Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Little Busters


cg1700
post Mar 12 2012, 11:13 PM
Post #1


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Little Busters

(IMG:http://i796.photobucket.com/albums/yy249/cg1700/546655-little_busters__game_cover_large-1.jpg)

VNDB Link


Majoritatea probabil ca sunt familiarizati cu KEY datorita VN-urilor lor care au avut parte de adaptari anime, ca de exemplu Clannad sau Kanon. Little Busters e unul din VN-urile mai recente de la KEY, care insa nu a avut parte de o adaptare anime. Ceea ce e pacat fiindca e cel; putin la fel de bun precum Clannad.

Daca in Clannad, tema principala explorata era familia, atunci in cazul lui Little Busters, tema principala e prietenia. Povestea se invarte in jurul unui grup de prieteni din copilarie, autointitulat Little Busters. Dace e ceva la care Jun Maeda se descurca foarte bine, e sa creeze personaje excelente cu care sa poti empatiza foarte usor. Si acest lucru se vede foarte bine in acest VN. The Little Busters sunt probabil cel mai awesome grup de prieteni pe care l-am vazut vreodata. Personajele sunt geniale si e o placere imensa sa le vezi cum interactioneaza intre ele. Si in plus, deoarece te poti atasa asa de tare de personaje, momentele dramatice tipice KEY lovesc foarte tare. De altfel, ruta finala, Refrain e unul din cele mai bune lucruri scrise vreodata de Maeda, reusind chiar sa fie mai buna si mai emotionanta decat After Story. Pe mine cel putin, punctul culminant al Refrain a reusit sa ma faca sa plang in continuu, which is a pretty big accomplisment.

Problema principala cu Little Busters e insa faptul ca in comparatie cu grupul de childhood friends, eroinele sunt putin cam bland, ceea ce se reflecta in rutele individuale care sunt cam slabute comparativ cu ruta eroinei principale sau ruta finala (mai ales fiindca unele din rute nu prea au sens pana nu citesti ruta finala).

In concluzie, Little Busters e awesome, iar fanii KEY si-ar face un deserviciu imens daca nu l-ar citi.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Mar 13 2012, 05:24 PM
Post #2


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Am reusit sa-l instalez. :D Nu a fost deloc greu pt ca aveau si instructiunile foarte bine puse la punct pe Eroge de unde l-am downloadat. La inceput mi-era cam teama sa-l instalez deoarece am crezut ca tre sa-mi schimb limba in care opereaza laptopul :P
Am citit cateva replici si din pozele in-game pe care le-am vazut pot sa spun ca imi place design-ul personajelor - pt mine, designul pot sa spun ca e mai important decat povestea ->designul de cele mai multe ori determina daca voi juca sau nu respectivul VN. Cum am mai spus si in alte comenturi, imi place foarte mult tema school-life in VNuri... Elementa fantastice nu ma atrag deloc la cand vine vorba de aceste povesti... NU pot sa trec peste faza cu urechi ascutite sau coarne ale unor personaje...desi, surprinzator, nu ma deranjeaza cat ears sau tails :))
In ceea ce priveste LB, chiar mi-as dori sa pot sa il joc acum, dar tinand cont de faptul ca timpul este o resursa foarte valoroasa in momentul de fata, in mare, o sa-l las pentru la vara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 25 2012, 12:32 PM
Post #3


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 03:28 PM
Post #4


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Well, nu am putut rezista si din moment ce jocul era deja instalat...why not play? So I did...si am ajuns la momentul dupa lupta dintre Kurugaya si Masato... Eu am vazut o poza a acestui VN in care erau doar 5 dintre personajele feminine, mai putin Kurugaya... Sa inteleg ca ea nu are o poveste si un ending? Ar fi pacat... Still daca ea ajuge cu Kyousuke, nu ar fi asa rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 26 2012, 03:32 PM
Post #5


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Kurugaya are ruta. Ea, Mio, Komari, Haruka, Kud si Rin (care are doua). Also mai e true route-ul care se deblocheaza dupa ce termini toate rutele eroinelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 03:35 PM
Post #6


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Who is Mio? And what about Sasami?
(IMG:http://i1231.photobucket.com/albums/ee505/Himitsu23/984.jpg)
Asta e Img pe care am gasit-o eu, si din moment ce Kurugaya nu era printre ele, m-am gandit ca ea nu are ruta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 26 2012, 03:38 PM
Post #7


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Mio probabil ca nu a aparut inca pana in punctul in care ai ajuns. Si Zazazegawa Zazami nu are ruta decat in Little Busters Ecstasy care cine stie daca va fi tradus vreodata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 03:44 PM
Post #8


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Apr 26 2012, 03:38 PM)
Mio probabil ca nu a aparut inca pana in punctul in care ai ajuns. Si Zazazegawa Zazami nu are ruta decat in Little Busters Ecstasy care cine stie daca va fi tradus vreodata.
*


Wait....WHAAAAAT????!!! Oh, man!!! Nu pot sa cred! Si eu care speram sa vad ruta ei prima... :(((( Imi aducea aminte de Kagami din Lucky Star... This sucks big time :( Well... Then it's settled... Kurugaya va fi first... Komari pen-utlima probabil... Nu-mi place ca pare asa o fuzz-bag... Iar cum mi-am facut un obicei, Main heroine (in acest caz Rin) will be last...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 26 2012, 03:48 PM
Post #9


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Obicei bun, dar ar trebui sa citesti prima ruta a lui Rin pe la inceput. A doua ruta oricum se deblocheaza doar dupa ce ai terminat rutele celorlalte eroine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 04:40 PM
Post #10


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Oh no...tocmai a aparut Mio in scena...Ma miram eu cum de nu exista si "the silent, shy stereotype" printre toate cele aparute pana acum....Just found it... and it's my freakin Kryptonite....Must resist it...the extreme kawaii factor, the first-series Hinata-like haircut....think long straight hair...sharp Kagami eyes.... Yes! I can do this! I can complete Kurugaya's route first! I can! I know I can!.... I hope... I....can...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 26 2012, 04:41 PM
Post #11


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Apr 26 2012, 05:40 PM)
"the silent, shy stereotype"
*


Actually it's the silent and snarky stereotype.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 04:43 PM
Post #12


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Apr 26 2012, 04:41 PM)
Actually it's the silent and snarky stereotype.
*


What does "snarky" mean? I never heard of such a word...
Oh, I just remembered... do you hate Sasami for any particular reason?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 26 2012, 07:18 PM
Post #13


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Cum ar putea cineva sa o urasca de Sashimi? Dar exista totusi un alt personaj pe care sincer il urasc extraordinar de tare. O sa te las sa ghicesti cine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 26 2012, 07:29 PM
Post #14


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Oh, come on man! She's got that "I'm the princess" attitude and that superiority laugh... Not to mention the fact that she kind of kicks Rin's azz so far... Seamana cu blonda aceea bogata din To Love-Ru.... In plus, poza ei era cea pusa pe vndb pt varianta Ecstasy... But like I said...it was her close resemblance with Kagami that made me want to try her route first...
Kurugaya e hilara rau! Cand am ales varianta ca ea sa fie colega de camera cu Kud, faza cu "Can I do her?" made my day :))))))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 27 2012, 09:25 PM
Post #15


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Very important! Pls answer:
Atunci cand joci Baseball si mai ales cand alegi Wander, afecteaza cu ceva cursul povestii daca nu nimeresti chiar atat de multe mingi? (eu nu nimeresc decat vreo 2-3 mingi pe directia lui Kyousuke) sau atunci cand provoci pe cineva si pierzi, daca iti scade rangul prea jos, iar nu e de bine? Eu pana acum am dat skip la mai toate challenge-urile mai putin la cea in care Kyousuke iti ofera un obiect pe care il folosesti in alte lupte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 27 2012, 09:41 PM
Post #16


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Minigame-urile nu afecteaza in nici un fel povestea. Sunt acolo doar pentru a fi distractive. La fel de bine poti sa sari peste ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 27 2012, 09:43 PM
Post #17


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Tocmai am dat si peste Kanata. Sa inteleg ca ea si Sasami sunt available doar in Ecstasy?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 27 2012, 09:51 PM
Post #18


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Yep. Oricum rutele individuale ale eroinelor sunt relativ slabe, ceea ce imi imaginez ca nu s-a schimbat nici in Ecstasy. Little Busters merita citit pentru ruta lui Rin si ruta finala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 27 2012, 10:21 PM
Post #19


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Apr 27 2012, 09:51 PM)
Yep. Oricum rutele individuale ale eroinelor sunt relativ slabe, ceea ce imi imaginez ca nu s-a schimbat nici in Ecstasy. Little Busters merita citit pentru ruta lui Rin si ruta finala.
*


Aww, man! :| I hate it when that happens... Nu imi place deloc faptul ca tre sa existe cineva mai cu motz fata de celelalte si mai ales faptul ca finalul ei este "cel mai tare"... Am mentionat deja ca in G-Senjou nu m-a impresionat cu nimc ruta eroineie si ca mai mult mi-au placut rutele a 2a dintre celelalte 2 fete... Chiar nu exista un VN in care sa nu existe aceasta "main main"? Adica cele 3-10 inse sa fie la acelasi nivel si niciuna mai speciala?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 27 2012, 10:52 PM
Post #20


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Pe vremuri nu prea existau true routes, insa in ultima vreme, din ce in ce mai putine VN-uri nu au o ruta finala. Si asta e din cauza ca VN-urile din ziua de azi nu mai sunt doar dating sim-uri, cum erau in zilele lor de inceput. Majoritatea incearca sa prezinte o poveste, iar rutele eroinelor sunt mai mult scuze pentru a putea prezenta diferite aspecte ale setting-ului. De asta e nevoie de o ruta finala, deoarece altfel un VN ar parea incomplet, ca o poveste careia ii lipseste punctul culminant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |