Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sentimentele Trezite De Animeuri


Love-chan
post Nov 4 2007, 11:48 PM
Post #21


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Foarte frumos subiectul asta! :)

Sentimente trezite de anime-uri, huh? :huh: Well, let's see... nici nu stiu de unde sa incep...cum am spus la alt subiect de discutie, anime-urile ma fac sa fiu mai buna cu ceilalti, pur si simplu imi deschid ochii atunci cand problemele, rutina zilnica, stresul si oboseala ma leaga la ochi si imi fac inima sa nu mai simta...anime-urile imi aduc aminte de tremurul dulce al primei iubiri, tristetea adanca, aproape tragica rezultata din pierderea unei persoane dragi...imi dau putere sa merg mai departe chiar daca sfarsitul nu e asa cum mi l-am dorit...ma invata ca ceea ce-mi doresc nu e singura posibilitate si ca daca as privi in ansamblu as vedea mai multe...daca traiesti clipa esti omul care a castigat Universul si eternitatea de partea lui si daca in clipa fericita esti alaturi de cei dragi ti-ai gasit Universul tau la care visai din totdeauna...lupta nu se sfarseste odata cu terminarea unui capitol, intreaga viata e o lupta si merita sa lupti pentru orice amanunt care te defineste pe lumea asta, nu mai zic pentru cei dragi trebuie luptat in primul rand ;) ...anime-urile (am mai spus asta) sunt cele mai dulci lectii de viata pe care le poate primi cineva, pentru ca ele vin din partea unor oameni care stiu ce inseamna viata adevarata, care stiu sa traiasca cu adevarat- de aici si ultimul sentiment de care pomenesc- recunostinta profunda pentru ceea ce Japonia ne ofera neconditionat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 13 2007, 08:10 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Hmm ... anime-urile au trezit in mine mereu sentimente deosebite. Au fost momente in viata mea cand am luat pauza de la anime, dintr-un motiv sau altul. Dupa acele pauze, mai lungi sau mai scurte ajungeam sa vad sau sa revad cate un anime. Atunci ma simteam minunat. De fiecare data cand ma uit la un anime ma simt mai capabila si mai increzatoare. Cred ca intr-un fel sau altul anime-urile sunt singurele care ma tin pe linia de plutire. La scoala sunt inconjurata de persoane pentru care cele mai importante lucruri in viata sunt: baietii, moda si cumparaturile. Acasa trebuie sa invat ca sa ma tin la inaltimea asteptarilor pe care le are familia mea ...
Anime-urile ma relaxeaza, ma fac sa ma simt libera de lumea care ma inconjoara si de asemenea ma fac sa lupt pentru lucrurile pe care mi le doresc in viata. Aceasta este primul lucru de care mi-am dat seama despre anime-uri. In acest fel toate anime-urile sunt la fel ... fiecare personaj are o dorinta pe care vrea sa o indeplineasca. Si toate personajele lupta pentru acele vise.
Sunt momente sau episoade din animeuri care imi amintesc de o experienta personala ... de un moment cand am plans, de un moment cand am fost fericita. Uneori cand privesc o anumita secventa imi amintesc de vreo intamplare de care uitasem de mult si de care nu mi-as fi amintit daca nu priveam secventa cu pricina.
Sunt unele momente cand imi regasesc situatia intr-o situatie in care este pus un anumit personaj. Uneori asa imi dau seama ce ar fi mai bine sa fac si ce sa nu fac niciodata.
Anime-urile sunt cu siguranta un lucru de care nu ma pot desparti. Un lucru de care am nevoie, care ma scoate din rutina si imi da si alte lucruri de gandit in afara de eseuri si formule matematice.
Si uneori din anime-uri invatam din greselile personajelor ... si nu le repetam si noi in viata reala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Nov 13 2007, 10:06 PM
Post #23


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



lol

poi... o groaza de sentimente... adev e ca uitandu-ma la anime-uri am si luat ceva obiceiuri ajponeze... like smiling when saying things, leaning my head, nodding when saying tx and almost closing my eyes... de curand am preluat si un soi de 'bye-bye' pe care l-am auzit candva in Air si abia acm m-am simtit indeajuns de moody sa-l manifest... uhm... expresiile st destul de... expresive... am inceput sa ma alint mai mult... and I'm under constant wellbeing.

Ce-am mai preluat de la anime-uri in afara de atitudinea neko? uhm... cateva expresii... cateva lectii... I mean... pana la regele Saman nu am realizat adevaratul sens al prieteniei (man, o sg replica mi-a deschis ochii... cand se certau lg oaza si yoh le-a spus ca daca nu ar fi prieteni nu le-ar pasa ce zic unul despre altul... ah, si de acolo au inceput sa se invarta rotitele mele... :P), pana la Death Note nu m-am intrebat niciodata daca e corect sau nu sa distrugi verigile slabe ale umanitatii... ce-i drept, am tinut cu Raito pana la capat, so I guess I always had my answer set for this one... pana la wolf's rain nu am fost niciodata sigura ca telul meu in viata e cel care trebuie urmarit... si pana la Bleach (pe care nu l-am vazut pana la capatul de mom) nu m-am intrebat niciodata daca nu cumva fac umbra pamantului degeaba... pana la Shakugan no Shana nu mi-am dat seama ca intr-adevar exista oameni din jurul nostru care ar putea disparea oricand si aproape nimeni nu ar observa...

Other than this... I always get my piece of fun, always get my share of tears, never get completely disappointed (though disappointment does show up at times)... I mean, jeez... am plans de fericire la un anime... nu plang de fericire nici la stupize stupize... si plang la Wolf's rain, Air, Elfen Lied (desi m-am simtit ca o idioata cand mi-am dat seama de ce plangeam... era doar tensiunea impinsa maiestuos de realizatori, ca de fapt ar fi trebuit sa raman oripilata...) Shana... (*loony*)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Nov 13 2007, 11:33 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Un subiect in care ai putea discuta veacuri si tot nu te ai plictisi .
Tot ce spun acuma e ca cate anime uri atatea pareri .
Fiecare anime vazut mi a retrezit din hibernare un sentiment izolat de lumea reala , deoarece toti cred ca un om de gheata e omul ideal insa se insala .
La inceput Sailor Moon mi a deschis ochii dandu-mi un nou mod de viata , facandu-ma sa simpt viata , prietenia si binele .
Fiecare anime mi a dat ceva , de exemplu Full Moon wa sagashite mi a redat speranta pierduta in adancul pacatelor .Neon Genesis Evangelion mi a redat spiritul de lupta .Fiecare anime iti da ceva( un sentiment unic ) , insa schimbul e egal precum in FMA si tu trebuie sa dai timp si momente speciale.
Eu cred ca chiar si in cazul in care anime-urile repeta temele si anumite chesti , merita sa le vezi pt ca in acel moment al vieti ai putea avea nevoie sa iti dea curaj sau alceva.
Niciodata nu am regretat vizionarea unei serii anime si atunci cand o urmaresc observ intreg ansamblu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:48 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |