Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Katanagatari Sync, read first post


Moonsparkle
post Oct 25 2010, 08:52 AM
Post #1


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Sync #5
Katanagatari

Luni - Duminica de la 20:00 (1 episod/saptamana)


A swordfight story taking place in Edo era (17th - 19th century). Yasuri Shichika is the seventh head of the Kyoutou school of Japanese sword martial arts and lives in Fushou Island with his sister Nanami. With the order from a female samurai general Togame, he sets out for a trip to collect the twelve treasured swords created by the legendary swordsmith Shikizaki Kiki.

Watching Schedule:

25-31 oct: ep 1
1-7 nov: ep 2
8-14 nov: ep 3
15-21 nov: ep 4
22-28 nov: ep 5
29 nov-5 dec: ep 6
6-12 dec: ep 7
13-19 dec: ep 8
20-26 dec: ep 9
27 dec-2 ian: ep 10
3-9 ian: ep 11
10-16 ian: ep 12


see Synched Anime Watching for more info.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 25 2010, 09:19 AM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Pana in ianuarie o sa dureze? :(
Daca e foarte bun nu stiu daca o sa rezist sa nu-l vad pana atunci :P .
Oricum, eu am primul episod download-at. O sa ma uit la el diseara cand ma intorc de la facultate. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 26 2010, 11:34 AM
Post #3


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



vad ca nimeni nu se grabeste cu comentariile :P

eu una am vazut episodul acum vreo saptamana si primele impresii is: aduce a Dragon Ball, cu erou naiv si rupt de civilizatie; grafica ciudata, dar interesanta; umor relativ bun si poveste cu potential. funny sister :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2010, 05:23 PM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Pana la urma m-am plans degeaba. Un episod pe saptamana e mai mult decat o sa am nevoie. Pe langa faptul ca e incredibil de lung [50 de minute] e si plin de vorbarie inutila.
Momentan primu episod a fost mai mult decat plictisitor. La cat vorbeau pe acolo imi venea sa adorm si in timpul luptelor.
Sa vad acum ce ne pregateste episodul 2. Parca am zarit un sarut in preview [am o presimtire ca e trap] :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 26 2010, 06:19 PM
Post #5


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mie nu mi s-a parut deloc plictisitor ^^ maybe you were just too tired :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 26 2010, 07:23 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



oi oi intarzii putin insa sigur ma alatur discutiei... probabil trebuie sa reiau inceputul pt ca deja au trecut 9 luni de la vizionare :)
... tessa all that blog talk is killer funny and goes nuts in some eps, just wait :D though acum la ep 10 nu mai este atat de funny, pt vor sa contureze finalul si imi displace ideea :( revin -___^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2010, 07:24 PM
Post #7


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Maybe, who knows... S-ar putea sa-mi refac parerea dupa episodul 2. Momentan raman la asta.
Altcineva l-a mai vazut? Voua cum vi s-a parut? Doar eu si Moonsparkle ne-am bagat la Anime sync Katanagatari? Parca erau mai multi :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 26 2010, 07:26 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pfft don't rush mai e pina la 31 oct ... plus ca vine hollowEEEN-ul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2010, 07:29 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Oct 26 2010, 07:26 PM)
pfft don't rush mai e pina la 31 oct ... plus ca vine hollowEEEN-ul :D
*


Ok, o sa am rabdare :P .
Halloween-ul e in 31 Octombrie, nu? Asta imi aminteste ca trebuie sa fac un release in ziua aceea *headache*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 27 2010, 12:04 PM
Post #10


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



yay for sidonix joining. and although the dialogue may not yet be killer funny, it's funny enough for me. eu astept doar sa treaca saptamana sa pot vedea si al doilea episod odata.

o sa mai apara si altii incet incet, people have busy lives. now you two, stop spamming the topic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 27 2010, 01:23 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



vazut si eu aseara primul ep
sa vedem:
- poveste slabuta, cel putin pentru intreaga serie... sper ca pe parcurs sa mai apara chestii interesante.
- personaje faine, I like Shichika... yeah he is dull alright, dar i se potriveste tinand cont ca a trait pe o insula si maj timpului a bagat training. sora-sa e mai smechera, dar nu mai funny ... si se pare ca e mai in varsta decat el :o . iar Togame imi pare ca ascude mai mult decat spune... but I like her too :)
- action cam putin. mi-a placut faza a la sherlock holmes = flashy combo.
- grafica aduce cu bakemonogatari. in mare imi place
- muzica a fost chiar nice pe parcursul intregului ep
- parte din dialog booring, dar si parti funny (mai ales dialogul cu ninja)

ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 27 2010, 02:30 PM
Post #12


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Ok, just seen the first episode. Pare interesanta povestea, dar sper ca pe parcurs sa se dezvolte mai mult. Dialogurile au fost cam lungi, dar cred ca asta vroia sa tina de comicul de limbaj (sau de situatie... sau ma rog... <_< ); oricum, puteau sa le faca mai scurte.
Grafica e interesanta; putin cam ciudata si pe alocuri aduce putin a american cartoons, dar imi place. Dull hero shonen stuff ii genul care imi place cel mai mult cand vine vorba de actiune, deci cred ca o sa imi placa seria.

So, daca is 12 sabii, inseamna ca in mare va fi o sabie pe episod, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 27 2010, 03:43 PM
Post #13


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



yeap, o sabie pe episod au aranjat astia se pare, nici nu s-au chinuit sa faca nush ce mister

pe mine ma mira ca tot spune lumea ca dialogurile au fost prea lungi si plictisitoare cand eu m-am uitat la episod dupa ce fusesem plictisita bine de alt anime si in comparatie mi s-a parut Katanagatari foarte interesant :D myea, nu vrea sa aiba actiune gen Bleach fara filler sau mai stiu eu ce, dar imi place faptul ca vrea sa fie diferit and I'm with yuriko on this one, dull shounen hero is probably my favorite too :)

@ecstasy: nu e totusi o poveste decenta tinand cont ca are doar 12 episoade anime-ul? si o sa vedem mai incolo (Sidonix poate confirma/infirma :P) dar deocamdata nu mi se pare un anime story-driven, povestea e acolo doar ca sa ofere o scuza pentru dialogurile comice si un pic de character development
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 27 2010, 06:40 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



si eu am avut impresia de cateva ori ca ma uit la cartea junglei... ca grafica
si da, povestea nu pare a fi punctul esential
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 27 2010, 07:40 PM
Post #15


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



eu sincer uneori ma satur pana peste cap de grafica tipica pentru 90% din anime si o serie din'asta care aduce un pic a western graphics e mai mult decat binevenita, imi ajunge in rest sa vad frezuri colturoase si ochi mari si piele de plastic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 28 2010, 05:50 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Ok so lets start:
Nishio Ishin e pe val dupa Bakemonogatari si dupa ce am "chicotit" pe Povesti cu monstri acum avem parte de Katanagari adica Povesti cu Sabii ... do u see a pattern there? :D si asta nu e tot pt ca in 2011 va fi Kizumonogatari.
Inceputul la Katanagatari m-a intimidat cu intro songul ce apare si in GITS the movie dand impresia unei note "serioase" despre OMG ain't that CUTE another cool samurai series but 30 sec later NO, but it's WRONG :D asa ca seria incepe cu o tanti bunica ce ne calmeaza si ne introduce cu un cascat in lumea Katanagatari. Seria se lanseaza "furibund" cu toate cartile pe masa ca la un fel de open deck poker cind Togame aterizeaza pe insula locuita de mostenitorul stilului Kyotoryuu a.k.a. No sword School sau cum imi place mie sa-i zic empty handed kick ass :P . Vocea kinky a lui Togame e redata de Tamura Yukari care cica ar fi renumita in bransa insa pt mine e tot ce trebuia pt ai da un tsundere farmec placut. So Togame apare and has an fated extraordinary encounter with Shichika... NOT.... sa nu uitam ca it's not your average sakura romantic meeting ci pur si simplu the peasant Shichika bumps into her figurat vorbind si ea cade si la propriu si la figurat pentru a-si demonstra ca poate continua misiunea cu ce gaseste la indemana :D Misiunea este descrisa citeva scene mai tarziu cu tot cu tipicul Japan master sword smith super swords plot in compania sorei lui Shichika si anume Nanami. Recunosc de la inceput ca Nanami m-a captivat si o sa spun si de ce pe parcurusul urmatoarelor oav-urilor unde va avea si un rol principal intr-unul din ele. Nanami este crema seriei imo conceputa de un sadism umoristic rar gasit printre caracterele lansate pina acum in anime. Aham sa continui cu cel de-al saptelea HEAD al casei Kyotoryuu adica Shichika si am accentuat HEAD pentru ca tocmai asta ii lipseste :lol: Totusi sa exageram pentru ca desi este arhetipul big muscle no brains Shichika has smarts of his own ceva de genul ancestral logical remarks :lol:
Continuam divagatia lui Togame cu geniul ei de strategian si ultimate conviction power ce ar putea sa-l determine pe Shichika sa o urmeze in aventura vietii lui adica The Power Of Love asta aducindu-mi aminte de Jenifer Rush care tanti stie ea ce canta :lol: Remarca You will fall for me il lasa rece pe The HEAD insa vedem in continuare simbioza dintre bobul de fasole si vipera. In toata atmosfera verbala de dragoste ce pluteste in jur printre remarcile smart ale Headului si sasaitul viperos a lui Nanami tadaaa apare The one an only Maniwa Corps first encounter adica primul comander din lungul sir de ManiWani shinobis care vor spice up the series :D And they fight, Maniwani decievess the Head :D but he's not dum and wins after some interesting exchange of dialog... don't expect too many mortal combat fatalities in this new edge age samurai series :D
And they set off into the blue wonder si asta conclude ianuarie adica primul Oav...
So cine nu cunoaste operele lui Ishin o sa fie dezamagit insa cred ca e fresh blood indiferent de ce stil de the way an anime is told si incet privind seria pt 50 de min te indepartezi de piata curenta a ongoing anime... ma opresc aci cu primul coment pentru ca mi se ard cartofii :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Oct 28 2010, 10:20 PM
Post #17


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am fost dezamagit de primul episod, speram sa nu fie cum parea sa fie... Discutii lungi si fara sens in care se explica ca pentru copii cate sabii de unde s-au luat, cat de importante sunt, ca is puternice bla bla, era oare necesar sa stea 20 minute pentru asta (umplutura). Glumele mi se par simple si lipsite de subtilitate deoarece erau spuse pentru a sublinia lucruri evidentiate cu cateva minute mai devreme. M-au scos din sarite fazele gen 1000 prea mult 100 000 prea putin... sau cand raspundea "nu" cand s-ar fi asteptat "da". Sau nu era de ajuns sa-l faca pe el foarte plin de muschi dar au trebuit sa-i si deseneze o ditamai galeata ca sa arate cat de puternic este, desi mi se parea caraghios de embarrassing... Desenat la repezeala, desi stilul pare interesant...
I would write more dar mi-e prea somn :P Anyway din primul episod imi dau seama ca e o copie nereusita la Ninja Scroll (care nici ala nu mi-a placut prea mult dar asta o fi alta discutie :D ).. or well, sau poate imbatranesc si ma transform intr-un elitist morocanos :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 29 2010, 08:27 AM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ahhh morning cream coffee ^______^ ... lol Kratoz chiar nu are nici cea mai mica intentie de a fi Ninja Scroll you are so way off... Katanagatari se desprinde de toate tiparele animeurilor cu samurai... tot ce zici tu acolo ca este inutil si stupid in prima "sezatoare" a celor trei e un smart mod de a o contura linia pe care sa o așteptam de la Togame... tonul serios in care aparent se desfasoara conversatia este comentat subtil de Nanami... pe mine m-a amuzat toata tevatura pentru ca in operele lui Ishi se observa o totala detasare fata de cum interacționează orice nativ nipon... Japonezii transmit multe sentimente si idei folosind un minim dialog punând accent mult in comunicare pe gesturi si priviri iar aici avem tocmai reversul. Avalansa de conversații induce un efect initial de respingere a view-erului prin cascada interminabila de cuvinte însa toate sunt planuite inteligent to make a point si vor fi bondul relației Togame-Shichika in urmatoarele oav-uri resfringandu-se si la interacțiunea cu restul personajelor. Sunt multe subtilitati in dialogurile ce marcheaza interactiunile personajelor in Katanagatari si in operele lui Ishi fiind si un fel de his own signature mark... Pentru cine nu este obisnuit este dificil sa accepte lipsa dinamismului insa actiunea va aparea ulterior ca un fel de punct culminant sau rezultatul strategiei lui Togame :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 29 2010, 09:32 AM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



after-all she's a super-strategist :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Oct 30 2010, 06:45 PM
Post #20


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



ok ok ok .... i'm giving this one two more chances :D.. i hope there's some mindfuck involved somewhere cuz if it isn't then it's just talk to replenish the episode so it has full length... Hoping there is also a more elaborate story than pokemon-like-collect-all-super-mighty-awesome-12-swords plot. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:57 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |