Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sabia Mortii, A Naruto story


Faiery
post Jul 19 2009, 02:47 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 17-July 09
Member No.: 8.870
Points: 16
Gender:



Deci...asha,fiind noua pe aici m-am gandit ca ar fi timpul sa va prezint una dintre operele mele :)) Stiu ca sunt multe chestii care nu au legatura cu Naruto, dar fiindca personajele sunt de acolo blah..blah...blah
Disclaimer:. Nu detin personajele animeului/manga Naruto ce apartin lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma acestora.

Sabia Mortii


,, Pentru ca atunci cand iubesti si simti ca esti iubit nimeni nu iti poate sta in cale, dar atunci cand iubesti pana si cel mai mic si neinsemnat fir de praf te poate dobori, devenind la fel de firav ca si o floare in bataia vijeliei.’’

CAPITOLUL 1:
Cateva petale rozalii erau smulse de vantul caldut al primaverii si asezate cu gratie pe pergamentul deschis. Ochii caprui ai doamnei ce se afla in camera le urmareau atenti. Femeia isi imagina ca acele petale danseaza pur si simplu un balet mult prea complicat pentru ca ea sa il poata intelege. Visa sa fi putut fi si ea la fel de lipsita de griji cum pareau petalele ce s-au unduit cu cateva clipe in urma in bataia vantului.
Un ciocanit scurt in usa de mahon o intrerupse din scurta sa contemplatie. Se intoarse enervata spre usa si raspunse ciocanitului:
- Intra!
Usa se deschise, iar in incaperea bine luminata intra un barbat inalt, cu parul alb-argintiu si cu ochiul ce nu era ascuns in spatele mastii negru. Privii atent la fata femeii ce se afla in fata sa si, observand cu atentie cuta adanca dintre sprancene isi dadu seama ca este destul de grav. Tusi scurt si incepu cu un glas subtire, dar jos ce inspira calm:
- M-ati chemat, hokage?
-Da, Kakashi.
Femeia facu o scurta pauza dupa care continua cu vocea ca o soapta:
- Este vorba despre…fiica celui de al patrulea hokage.
-Chiyoko? Intreba barbatul parand surprins ca a fost chemat sa vorbeasca despre o persoana moarta.
-Da, Kakashi…Nu stiu cum sa iti spun, dar….ei bine, s-a intors.
-Poftim? Dar e moarta, hokage. Cu tot respectul, dar cred ca ati fost inselata de persoana care vi-a spus asta.
- Nu, Kakashi. Vezi, tocmai asta este: am vazut-o cu ochii mei. Seamana perfect cu Yondaime si cu Haruka. Are ochii lui albastri si parul ei lung si negru. Daca ai vedea-o ai sti ca este ea, ca nu poate fi altcineva, ci doar copilul lor.
-Este imposibil, Tsunade. Se adresa Kakashi fara sa mai tina cont de formalitati.
- Asa am zis si eu, dar, pentru numele lui Dumnezeu, crede-ma! Se rasti ea, pierzandu-si calmul.
- Bine, sa zicem ca este Chiyoko, dar ce cauta aici? Ce vrea dupa atatia ani? Ce naiba, a fost plecata atatia ani, a fost ucisa de Akatsuki, cum sa mai fie in viata? Ne-au trimis corpul ei ca sa ne-o dovedeasca, acum 3 ani! Ce alta dovada mai vrei ca e moarta?
-Nu a fost corpul ei, ci al surorii ei. Au ucis-o pe sora sa pentru a ne pacali si noi am cazut in capcana lor. Acum vrea doar sa o protejam de Orochimaru, vrea sa se intoarca la viata ei de dinainte.
Kakashi inspira adanc. Pur si simplu nu putea crede ceea ce auzea. Ii venea asa de greu sa creada ca o persoana pana nu demult moarta, ingropata sub pamantul rece ar putea fi vie. Doar au primit cadavrul acum trei ani, vazandu-se clar ca a fost una dintre fiicele celui de al patrulea hokage si au inmormantat-o sub plopii din cimitir. Au plans mult timp dupa ea, crezand ca a fost ultima lor sansa sa se razbune, dar in final au acceptat moartea ei. Acum, in schimb vine Lady Tsunade si ii spune ca este vie si ca cea care a murit era de fapt sora sa.
Incepu sa isi miste picioarele pana reusi sa formeze niste pasi din miscarile ce nu pareau cordonate de creier. In final reusi sa se invarta in cerc. Se invartea privind in gol pana cand privirea ii cazu pe pergamentul deschis de pe biroul lui hokage. Atunci reveni in camera in care pana atunci a fost absent si intreba cu o voce stinsa:
- Si totusi, de ce m-ai chemat?
-Vreau sa trimiti o echipa noua, formata din mai multi membri decat una obisnuita sa o protejeze. Daca ei o vaneaza, trebuie sa o protejam. Si ca sa recunoastem…este si o ocazie buna sa mai decimam organizatia Akatsuki. Ai permisiunea mea sa iei orice membru al oricarei echipe pentru a indeplini misiunea.
Kakashi se intoarse si iesi din incapere. Inchise usa in urma lui. Tsunade astepta sa auda pasii lui indepartandu-se pe coridorul lung si slab luminat dupa care, nemaiputand sa isi inlantuiasca lacrimile le lasa sa cada pur si simplu pe fata ei alba, prabusindu-se mai apoi pe pergamentul deschis, stergand lieterele scrise cu cerneala neagra.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yugi
post Jul 19 2009, 03:46 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 13-December 08
Member No.: 8.038
Points: 83
Gender:



sincer pot sa zic ca si yo i-mi mai imaginez deferite intamplari de genu cand sunt plictisit da niciodata nu m-am gandit sa le si postez...dar am o singura intrebare...stiu ca asta ar fi primul capitol dar ce e mai precis sabia asta de care vorbesti?...e ceva metaforic sau chiar o arma?...e o arma buna sau rea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pisi
post Aug 11 2010, 01:56 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 10-August 10
Member No.: 9.939
Points: 33
Gender:



hey! imi place foarte mult acest capitol si titlul e interesant.
descrierea e frumoasa si nu in exces si se impleteste frumos cu naratiunea. dialogul nu e sec si actiunea nu e grabita.
ce sa mai zic de greseli de tastare? poti sa le dai disparute si te felicit pentru asta.

referitor la intrebarea pe care ai pus-o, yugi, cred ca nu putem decat sa asteptam si sa vedem din capitolele urmatoare.
inca o data felicitari pentru inceputul frumor, si abea asteppt nextul.


P.S.:pana acum ideea e originala. vedem noi mai departe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 12 2010, 03:34 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Ei bine, cateva greseli de tastare...dar foarte putine...
Vad ca ai schimbat putin personajele...in Naruto....pe sotia lu Yondaime o chema Kushina, si nu era bruneta, era roscata...dar e povestea ta...deci banuiesc ca o poti face cum vrei...
Deci Naruto are 2 surioare...una vie si una moarta...pot sa spun ca sunt curioasa ce se va intampla cu ele. Sau mai degraba zis cu cea ramasa in viata.
Succes!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:33 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |