Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ultimul Anime Vizionat - Review-uri Partiale, pentru animeurile care nu au un topic


Diana
post Oct 28 2006, 09:28 PM
Post #1


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



In principal acest topic se vrea o replica a fratelui sau mai vechi de pe forum "Ultimul anime vizionat integral". Am avut de cateva ori impulsul sa fac un mini-review al cate unei serii care nu merita un topic separat, in momentul in care nu o terminasem de vazut. Cuvantul Integral m-a oprit sa postez la celalt topic. Aici se vor posta impresii numai pentru animeurile care nu au un topic dedicat. Vedem in timp daca ideea are sau nu succes.
Reguli:
Ce trebuie mentionat:
- Mentionati numele animeului, nr de eps pe care le-ati vazut pana in momentul postului, impresii cat mai ample (aici nu se accepta posturi de "am vazut 5 eps din xyz.. e beton, nu stiti ce pierdeti" - se vor sterge de catre moderatori), si daca esti sau nu interesat de serie in continuare (un ma mai uit sau nu ar trebui sa fie suficient). Fiecare post sa aiba un minim decent de continut. Nu voi face o limitare la nr de randuri, dar postati numai daca vreti sa impartasiti ceva.
- se permit pareri argumentate care sa contrazica autorul reviewului (daca discutia se incinge, seriei respective i se va crea topic)
Ce nu este de dorit:
- Posturi repetate dupa fiecare eps al seriei in care sa povestiti impresiile. Un post aici facut in furia momentului si unul la topicul de vizionat integral ar fi suficiente.
- daca faceti spoilere folositi tagul "spoiler". Inteleg ca o idee uneori nu poate fi exprimata decat prin exemple, dar unii vor folosi topicul asta pe post de ghid.. nu le stricati placerea.

- probabil voi mai adauga si altele pe parcurs
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Oct 28 2006, 09:46 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Fac o exceptie de la regula cu posturi duble ..si incep tot eu ..am de impartasit.
Am vazut 5 eps din "Ask Dr. Rin" anime recomandat probabil celor pana in 16 ani. Din prima secunda m-a frapat asemanarea cu Sailor Moon. Personajul principal e o fatuca de 13 ani cu parul de un blond incert care pare o replica a lui Usaghi ceva mai mica. Acest personaj are ceva puteri de Feng Shui ..nu va intrebati ce legatura are Feng Shuiul cu transformarile ca eu nici dupa 5 eps nu m-am lamurit ... prevad ca va ramane o nebuloasa. Yeap ..ati citit bine .. transformari. Scapam de postura semi-naked a unei 13 years old, dar tot trebuie sa asistam la fluturarea din maini pe ritmul unei melodii extrem de asemanatoare. Acordurile finale as putea sa le cant lejer ca si Sai-lor-moon. Aaa.. si sa nu uit ..fiecare eps se termina cu personajul negativ intr-o scena de genul: "las ca pun eu laba pe tine".
Actiunea in general este simpluta: Meirin fatuca in cauza detine puteri de Feng-Shui :blink: si prin intermediul unui site net consiliaza tot tineretul japonez interesat. Asa am aflat puterea unui servetel roz cand ai un date .. si inca cateva mai traznite. Bineinteles apar ca si personaje tha good guy: baiatul pe care il place fatuca si tha bad guy: baiatul care o vrea pe fatuca pentru puterile ei in Feng-Shui (ma innebuneste expresia asta .. Feng-Shuiul meu e inexistent si nu plang deloc). Totusi animeul are 51 de eps .. eu ma intreb ce actiune vor dezvolta ca au unde. Prevad totusi ca nu ma voi uita deoarece am depasit segmentul de varsta interesat de asa povesti.

Later edit (datorita impresiei lui Tenshi): animeul este plin de candoare si inocenta. Animatia este ok, muzica e cam proasta da nu iritant de slaba, caracterele sunt credibile in anumite limite, actiunea pare a avea o dezvoltare interesanta. Dar acest magical-girl show se adreseaza segmentului 10-16 ani (chiar mai putin), pe mine nu ma mai farmeca desi nu ii neg calitatie (Wedding Peach e mult mai slab in opinia mea).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 29 2006, 09:47 AM
Post #3


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Nu pare deloc promitator ceea ce ai scris despre Dr. Rin... :)

Eu as vrea sa scriu despre Pita Ten... E chiar o situatie hilara, ma uit la anime-ul asta de aproape un an si nu l-am terminat. Mai am 6 episoade din 26.
Well, Pita Ten este un anime destinat copiilor... ceva mai mari. Desi la prima vedere pare doar pentru cei de 10 ani. Mai ales din cauza personajelor desenate extrem de kawaii de catre Koge Donbo.
Eroul principal este Kotaro, un pusti cuminte si matur pentru varsta lui, care spala, calca si gateste acasa pentru ca mama lui a murit iar tatal munceste zi si noapte... Existenta lui linistita este tulburata de Misha, un inger de fata (la propriu!), care insista sa ia locul mamei lui si sa aiba grija de el.
Totusi, sarea si piperul seriei Pita Ten sunt Ten-chan si micuta Koboshi, prietenii din copilarie a lui Kotaro. Despre Misha, imi pare rau sa spun dar e cam prostuta. :) Stiti voi, tipul de fata extrem de frumoasa, dezvoltata fizic armonios, cu hainute la moda, care e in regula pana deschide gura, sau pana face ceva. De exemplu, nu ai lasa-o pe Misha sa curete cartofi pentru cina, pentru ca nu ai vrea sa-ti murdaresti bucataria de sange de la degetele taiate...
In fine, daca vrei sa razi bine, te uiti la Pita Ten si incerci sa faci abstractie de prostiile Mishei, care, pana la urma, este un inger "in training". Si oricum, seria are si cateva "elemente" mai profunde, de care iti dai seama pe masura ce urmaresti episoadele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Oct 30 2006, 01:09 AM
Post #4


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Ok, asta ar merge si la anime noi, dar cum pana imi vars tot of-ul va intra la categoria "Review-uri Partiale" il pun aici.

Primele 2 episoade din bestial intitulatul "Super Robot Wars Original Generation - Divine Wars". Din titlu se poate deduce ca e vorba de un mecha, se incearca o combinatie cu elemente religioase, se amesteca bine si se serveste cu foarte multa seriozitate.

Pe scurt, personajul principal, Ryusei Date, incarnare absolut banala a tipului de erou shonen ("vreau sa castig", "I'll kick your ass", "ce daca oameni care chiar stiu ce se intampla imi spun sa ma retrag? io vreau sa ii sparg pe toti.") e recrutat de armata ca pilot de mecha in lupta (deocamdata tinuta secreta) omenirii impotriva unor alien mecha. Insa in pofida scopului comun exista cel putin 2 tabere de partea asta a baricadei: cea care il angajeaza pe Date si ceva organizatie mai mult sau mai putin misterioasa (foarte misterioasa pt mine pt ca ma interesa mai mult sa rad de numele diferitelor personaje si de termenii aruncati cand se vorbeste de tehnologie: "extra over technology", "Personal Trooper" pt mecha, "sample tity ( de fapt TT :rolleyes: )" - idem, "SRX Project" - acronim neexplicat, Ingram Prisken - personaj, Aerogators - aliens, dar care de fapt arata ca niste insecte). Ah, se prabuseste si un meteorit, dar nu e clar de ce ar trebui sa ne pese.

A spus cineva Neon Genesis Evangelion? Ha. Nici vorba.

E clar ca anime-ul se ia in serios. Din pacate seriozitatea asta ar prinde doar la copii. Pentru cineva peste varsta mentala a target-ului nu e nici macar amuzant.

Deocamdata partea religioasa e limitata la cativa termeni (nu-mi amintesc decat Tetragrammaton, redat de subberi ca "Tetractys Grammaton") si la muzica. Asta nu inseamna ca muzica e reusita. E cu totul exagerata si nu e potrivita in context: BGM normal... apoi brusc baga mare cu corul in momente neasteptate. In loc sa sublinieze atmosfera, muzica subliniaza doar penibilul.

OPul ma poarta cu gandul la anii 80 atat ca si atmosfera - versurile sunt o incantare - cat si ca si mecha design.

In rest tot ce tine de mecha si lupte e CGI si nu f reusit, iar peisajul in care se caftesc prima data arata de parca ar fi reciclat de acum un deceniu. Animatia e uneori atat de proasta ca te pufneste rasul. De exemplu vezi partea superioara a unui personaj fugind si ai impresia ca de fapt e calare pe unul din caluseii aia mecanici care plutesc, si tot urca si coboara. Dar cea mai tare faza la capitolul "budget saving" sunt flashback-urile: primele 5 (cinci) minute din al 2lea episod sunt doar OP si repetarea unor scene din primul episod, si mai avem parte de 2 asemenea flashback-uri ceva mai incolo, doar ca mult mai scurte. Ma intreb ce o sa faca mai incolo daca deja din episodul al 2lea considera ca avem nevoie sa revedem ce s-a intamplat.

Partea de voice acting e extrem de previzibila. De indata ce vezi un personaj stii si ce vei auzi cand va deschide gura. De fapt, in mare masura stii si ce va spune. <_<

E greu de ales o singura scena, sau chiar doar 2-3, care sa arate in ce masura anime-ul asta e nu doar coplesit de clisee, ci compus din ele. Efectiv nimic nu a fost nesteptat sau original. Nu pot sa iau in serios scene de genul "aaaah, sunt incojurat de aliens!" pt ca de indata ce eroul a spus "I won't back off!" stii ca va reusi sa foloseasca hiper super ultra mega extra tehnica secreta a acelui mecha in care s-a urcat pt prima oara. Si stii ca lumea va fi uimita ce super special e el si va trece peste faptul ca s-a urcat fara permisiune intr-un mecha si l-a folosit impotriva ordinelor (el fiind civil, nu pilot in training, ca in alte anime in care s-a intamplat asa ceva). Si stii ca va fi recrutat si ca va accepta.

Anime-ul m-a enervat de-a dreptul, dar odata cu varsta toleranta la acest tip de personaj mi-a scazut. Poate ca cei carora anime-ul li se adreseaza de fapt se pot uita la el, desi deocamdata nu vad de ce ar face-o - este extrem de plictisitor. Chiar daca sunt incepatori in ale anime-ului si nu ar sesiza cliseele, exista multe alte serii mecha mai bune decat asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 5 2006, 09:18 AM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Acum cateva luni, downloadam AMV-uri...nimic extraordinar. Mi-a picat insa in mana o chestie ciudata...un trailer mai mult decat un AMV, la un anime de care nu auzisem niciodata si care, dupa stilul grafic, parea foarte child matterial...personaje fara nas, mult CGI, culori foarte vii...dar mi-a prins ochiul. Am cautat ceva despre el, urma sa fie difuzat in 2006 si atat am aflat.
Bon, acum cateva saptamani, faceam un pic de surfing printre canale si pica pe Jetix la un moment dat, una din rarele zile cand imi place sa ma hlizesc la desenele animate doar fiindca aud vocile in engleza...si pica o reclama: Coming soon, Oban Star Racers..."Hopa, eu cunosc chestia asta".
Si asa, curios cum sunt din fire, urmaresc primul episod...merge, si merge bine. La fel si al doilea...si al treilea (mi se pune pata in cele din urma pe politica de doua episoade per week a celor de la Jetix si caut seria pe torente...canci noroc).
Am gasit pana la urma 18 episoade pe torente si le-am vazut cam dintr-un foc...

Oban nu e o serie sa-ti puna creierul la RPM mare, nu e o serie incredibil de complexa sau de originala...dar e placuta. Dupa atatea anime-uri mai mult sau mai putin serioase, seria vine pentru mine ca un dus rece, revigorant. E vorba despre o mare cursa intergalactica, la finalul careia castigatorului ii este indeplinita orice dorinta (imi suna a DB la inceput).
Personajul principal e o pustoaica cam baietoasa de 14 ani care, in incercarea de a se apropia de tatal ei care o cam ignorase 10 ani de zile, se trezeste pasager nedorit pe nava ce urma sa duca echipa Terrei pe Oban pentru marea cursa...iar dupa primul episod, e si pilotul de schimb, trecand prin incercare dupa incercare pe drumul ei pana in finala.
Seria m-a prins prin atmosfera ei si prin universul deosebit de imaginativ pe care il ofera...cum am zis, este in mare parte un serial mai pentru pusti, dar nu strica din cand in cand sa mai urmarim si asa ceva?

Momentan astept sa apara pe torente si ultimele 8 episoade (TV Rip...de la DBZ am groaza de asa ceva dar tehnologia a evoluat si ori TV Rip ori DVD Rip, tot un drac).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Nov 8 2006, 02:56 PM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



KAMICHU! ^_^

Il urmaresc pe A+ si sper ca nu va fi intrerupt cum s-a intamplat cu altele. Am vazut deja vreo 5-6 episoade, din 16, parca. Se pare ca a trecut cam neobservat pe Anime Club...

Ca sa fiu sincera, prima impresie nu a fost prea placuta, am crezut ca e ceva de genul Love Hina, adica silly. Este vorba despre o fetita, Yurie, care intr-o zi devine... zeita. :) Pe langa faptul ca devine populara in tot orasul, mai trebuie sa si rezolve o gramada de probleme. Unii o iubesc, altii o invidiaza, altii vor sa profite de ea. Dar Yurie nu e atat de prostuta pe cum pare.
Desi e aiurita si uita sa-si faca temele, nu e deloc o Usagi Tsukino. Nu tipa aiurea, nu are crize de isterie si nici nu e capricioasa. In schimb e foarte timida (baiatul pe care-l place nici macar nu-i stie bine numele). Yurie e adorabila, n-are cum sa nu-ti placa.
Iar intamplarile, desi unele neverosimile, sunt interesante.

Grafica si muzica, sunt foarte frumoase. Peisajele de asemenea sunt minunate. Atmosfera pe care o degaja acest anime este placuta si linistitoare. Si poti sa si inveti chestii haioase: de exemplu, sa legi o panglica draguta de ventilator ca sa fluture frumos cand ii dai drumul ^__^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Nov 8 2006, 03:40 PM
Post #7


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Kamichu e superb. Cel mai mult imi aminteste de un Ghibli. Animatia, mai ales, e incredibila pentru o serie TV.

In legatura cu numarul episoadelor, exista diferente intre ce a fost difuzat la TV si ce a aparut pe DVD, nu stiu ce difuzeaza A+. Versiunea completa (DVD) are 16 episoade, cea TV doar 12. Daca A+ da doar 12, cauta restul pe BT, e vorba de 8, 11, 13 si 16 (DVD).


Gift ~ Eternal Rainbow - 2 episoade

Chiar si pt un harem reuseste sa fie deosebit de slab. Primul episod introduce un setting mai deosebit (*) incepe caracterizarea personajul principal... pe urma BAM! la sfarsit apare Ea.

(*)Nu e explicat serios, dar exista ceva, o forma de magie, probabil, care se numeste Gift si care poate fi data Cuiva Important :rolleyes: o data in viata. In primul episod vedem cam cum se intampla chestiunea aceasta, dar e trivializata. Si nici nu e clar daca poti sa o dai mai multor persoane, fiecaruia o singura data, dau doar o singura data pe bune. A doua varianta e mai penibila avand in vedere primul episod, dar e posibila. Noi faceam bancuri pe tema acestui Gift ca fiind metafora pt virginitate.

Episodul 2 uita tot setting-ul (the Gift e mentionat mi se pare ca doar o data, in trecere) si aplica formula de harem clasic, cu o singura problema: Ea e sora lui, ce e drept adoptiva. Oricum, avem parte de flashbacks in care el ii spune ca e fratele ei si ca sunt one big happy family etc astfel ca desi nu sunt rude de sange, nu poti sa ignori incestul.

Asta ar fi ok pentru cei care nu sunt deranjati de incest. Nu, problema e alta. Cand apare sora, tipa care il place pe erou (si ea prietena din copilarie, in caz ca sora adoptiva nu acopera destul de bine cliseul) imediat se deprima si se comporta de parca nu ar mai avea loc in viata lui, de parca ar fi de la sine inteles ca tipul isi va prefera sora adoptiva. Asta e fie un monument de caracterizare proasta (i.e. lazy), fie... creepy.

Printre celelalte concurente se mai gasesc personaje la fel de orginale si de bine caracterizate, cel mai mult atrag atentia samurai chick si o magical girl - ce cauta o magical girl (cu o mascota chibi-bufnita) intr-un anime in care exista deja o alta forma de magie, nu ni se spune. Ah, tot ea indeplineste si rolul de loli (cu fanservice cu tot).

Ca in mai orice anime de genul acesta, fanservice-ul e insotit si de violenta "amuzanta" aplicata masculului.

Un detaliu "savuros": exista un personaj voyeur pedofil pe nume Loli. Ha ha, atat de amuzant... Not. <_<

Se acorda si un premiu special pentru cel mai mare numar de ribbons aflat pe un personaj uman si pentru chestii roz si curcubee. In rest, anime-ul arata ok. Ochii tipului erau cam bizari in unele scene, liniile fiind mult prea colturoase.

OPul si EDul sunt chiar ok, in schimb BGMul e slab, exagerat si/sau basic de parca ar fi fost ripuit direct din dating sim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:37 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |