Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Doriti Mai Multe Anime-uri Serioase ?


Ranma-kun
post Sep 3 2008, 03:54 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Majoritatea anime-urilor, indiferent de poveste sau actiune, au copii sau teenagers in rolurile principale. In plus de multe ori povestea este facuta kiddy-friendly.

Cu toate aceste anime-urile cu personaje mature in rolurile principale precutm Ghost in the Shell, Cowboy Beebop si inca cateva, au avut un success destul de mare. Insa numarul anime-urilor care au personaje mature drept personaje principale este foarte mic si devine din ce in ce mai mic.

In ultimii ani daca au mai aparut 2-3 animeuri de acest gen. Trendul se pare ca se duce spre lolis si fanservice, cu o actiune stupida care incearca sa fie comica(comice prin prostie), pentru un public din ce in ce mai nesofisticat(vroiam sa zic retardat, insa nu vreau sa supar pe nimeni).

Stiu foarte bine ca publicul tinta al anime-urilor raman copii si adolescentii, insa ne mai fiind la acea varsta ele devin din ce in ce mai neatractive pentru mine, deoarece mi-e greu sa ma mai identific cu acele personaje.

Muza-chan a facut un topic despre fanservice, intradevar multe anime-uri mai noi sunt fanservice-centered, insa devin efectiv stupide.

Am fost de cand ma stiu un fan science-fiction si martial-arts, de aceea anime-urile m-au pasionat foarte mult, insa in ultimul timp se pare ca aceste genuri nu mai prind la publicul tinta.

Ce mi-a placut mie asa de mult la anime este ca fata de alte tipuri de animatie, povestea este mult mai realista si profunda. Nu prea exista filme sau seriale TV care sa patrunda atat de adanc intr-o poveste si care sa prezinte atat de realist personajele precum fac multe anime-uri, sa nu mai vorbim de alte animatii ca nici n-are sens.
Din pacate in ultimul timp anime-urile deviaza din ce in ce mai mult de la aceste lucruri, devenind niste comedii proaste semi-hentai care vor doar sa satisfaca diverse fantezii. Genurile harem, loli, ecchi, school domineaza piata.

Eu sincer imi doresc ca sa apara mai multe anime-uri care incearca sa spuna o poveste nu sa incerce doar sa faca bani prin copierea unor stereotipuri. Si in plus ar fi frumos daca ar aparea mai multe anime-uri cu personaje care au trecut de pubertate, eu personal sunt satul de copii de 8 ani piloti de roboti.

N-are sens sa fac poll, nu ma intereseaza statisticile ci parerea voastra.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 3 2008, 04:38 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



"If it ain't broke, don't fix it"

Pe acest principiu functioneaza industria anime la ora actuala. Formulele care inca fac bani for fii utilizate pana cand nu vor mai aduce profitul dorit. Atunci, si numai atunci, se va trece la o noua formula de succes, care va fi si ea uzata pana cand nu mai scoate bani. Anime este, la urma urmei, o afacere, si este in interesul celor care le produc sa scoata banii cu un risc cat mai mic. Formulele "clasice" sunt garantate sa aduca profit, pe cand experimentele gen Kaiba, au sanse mici sa reuseasca.

Motivul pentru care nu prea sunt serii cu personaje mature si serioase este simplu: pentru ca un anime sa aiba succes, trebuie sa se respecte o regula. Cel care vizioneaza seria trebuie sa se poate identifica cu personajul, altfel nu prea are haz. Daca nu se poate vedea, macar un pic, in personajul principal, sunt mult mai putine sanse ca el sa cumpere seria.

Cat despre mine, mie nu prea imi plac seriile ultra-super-mega serioase. Cowboy Bebop avea si comedie, si Spike nu era tot timpul mega hard-ass. I loved Spike. Gologo 13 insa mi se pare o tampenie. Toti sunt urati cu spume, si nimic spectaculos nu se intampla. Sunt fan al seriilor harem/loli/ecchi, ata timp cat mai e si o poveste cat de cat acolo (Rosario + Vampira, I hate you so goddamn much).

Eu personal, nu doresc mai multe animeuri serioase. Cred ca sunt destule. Cat timp harem/loli/ecchi se vand, vor aparea in contimuare

PS: Daca nu va place o serie, nu va uitati.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 3 2008, 04:46 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



OK, trebuie sa clarific ceva, prin anime-uri "serioase" nu ma refeream la gen Golgo 13, ci la anime-uri cu personaje "mai" mature si o poveste adevarata.
Mie imi plac toate anime-urile, insa imi pare rau ca animite genuri incep sa dispara.
In plus incep sa predomine niste anime-uri care inainte efectiv nu erau produse.
Nu zic don't make harem/loli/ecchi, dar nu sa faca numai dinalea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 3 2008, 04:49 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Well... si eu m-am cam plictisit de anime-uri cu liceeni. Nu mai am nicio sansa sa ma identific cu un astfel de personaj. :lol: Dar nici anime-uri serioase nu-mi doresc. Mi-ar placea sa vad din cand in cand o comedie buna cu persoane care sunt cel putin la facultate. Sau un SF bun, dupa cum spui si tu.

Pe de alta parte, anime-uri inseamna mai mult kids. Oricat de mult ne-ar placea noua sa credem ca sunt ceva mai mult decat simple desene animate pentru copii, cred ca publicul tinta al anime-urilor sunt copiii. Si probabil de aceea avem peste tot liceeni. Ceea ce se poate sa fie totusi un lucru bun. :P Helps us grow up, move forward or whatever. :P

Cat despre harem, loli, ecchi, semi-hentai si fan-service... it's a f****d up world. Sexul vinde in muzica, in cinematografie... de ce nu ar vinde si in animatie? -_-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 3 2008, 06:26 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Minus partea cu fillere eu nu m-am prictisit inca de animeurile din prezent. E adevart ca industria incepe sa fie condusa din ce in ce mai mult dupa considerentul financiar. Totusi, cred ca mi-ar placea niste animeuri mai mature cu personaje care sa aiba replici mai inteligente decat:"let's kick their ass". As vrea sa vad niste animeuri in care sa se dezvolte anumite relatii intre personaje si sa dea dovada de o profunzime mai mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Sep 4 2008, 03:28 PM
Post #6


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Cred ca ar fi mult mai interesant daca macar n-ar fi toti si toate "ordinary high school student".

S-a mai discutat de varsta personajelor.. Dar ma gandeam.. nu aveti senzatia ca acum se fac mai multe anime, in general? Ce vreau sa zic e ca numarul de anime serioase poate e acelasi, sau doar un pic scazut, dar sunt mult mai multe din cele 'light', modificand perceptia asupra mediului anime per total.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 4 2008, 03:42 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm animeuri serioase... cam greu de inteles ce e aia serios .. acu 15 ani presupun ca si sailor moon sau dragon ball ni se pareau foarte serioase, pe urma am crescut si noi a crescut si limita de seriozitate am trecut la evangelion si gundam, stiu ca sunt anime cult cu multe idei interesante ... dar sa fim seriosi cati dintre cei care le priveam fascinati acuma ceva ani am mai putea inghiti acuma faza cu singurul care poate salva lumea e un copil de 14 ani.. si ca ce-a mai buna forma pt o super arma este un robot urias :P
Personal fiind un fan SF si fantasy anime serios, reprezinta seriale precum crest of the star si junni kokki in rest.. orice anime din care poti urmari o poveste pana si azumanga daioh sau the melancoly of haruchi suzumya le consider destul de serioase, pt ca intr-un fel urmaresc o poveste, sports anime iara foarte..serioase din acest pct de vedere
eu unul nu cred ca indentificarea cu personajele e asa de importanta, nu vad de ce ar fi acest lucru un catalizator... de tip place/nu place un anumit anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 9 2008, 07:10 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Imi plac animele ce se difuzeaza astazi..... eu nu cred ca putem spune ca incep sa disara anumite genuri anime. Intr-adevar putem vorbi de niste cliseuri in formare, dar din punctul meu de vedere multe aria animelor e destul de diversificata incat sa iti alegi ceea ce consideri tu serois.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 9 2008, 08:18 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



pai daa..cam asta e parearea tuturor... cu ceva excepti menite sa confirme regula..da tot nu ne-ai zis ce intelegi tu prin anime-uri serioase :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Sep 20 2008, 10:43 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



Pentru ca noi, cei care nu mai suntem la liceu, sc. generala, primara etc. nu ne mai identificam cu majoritatea personajelor din majoritatea animeurilor, suntem obligati incet-incet sa renuntam la animeuri. Acest lucru este inevitabil.
Nu stiu cu siguranta daca chiar exista o tendinta, sa nu se mai produca animeuri "serioase", oricum acest lucru ar fi explicabil datorita publicului tinta, in care in majoritatea cazurilor este este alcatuit din copii-adolescenti. De observat in acest sens , manga Berserk( 剣風伝奇ベルセルク) in care apar(noile episoade 170+) tot felul de personaje "Harry Potter", vrajitori, zane etc.Mie mi se pare penibil si prostesc.
Daca totusi doriti sa va uitati la animeuri serioase, va recomand cu caldura "Mugen no Juunin( 無限の住人) -Blade of The Immortal"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Sep 20 2008, 11:17 AM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Chupacabra @ Sep 20 2008, 10:43 AM)
Daca totusi doriti sa va uitati la animeuri serioase, va recomand cu caldura "Mugen no Juunin( 無限の住人) -Blade of The Immortal"
*


hodoronc tronc!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 20 2008, 01:16 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmm, pai in primul rand ar trebui sa definim ce inseamna "anime serios" :
- anime cu personaje mature
- non-comedii
- fara fanservice, lolis, SD
- cu povesti complexe
- o combinatie a celor de mai sus

dupa cum se vede, deja definitia ridica probleme.

Acum parerea mea despre subiect : nu cred ca azi se fac mai putine anime serioase decat in trecut. Cum nu cred ca se fac mai putine anime bune decat in trecut.
Ceea ce cred e ca gusturile noastre evolueaza - am vazut o cantitate mare de anime, asa ca devenim mia selectivi, mia pretentiosi.
Iar faza cu perosnajele mature: aceiasi problema - noi am crescut, si am vrea ca si animeurile sa faca acelasi lucru -din pacate, nu prea e posibil.

apropo ranma-kun, ce spui, ranma e un anime serios sau nu ? :P

eu personal nu prea simt nevoia de mai multe anime serioase - de fapt, am senzatia ca sunt chiar mai multe - death note, claymore, higurashi, ghost hound, ghost hunt - doar cateva titluri care imi vin in minte pe moment.

In plus, unul din animeurile mele fav. all time e cu o fetita de 10 ani (CCS) - so, nu am reactii de genu - nu ma pot regasi in personaj, etc.
Daca un anime e bun, e bun, indiferent daca are personaje copii sau adulti, sau daca e comedie sau drama/SF.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Sep 20 2008, 01:59 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Sep 20 2008, 11:17 AM)
hodoronc tronc!
*


Desigur ca ma refeream la una din seriile on-going, nu la celebrele serii anime seinen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 20 2008, 02:25 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:




Eu cred ca aici apare efectul de "inainte era mai bine". E foarte greu sa compari obiectiv starea de lucruri de acum cu trecutul. Pe de-oparte, in acest moment ai acces la toate capodoperele realizate vreodata - in trecut, pe cand prezentul are abia 1-2 care nu se ridica la acelasi nivel. Evident, prezentul fails big time.
In al doilea rand mai e si nostalgia si patina timpului. Poate la vremea respectiva GiTS era "another cyberpunk".

Imi place definitia lui emanuel. Nu m-ar deranja sa aud mai multe despre anime-uri care i se potrivesc. Fix acum de exemplu revad cu cineva Shigurui - inca nu a implinit un an, respecta toate conditiile si are in plus o coloana sonora clasa I. Daca mai gasim inca 2 aparute in ultimele 12 luni, eu zic ca am avut un an foarte bun (3 animeuri pe an in 20 ani inseamna 60 capodopere).

Si pe langa asta mai sunt si altele care incalca conditia cu comedie/fan service si totusi raman la nivel inalt. Haruhi Suzumiya e exemplul evident.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alhambra
post Oct 1 2008, 06:43 PM
Post #15


alhambra
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 30-September 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.672
Points: 105
Gender:



Este adevarat ca inaintand in varsta vezi lucrurile altfel si devii mult mai atent in ceea ce priveste alegerea unui anime pe care sa-l vizionezi. La aproape cei 23 de ani ai mei nu mai sunt dispusa sa pierd timpul uitandu-ma la orice anime. Imi plac anumite genuri si asta depinde si de starea mea sufleteasca la un moment dat. De exemplu am momente cand vreau sa vad o comedie sau am momente cand vreau sa vad ceva actiune. Multe colege de la facultate urmaresc impreuna cu iubitii lor un anime gen Naruto, citesc manga etc. Nu este neaparata nevoie ca personajele sa fie mai mature ca sa te poti identifica, cu acestea. Marturisesc ca mie mi-ar placea sa apara totusi un numar mai mare de anime-uri cu personaje mature, de peste 20 de ani. Un exemplu de anime dragut a fost Honey&Clover, cu personaje la facultate sau Vampire Knight in care vampirii au varste mai mari, desi Yuki are 16 ani, iar Zero 17.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Oct 1 2008, 07:43 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



insinuezi ca daca personajele ar avea 15-16-17 ani animeul ar fi mai slab decat unul cu personaje de peste 20 ani?
c'mon, majoritatea personajelor, daca nu toate, din Infinite Ryvius au 15-16 ani.
un alt exemplu bun ar fi Higurashi no naku koro ni.
nu consider ca VARSTA personajelor ar fi un criteriu de clasificare al animeurilor.

pentru ca un anime sa fie serios nu este nevoie ca personajele sa aiba peste 20 ani. (oricum, le numeri pe degete pe astea)

QUOTE(alhambra @ Oct 1 2008, 06:43 PM)
Un exemplu de anime dragut a fost Honey&Clover, cu personaje la facultate sau Vampire Knight in care vampirii au varste mai mari, desi Yuki are 16 ani, iar Zero 17.
*


proasta comparatie, dar da, Honey and Clover este un anime bun pe cand Vampire Knight...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alhambra
post Oct 1 2008, 08:43 PM
Post #17


alhambra
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 30-September 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.672
Points: 105
Gender:



Nici vorba sa insinuez ca anime-urile cu personaje de 15-16-17 ani ar fi mai slabe decat cele cu personaje de 20 de ani sau mai mult de 20 de ani. Daca as fi avut aceasta parere nu as fi dat printre exemple un anime precum "Naruto". Am spus doar ca eu mi-as dori sa fie difuzate si anime-uri in care personajele nu au toate limita de varsta de 15-16-17 ani. Si eu urmaresc foarte multe anime-uri cu personaje de 15-16-17 ani si nu am absolut nici un fel de problema cu acest lucru. Nu este nevoie ca un personaj anime sa aiba o anumita varsta ca sa te identifici cu el. Te poti identifica foarte bine cu personalitatea, temperamentul, atitudinea, modul de a actiona etc. al unui personaj anime. Cred ca nu m-am facut eu inteleasa prea bine. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kristina
post Oct 18 2008, 05:44 PM
Post #18


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 18-October 08
Member No.: 7.772
Points: 13
Gender:



intradevar... sunt foarte putine animeuri serioase in adevaratul sens al cuvantului...nu cred ca ma insel in ciuda faptului ca am vazut doar cateva animeuri pana acum...daca n-ar fi asa as fi avut un palmarez mai larg in prezent... <_< -_-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 18 2008, 07:42 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



Întrebării din topic: abso-frackin-lutely, where do I sign? :)

Şi nu, nu trebuie să fie personajele de o anumită vârstă ca să iasă anime-ul "serios" (ce-i cu prejudecăţile astea vârstiste?!). În Higurashi ce vârstă aveau personajele principale? Dar în Now and Then, Here and There? Cumva în Haibane Renmei erau adulţi?

Nope. Şi totuşi sunt producţii cât se poate de profunde.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Feb 10 2009, 01:23 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



QUOTE(donjoe @ Oct 18 2008, 07:42 PM)
�ntrebării din topic: abso-frackin-lutely, where do I sign? :)

Şi nu, nu trebuie să fie personajele de o anumită v�rstă ca să iasă  anime-ul "serios" (ce-i cu prejudecăţile astea v�rstiste?!). �n Higurashi ce v�rstă aveau personajele principale? Dar �n Now and Then, Here and There? Cumva �n Haibane Renmei erau adulţi?

Nope. Şi totuşi sunt producţii c�t se poate de profunde.
*


As vrea sa ma prind si eu de profunzimea din Haibane Renmei. Eu am vazut niste personaje "moarte", care nu-si pun intrebari legate de propria fiinta, de mediul inconjurator.Crede-ma am stat si m-am uitat, plin de entuziasm, pana la ultimul episod sa aflu si eu ce este dincolo de zid, sa aflu si eu de unde au aparut "Haibane". E drept ca s-au spus cateva lucruri, insa mult prea vagi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |