Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Genshiken...un anime despre anime otaku


yuki
post Jan 4 2005, 12:13 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



printre animele noi ( care tocmai au aparut) se numara si Genshiken . E o comedie. Dar ceea ce are aparte este ca acesta este un anime despre anime otaku. Nu a ajuns decat pe la ep 8 dar eu il gasesc foarte amuzant prin chiar subiectul acestui anime. Mai e si un anime Kujibiki Unbalance la care se face referire in acest anime, adica personajele din genshiken sunt fani ai acestui anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Jan 4 2005, 01:43 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



animeu e super tare si bine realizat .. singura replica care am primito e ca cica manga e mai bine desenat ... ma rog o sa iau si manga sa vad ..
P.S. a ajuns la ep 9
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

tmwtp2002
post Jan 4 2005, 05:41 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 341
Points: 34



Nu mi se pare cu mult mai bine desenat manga-ul, dar e o mica diferenta de calitate. Se vor scoate pe dvd-urile Genshiken si trei episoade din Kujibiki Unbalanced(ca un bonus). Primul dvd a aparut impreuna cu primul episod din Kujibiki, doar RAW deocamdata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Jan 10 2005, 08:56 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



Dap am vazut vreo 5 episoade,e cam monoton desenul, dar e interesant sa zic... mai vedem si noi ceva din societatea japoneza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 12 2005, 12:25 AM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



E un pic diferit anime-ul asta, dar pare interesant. Nim are dreptate, mai vedem si noi cum e in Japonia; nu stiu cat de corect reflecta realitatea, dar, incep sa-mi dau seama de adevaratul sens al cuvantului otaku.

Nu am vazut decat 2 episoade pana acuma si pot sa spun cu mana pe inima ca Kohsaka e prost, da' prost, nu asha oricum /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 12 2005, 04:11 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nu chiar prost, ci mai diferit (clueless). Mie mi se pare de-a dreptul amuzanta situatia in care se afla prietena lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 14 2005, 12:46 AM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Genshiken are un ritm mai monoton, dar nu si plictisitor. Mie imi place, e linistitor si cateodata mai are cate o faza de cazi de pe scaun de ras. De exemplu...poate sa-mi explice si mie cineva cum a avut loc procesul de metamorfoza aici?:
Din: (IMG:http://www.dive.as.ro/pics/before_mic.jpg) in [img]http://www.dive.as.ro/pics/after_mic.jpg[/img]
(click to enlarge)

/^_^ /^_^ /^_^ /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 14 2005, 08:06 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu tocmai am vazut episodul 9. Mi se pare tare interesant si amuzant, desi nu apar decat doua personaje. In nici un caz nu-l gasesc plictisitor sau monoton. Pur si simplu nu e un anime cu un ritm alesrt, dar nu inseamna ca nu te captiveaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 7 2005, 01:07 AM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



In sfarsit am terminat de vazut si ultimile episoade abia cuma, chiar daca le am pe hard de mai mult timp. Mi-a placut ca sfarsitul lasa loc de o continuare, mai ales prin poza de grup de la sfarsit in care apare o noua membra a clubului, probabil. A fost interesanta evolutia lui Saki-san pe tot parcursul seriei, iar faza din ultimul episod, cand ea plange e chiar cireasa de pe tort /^_^

In principiu, Genshiken merita vazut pentru ca e relaxant, nu contine teme filosofice sau grafica stralucita, nu are suspans sau scene de actiune, este doar simplu si placut in acelasi timp.

Torrentul pentru el il gasiti aici (cel de pe trackerul romanesc). Sper sa se adune mai multi oameni care sa-l ia si sa-l seeduiasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Mar 8 2005, 10:23 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



Genshiken...sweet...si eu lam terminat acum vreo saptamana...mia placut...merita vazut...de oamenii care nu prefera actiunea ;)...ehhh are cateva faze comice...chiar foarte comice(cea mai tare mi sa parut cea in care seful...ala cu ochelari...is rupe mana...bestial...)dar nu pe asta se axeaza...e o poveste simpla ,fara morala si fara sa-ti dea bataie de cap s-o intelegi...chiar ca e relaxant sa te uiti la el...thumbs up for this one
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 18 2005, 02:49 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Funny
Am regasit in animeul asta multe situatii din viata reala ... cum ar fi intalnirile la care se discuta anime si jocuri. Oameni care in afara de asta nu mai fac mare lucru. Pe de alta parte nu cred ca as participa vreodata la o conventie. Prea mare coada :D. Si mie nu mi se pare rusinos cos-playul mai ales daca e facut pt un eveniment anime (mai ales urechiusele alea cute cute cute). Am ceva probleme cu intelegerea prejudecatilor fata de otaku. Adica sa arat in centrul capitalei un poster imens cu tematica anime nu m-ar face sa-mi fie pic de jena.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Mar 18 2005, 10:49 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nu as zice prejudecati, dar otaku in japoneza inseamna ca practic asta e viata ta. adica persoanele respective , cum a spus Diana si se vede si in anime nu fac altceva decat sa manance si sa doarma si sa fie otaku. Intr-un fel e de inteles atitudinea fetei( Kasukabe ??? ) fata de otaku..nimanui nu i-ar conveni ca prietenul / prietena sa prefere un autograf in locul unei intalniri sau se uita la anime in timp ce....fac alte activitati /sweat .Dupa aceasta definitie in romania nu exista inca astfel de otaku. BTW otaku se poate referi la orice, nu doar la anime , manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Dec 15 2005, 09:27 AM
Post #13


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Super belea ANIMEu. Merita toti banii!!! B) B) B)
As mai vrea sa-l mai vad o data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 28 2006, 03:36 PM
Post #14


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



He he ...am vazut si eu ....tare relaxant si comic....n-am mai vazut de multa vreme un anime in care sa nu se intample mare chestie dar care sa imi placa asa tare...pana la un moment dat epis favorit era ala cu conventia....ma gandeam ca si eu in locul lui Madarame as fi facut la fel, ma incapatanam sa stau acolo dupa cat se agitase si asteptase....(PS. m-am enervat rau ca noi nici macar o amarata de dugheana care sa vanda manga nu avem, ce adunare aveau aia acolo, mama mama....of..) then i changed my mind, all time favourite episode: cel in care ramane Madarame singur cu tipa blonda la "sediul" lor, cat am putut sa rad!!!! e absolut genial, cate probleme existentiale avea saracul baiat and then the hentai game stuff, jeez, radeam si a doua zi cand imi aminteam.....plus faza gen Morita ( "H&C")...cineva din staff cred ca era mare fan GGX si in special Sol, what the heck....si am ramas cu melodia de la opening pe creieri :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jun 2 2006, 11:06 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



hmmm.... animeul asta las descrie cu un singur cuvant: OGLINDA! :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

By@kuy@
post Oct 17 2006, 12:51 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 4-May 06
Member No.: 2.515
Points: 85
Gender:



Ce sa zic de Genshiken......fain dar putea sa fie si mai bine, la inceput este cam monoton,dar te obisnuiesti si incepe sa iti placa.
P.S: Sa nu uita ca este un anime mai deosebit(Anime despre fanii Anime)!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 19 2006, 11:02 PM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Au dat drumul la un sezon întreg din Kujibiki Unbalance! :) Va avea 12 episoade, deocamdată a apărut primul. Nu ştiu dacă vor respecta cele trei episoade din OVA, s-ar putea să nu le convină să fie constrînşi de ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 10 2007, 03:55 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sasahara Kanji is este un boboc in colegiu si are de luat o decizie = aceea de a decide carui club sa se alature.
Cand viziteaza Genshi-Ken [ presucrtarea de la Gendai Shikaku Bunka Kenkyuu Kai(Contemporary Visual Culture Research Organization)] , "mandria" ii este facuta farame de complotul pus la cale de Madarame, , care face sa iasa la iveala interesul sau pentru ...manga hentai .
Ma rog..animeul se invarte in jurul chestiilor pe care le face un otaku like buying manga and other anime& manga related stuff
Cel mai inrait otaku - si singurul cu sanse reale de a avea o viata normala este Kosaka...

Genshiken este un anime la care am inceput sa ma uit crezand ca voi afla enorm de multe lucruri despre otaku, dar am fost dezamagita vazand ca un otaku este fascinat doar de anime...glumesc...
Serios vorbind cel mai adevarat otaku mi se pare ca este Kosaka, el fiind sigurul cu posibilitati de a avea o viata normala si totusi este prea prins de anime-uri ca sa mai aiba timp si de altceva...
Madarame mi se pare "un picutz" atras de Saki si imi place la nebunie episodul cu cei doi singuri la sediu
Madarame pare dornic de a avea o viata "reala", dar se pare ca sansele lui sunt destul de reduse...singura lui alternativa fiind animeurile si revistele manga...

Mie mi-a placut, nu cred ca o sa-l mai revad, dar..este un anime usor de digerat

Ah, uitasem sa spun ca personajul meu favorit este Saki este super adorabila...si mi se pare ca ea este sarea si piperul seriei...
____________
Genshiken se va mai imbogati cu 3 oav-uri, aparent 2 sunt deja aparute, mai tre' sa apara unul....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 9 2007, 10:49 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



well... desi l-am aminat mult timp l-am rontzait de curind impreuna cu semi continuarea 13,14,15 (adica Oav-urile )... le RECOMAND pt fanii seriei si nu numai... cred ca abia aici se atinge apogeul episoadelor initiale desi difera putin ca still si grafica si prefigureaza partea a doua ce va apare in 2007... so... Wtf is Genshiken !?... it's a witty comedy... a philosophical aproach and a vision of our modern culture... yep... so my verdict: its a masterpiece... e atat de fina introspectia in lumea otaku realizata incat nu sesizezi ce se ascunde dincolo de aparentele comice... este o conditie in substrat... it's funny but it's sad at the same time... ok... let's cut the crap :) probabil s-a vorbit deja pina acum pe topic despre caractere asa ca nu o sa insist si mentionez pe Saki as best character acompaniata de Ohno... fac un cuplu senzational desi nu sunt unul... la care se adauga, celor doua, Ogiue ce apare in Oav-uri (13,14,15) si sigur cred va aparea si in Genshiken 2007... ha... un "deliciu" cele trei in Oav-uri :) ... deci repet RECOMAND oav-rile :D ... de ce !? ve-ti vedea ;) ... nu vreau sa fac spoiler inca... astept parteneri de discutie... so... tudlz and laterz ->
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 15 2007, 11:59 AM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O veste buna pentru fani. S-a anuntat Genshiken 2, sequel la cunoscuta serie. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |