Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shakugan No Shana


Ranma-kun
post Apr 7 2006, 12:14 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Un alt anime relativ nou, care vad ca e mai pe toate site-urile de anime downloads.
Nu mi s-a parut chiar asha de impresionant pentru ca personajele arata a kindergarten, insa actiunea e super, merita vazut anime-ul

Cat despre story ce sa zic, este vorba despre o fata de clasa a 5-a sau ceva de gen, care cu puteri supranaturale si o sabie distruge nishte pseudo demoni dintr-un univers paralel, care manca existenta oamenilor. Confuseing, ain't it :huh:

(IMG:http://img4.anidb.info/pics/anime/5230.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Apr 7 2006, 01:35 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Shana e unul din on-goingurile pe care chiar le urmaresc. Action-ul ar putea fi redat mult mai bine asa: oamenii sunt niste fiinte fragile intr-un univers in care se duce o apriga lupta intre fiinte care pot manipula forta vitala. Unele "papa" viata oamenilor pentru a catiga putere, altele incearca sa protejeze echilibrul Universului care este pus in pericol de cei dintai. (Filozofia povestii e interesanta da incalcita rau). Imi face impresia ca omenirea e tratata ca o mica gradina zoologica .. humans that don't know the world they are living in. Se dezvolta si un mic romance intre Shana the Flame Haze si umbra unei existente umane Yuji putin mai speciala. Zapacitor pana cand treci de vreo 10 episoade si incepi sa-i intelegi.
Subiectul este ok, actionul este chiar bun, scenele de lupta si grafica in general sunt mult peste medie. Ca minusuri: ceva sugestii de lolicon referitoare la Shana ;). Dar chiar merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post May 5 2006, 08:23 PM
Post #3


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Acuma am inceput si eu sa ma uit la el... si eu care credeam ca sunt singurul... dam :P Oricum, e simpaticut, daca nu ar fi atat de childish personajele principale... dar daca treci cu vederea chestiile astea... merge... Sunt niste chestii care nu sunt bine puse la punct cum ar fi... faptul cas prea multe torte decat oameni.... lucru care duce la inexistenta propriuzisa a omenirii pana la urma, ci doar a unei imagini a ei, si faptul ca tortele nu stiu cas torte... e ciudata chestia asta... poate fi discutata...
Ce imi place super mult e cartea lui Margerie Daw the Bringer of Condoleances, Marco, e criminala cu vocea aia nebuna si characteru ala de freak, exact cum imi place mie (IMG:http://i50.photobucket.com/albums/f305/BloodGem/Smillies/evilgrin.gif). Si numele lor "de scena" : The Bringer of Condoleances, Flaming Hair, Burning Eyes Flame Haze, Friagne sau The Soul Collector (sau se chema ala care lua flacarile aproape stinse... )

Ranma -> ai inteles mai mult de o gramada... mai uitate o data la el si fii mai atent la ce vorbesc aia acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 2 2006, 02:04 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Chris, la faza cu personajele childish sunt de acord cu tine. Daca erau putin mai mature apreciam mai mult seria, dar deocamdata ma rezum sa-i dau o nota de 8. Primele episoade au fost foarte interesante dar farmecul s-a cam pierdut pe parcurs unde au intervenit multe scene si personaje 'cliseu'.
Din multimea de serii noi si proaste, Shakugan No Shana e mai rasarit si chiar merita vazut.

Acum sa vedem cum va fi filmul, cand o aparea el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deadline_angel666
post Sep 3 2006, 04:48 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 2-September 06
From: Buzau
Member No.: 2.937
Points: -66
Gender:



am si eu Shakugan no shana dar nu mam uitat decat la primul episod....k mi-a fost km lene.... :P dar oricum povestea pare interesanta!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 3 2006, 07:58 PM
Post #6


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



shakugan no shana mi se pare un anime f reusit, chiar si q acele fetze childish, qm ziceti voi. povestea e interesanta, chiar imi place aceasta viziune a lumii in care sufletele sunt inlocuite de torte. e un mod de a privi lucrurile si cred k are oarece valente catre realitate. personajele mi se par f originale, mai ales acesti flame haze (imi plac modalitatile de lupta).
in schimb, ceea ce m-a enervat a fost povestea asta de dragoste kre nu s-a sf niciqm: ambele fete si-au confesat iubirea pt yuji, iar el le-a prim sentim q zambetul p buze, fara sa dea vreun raspuns. asta mi s-a parut aiurea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 3 2006, 08:22 PM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Seria s-a terminat lasand foarte bine loc unei continuari. Poate pe langa filmul pe care il asteptam va exista si o a doua serie iar povestea de dragoste va evolua mai mult acolo...sa speram.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ashura
post Mar 11 2007, 12:38 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 10-March 07
Member No.: 3.927
Points: 24
Gender:



o sa incep prin a zice ca acesta este anime - ul meu preferat pana acuma .... Shana (numele ei vine de la sabie "Nietono no Shana " ) arata spectacol cand e flame haze .. chiar daca e mai mica ca varsta ...stie sa se lupte iar dragostea care o are pentru Yuji o face din ce in ce mai puternica (dar la inceput ea nu stie defapt ce simte si ce sa faca )... oricum mi se pare enervanta Kazumi care se tot baga intre ei .... cat despre film il astept cu nerabdare ... dupa AniDB o sa fie lansat pe 21.04.2007 : D

P.S. am gasit o poza cu Shana .... mult mai matura ... te-ai ptuea indragosti : P
(IMG:http://img148.imageshack.us/img148/6375/minitokyofemalescansshayr5.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Mar 16 2007, 01:45 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



animeul mia placut destul de mult cu tot cu caraterele copilaresti oarecum ... Shana mi se sapre destul de interesanta oarecum matura pe varsta ei .. probabil si datorita mediului in care a fost crescuta . Torta ,Yuji o ajuta sa se dezvolte sa creasca si sa inteleaga mai mult despre oameni ..

astept si nerabdare filmul si o eventuala continuare a serialului
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 11 2007, 07:26 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Si eu am vazut Shakugan No Shana si e foarte reusit, au existat cateva chestii care m-au deranjat: existenta oamenilor era loata prea usor si in numar foarte mare, in conditiile astea as zice ca orasul ar fi devenit pustiu cam in 10 ani.
Da si finalul ambele fete sau confesat si atat nu a evoluat nici o relatie.
In rest a fost foarte bun.
Si se pare ca o sa apara si seria a 2-a abia astept sa le vad.
Oare ce o sa se intample cu Hecate? e un personaj destul de intersant.
Nu stiu daca a aparut filmul, dar o sa-l caut peste o luna ca sa fiu sigur ca il gasesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

suigintou
post Aug 31 2007, 10:40 AM
Post #11


inLove with Illusions
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 30-August 07
From: my imagination
Member No.: 5.046
Points: 73
Gender:



este unul din animeurile mele preferate, din pacate inca nu este dat pe niciun post tv ...
este vorba despre shakugan , o flame haze ..ea intalneste un mistes care era pe punctul de a fi mancat de un trimis de-a lui Guze .. (torta este cineva care inlocuieste o persoana cand existenta sa este mancata de GUze ... aceasta are o flacara albastra in ea si cand e pe stinse , cand e foarte mica acesta moare ; mistesul este o torta speciala..)
mistesu acela il inlocuia pe un baiat (din pacate nu mai tin minte cum se numea ,l-am vazut acum cateva luni )
acel baiat afla de la shakugan ce era, si incepe sa se obisnuiasca dupa ce intra in panica .. dupa acel atac din oras , prietena lui de la scoala shana devine o torta care a doua zi se stinge ...shakugan devine shana pt a avea grija ca mistesul sa nu fie luat de Guze ... astfel shana devine mai sentimentalista ...
este un anime bun dupa parerea mea..
edit: sorry , nu vazusem :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 31 2007, 10:45 AM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ai dreptate suigintou, e un anime bun, si uite ca avem si un topic pentru el :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 4 2007, 10:05 AM
Post #13


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



News News! A aparut acum filmul, tradus de Eclipse.
http://www.mininova.org/tor/921365
http://www.mininova.org/tor/921363



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Oct 4 2007, 11:33 AM
Post #14


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



vaii...what a let down...astia chiar nu aveau ce face cu filmu asta...e u remake dupa serie...VAII...ma rog pentru cine nu o vazut seria va puteti da seama cam despre ce e vorba dar sincer apar personaje care nu apar la inceputul seriei si deci mai bine nu va uitati la film inainte sa va uitati la anime..
Deci sper ca sezonu 2 sa fie bun ca ne sunt datori dupa filmu asta!!!

Huge EDIT:

O aparut primul episod din al doilea sezon tradus de eclipse...yeah baby...
O sa ma uit sa vad cum e!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Dec 17 2007, 02:02 AM
Post #15


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Io's spre finalul sezonului doi, ultimul episod apare in jur de craciun. Overall e fain, dar a mers rau de tot in jos pe masura ce trece timpul. A inceput exact ca si bleach - dar unde bleach a dat in dbz, shana a devenit shoujo. Chiar ne trebe un sezon intreg ca sa-si dea seama ca-i place de tipa? Bah!. Anyways, primul arc si ceva or fost chiar faine. Ideea de inceput cu torch-ul a fost sadica de-a dreptul, daca continuau asa putea sa iasa un shounen reusit.
Amu' nu zic ca nu-i de vazut, e ok, dar ma roade potentialul nefolosit.
A, si apropo de sezonul 2: vazand-ul apreciez din ce in ce mai mult School Days. Fara sa vreau imi vine in minte cum ar fi rezolvat tipul "dilema" cu cele 2-3, si tre' sa recunosc impotriva instinctelor mele ca nu-mi place.

PS: For the record n-o sa ma inteleg niciodata cu search-ul de pe site-ul asta. Era sa fac thread-ul din nou: dupa "shana" nu a gasit nimic, dupa "shakugan" o multime. <shrug> magic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Dec 17 2007, 03:26 AM
Post #16


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



@rogueman999: nu ne aflam la sfarsitul seriei 2, vor fi tot 24 de episoade ca si la seria 1 (exista destule referinte pe tema aceasta). deci este inca timp ca povestea sa devina interesanta. pana acuma a fost destul de monotona (poate chiar plictisitoare), insa in aceste 10 episoade au introdus totusi mai multe elemente pe care se va baza continuarea povestii. dupa seria 1, care a avut aproape non stop un ritm alert al actiunii/desfasurarii povestirii , au inceput acuma cu o introspectie a personajelor. ideea nu este proasta, mai prezinta din trecutul personajelor, sa ne arate de ce sunt cum sunt, mai se dezvolta anumite aspecte ale relatiilor lor ..... dar in aceste 10 episoade de pana acuma am vazut mai mult "school life" cu poate cateva minute de "character development". ce sa schimbat la personaje fata de sfarsitul seriei 1? Shana a inceput sa se intaleaga cu Kazumi. in rest mai nimic. actiunea este deja prevestita ( personajul misterios a lui Fumina Konoe, fuzetsu-ul argintiu al lui Yuji , personajul Pheles , Bal Masque care planuiesc iarasi ceva ...) de aceea astept ca Shana sa se transforme din nou, si cat mai repede, si cat mai des in "Enpatsu Shakugan no Uchite" . adica sa revina la stilul consacrat in seria 1
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Jan 12 2008, 10:29 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



m-am uitat si eu la animeul acesta la prima serie si am vazut o parte si din a 2-a serie. Pot sa spun despre acest anime ca are un inceput promitator dar ,dezamageste spre a 2-a serie.Deocamdata am intrerupt urmarirea acestui anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Jan 14 2008, 06:24 AM
Post #18


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



in sfarsit din nou actiune! episodul 13 (transmis pe 11.01.2008) a inceput in forta , si a continuat asa cam 80% din timp. am avut parte de o bataie generala in care nu sa tinut cont de nici o regula. povestea lui Reiji Maigo este acum in centrul atentiei, ceea ce implica cam toate personajele principale. urmatorul episod pare a fi din nou lipsit de actiune/confruntari, dar problemele sunt departe de a fi rezolvate. problemele care ne-au fost aratate inca din sesonul 1 si care inca nu au avut parte de solutionare vor primi screen-time in urmatoarele episoade. per total povestea este mult mai complexa si adanca in acest seson. consider vizionarea SnSII a nu fi o pierdere de timp. Shana FTW!

(IMG:http://www.postimage.org/Pq4pZlBS.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alcyndore
post Apr 5 2008, 10:32 PM
Post #19


...
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 19-November 07
Member No.: 5.595
Points: 743
Gender:



Tocmai am terminat de vazut cele doua serii si am in plan sa vad si filmele.
Mie chiar mi-a placut ca personajele au fost mai copii. Mi se pare dragut. Povestea mi-a placut foarte tare. Mi-ar fi placut sa am o mama ca Chigusa! Personajul care mi-a placut ce mai mult este Shana: calma, puternica si hotarata.
Nu mi-a placut de Yoshida-san! Seamana prea mult cu mine!
Si am ramas cu o nelamurire! Cine era de fapt Siver pe care il cauta Margery-san si ce legatura avea el cu Reiji Maigo si cu Bel Masque!
Si nu mi-am dat seama ce fel de personaj este Hecate, ce-si doreste?! Tot ce am vazut in serii este ca se lasa manipulata de Bel Peol sau asa mi s-a parut mie!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Apr 25 2008, 10:50 AM
Post #20


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



Well, mie mi-a placut mai mult season I decat season II ... nu stiu de ce, dar parca inceputul sezonului II e prea flashback :|
Oricum, shakugan no Shana merita vazut :D ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |