Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

12 Pages « < 9 10 11 12 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Berserk!!!


Pico
post Oct 5 2008, 02:19 AM
Post #201


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



pacat k apare un volum pe an...dak citesti primele capitole si sari la ultimele e o diferenta ff mare...nu mai stiu park la volumul 32 a ajuns

that berserker armor so rox ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Oct 5 2008, 07:50 AM
Post #202


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



sper ca se va termina curand manga. Poate moare scriitorul inainte sa termine :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Nov 10 2008, 11:34 PM
Post #203


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Nav @ Oct 5 2008, 07:50 AM)
sper ca se va termina curand manga. Poate moare scriitorul inainte sa termine :)
*



Hei, nu cobi :|
Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi daca s-ar intampla asa ceva...
Povestea din Berserk e atat de captivanta si uimitoare incat vreau neaparat sa vad cum se termina. Sper doar sa nu aiba un final dezamagitor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KING2223
post Nov 24 2008, 02:46 PM
Post #204


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 18-November 08
From: Galati
Member No.: 7.924
Points: 14
Gender:



Anime Berserk l-am vazut dar asa scurt ma facut sa citesc manga si a fost pentru prima oara cand am citit manga. Manga berserk ma facut sa citesc si alte manga. Berserk este cea mai tare manga, cand apare un volum nou tot timpul este pe primu loc in japonia aproape 1 luna.
Daca sar face un anime complet dupa manga in ziua de azi cu tehnologia care este azi cred ca ia fata la toate animeurile povestea este prea super si actiunea un dark fantasy excelent.
Iar cine nu a citit Manga BERSERK nu este un fan manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Nov 26 2008, 12:25 PM
Post #205


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



dak moare kentaroo...mor de ciuda...

sa faca bine sa-si caute un aprentice :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rock Girl
post Nov 26 2008, 01:36 PM
Post #206


Necro Kid
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 22-August 08
From: Arad
Member No.: 7.432
Points: 119
Gender:



Am luat Bersek primul volum de la Nijikon, l-am citit si mi-a placut. Abia astept sa achizitionez sau citesc urmatorul volum, asta daca a aparut. Povestea este captivanta iar grafica chiar nice. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Dec 13 2008, 01:46 PM
Post #207


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Eu tare cred ca o sa mai asteptam vreo 10 ani pana sa se termine manga-ul.
Adica uite, au trecut peste 15 ani de cand a inceput sa iasa pe piata si Griffith nici macar nu a ajuns rege in Midland. Tin minte ca in primul volum ziceau unii, ca viata adevenit mai grea de cand a ajuns Griffith rege...deci va dati seama cat o sa mai tina. Asteptarea ma omoara, dar in acelasi timp ma bucur ca o sa ma mai pot delecta destui ani cu Berserk. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 6 2009, 09:42 AM
Post #208


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



am vazut in sfarsit si anime-ul, ca il aveam in standby de juma de an :)
concluzia: nu merita 20m x 25ep. nu are nimic special. e chiar mult mai prost decat manga: fazele de lupta m-au lasat cu gura cascata in maga si chiar imi daudea impresia de actiune/dinamism mult mai bine decat in anime. umpic de muzica ok...dar atat :(
referitor la manga, nu a mai scos nimic din decembrie :o
hai odataaaa !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 6 2009, 12:31 PM
Post #209


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Fast reply *(lurk mode on stand-by) : Cand spui "[...]Mult mai prost decat manga.[..]" imi da usoara**(accent pe "usoara") impresie ca si manga ar fi inclusa in categoria "prost">>> ***(enter Berserk manga fan mode) Asa ceva nu se face: Berserk manga is awesome! Furthermore: A nu se grabi artistul. Manga Berserk se asteapta pentru a fi savurata. 'nough said :)

*(#4): lurk mode is back online. All systems green.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 6 2009, 12:52 PM
Post #210


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ho-ho-ho mear mortals. My knowledge is awesome and elite as I am a creature of the night, a denizen of lurking more and living less so I bring you news of Berserk.

"Kentaro Miura, known for his masterwork Berserk, has suspended serialisation of the manga apparently in order to play Idol Master."

"Kentaro Miura left a comment : “I was lonely so I bought it, Idol Master, and an Xbox, fuhi.”

Yes it is sad... si partea cea mai nasoala din treaba asta e ca aparent Idol Master>>>>> BERSERK !!!! BLASPHEMY !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 6 2009, 02:59 PM
Post #211


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



@thor: ai citit tot ce am zis? "fazele de lupta m-au lasat cu gura cascata in maga" + pag 10 (unde am spus ca manga e f f f f f tare si daca merita sa vad si anime-ul) + topicul de manga - ce manga cititi (unde la fel, am cascat gura cat sura la manga-ul berserk)

system still functional? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 6 2009, 03:14 PM
Post #212


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Omg Omg Omg, system overload: 2 posturi intr-o zi. AM zis doar ca formularea "aduce/ e in ograda/ seamana cu" ideea ca manga e "not so awesomeeeeee". A nu se intelege faptul ca am presupus ca nu iti place manga Berserk. *(that would be virtually impossible. No such creature exist in the Multiverse... ) *(Eu de fapt am inteles ca tie ti-a placut manga, numai ca m-am autosesizat in momentul in care am vazut un post nou la Topicul Berserk)

P.S.> When i lurk for too long i lose the ability to make any sense whatsoever.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto95
post Feb 9 2010, 08:54 PM
Post #213


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 8-February 10
Member No.: 9.465
Points: 0
Gender:



stie cnv daca jocu a aparut pe pc sau doar pe p2 ??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Feb 10 2010, 12:18 PM
Post #214


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Doar pe playstation. Poate merge sa il joci pe pc cu emulator, asta nu stiu sa iti zic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

element22
post Jul 25 2010, 12:49 PM
Post #215


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 16-September 06
Member No.: 2.997
Points: 144
Gender:



apropo de chestia cu demonii in berserk
Demonii si astea nu strica daca nu sunt multi!
Daca sunt cateva secvente cum e in ep 5 sau 6 si intervine in ep batalia cu generalul Boscon , este foarte interesant ,

este un DEUX EX MACHINA care intervine in serial !! daca era mai lung serialu trebuia sa intervina acelasi demon in cateva episoade ca un fel de natura supranaturala care dadea bine .
*EU am citit si manga si stiu ca este plin de monstri si din anime au scos destul de multi , era un demon care il omora asta cu coarne chiar spre sfarsit -tot un fel de ajutor dat lui Guts.

(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_Berserk_Head.jpg)

Plot :
Berserk (ベルセルク, Beruseruku)? Este o lungă durată întuneric seria manga fantezie scrisă şi ilustrată de Kentaro Miura. Miura a avut premiera un prototip de Berserk în 1988. Primul volum de manga a fost publicat la 26 noiembrie 1990 de către Hakusensha în Jets sale Benzi desenate de colectare. După trei au fost publicate mai multe volume, Berserk a fost serializat în Cuplu animală în 1992 şi este încă în curs de eliberat.

Seria a fost adaptată într-o serie de douăzeci şi cinci anime episod, Kenpū Berserk Denki (ベルセルク 剣 風 伝奇, Beruseruku Kenpū Denki?), Prin orientale Light and Magic. A debutat în Japonia pe 07 octombrie 1997, pe Nippon Television; ultimul episod difuzat pe 31 martie, 1998. Este acoperit cu arc primul: Epoca de Aur. Două jocuri video au fost, de asemenea, creat pentru seria: o aventură de acţiune pentru Dreamcast şi un altul pentru PlayStation.

setarea Berserk este inspirat de Europa medievală. Este de centre în jurul durata de viaţă a Intestine, un razboinic mercenar orfani, şi Griffith, liderul unei trupe de mercenari numita Band of Hawk (鷹 の 団, Taka nu Dan?). Ca el vârstele, modificări Intestine de la un băiat solitar într-un om care îşi dă seama de valoarea de camaraderie. Povestea conţine elemente din ambele fantezie şi de groază, după cum se analizează atât cele mai bune şi cele mai grave ale naturii umane. Atât manga si anime sunt notate pentru violenţa lor grele.

(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_normal_54.jpg)

Caractere:

Guts este protagonistul din poveste. El este un om înalt, muscular, care are o proteză antebraţul stâng, care are o aderenţă magnetică, ascunde un tun, şi poate fi echipat cu o arbaleta repetarea mici. El a manuieste o mare sabie numita Dragon Slayer. Intestine este un erou cinic, care este capabil să lupte împotriva cauzalitatea, dar aparent nu pentru ao depăşi.
(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_gatsu2ra.jpg) *GUTS * (ガッツ, Gattsu?)

* Griffith (グリフィス, Gurifisu?)
Griffith, fondator şi conducător al armatei mercenari Band of Hawk, este antagonist al poveştii. Extrem de carismatic si frumos, abilitate sa-i dea tactice şi armata sa de invincibilitate reputaţia şi să-l facă alegerea defavorizate ale regelui Midland, care a fost blocat într-un război seculare cu Imperiul lui Tudor. Griffith este dispus să sacrifice totul pentru visul de a regatului său, crezând că el este destinat pentru lucruri mai mari decât un om obisnuit.

* Casca (キャスカ, Kyasuka?)
Casca a fost soldat singura femeie din trupa originală a Hawk şi se află în spatele doar curaj şi Griffith în sabia. Ea are tenul inchis. relaţiile ei ambivalentă cu atât curaj şi Griffith face capricioase ei. Casca se alătură trupei de Hawk după Griffith o salveaza de la o agresiune sexuală de un nobil şi, după Griffith este încarcerată, ea devine lider al trupei de Hawk şi conduce misiunea de salvare a Griffith, împreună cu Intestine după ce se întoarce. Traumatisme ale Eclipse şi călătoriile după aceea, în special o violeze Femto la mainile lui, costul Casca bun-simţ ei şi relaţia ei cu Intestine, deşi există speranţă pentru o cura "în Elfhelm

Referinţe istorice
Mână de fier protetice purtate de Götz von Berlichingen.
(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_Goetz-eiserne-hand.jpg)

Guts (1480-1562) Götz von Berlichingen, un cavaler german, a fost liderul unei trupe de soldaţi mercenari şi a avut o reputaţie ca un personaj Robin Hood. În 1504, mana dreapta a fost lovit de un foc de tun inamic şi un braţ de fier protetice a fost dezvoltat să-l înlocuiască. Intestine braţ "de fier, în conceptul său caracterul original, este foarte asemănătoare cu braţul de fier Götz lui păstrată în Muzeul Nürnberg.

Miura a declarat intr-un interviu pe care el a creat Intestine independent şi că el nu a afla despre von Berlichingen până după mai multe volume de manga au fost publicate.

Împăratul Gaiseric Gaiseric împăratul aluzie la volumul 10 a fost bazat pe regele Genseric reale care au condus regatul vandalilor "în Europa în secolul al cincilea. El a fost renumit ca un general stralucit, care a fost percepută ca o ameninţare chiar şi pentru Imperiul Roman. În manga, Gaiseric se spune ca au creat un vast imperiu, similar cu romanii, care a fost distrus de mânia lui Dumnezeu. El a unit tribul lui mici şi le-a adus faima de mare ca un regat care a exercitat autoritatea sa în regiunea mediteraneană.

Este sugerat că împăratul Gaiseric supravieţuit imperiului său căzut sub formă de Cavaler craniu, un caracter recurent care ajutoarele de curaj şi standuri în opoziţie faţă de mâna lui Dumnezeu.

Împăratul Ganishka Ganishka împărat, care lucrează ca pe inamicul lui Griffith în Berserk, sa bazat pe Regele Kanishka, care a domnit peste reale Kuşian Imperiului, un vast imperiu în India şi Asia Centrală, în secolul al doilea. El a fost, de asemenea, un budist profundă şi împodobită imperiul cu cifrele respective şi a promovat-l energic. Ca şi omologul său din viaţa reală, Ganishka decoreaza palatul său, de asemenea, cu celebru budiste şi hinduse cifrele, dar le-a demonizat a se potrivi cu natura sa.

(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_1080-berserkgutshawkekjaskarmiura.jpg)
Muzică

Susumu Hirasawa compus coloana sonora a anime-ului, cu toate piesele fiind instrumentale, cu excepţia ultimelor trei. Gen de muzică este destul de eclectic, cu diferite instrumente, cum ar fi pian, cimpoi, vioară, harpă, flaut, chitara clasica, chitara electrica, tobe, clavecin sau sintetizator.

Deschiderea tema

* "Spune-mi de ce", de penpals

Terminarea tema

* "În aşteptare" So Long, de aripioare de argint

Următorul episod tema

* "Forţe", de Hirasawa Susumu
http://www.youtube.com/watch?v=XXNu3r__PtA - Gatsu- berserk foarte foarte frumoasa muzica )

(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_gatsu.jpg)
Links: www.theblackswordsman.com/
www.wiki.....

(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_bp_gatsu.jpg)

Fav Quotes:

Narator:

*În această lume, este omul vreodată în stare să aibă ceva mai solid decât un vis ?

* Ce vrei .... nu poate fi ceea ce se doreste.

GUTS:

*Daca esti mereu îngrijorat de strivire furnici sub tine ... tu nu va fi capabil sa meargi
* Fiecare sabie aparţine în teacă. Du-te înapoi la teaca ce stăpânul tău deţine. Du-te înapoi la Griffith.
Ai cele mai puternice armuri, pentru că eşti cel mai slab! -Favorita mea)
* Cand intalnesti Dumnezeul tău spune-i să mă lase în pace.
# De-a lungul vieţii mele ... momente, şi oamenii care m-au definit ... toate au fost iluminate ... de scântei.
* M-as lupta pentru viata mea, mai degrabă decît să trăiesc pentru ea.
* Ai dreptate, suntem muritori şi fragili. Dar chiar dacă ne sunt torturaţi sau răniţi, vom lupta pentru a supravieţui. Trebuie să simţi durere ne simţim şi să înţeleagă. Sunt mesagerul care vă va livra ca durerea şi înţelegerea
* În final, câştigătorul este încă cel care ramane in picioare
* Nu vreau ceea ce un alt om poate da-mi. Dacă mi-a subvenţiilor ceva, atunci este sa de a da, şi nu al meu.

Griffith:
* Dintre mii de tovarăşi şi zece mii de duşmani, numai tu (Gatsu) ... doar tu m-ai facut sa uit visul meu.
* Un prieten nu ar fi urmaţ de un alt vis ... un prieten s-ar găsi un motiv propriu de a trăi ...
* Un vis ... Este ceva ce faci pentru tine, nu pentru altii.
* Pentru mine pentru a apela un om prietenul meu, El trebuie să fie egal cu mine în toate privinţele

Bătrână

* Ascultă aici băiete, aceasta este singura cale care duce la castel. Cei care doresc cu adevărat să facă la castel pas trebuie să fie pe cei care au căzut sau de şedere aici pentru a deschide drumul pentru cei care au dorinţa de ao face.
(IMG:http://i711.photobucket.com/albums/ww112/razim_omar/th_guts27.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bilibistrocizel
post Dec 23 2012, 10:55 PM
Post #216


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 23-December 12
Member No.: 11.138
Points: 93
Gender:



foarte,foarte tare serialu,imi pare rau ca are doar 1 sezon
sincer sa fiu mi-a intrat la inima...acest serial,impreuna cu melodia lui Guts
unde pot sa gasesc manga?daca se poate un link ceva
My Webpage

ps:nu stiti o sa mai apara vreun sezon?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ApaaPlata
post Dec 23 2012, 11:50 PM
Post #217


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 27-September 12
Member No.: 11.083
Points: 198
Gender:



Citeste manga , chiar daca apare un volum pe an... trebuie sa ai nervii tari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bilibistrocizel
post Dec 23 2012, 11:53 PM
Post #218


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 23-December 12
Member No.: 11.138
Points: 93
Gender:



QUOTE(ApaaPlata @ Dec 23 2012, 11:50 PM)
Citeste manga , chiar daca apare un volum pe an... trebuie sa ai nervii tari
*


daca poti..te rog sa imi dai un link
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Dec 24 2012, 12:04 AM
Post #219


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Bilibistrocizel @ Dec 23 2012, 11:53 PM)
daca poti..te rog sa imi dai un link
*



http://www.mangapark.com/manga/Berserk


Iar la jocuri cu BERSERK sunt de platforma Sega Dreamcast / Playstation 1 si Playstation 2. Ca grafica merge cel de Dreamcast si Playstation 2. Atentie cel de Playstation 2 merge emulat pe PC (daca ai un dual core peste 2.5 ghz) dar e in japoneza audi etc. (nu e subtitrat... trebuie sa citesti mangaul ca sa dibuiesti cat-de-cat povestea). Cel de pe Dreamcast nu stiu daca e in Jap sau in engleza dar si el merge emulat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bilibistrocizel
post Dec 24 2012, 12:07 AM
Post #220


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 23-December 12
Member No.: 11.138
Points: 93
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Dec 24 2012, 12:04 AM)
http://www.mangapark.com/manga/Berserk
Iar la jocuri cu BERSERK sunt de platforma Sega Dreamcast / Playstation 1 si Playstation 2. Ca grafica merge cel de Dreamcast si Playstation 2. Atentie cel de Playstation 2 merge emulat pe PC (daca ai un dual core peste 2.5 ghz) dar e in japoneza audi etc.  (nu e subtitrat... trebuie sa citesti mangaul ca sa dibuiesti cat-de-cat povestea). Cel de pe Dreamcast nu stiu daca e in Jap sau in engleza dar si el merge emulat.
*


traduse nu sunt pe nicaieri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Pages « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |