Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai Champloo - sau de ce este S.Watanabe bun


ibarbar
post Dec 17 2004, 11:12 AM
Post #1


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Stiu ca inca nu e gata serialu, eu am numa 17 ep din 26, DAR serialul asta va fi un clasic ca si Bebop, sunt sigur. (plus ca am vrut eu sa fiu primu care face topicu :D ).

Bagati impresii.

Uite ceva despre serial:

"Like Bebop, even the series title suggests this cross-media combination; Champloo is the Okinawan word for "mixing"?in this case, taken to mean hip hop. "

si uite si linkuri

http://www.fpsmagazine.com/review/041209champloo.shtml
http://www.animenewsnetwork.com/encycloped...ime.php?id=2636
http://www.samuraichamploo.com/

si poze mai mari
http://www.manglobe.net/samurai/

Astept pareri, opinii, linkuri cu wallpapere si imagini, orice legat de Mugen, Jinn si gagica (damn lapsus :? ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 17 2004, 11:25 AM
Post #2


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Si inca un link interesant, nu stiu daca va fi anime sau nu:

http://www.so-net.ne.jp/tokyotrash/_mirv/m..._afro_e.html#up
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Dec 17 2004, 02:52 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Samurai champloo este relativ vechi a incepu de prin primavara 2004 sau chiar mai vechi...si este ongoing urmatoarele episoade vor aparea...sper.
Samurai champloo eu as putea sa il definesc ca o categorie aparte...are actiune rapida incitanta si cu multe imbarligaturi....in plus autorii acestui anime pana acum au folosit in fiecare episod o poveste inedita dand sentimentul de nou.Muzica este foarte interesanta acesta muzica de tip secolul 21 se imbina destul de bine cu actiunea relativ haotica din Japonia din vreamea aceea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cloudikun
post Dec 18 2004, 06:55 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: --
From: Sighisoara
Member No.: 585
Points: 2



Samurai Champloo = Cowboy Bebop in Edo (dar nu e clona de Bebop ... e ... o completare)

... oh da ... si mr. Watanabe e BUN rau, ca seamana mult cu Guy Ritchie :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Apr 9 2005, 11:46 PM
Post #5


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Hmmm, din pacate se pare ca majoritatea prefera chestii mai comerciale in locul celor deosebite :?

Eh, in fine, acum am terminat ultimu episod din Samurai Champloo si uitasem ca am facut topicul asta mai de mult si voiam sa fac altu nou. Noroc ca am dat search :D :oops:

Samurai Champloo este o serie pe care o voi recomanda la toata lumea la care voi da anime. Parerea mea (la cald, e drept, dar nu prea cred sa se schimbe mult, oricum il voi mai vedea din nou cel putin o data) e ca seria egaleaza Bebop lejer. Cum era si mottoul la Bebop, "a genre in itself". Iata ca genul se continua cu Champloo. Un serial captivant si fermecator.

Evident primul lucru care fac un serial bun sunt personajele. Mugen, Jinn si Fuu sunt personajele principale, excelent realizate, fiindu-ti imposibil sa nu te atasezi de ele, fiecare cu slabiciunile si preferintele sale, fiecare cu abilitati si personalitati diferite, complementare intr-un fel. Relatia lor se dezvolta pe parcurs si este o placere sa o urmaresti.

Unii poate ca o sa comenteze ca nu se leaga povestea si alte idiotenii. Multora nu le plac serialele episodice. Champloo are multe episoade care nu au legatura intre ele. Dar tocmai asta e farmecul, faptul ca poti vedea diferite intamplari, unele tragice, altele hilare, fiecare lasand sa se vada o parte din complexitatea personajelor (imi tot vine in cap metoda lui Mugend de a plati, "eat-and-run" ) :D :D :D

Imi era frica de fianalul seriei, ca si personajele, as fi dorit sa mearga la nesfarsit, sa nu ajunga niciodata la obiectivul lor, sa mearga mereu impreuna, prin noi aventuri si traznai. Dar toate lucrurile bune au un final. Si Champloo are un final frumos.

Ar mai fi multe de spus, dar astept sa il mai vada lumea. Si sa mai ma gandesc la serial.

Multumesc Shinichiro Watanabe si astept cu nerabdare alte filme/seriale ale sale (poate face un film Champloo, ca la Bebop).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Apr 10 2005, 02:35 PM
Post #6


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



"Now shut up and enjoy the show" 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 10 2005, 09:29 PM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



E interesant...is la ep 10 deocamdata...Un comentariu mai larg...dupa ce o termin!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Apr 11 2005, 02:39 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Am vazut primele 6 episoade si pot spune ca imi curg balele dupa restul de episoade. daca nu m-am facut inteles va recomand seria.
Ibarbar vezi ca saptamana asta trec pe la tine ca-l vreau si el. O sa te contactez maine pe msg.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Apr 12 2005, 11:53 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Hehehe....am vazut toata seria Samurai Champloo de doua ori deja.... Ibarbar you owe me for giving it to you.... :wink: Anyway, pot spune ca sunt pe cale de a o vedea complet a treia oara, de data asta insa impreuna cu fratiorul meu, care a vazut cateva episoade cand ma uitam eu si m-a rugat insistent sa ma mai uit o data la serie cu el.... :D Eu nu pot decat sa ma bucur nespus ca seria are un succes asa de mare... Si toti cei carora le-am imprumutat sau oferit seria Samurai Champloo au fost foarte incantati de ea - nu s-a plans nimeni... Mi-a placut totul la serie, absolut : si felul in care sunt desenate si gandite personajele, felul in care actiunea se imbina, adica momente super nostime cu clipe de tristete, deznadejde si suferinta, apoi visele, aspiratiile sau sperantele fiecarui personaj, felul in care se amesteca Trecutul (adica Japonia veche) cu Viitorul (Japonia contemporana), etc...etc...Merita! Merita cu prisosinta! Recomand seria cu cea mai mare caldura! /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 16 2005, 11:15 PM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



SUPERBA SERIA!!!

Nu pot zice ca exceleaza..insa este foarte bine legata.Povestea e OK,iar personajele is chiar super!! Ca in alte serii ale lui Watanabe(Bebop) apare motivul "FOAMEI"...Aia mereu is morti de foame la inceputul fiecarui episod.. :shock: :D

Animatia e excelenta...Bataliile super dinamice ...putina vorba si batalii scurte ....cum si trebuie de altfel!! E perfect din punctul asta de vedere!!

Ce sa mai zic...cam atat deocamdata. O recomand la toata lumea :P !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 27 2005, 01:55 PM
Post #11


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



de cand pandesc sa se termine seria asta si s-o inhatz!!!! thnx cui mi-a imprumutat-o (se stie el :oops: ). acu am ajuns abia la ep 6 dar nu ma pot opri din vizionat, mi-am copiat-o si pe compu de serviciu doar doar oi mai prinde ceva timp liber sa ma uit. seria e absolut geniala, grafica e superba, povestea la fel (din ce-am vazut eu pana acum). dupa atatea chestii comerciale, de care ma saturasem ca de mere paduretze, Samurai Champloo e exact refreshul de care aveam nevoie. incadrabil in categoria anime-nu-pentru-oricine.

revin dupa ce termin de vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 4 2005, 10:52 AM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...interesant...watanabe e cum il stiam...Mugen e un Spike perfect...Jin e un fel de Vicios in rol pozitiv iar Fuu miroase a Fae chiar daca nu are caracteru' ei.Ep cu olandezu gay o fost de belea, sau ala cind invata Mugen sa citeasca...ala era Onizuka din Edo :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post May 4 2005, 02:21 PM
Post #13


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Am facut rost si de cele 4 + 2 albume din OST Champloo, nu pot sa zic decat ca sunt faine, muzica din serial plus alte piese in aceeasi ambianta. Mersi Vorlon :)

Break beat, trip hop si din zona asta a muzicii.
Recomandat.

Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 4 2005, 03:51 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mi-e mi s-a parut amuzant ost-ul...nu intra in categoria must dupa parerea mea :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Style_Ripper
post May 4 2005, 06:17 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
Member No.: 1.203
Points: 19
Gender:



nuj ce tot zicetzi voi ca e ongoing.. da eu l-am vazut deja pe tot... bla bla bla.. bla bla bla.. shi mi-o placut tare mult .. pers meu favorita fost Mugen ...finalul este sadic.. adika aiurea.. dar este un anime ce merita de vazut;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 6 2005, 12:54 AM
Post #16


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Sa dau si eu cu parera ca nu o fi bai..first of all thanks Seby...i mean Kata, for ...... anyway, de la voi o am.
Urnit mai greu dar pana la urma urnit si manat de interesul pe care m-il trezisera niste poze, am fost placut impresionat de aceasta serie (si inca mai am un pic de vizionat din ea). Va fi ceva clasic preaum Bebop cu siguranta si deja isi face incet incet loc in top 5 -ul personal. Muzica hip hop, umorul bine dozat atat din replici (Ce faceti? Exercitiile de dimineata /^_^ ) cat si din actiuni (Sariti baieti sariti /^_^ )fac deliciul acestei serii, la fel si scenele de actiune.
Personajele sunt ok, parca un pic cliseice, adik Mugen e un fel de fomist universal din tagma Goku, Spike, Vash and co.... Jin e elementul de coolness pt fanele seriei, un tip calculat, exact opusul naravasului Mugen. Iar Fuu , cel putin pana acuma liantul dintre cei doi, cea care le interzice sa se lupte intre ei pana nu termina sa o ajute in "questul" ei.
Un singur lucru m-a nedumerit. Exact cand se petrece actiunea... (si de cand aveau japonezii ochelari de soare in acea perioada). Parca Mugen e teleportat din viitor cu stilul lui de lupta si cu vestimentatia sa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 6 2005, 10:07 AM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...pai era un edo futurist cred...tin minte ep cu ala care se vroia slayer de samurai ce tinea pe linga el tipu cu beat box :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post May 6 2005, 10:12 AM
Post #18


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mai mai mai oameni buni se vede ca nu prea va documentati ca lumea....ntz ntz ntz :D

Samurai Champloo nu este nici pe departe ceva istoric, este o joaca a ingeniosului Watanabe, doar uitandu-te la primele 5 min din ep 1 iti dai seama ca omul face ce vrea, cum vrea si in ce ordine vrea, fara sa respecte nimic pre-stabilit cum ar fi istoria reala, zonele sau timpul din care vin personajele sale. Ai putea cel mult spune ca actiunea are loc undeva in preajama 1850, date fiind hainele mai moderne si ochelarii si faptul ca fiul lordului din primul episod (cel in kimono Adidas daca ati remarcat :)) zice ca era luptelor cu sabia a trecut. Dar cum apare si Musashi ca personaj, care a trait in jurul 1600 e clar ca nu se respecta liniaritatea istorica. :D Si cine zice ca trebe ?

Nu stiu dupa ce criterii judecati voi muzica din animeuri, dar eu sincer nu ma dau in vant dupa openinguri si endinguri din anime (cu exceptia celor din GITS SAC, Noir, Champloo si inca 2-3 serii) pt ca este j-pop de obiocei dupa care nu ma omor. OST la Champloo este ceva diferit, nu este muzica gen japonez, este pur si simplu independenta de anime, nu are legatura, nu o ascult pt ca este din Champloo cum fac majoritatea care asculta muzica japoneza pt ca e din nush ce anime (si nu zic ca nu le place).
Eu pur si simplu ziceam ca la cei ce le place muzica beat, trip hop, break beat o sa le placa si OSTul in cauza, fie ca se uita sau nu la serial. PUNCT>

Mai astept si alti entuziasti Champloo :D
Salutari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post May 6 2005, 10:15 AM
Post #19


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



As zice ca mai de graba Watanabe mixeaza un serial cu ajutorul unor elemente din diferite epoci :D hence Champloo aka 'mixing' in okinawa argoul.

Cilule, signature tau este BESTIAL !!!!!!!!!!!! :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 6 2005, 11:35 AM
Post #20


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Vrei sa zici my sigs , all 13 of them? :P
Mai am mai auzit pe unii care se plangeau ca ostul de la Bebop ar fi nasol. Mie mi-a placut la nebunie, Acolo s-a folosit de jazz si a iesit ceva foarte ritmat numa bun pt fazele de actiune. Aici se foloseste la greu hip hopul si ceva derivate si iasa un sound bestial.... Dar fiecare judeca in functie de ce ii place asa ca tot timpul vor fi nemultumiti.
Dda faza cu samuraiul ala care se dadea slayer si cu tipu cu beat box a fost de-a dreptul ilara. Dar si mai tare a fost faza cu campul de opiu care a ars si ....ati vazut ce a iesit de acolo (let's get highhhhh).
Mda, e un fel de univers paralel, ce combina modernul cu trecutul, da am remarcat kimonoul adidas chiar dupa ce am remarcat ochelarii de soare si bluza hawaiana a lui Mugen. Inca astept sa vad care e faza cu samuraiul ce miroasa a floarea soarelui pt ca nu am terminat de vazut asa ca no spoilers pls......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |