oricum, un film superb, tragic, care merita vazut, al carui moto ar fi - urmareste-ti idealul cu orice pret
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:18 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |