Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Girls With Guns Trilogy, Care este cea mai buna serie?

Girls With Guns Trilogy
 
[ 7 ] ** [58.33%]
[ 3 ] ** [25.00%]
[ 2 ] ** [16.67%]
Total Votes: 12
Guests cannot vote 

Muza chan
post Nov 13 2007, 12:03 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Care dintre cele 3 anime-uri este cel mai bun?
Argumentati raspunsul.


Trilogia produsa de Bee Trains, "Girls with guns" este o realizare importanta a unei echipe care s-a format la Noir. Este vorba in principal de regizorul Koichi Mashimo si de compozitoarea Kajiura Yuki. De asemenea seiyuu care au participat la doua proiecte: Houko Kuwashima (Kirika si Margaret), sau la toate trei asa cum este cazul lui Aya Hisakawa (Chloe, Rimelda si Jodie Blue Eyes).

Sa facem comparatii intre cele trei anime-uri.

Relativ la poveste, cel mai bun este Madlax. Povestea este mult mai complicata decat la celelalte doua, cu o nota de mister si elemente supranaturale. Mai ales in ce priveste finalul, care este imposibil de prevazut. Al doilea este Noir, care are o gradare foarte buna a actiunii, prin modul in care ni se prezinta informatiile, cum se contureaza lumea. Cel mai slab este El Cazador de la Bruja, care merge si el gradat, dar un pic mai lent decat celelalte doua. Are insa meritul ca povestea se desfasoara pe mai multe planuri, comparativ cu celelalte doua, dezvoltand povesti secundare.

In ce priveste personajele, referindu-ma doar la cuplul fetelor din rolul principal, Noir este pe primul loc. Kirika/Mireille sunt doua personaje memorabile. Legatura care se dezvolta intre ele, combinata cu stilul special al lui Mireille, mai rece. Culminand cu momentele de final, cu alegerea ei. Pe locul doi este cuplul Nadie/Ellis. Foarte bun personajul lui Nadie, evolutia ei si mai ales, trairile pe care ti le provoaca prin deciziile pe care le ia pe parcurs. Cat despre Ellis, nu cred ca poti sa n-o iubesti neconditionat. Pe locul trei sunt Madlax/Margaret. Ele pierd ceva puncte si din cauza ca nu sunt multa vreme impreuna, ca celelalte, relatia este mai mult de la distanta si cu caracter supranatural.

Relativ la personajul secundar feminin, Chloe/Rimelda/Jodie, topul meu arata in felul urmator: Chloe este clar pe primul loc, este atat de deosebita, neobisnuita, neprevazuta. Rimelda este un personaj interesat, cumva o evolutie a lui Chloe. Evolutia se continua cu Jodie, care este mult mai complexa decat Rimelda. De aceea, Jodie este pe locul doi.

In ce priveste personajul principal negativ, cel mai tare impresioneaza Altena. Mai ales in relatia ei cu Chloe. Pe locul doi este Rosenberg si pasiunea lui nebuna pentru Ellis. Cel mai slab este Friday Monday, la mare distanta de cei doi.

In ce priveste muzica nu ma pot pronunta, pentru mine OST-urile celor trei sunt la fel de bune. La fel si in ce priveste regia.

Pe total, am votat Noir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Silenia
post Nov 13 2007, 01:23 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 3-November 07
From: Galati
Member No.: 5.487
Points: 70
Gender:



Nu-i cinstit, nu am vazut nici unul din ele :S

Edit: @Muza chan: +1 :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 13 2007, 01:44 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Silenia:
Iti recomand sa le vezi.
Si atentie la spam! :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 13 2007, 04:56 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Eu am vazut doar Noir si din cate am inteles e si cel mai bun dintre toate. O fi, insa mie nu mi-a placut de fel. Mi s-a parut plictisitor, repetitiv si mediocru. Nu inteleg cum aveti rabdare sa va uitati la 3 animeuri facute de aceiasi persoana (sper ca am inteles bine) in care subiectul de baza e acelasi i.e. girls with guns. Mi se pare...lipsit de inspiratie, to say the least.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Jan 30 2008, 05:11 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



eu mi-am mai dat o data cu parerea in acest sens... cred ca dintre cele trei el cazador de brujas e cel mai slab. toate au soundtrack-uri foarte faine, asasinate cu stil, si background-uri superbe. si totusi fara a putea oferi prea multe argumente rationale <_< , pe mine madlax m-a cucerit. intr-un fel mai verosimil decat noir (ceea ce in general nu-mi place....ciudat), madlax are o serie de aspecte care, desi individual nu inseamna mult, puse la un loc mie mi-au spus ce vroiam sa aud.
random order: muzica (places of the holy...we are one...we're gonna groove...margaret)... rochia rosie... o anumita atmosfera de nostalgie (ceva parca pierdut...nu foarte clar ce...senzatia aia pe care o ai cand te trezesti si nu mai stii exact dar iti lipseste ceva)...amnezia lui margaret (o continuare a susnumitei senzatii)...the kind murderer....
hmm ce idee...cred ca am sa-l revad!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 30 2008, 08:08 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Noir ... fara argumente pt ca sunt de prisos :P + GG & K

Ps: adauga Gunslinger girls, Kite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 30 2008, 09:21 PM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Daca adaugi si Kite, ai si votul meu.

Pentru explicatii, a se vedea topicul animeului. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 31 2008, 01:21 AM
Post #8


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Am vazut doar noir deocamdata iar celalte doar am citit despre ele sau m-am uitat pe fuga la ceva scene. Ar fi nedrept sa ma pronunt inca dar logica mi-ar zice ca si dupa ce le voi fi vizionat si pe celalte 2 tot noir as alege deoarece este primul din aceasta serie, the original one. Kite nu l-as include in acest gen, poate doar girl with gun nu girls ;))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 31 2008, 07:25 AM
Post #9


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



sidonix si kisa:
N-ati citit cu atentie primul post:

"Trilogia produsa de Bee Trains, "Girls with guns" este o realizare importanta a unei echipe care s-a format la Noir. Este vorba in principal de regizorul Koichi Mashimo si de compozitoarea Kajiura Yuki. De asemenea seiyuu care au participat la doua proiecte: Houko Kuwashima (Kirika si Margaret), sau la toate trei asa cum este cazul lui Aya Hisakawa (Chloe, Rimelda si Jodie Blue Eyes)."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Jan 31 2008, 04:55 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Eu am votat Madlax, pe motiv de poveste fantasy excelenta + final foarte bun. Plus ca are un numar mare de personaje secundare foarte interesante.
Pe locul doi pun Noir...

Dar daca ar fi doar dupa muzica, pun Cazador primul, urmat de Madlax.

Dupa villains... preferatul meu ar fi Rosenberg din Cazador, apoi Friday Monday... Noir la mine iese pe ultimul loc, pentru ca desi Chloe e superba, Altena nu a fost deloc pe gustul meu.

Si daca e sa le ordonez dupa fete :P pun Noir primul, apoi Cazador...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 4 2008, 09:52 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nope.. n-am citit primul post deloc :lol: doar polul :lol: :P ... noir is the one... devine lite-motiv pt tot ce urmeaza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:22 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |