Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sailor Moon si moralitatea pe care o promoveaza ...


Tenshi
post Sep 4 2004, 02:04 PM
Post #21


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Axi, de ce spui ca animeurile nu prea sunt gandite sa aiba o moralitate? Dimpotriva, eu cred ca aproape orice anime ori film urmareste sa ne dea o mica sau mare lectie de viata... Nu neaparat sa promoveze moralitatea... Mai de graba cred ca e ceva de genul: daca faci ceva rau, o sa o patesti :roll:

In ceea ce priveste Sailor Moon, nu cred ca promoveaza ideea ca binele invinge raul, ci mai de graba dragostea invinge raul. Chiar daca sunt fata, trebuie sa recunosc ca Sailor Moon de multe ori e lacrimogen ca o telenovela, iar bataliile alea sunt acolo doar niste ocazii pentru ca Usagi sa se intalneasca cu Mamoru, sa se tina un pic de mana si alte din asatea... :P

... sa nu ma intelegeti gresit, mie Sailor Moon imi place fffff mult si acum, am vazut seriile de 3 ori si inca le-as mai urmari /smile ... doar ca asta e parerea mea despre el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 4 2004, 04:55 PM
Post #22


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



tenshi spun asta pentru ca asa este ... micile lectii de viata sunt implicite, nu sunt intentionate ... ceea ce spui tu este vorba de ideea care guverneaza anime-ul, de exemplu ca dragostea e mai puternica decat raul, autorul nu a intentionat sa devina moralizator, doar sa spuna o poveste frumoasa (si mie imi place sailor moon si cred ca am vazut-o de mai multe ori ca tine :oops: ).
ps. asta e ultimul post aici, daca vrei sa continuam discutia, fac un topic la diverse si vorbim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Attessya
post Sep 10 2004, 03:16 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: --
From: Constanta
Member No.: 367
Points: 2



buna... mi-a placut topicul asa ca m-am decis sa postez... nu stiu daca autorul a vrut ca Sailor Moon sa aiba un caracter moralizator sau nu, dar parerea mea este ca totusi asta s-a intamplat, l-am vazut de mult ultima data si abia astept sa fac rost de el ca sa-l mai vad, dar cel putin ultimul episod din Sailor Stars mi-a dat o lectie puternica... si da.. am si plans /sweat ... /^_^ imi place foarte mult cum promoveaza prietenia si dragostea si te face sa speri intr-o lume mai buna... prima data cand l-am vazut eram foarte mica si nu pot sa-mi dau seama daca mi-a influentat caracterul intr-o forma definitiva, dar daca a facut-o ii multumesc... fiindca (si nu vreau sa par lipsita de modestie... e doar parerea mea) imi plac dreptatea, dragostea si prietenia si incerc sa le tin in viata in jurul meu... cred ca este anime-ul pe care toti copii ar trebui sa il vada...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |