Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Revolutionary Girl Utena Sync


nezumichan
post Aug 4 2011, 09:53 PM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ah, sa nu crezi ca ma bucur ca am avut dreptate >.> Pentru prima data empatizez cu Nanami in privinta socului pe care l-a avut. It wasn't a nice sight. Dar in ceea ce priveste "drama" fata de faptul ca Touga nu ar fi fratele ei, pe mine sincer nu m-a prea miscat. In primul rand pentru ca mi s-a parut ciudat felul cam superficial si pripit cum a ajuns la concluzia asta (de la tipul de sange). Pana la urma, a stiut atata timp ce grupa de sange are Touga, de ce trebuia sa i se sublinieze de catre altcineva un lucru de genetica elementara (pana si eu mai stiu atata lucru din liceu) ca sa isi dea seama? Plus ca singura a tras concluzia asta, n-a intrebat pe nimeni ce si cum. Si pana la urma s-a dovedit ca sunt frati de sange, doar cei care i-au crescut nu sunt parintii lor. Asa ca in privinta asta, sunt de parere ca Nanami si-a facut-o cu mana ei si ca Touga e un idiot insensibil. Chiar ma bucura ca sufera dupa Utena, sa simta si el macar o particica din durerea pe care a impartit-o in stanga si in dreapta, nu doar lui Nanami, ci si tuturor acelor fete care il suna innebunite (mi-e mila de ele).
Nici mie nu mi-a venit sa cred ce a facut Utena. Mi-a fost extrem de greu sa accept asa ceva. Hai sa zicem ca faza cu sarutul sa fi fost un moment de slabiciune, dar chiar sa cedeze atat de usor la asa ceva... I want her to be better than this! >.<
Eu sincer spun ca nu prea am inteles care e treaba cu Akio si Anthy. Am inteles povestea Printului Rozelor, dar imi vine cam greu sa fac legaturi. Akio ar fi Dios si Anthy sora lui, this is clear. Dar nu pot sa inteleg de ce un om atat de bland si dulce precum Dios s-a transformat in ceva atat de meschin si murdar precum Akio. Si apoi nu ma prind in ce fel este intemnitata Anthy. Ar trebui sa fie in castel, nu? Cel putin, asa se spune in poveste si asa am inteles si din scena cand Utena era mica. Bun, iar asta ma duce cu gandul la finalul arcului Black Rose, cand se da se inteles ca Ohtori Academy nu e tocmai un loc obisnuit, din moment ce nici Akio si nici Mikage nu au imbatranit cat timp au stat inautru. Eh, si asta ma face sa cred ca, de fapt, totul este o alegorie, o adunatura de metafore si evenimente cu sens simbolic. Asa ca poate si intemnitarea lui Anthy e tot o metafora. Si atunci totusi care e sensul in a fi sluga lui frate-su si a accepta toate lucrurile oribile pe care i le face? Nu stiu, mi se pare atat de urat fata de semnificatia initiala a povestii, e o discrepanta atat de mare intre simbolismul sacrificiului ei si a situatiei in care se afla acum, incat mie tot imi vine greu sa spun ca m-am inselat in privinta ei si ca m-am lasat parda ideilor preconcepute. Cel putin nu fata de aceasta Anthy pe care o vad momentan. Poate dupa ultimele episoade, cand am sa inteleg situatia mai bine, voi putea admite ca am gresit.
Am tot respectul pentru sora lui Dios si pentru ce a facut, dar, dupa cum am zis, nu reusesc sa fac prea bine corelatia intre poveste si ceea ce am vazut pana acum. Poate nu am fost eu in stare sa inteleg cum trebuie. Episoadele 33-35 le-am vazut azi si m-a bantuit toata ziua o durere groaznica de cap, posibil sa nu pot gandi cum trebuie.

Ah, si legat de faza cu baietii si patul. Stai linistita, eu nu cred ca e vorba de asa ceva, nu mi s-a parut niciodata ca ar fi vorba de ceva de genul asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 5 2011, 09:00 PM
Post #22


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Nici eu nu ma pot lauda ca am inteles foarte bine sau ca pot sa diger complet noua situatie. Trecerea de la un stadiu/sens al povestii la altul e prea brusc facuta, unde se adauga si diferenta de idei prea mare dintre ce am avut la inceput si ce incepe sa ni se prezinte acum. Cum ai zis si tu: e discrepanta prea mare. Probabil s-a mai intamplat si altceva care a facut-o pe sora lui Dios sa aiba comportamentul lui Anthy de acum. Posibill urmeaza sa mai aflam cate ceva. Ms ca mi-ai atras atentia la faza cu imbatranirea, nu am realizat asta... hmm.
Stiu ca nu e nimic la faza cu patul, de aceea zic ca incerc sa ma abtin sa nu interpretez asa :lol: .
Pana sa incepem sync-ul, cineva zicea ca merge comparat cu Mawaru Penguindrum, dat fiind faptul ca e acelasi director sau ceva de genul. Imi pare rau ca il vad oarecum in paralel cu RG Utena, pt ca il face sa para slab in ochii mei. Cred ca e ongoingul care imi place cel mai putin din cele pe care le urmaresc. Se simte pauza de 10 ani. Poate nu e rau, dar cand rasare soarele(RG Utena), nu prea mai vezi luna, chiar daca e si ea frumoasa in alte circumstante. Seara ma face sa fiu mai filozofica :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 7 2011, 08:15 PM
Post #23


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Wow... uhm *wipes a tear* Stai asa sa imi revin :lol: *takes deep breaths*
Utena cred ca este printre cele mai extraordinare eroine pe care le-am intalnit vreodata. Mi-a placut mult tare de ea la sfarsit, cum a reusit sa se ridice (si la propriu, si la figurat) deasupra greselilor facute din slabiciune si sa lupte pana la capat pentru propriile sale convingeri si idealuri. She was truly amazing. Chiar daca i s-a zis ca nu poate, ca nu e baiat, ca nu are puterea necesara, ca e in van, ea si-a pastrat nobletea si s-a sacrificat pentru ceea ce iubea, chiar si in conditiile in care Anthy a tradat-o.
Si ca tot veni vorba, pana spre final, Anthy m-a enervat si m-a facut sa o urasc incredibil de mult. Dupa tot ce a facut Utena pentru ea, dupa tot acel timp in care au fost impreuna, ea tot supusa lui Akio a fost si a tradat-o. Zau ca m-a scarbit. Dar apoi am inteles lectia de iubire care ne-a fost data prin intermediul Utenei si mi-a fost putin rusine de mine. Iar finalul m-a facut sa o iert si sa scap cateva lacrimi. Nu ma asteptam sa ma afecteze atat de puternic.
O scena care mi-a placut foarte mult a fost cea cu Utena, Miki, Jury si Nanami cand jucau badminton. Nu doar discutia in sine, ci si interactiunea dintre personaje. Nu ma asteptam la o astfel de reactie din partea lui Nanami, chiar mi-a placut de ea. Si, pana la urma, pot sa spun ca Jury si Miki au ramas preferatii mei din consiliu. Mi-au placut referintele la Kozue si Shiori din timpul acelei discutii, eu interpretez asta ca pe un semn ca au trecut mai departe.
Akio... pentru mine a fost un personaj eww de la inceput si pana la sfarsit. Insa mi-a placut ideea cu dedublarea, Dios si Akio, printul nobil si cel decazut, pervertit. Apropo de asta, imi e un pic mai clara povestea, cred. Sacrificiul lui Anthy a fost acceptarea acelui blestem, in speranta ca asta il va salva pe Dios. Insa el, ori din cauza ca blestemul l-a afectat si pe el, ori din cauza socului suferit, a incetat a mai fi acelasi si a devenit, treptat, Akio. Motiv pentru care Anthy a ajuns sa il dispretuiasca, dar era legata de el tocmai prin respectivul blestem. Iar sacrificiul Utenei a ridicat blestemul si a eliberat-o. Cel putin eu asa interpretez, poate gresesc, nu am stat sa caut explicatii pe wiki sau alte surse.
In concluzie, mi s-a parut un anime foarte bun, initial ii dadusem un 8, dar dupa asa un final, i-am dat cu draga inima 10. Small-Lady, sa stii ca mi-a facut placere sa discut cu tine, chiar daca am fost doar noi doua, it was fun :D
In program Tessa trecuse si filmul, ne uitam si la el? Eu oricum vreau sa il vad zilele astea, cat am seria proaspat in minte, ca sa pot face mai bine legaturile.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 7 2011, 09:01 PM
Post #24


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Abia asteptam sa postezi.
Da, si mie mi-a placut de Utena spre final, m-a impresionat si pe mine cu vointa de care a dat dovada pentru a o salva pe Anthy(si fiind relativ obsedata cu Sailor moon, mi-a adus aminte de episodul cu Pharaoh 90 din a 3a serie. Ma refer doar la genul de scena, nu neaparat si tot sensul din jur). Ce pot sa zic decat ca m-a impresionat placut si prin faptul ca a avut cateva momente de slabiciune pe parcurs si peste care a stiut sa treaca ca un adevarat print :P. Probabil ca Anthy nu mai avea incredere in nimeni si avea nevoie de dovezi totale de incredere de la Utena. Am impresia ca multe din dovezile ei de "insensibilitate" au fost pentru a se apara de eventuale dezamagiri. Mi-a placut momentul din turn, cu conversatia dintre cele 2 si cand a incercat sa se arunce, iar Utena a salvat-o.
Cred ca scena cu cei din Student Council a fost si un fel de "ramas bun" pentru ce urma sa se intample. Mi-a placut de Touga in episodul 36, iar Saionji si-a interpretat bine rolul de Bride :lol: . Si mie mi-a scos un zambet aluzia lui Miki si Juri ca acum ar placea-o pe Utena, iar Nanami m-a facut sa o simpatizez macar pt o secunda din tot parcursul seriei, dar nu mai mult.
Faza cu faptul ca cei din scoala nu isi mai aduceau aminte de Utena, desi multi o admirau, m=a facut sa ma gandesc la o vorba pe care cred ca tot printr-un anime sau manga am auzit-o/citit-o acum mult timp: "no rumor lasts more than 75 days ". It made it so true ^_^. Legat de Akio si Dios, nu prea stiu ce sa adaug in afara de faptul ca sunt de acord cu tine :lol:
Spre ultimele episoade am incercat sa il compar cu un anime pe care l-am mai vazut, si singurul care mi-a venit in minte a fost Princess Tutu. Am vazut ca si pe anidb cineva il recomanda la RGU si sunt relativ de acord. Ambele au avut idei bune legate de povesti clasice, au fost pline de simboluri, de o atmosfera potrivita. Tot 10 i-am dat si eu, chiar m-a tinut atenta de la inceput pana la sfarsit. Si mie mi-a facut placere sa discut cu tine... cata formalitate ^^
Referitor la film, nu am nimic impotriva sa il vedem zilele astea, chiar e ok.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 10 2011, 05:16 PM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Oh, Doamne, tocmai ce am terminat filmul si sunt pur si simplu lost for words. I loved it so much! Inca din primele minute am fost pur si simplu fascinata. Grafica superba, arhitectura academiei, uniformele personajelor, micile modificari aduse felului in care arata, simbolurile subtile presarate la tot pasul... Definitely my thing. Si inainte sa trec la idei mai profunde, permiteti-mi un moment de superficialitate si fangirlism. Ahem... Uwaaa! Utena arata atat de kakkoi cu parul scurt, palaria intr-o parte si uniforma aceea in alb si negru. Chiar i se potriveste de minune aceasta imagine tomboyish. Lui Jury de asemenea ii sade tare bine cu parul mai lung si bucle doar in fata, o face mult mai feminina. Iar Miki... Gyaaah! >///< That's how a bishie looks like in my book, perfect hair length, perfect attitude, perfect everything. In serie initial ma speriase cu povestea cu sor-sa, dar dupa ce am vazut ce poama era Kozue, parca mi-a mai trecut. Definitely my fave male character.
Asa *clears throat* Anthy initial m-a facut sa stramb din nas, dar apoi am analizat-o mai bine si mi-am dat seama ca, de fapt, imi place mai mult cum a fost in film decat in serie. Nu mai este un robotel care nu stie decat sa zambeasca si sa accepte tot ce i se spune, aici chiar manifesta o personalitate (nu tocmai placuta initial, but still... manifesta ceva). Scena mea favorita ramane cea cand a dansat cu Utena, she really won me over for that. Plus ca scena in sine a fost superb croita, in special felul cum, pe nesimtite, planurile se schimba, reflexia devine realitate si realitatea devine reflexie, are loc o scurta escapada in iluzoriu. Iar melodia din fundal mi-a placut mult, trebuie sa o caut dupa asta.
Spre final mi-a venit sa ridic din sprancene si sa ma uit urat. Nu aveam anumite asteptari de la film, dar transformarea Utenei in masina si cursa initial nu mi s-au parut ca se potrivesc atmosferei create anterior. Dar, ca fana Formula 1 ce sunt de mai bine de 6 ani, nu aveam cum sa nu gust aceasta alegorie si sa ii inteleg semnificatia. E o goana nebuna in care linia de final este libertatea, o cursa in care deciziile trebuie luate spontan, in care situatia se schimba de la secunda la secunda, in care orice clipa de ezitare te costa. Trebuie sa iti stabilesti scopul, sa tii cu dinti de el si sa dai tot ce ai in lupta. Apropo de asta, mi-a placut la nebunie replica lui Jury, "High goals attract good company." Ah, m-a facut sa o plac si mai mult. Si pe Miki la fel. Saionji, meh... era si el pe acolo, dar nici ca mi-a pasat, tot nu imi place de el fiindca dispretuiesc barbatii care lovesc femeile.
Ideea ca acel castel nu era nimic deosebit, doar o decoratiune montata pe roti, subliniaza, din punctul meu de vedere, banalitatea si lipsa de insemnatate a motivelor care au cauzat duelurile si arata ca un ideal precum puterea de a obtine eternitatea si a realiza miracole e doar o iluzie stupida care antreneaza mintile mult prea influentabile si doritoare de putere ale oamenilor. Trecerea pe sub el, discutia cu printul si spulberarea acestuia in urma eforturilor de eliberare ale lui Anthy si Utena este o metafora pentru ruperea lanturilor care le tineau inchise in acea lume. Realizeaza care e adevarul si doresc sa vada lumea de afara, denumita foarte bine prin "lumea unde nu exista drumuri". Eu vad asta ca pe o lume in care ele nu mai trebuie sa urmeze caile stabilite de altii inaintea lor, ci isi pot crea propriul destin, pot construi ele "drumuri", dupa cum bine este spus. Iar faptul ca toti elevii academiei la final se dovedesc a fi papusi de paie, o referinta la teatru de papusi, manuire prin sfori, punere in scena a unei iluzii, aduce din nou in plin plan ideea de lume care nu a existat cu adevarat. La partea asta deja imi venea sa sar din scaun si sa aplaud :lol:
Si mi-a placut ca s-a pastrat aceea idee din finalul seriei, ca totul in acea lume continua ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat (cum Wakaba ii arata acelui baiat exact ce ii aratase Utenei la inceput, folosindu-se exact aceleasi miscari, gesturi si imagini).
Ah, si n-am putut sa nu rad isteric la scena cu Nanami vaca. A fost un deliciu, ca, de altfel, intreg filmul. E clar ca nu il poti savura decat daca ai vazut seria inainte. Nu inteleg de ce are nota asa mica fata de serie, poate multi l-au vazut fara sa vada seria inainte si li s-a parut nebunie curata :lol: Evident, eu i-am dat 10.
Cam atat cred ca am avut de spus. Am scris mult, stiu. M-a luat valul *blushes*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 12 2011, 08:13 PM
Post #26


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Dupa tot ce ai comentat tu, nici nu mai stiu daca are vreun rost sa mai zic si eu ceva. :lol:
Pot sa zic faptul ca pe mine ma impresioneaza filmele/animeurile/mangile bogate din punct de vedere vizual, care folosesc jocuri de imagini, culori, diverse elemente, personaje etc, iar Utena m-a cucerit la faza asta. Modul in care a inceput filmul, cu Academia si cladirile si scarile ce se miscau m-au prins pe deplin. Mi-a adus aminte de muzicalurile din anii 30-40 ^^ . Noua imagine a Utenei nu m-a impresionat foarte mult intial, insa pe parcurs am inceput sa o consider foarte potrivita. Mi-a placut varianta din film in care Touga si Utena impartaseau un trecut destul de interesant. De asemenea, mi-a placut mai mult de Touga din versiunea asta. E mai "normal" (but still a playboy), dar si cu o poveste din copilarie mai trista. "Normal", atat cat poti sa zici despre ceva sau cineva din animeul asta :lol: . A fost interesanta scena in care ea alerga sa vada daca intr-adevar era el si cea cu trandafirii.... a... si cea cu cearceaful si Kozue... Those were eye-candy for me.
Anthy de aici pare sa fie total opusul celei din serie, cu o personalitate destul de dinamica. Chiar incerca sa faca ceva pentru a se elibera. La un moment dat mi s-a parut ca e pusa in centrul atentiei mai mult decat Utena insasi. Yea... Miki too was much better here... desi mi-a placut si varianta din serie, mai naiv, dar totusi nu foarte naiv. Juri was awesome ... un personaj caruia i-au pastrat destul de mult ideea de baza. Nici nu prea vad ce puteau sa mai adauge ca sa o faca un personaj reusit. ^^
Scena cu transformarea Utenei si cursa mi-au placut si mie, unul din motive fiind tot faptul ca sunt fana F1 si altele de genul... mi-a adus aminte de perioada cand urmaream foarte atenta cursele (nu am mai vazut de cativa ani o cursa intreaga). Celalalt motiv a fost legat de toate semnificatiile traseului, pe care le-ai mentionat, asa ca nu are rost sa mai repet....
Per total , filmul mi-a placut foarte mult, la fel ca si seria: a fost plin de semnificatii, simboluri, culori, sunete interesante. Si da, trebuie neaparat vazut dupa serie, intrucat unele detalii sunt sarite in film si pot fi intelese mai usor vazand seria inainte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |