Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce parere aveti de dragostea dintre michiru si Haruka?


Katy
post Jan 2 2006, 11:56 PM
Post #21


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Well.. si mie imi place f mult de cuplul Haruka-Michiru.Este f reusit si cred k si-ar pierde din farmec daca ar fi mai explicit. Cred ca un ep bun de ex ar fi cel in care Seya si Usaghi isi dau o intalnire. Cand ea e in parc si il asteapta apar Michiru si Haruka. "Only pidgeons and lovers are in the parc on a holiday." ( <_< ei ce cautau acolo? <_< ). Si "I want you to touch me gently." "Later when we're alone." Sper k am redat fidel citatele; nu m-am mai uitat sa le scriu exact.
Toate aceste replici sunt dragute, mai ales in episodul special, in care pana si Usaghi si Chibiusa recunosc.. "well..you know thoose two." dupa care urmeaza o imagine cu Haruka si Michiru in masina pe un pod. <_< Sunt personajele mele favorite din SM si chiar nu le pot sa vb de una fara sa ma gandesc si la cealalta.
Mi-am mai amintit de o faza.. din episodul ce prezinta intalnirea lor:"I still wanted to be in her car although she was a girl." nush exact cum era asta.. frumos epsodul. :lol:

>> 2 din 3 pag din topicul asta contine posturi care nu prea au ce cauta aici. Ar trebui sterse: "dezbaterile" alea nu-si prea au locul...

[edit by Kisa] Done.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nightmares20
post Mar 19 2006, 04:33 PM
Post #22


Unregistered









Un lucru este sigur ca sunt un cuplu cea mai mare dovada este interviul lui Naoko Takeuchi dar sunt un cuplu dragut, interesant, complex si misterios asta mia placut la ele
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 20 2006, 04:21 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sincer Haruka & Michiru este primul cuplu "gay" vazut de mie intr-un anime si, ce e ciudat, e ca mi-au placut si nu am fost deranjata de imaginea a doua fete impreuna...
Poate ca faptul ca, prima data cand le-am vazut, am gandit ca Haruka e baiat..(m-am dezmeticit nu pentru c-as avea eu spirit de observatie, ci pentru ca Michiru o spune deschis :P)m-a facut sa accept cuplul de la inceput, iar atunci cand am aflat ca sunt fete era oricum "prea tarziu" pt ca nu le puteam vedea altfel decat ca pe un cuplu ...
Asa ca, prin prisma celor scrise mai sus, am ajuns sa nu vad nimic anormal in relatia lor si sa percep dragostea lor ca pe o dragoste normala intr-un cuplu (gelozia lui Haruka este delicioasa, iar senzualitatea si oarecum inclinatia spre..flirt a lui Michiru sunt exact scanteia de care -posesivitatea lui Hikaru- are nevoie pt a se manifesta).

*oricum in "acceptarea" acestui cuplu m-a ajutat enorm de mult si faptul ca Hikaru se imbraca baieteste ...doua fete in fusta...himm..sunt un picutz cam greu de acceptat pt mine ..dar maria -sama ga miteiru mi-a demonstrat ca nu imposibil :D, poate pt ca aveam antrenament deja..(ma refer la Sei)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 21 2006, 12:02 PM
Post #24


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Michiru si haruka... hehe :twisted: , se pare ca japonezilor le plac asemena relatii bizare. - culmea ca pana si inseriale ca Sailro moon ( sau chiar cardcaptor sakura ) apar. Ca baiat, sigur ca imi plac amandoua...
Si, apropo, Alina, nu cred ca termenul gay este potrivit pt 2 fete... :P

sigur, acest cuplu cred ca are rolul de a pune un pic de condiment intr-un serial de altfel magnific, si asa cum trebuie, nu merge prea departe ( altfel si-ar fi pierdut farmecul )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 21 2006, 12:27 PM
Post #25


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Sincer, cand am vazut prima data Sailor Moon (a long, long time ago, pe posturile lui Berlusconi), am fost putin derutata. Cred ca era prima data cand vedeam in "desene animate" o iubire intre 2 pers de acelasi sex. Si eram tentata sa nu accept iubirea lor datorita faptului ca o mai vedeam din cand in cand pe Haruka in fusta (cand se transforma).
Dar pana la urma, am trecut peste prejudecati si mi s-a parut dragutz ce aveau ele doua... cand Haruka era imbracata in pantaloni. :lol: Intr-un anime yuri e ok sa vad doua fete in fustitze care se iubesc de mama focului. Dar parca nu si in Sailor Moon. Poate din cauza varstei la care am vizionat eu anime-ul prima data. :P

Cat despre termenul "gay", echivalentul sau in limba romana se poate folosi atat pt un cuplu de barbati, cat si pentru unul de femei... Acum nu stiu sigur care este treaba cu intelesul cuvantului englezesc. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 21 2006, 04:57 PM
Post #26


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mda
sadly michiru e favaorita mea .. si tre sa o impart cu haruka ... o well
oricum ... snt cumplul perfect :-) michiru .. finuta si fragile iar haruka .. the big macho type :-))
nice nice nice
gay power :D
i mean .... 2 tipe ok ... super chiar ... bine ca nu au fost 2 tipi ca muream aici :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 21 2006, 05:09 PM
Post #27


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu aveau cum fi doi tipi sailor. :P Dar cuplu yaoi exista si in Sailor Moon. A se vedea cuplul Zoisite-Kunsaite (nu cred ca le-am scris numele corect :P ). Cu toate ca as fi putut baga mana in foc cand eram mica ca primul este fata (la fel ca si cu Haruka-guy).

Dar in general cuplurile yuri sunt mai usor acceptate decat cele yaoi. :lol: Iar Haruka-Michiru sunt unul dintre cele mai bune exemple. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 22 2006, 02:25 AM
Post #28


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



arooo ...Zoisite-Kunsaite
unu din aia nu era tipa ??!?!??!?! @_@ .. jizaz .. this a flash news:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Apr 22 2006, 12:21 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Zoicite is a She ..Kunzite is a He ..singura anormalitate este colaborarea ..acolo mai degraba practicandu-se (cu zambetul pe buze) saparea gropii..ca sa zic asa :P .
Tema intregului serial este eternul si fascinantul sentiment de iubire facandu-se abstractie de celelalte inconveniente . Relatia lor..daca ar fi sa facem o paralela cu societatea japoneza REALA si nu miturile prezentate in diferite emisiuni de divertisment este una normala . Abuzuri+incurajarea prieteniei intre fete = premisele unei relatii de lunga durata . Kids ? Nooo problem ! De asta s-a dezvoltat tehnica clonarii ..cateva celule ale partenerului ..si voilla ..Chestia curioasa ..ce fel de baiat va fi.. acela cu double XX .. :huh: :D
Trebuie mentionat faptul ca in ciuda renumitului statut de tara dezvoltata economic planul social scartaie ..pentru femei lucrurile nu sunt chiar roze ..si nici nu cad petale de flori de cirese in prezenta lor ...poate de aceea s-a infiintat un serviciu separat de transport al lor ...prea multe maini curiose :lol:
Asaaa..Cred ca temperamentul vulcanic al lui Haruka isi gaseste echilibrul in personalitatea lui Michiru ..si asta e tot ce conteaza nu..? Echilibrul..chiar daca ..paradoxal..dupa standardele actuale este un echilibru in dezechilibru .
Mi-am adus aminte de faza cand ii dadea lui Usagi unele sfaturi ...subtileee... :lol: :lol: "the big bad wolf will eat you "...stia ea ce stia .. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 22 2006, 02:29 PM
Post #30


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@HEartLES: Zoicite este un tip, nu o tipa.

QUOTE
Zoicite is the youngest general of the Dark Kingdom under Queen Beryl, assigned to find the seven rainbow crystals which would combine to form the Giuzinshou. He was trained by Kunzite and they later became lovers (anime only). His greatest fear in life is proving unworthy of his beloved Kunzite-sama, whom he openly worships. However, Zoicite is kind of whiny, and one of the other generals, Nephrite, is constantly infringing on his territory and trying to usurp his responsibilities to make himself look good. Eventually Zoicite gets tired of it and takes advantage of a distraction (Naru) to kill him. In the North American dub, Zoicite was portrayed as a woman and the rivalry between him and Nephrite was biased so that it looked like Zoi was in the wrong.


Cat despre temperamentele lui Haruka si Michiru... se pare ca in cazul lor extremele chiar se atrag. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Apr 22 2006, 03:28 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



QUOTE
Zoicite este un tip, nu o tipa.
:huh:

Pai de ce ? Sa fie oare pentru ca asa spune acolo ..sau pentru ca general ..gramatical vorbind este de genul masculin :P Cei cativa neuroni care au gazduit cele cateva impresii despre personajul in cauza iti infirma teoria ..
Pun pariu ca majoritatea ar avea aceiasi opinie .. LordMethos e un exemplu .
Si apropos pot sa aduc si eu citate .. :P
Later Edit
QUOTE
Zoisite was the third general, as the result of Nephrite falling in love with a human, Nefhrite died becuase Zoisite got jullios. Her mission was to get the ginzuishou, the mysterious crystal which was supposed to have a lot of power. She got the seven nijizuishou which was required in getting the ginzuisho(the imperil silver crystal). Then she trapped Sailor Moon and Tuxedo Kamen, and the ginzuishou appeared. But since she tryed to kill Tuxedo Kamen, Queen Beryl killed HER! Wow what a twist huh!


Later Edit

Urasc cand lumea posteaza simultan :wacko:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 22 2006, 03:35 PM
Post #32


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Hm... parerile sunt impartite. Daca te mai uiti la alte topic-uri de la SM, ai sa vezi ca erau mai multe pers care stiau ca e tip. Mai mult, in manga, fiecare dintre cei 4 cavaleri ai Regatului Intunericului ajung sa fie perechea celor 4 Sailor "originale" (daca imi este permisa expresia): Mercury, Mars, Jupiter si Venus. Zoicite era cuplat cu Mercury parca.

Si chiar am asistat si la discutii pe alte forum-uri si pers din State se plangeau ca versiunea data pe tv la ei era cenzurata si Zoicite era prezentat drept un fel de nepot al lui Kunzite pt a explica apropierea dintre ei.

Moreover, am revazut seria de curand (prima jumatate) si iti garantez ca era de gen masculin. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 22 2006, 04:55 PM
Post #33


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Gradele militare nu-s bune ca indiciu, sīnt aceleaşi şi pentru bărbaţi şi pentru femei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 22 2006, 05:11 PM
Post #34


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu mi-am dat seama ca am atras atentia asupra gradelor militare. Vroiam doar sa individualizez cele doua "tabere" si nu vad cum altfel as fi putut sa o fac. :P

Dar despre subiectele discutate (Haruka-Michiru/Zoicite-Kunzite) ai vreo opinie? Mai ales asupra genului lui Zoicite (destul de clar de altfel :P ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 22 2006, 05:19 PM
Post #35


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Zoicite era fata in anime, doar in manga era baiat. Creatorii serialului au crezut ca e prea de tot ca sa fie doi baieti... :twisted: asa ca zoicite a devenit in anime fata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 22 2006, 05:29 PM
Post #36


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut seria de cel putin 3 ori.
Unde anume spune ca este fata? Nu i-au desenat sani si avea voce de tip.
Tu d c zici ca e fata?

P.S. Propun trunchierea topicului si alcatuirea unuia numai despre Zoicite si genul lui/ei. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 22 2006, 05:44 PM
Post #37


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Kisa, sunt aproape sigur ca era fata in anime - si eu am vazut seria de multe ori - dar pt orice eventualitate am sa verific ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 22 2006, 06:40 PM
Post #38


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Kisa @ Apr 22 2006, 05:11 PM)
Dar despre subiectele discutate (Haruka-Michiru/Zoicite-Kunzite) ai vreo opinie? Mai ales asupra genului lui Zoicite (destul de clar de altfel :P ).


Dacă pe mine mă īntrebai, n-am din păcate nici o opinie, pentru că n-am urmărit aproape deloc Sailor Moon. Ştiu, este incredibil. :rolleyes: Frecventez discuţia pentru că este (suspect de) activă şi pentru că un subiect shoujo-ai este oricīnd interesant. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Apr 23 2006, 06:55 AM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Hmm. sa fac sacrificiul sa scot un episod ..sa ma conving ?..asta e dilema mea ..si totusi undeva in neuronii mei rasuna un ecou feminin .. :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 27 2006, 11:59 AM
Post #40


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



zoicite era sigur fata - uitati-va cum se poarta cu Kunsite atunci cand moare : common, arata clar ca o fata, stiu ca in anime multi baieti sunt foarte efeminati, datr nici chiar asa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:30 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |