Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum cititi manga-uri "electronice"?

Daca nu se poate pe hartie...
 
[ 65 ] ** [77.38%]
[ 4 ] ** [4.76%]
[ 10 ] ** [11.90%]
[ 5 ] ** [5.95%]
Total Votes: 84
Guests cannot vote 

boofrickityhoo
post Jul 13 2008, 08:37 AM
Post #41


the fluffbringer aka bringer of fluff
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 2-July 07
Member No.: 4.613
Points: 131
Gender:



jpg, le deschid cu irfan view. Nu cumpar manga dar daca as avea ceva mai multi bani as cumpara...mi se par cam scumpe astea de aici....as da cam 10 lei pe volum daca ar fi dupa capul meu (thank god it isn't or they'd all go bankrupt :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reazor9
post Aug 11 2008, 08:36 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.300
Points: 0
Gender:



Unde pot gasi si eu Reviste Manga pe net, online, ceva......in special inuyasha??? :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 12 2008, 08:00 AM
Post #43


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



reazor9:
Ce legatura are intrebarea ta cu acest topic? Ai grija la spam, ca ti-am mai sters deja niste posturi...

In legatura cu intrebarea ta, mai multe date gasesti: aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nefram
post Sep 1 2008, 01:14 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 20-October 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 5.390
Points: 205
Gender:



Toate manga-urile citite au fost în format electronic. Pentru citit manga şi comics folosesc CDisplay. Mi se pare un program destul de bun deoarece permite vizualizarea din arhivă a imaginilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 10 2008, 04:01 AM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Si eu prefer jpg... de obicei le citesc pe one manga, dar mai le si downloadez si atunci le citesc in format png
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Sep 10 2008, 11:20 AM
Post #46


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



In general manga-urile mele vin in forma de .jpg sau .gif sau .png. Nu vreau altceva.

Pentru citit, folosesc Quivi de care sunt foarte multumita :D

Dar, daca mi-ar permite, le-as cumpara. Din pacate nu am banii necesari (doar asa... o manga, doua la cateva luni) si in plus sunt unele manga care nu au fost inca licentiate si deci ma bazez pe grupurile care le traduc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Nov 18 2008, 10:10 PM
Post #47


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Pe Nintendo DS se pot vedea manga-uri. Exista si un program homebrew dedicat (ComicBookDS) care are multe modalitati de afisare: portret, peisaj, ecranele combinate ca unul singur sau full page pe unul, si zoom in pe altul. E folosibil, doar ca mie mi se pare cam multa munca. Textul de obicei nu e citibil in fullscreen, iar cu zoom trebuie trasa pagina de colo-colo pentru a o vedea pe toata, pe touchscreen sau cu d-pad-ul.

Ma gandeam.. ramele foto, relativ ieftine si portabile. A incercat cineva sa puna manga pe una?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Oct 23 2012, 12:20 PM
Post #48


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Oiii chiar daca nu a mai fost activ acest topic tot ma bag :P .

Mangaurile in general 996-99% sunt sub formatul *.cbz sau *.cbr iar programul care le citeste perfect este CDisplay.

Practic cbr/cbz-urile sunt arhive *.rar. Daca gasesti un manga sub forma de poze (jpeg/png etc.) nu trebuie sa le vizionezi cu un program photo ci cel mai bine le arhivezi in *.rar si pui o denumire la volum/capitol.
Dupa ce ai arhivat schimba denumirea extensiei din rar in cbr sau cbz si apoi il poti viziona direct cu CDisplay prin dublu-click. OK ok stiu se poate deschide o arhiva *.rar de poze si direct prin "Open with.... \ CDisplay".

Eu citesc mangaurile si comics-urile pe desktop deoarece nu detin laptop sau tableta.

Exact si eu vreau sa va intreb cum cititi mangaurile (vad ca un coleg intrebase de Kindle -amazon).

Vad acum ca in Asia si ceva Usa lumea incepe sa cumpere tablete si sa citeasca mangaurile pe ele (super). Cine e cinstit poate sa cumpere mangaul original digital sau sa plateasca vizionarea de pe tableta. Cine e mai restrans la buzunare poate viziona pe cele "downloadate" direct transferate sau de pe o memorie externa (flash stick sau card mem).

Cine de la noi (comunitate) a citit pe tableta??
Ce ecran ar fi mai potrivit unul de 9" sau chiar mai mare??
Amvazut niste review-uri pe net ca unele tablete cam reprezinta desenul negru mai mult spre bleu (naspa). Unii zic ca de 7" e prea mic (asa cred si eu) si altii zic ca doar cu 12" e potrivit (nu e cumva mai mare decat o pagina fizica de manga ??). La ecran unii se razboiesc ca rapotul de 16:9 e bun altii zic 4:3.

Intreb deoarece vad ca sunt unele tablete de 7" la vreo 200-300 Ron iar altele de 9" sunt pe la vreo 450-600 (parca si unele de 10" sunt la 700-800) si cine stie poate e o metoda mai ok de vizionat mangaurile decat pe monitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 23 2012, 02:29 PM
Post #49


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eh, uite un motiv pentru care mi-as cumpara tableta :D . Dandu-mi cu opinia de neofit in ale din astea, consider totusi ca, daca ar fi sa avem cea mai buna experienta de citit de pe tableta, dimensiunea ar trebui sa fie macar cat o pagina de manga obisnuita, ca sa nu trebuiasca sa dai zoom sau mai stiu eu ce.

Cat despre colectia mea virtuala de manga...Majoritatea sunt fie .jpg, .png si alte din astea sau .pdf pe care le citesc cu programele standard fara probleme. Am cateva care sunt .cbr-uri si pentru alea, intr-adevar, folosesc cdisplay, dar prefer sa nu ma complic daca nu e nevoie :)

Totusi...hartia e sfanta B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Oct 23 2012, 10:03 PM
Post #50


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Oct 23 2012, 02:29 PM)
Eh, uite un motiv pentru care mi-as cumpara tableta  :D . Dandu-mi cu opinia de neofit in ale din astea, consider totusi ca, daca ar fi sa avem cea mai buna experienta de citit de pe tableta, dimensiunea ar trebui sa fie macar cat o pagina de manga obisnuita, ca sa nu trebuiasca sa dai zoom sau mai stiu eu ce.

Cat despre colectia mea virtuala de manga...Majoritatea sunt fie .jpg, .png si alte din astea sau .pdf pe care le citesc cu programele standard fara probleme. Am cateva care sunt .cbr-uri si pentru alea, intr-adevar, folosesc cdisplay, dar prefer sa nu ma complic daca nu e nevoie :)

Totusi...hartia e sfanta  B)
*



Hmm din ceva documentare tabletele cu diagonala de 10.2" e de dimensiunea unui manga de A5 (15cmx21cm). Hmm mai greu se gasesc tablete cheap de diagonale de 10, eu am gasit un SANEI de 10.2" la 940 Ron.

Iar la Comics-uri nu recomand (eu mai citesc uneori Spawn/Deadpool [my teacher :P ]/Superman etc etc) deoarece se pare ca ele sunt de dimensiune B5 (17x25 cm) si ele merg nereduse pe tablete de 12" (astea costa mult de la 1500-3000 Ron / no thanks :angry: ).
Din moment ca am vazut la stiri ca in RO incep sa se inregistreze niste cantitati uriase de tablete cumparate (bravo Romania , pe langa ce salarii si conditii avem tot belim salariile pe jucarii inutile ) si piata inca e in dezvoltare atunci o sa mai astept sa se ieftineasca si atunci cand voi vedea o tableta de 12" la vreo 900 ron ma "arunc" B) .

Partea cea mai sensibila parca o vad la memorie :memorii interne mici de 4-16 gb iar la cele externe vad ca unele suporta maxim 32 de gb. Putin ce naiba , o colectie poate ocupa linistit 18-25 gb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 24 2012, 03:35 PM
Post #51


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu am 220 de GBs <_<

Si...totusi...900 de lei pt un manga-reader (ca doar pentru aia o sa-l folosesc) mi se pare mult. Cu banii aia iau ~30 de volume reale de manga <_<. Nu exista un fel de Kindle but for manga? Like...cheap? :D Si sa stie sa faca numai asta? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 24 2012, 09:07 PM
Post #52


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Se pot citi manga-uri pe Kindle, am facut-o eu pe Touch, dar nu prea merge pentru orice manga, trebuie sa aiba pagini fara foarte multe detalii si text, altfel te chinui sa distingi. In rest, claritatea si calitatea imaginii sunt excelente, doar dimensiunea ecranului e un posibil impediment.

Pe tablete nu am citit inca dar am suficient de multa experienta cu iPad-uri incat sa pot fi sigur ca merg folosite pentru asa ceva. Costa insa destul de mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Oct 24 2012, 10:49 PM
Post #53


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Pai ce sa zic Darczon69 am vazut tablete de 10" resigilate pe Ebay cu 90$ (+transport de30-50$) si tablete noi (Flytouch/Superpad) bunicele de 10.2" cu 8 gb la 150$ cu tastatura+mapa piele(cred ca vinil) si transport inclus..

Yo my man Bakaman Kindle-ul ala nu era mic cumva ceva gen 6-7" ?? Ca am cautat pe ebay si vad ca sunt de 6 sau 7 mici dar costa 88-160$ dar sunt slabe au rami putini de gandire (poate de aceea nu citesc bine mangaurile detaliate / naspa ca imi plac cele puternic desenate ca Vagabond-Musashi si Shigurui).
La banii aia se merita mai bine tableta de 7" din romania (garantie) si sunt superioare kindle-urilor (tabletele astea de 7 se gasesc pe la 220-300 ron).

Acum ma intereseaza cum era la citit pe ecran mic de 7" , apropiai mult de fata dar se vedeea ok (se puteau citi dialogurile scrise mic / note subsol etc.) ??

Am mai vazut ca un "user" a facut upgrade personal la "hdd" tabletei care era de fapt un card de memorie sdhc 8gb cu unl de 32gb (atat parca suporta maxim).

Tableta de 10.1-10.3":
Pro : poti citi in pat ca o carte (fara mapa si tastatura); / poate lua rol si de Netbook cu mapa si tastatura.
Con: memorie mica (hdd mic) deci daca ai colectii mari trebuie sa le rulezi de pe un hdd slim extern (incomod in pat sau in jacuzzi :lol: ) / hdd extern slim se alimenteaza prin cablul usb deci consuma mai repede bateria tabletei;

Netbook de 10.1-10.3":
Pro: harduri de 200-350 gb (alta viata);
Con: incomod in pat sau jacuzzi / citirea unui manga pe verticala (intors netbookul la 90 grade) e incomoda ca are tastatura atasata.
Pretul e un dezavantaj nu coboara sub pretul unei tablete de 10" ce are si mapa+tastatura (practic acum o tableta cu tastatura e aproape ca un netbook doar ca uneori pare tableta mai confortabila).

Cred ca mai astept ca tabletele de 10" de pe ebay sa ajunga la 100$ :( :(
Vad ca bisnitarii vand Superpad-Flytouch pe okazii la 300-500 ron , dar le dau la un pret marit cu 50% (fata de valoarea corecta deoarece sunt de generatie mai veche gen.III in timp ce cele de pe ebay sunt gen. VIII). Oricum cine se incumeta la o tableta de 300 ron sa impartaseasca experienta si cu noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 25 2012, 12:27 PM
Post #54


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Intr-adevar, sunt curios daca cineva a citit manga pe altceva in afara de iPad. > . >

Are un prieten iPad2-ul si, chiar si fara aplicatie, se pot citi foarte fain :D El avea ceva "comic-reader" app thingy la care puteai sa dai zoom pe un panou si apoi sa mergi de acolo, iar la sfarsitul paginii iti arata imaginea completa sau puteai sa citesti asa...fara zoom; nu se pierdeau multe detalii iar imaginea era destul de clara si "crisp", ca sa zic asa.

Totusi...pretul este un impediment, desi asta poate fi categorisit ca "moft" :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ShamySamurai
post Dec 30 2012, 08:21 PM
Post #55


Samurai
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 30-December 12
Member No.: 11.150
Points: 52
Gender:



Eu personal prefer jpg sau png , pentru ca asa pot transforma un chapter sau un volum intru fisier pdf , si il pot citi pe Ebook Reader :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Dec 30 2012, 08:36 PM
Post #56


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(ShamySamurai @ Dec 30 2012, 08:21 PM)
Eu personal prefer jpg sau png , pentru ca asa pot transforma un chapter sau un volum intru fisier pdf , si il pot citi pe Ebook Reader :D
*



You my friend are wrong :twisted: :twisted: .
WTH my dear comrades cititi mangaurile sub forma lor universala de pe internet. Adica in extensie de *.CBR sau *.CBZ . Ele se citesc cu CDisplay . Si daca vreti sa extrageti anumite pagini sau tot deschideti extensiile respective cu Winrar sau Izarc si o sa vedeti ca sunt de fapt arhivari de poze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 31 2012, 09:47 AM
Post #57


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Oct 24 2012, 10:49 PM)
Yo my man Bakaman Kindle-ul ala nu era mic cumva ceva gen 6-7" ?? Ca am cautat pe ebay si vad ca sunt de 6 sau 7 mici dar costa 88-160$ dar sunt slabe au rami putini de gandire (poate de aceea nu citesc bine mangaurile detaliate / naspa ca imi plac  cele puternic desenate ca Vagabond-Musashi si Shigurui).
La banii aia se merita mai bine tableta de 7" din romania (garantie) si sunt superioare kindle-urilor (tabletele astea de 7 se gasesc pe la 220-300 ron).


Da, am impresia ca are vreo 6 inch. Intre timp au inceput sa apara si oficial manga-uri pentru Kindle, pe Amazon. Insa erau doar niste porcarii shoujo, not my type.

Pe mine ma bate gandul sa cumpar o tableta ieftina, dar as vrea una mai maricica, 7 inch parca nu e asa mult, mai ales cand esti obisnuit cu iPad-uri. Momentan am un telefon cu android ieftin, chinezarie rebranduita ca fiind produs romanesc, dar m-a surprins intr-un mod foarte placut asa ca as fi tentat si sa ma risc la o tableta chinezeasca. Pana la urma, pentru 2-300 de lei nu as avea prea mult de pierdut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dgmikep
post Dec 31 2012, 10:57 AM
Post #58


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 16-April 12
Member No.: 10.946
Points: 257
Gender:



Daca gasesti ceva atat de ieftin, cumpara :) Daca e chinezeasca nu inseamna ca e si slaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ShamySamurai
post Dec 31 2012, 11:14 AM
Post #59


Samurai
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 30-December 12
Member No.: 11.150
Points: 52
Gender:



http://www.emag.ro/ebook-reader-prestigio-...M/?ref=hp_rec_1
Pe asta o am eu si pe ea citesc manga .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Dec 31 2012, 01:16 PM
Post #60


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Baka man @ Dec 31 2012, 09:47 AM)
Da, am impresia ca are vreo 6 inch. Intre timp au inceput sa apara si oficial manga-uri pentru Kindle, pe Amazon. Insa erau doar niste porcarii shoujo, not my type.

Pe mine ma bate gandul sa cumpar o tableta ieftina, dar as vrea una mai maricica, 7 inch parca nu e asa mult, mai ales cand esti obisnuit cu iPad-uri. Momentan am un telefon cu android ieftin, chinezarie rebranduita ca fiind produs romanesc, dar m-a surprins intr-un mod foarte placut asa ca as fi tentat si sa ma risc la o tableta chinezeasca. Pana la urma, pentru 2-300 de lei nu as avea prea mult de pierdut
*




Ar fi potrivite tablete "flytouch -superpad" [dar eu nu am detinut si nu am testat asa ca nu sunt sigur cat de ok sunt] datorita raportului pret-diagonala. Au diagonala de 10.1 inch si consider ca cele de 10 inch sunt dimensiunea reala a paginii de manga iar tabletele de 12 inch sunt pentru comicsuri .

Hmm aceste tablete sunt cam de 500 ron .
http://www.okazii.ro/cautare/flytouch.html...y=0&autoc=write

Daca gasiti cumva mai ieftin pe undeva (DragonulRosu / CHina town / Dorally etc) sa-mi dati si mie un semn.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:30 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |