Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shigurui, or the real medieval japanesse cruelty


Anzai
post Jul 21 2007, 10:30 AM
Post #1


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Shigurui at anidb
Tocmai a aparut un episod:torrent
Toate laudele mele pentru primul episod. Este superb. Atmosfera e aceasi ca si cum ai citii Shogun: drama cu multa tragedie si violentza. Scenele sunt foarte crude dar prezentate intr-un mod oarecum artistic.
Astia de la MADHOUSE au mai facut un hit. If you are Kenshin ova fans this goes for you. See for yourself while it's fresh and tell me what you think. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 22 2007, 06:33 PM
Post #2


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Si eu care credeam ca o sa fiu prima... :P

Mie mi se pare promitator, excelent desenat, atmosfera serioasa, mi-a lasat o impresie de film serios despre samurai. E drept ca e sangeros, dar asta nu ma deranjeaza deloc. Ma intereseza cum o sa fie lupta, pare neobisnuita, cei 2 par sa-si fi dezvoltat cate un stil care sa-i faca sa nu fie dezavantajati de infirmitati. Ideea cu infirmitatile m-a atras. Ce mai intereseaza pe mine sa vad in continuare e daca lupta va fi fantastica sau o clasica lupta de samurai. Eu as prefera ceva clasic, dar dat fiind ca e anime si nu film, s-ar putea sa nu fie chiar asa.

O sa revin cu pareri si dupa episodul 2... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jul 24 2007, 12:57 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Un anime bun ...zic eu. Desi am o problema cu violenta si sangele, ma risc si o sa ma uit in continuare. :D
Imi place si subiectul si grafica.
Si ar fi de preferat ca lupta sa nu fie un clasica. Vreau ceva mai mult. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 31 2007, 01:19 PM
Post #4


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



am vazut ambele episoade.....!!, prima opinie..., cred ca cei 2 se vor infrunta episodul final iar lupta va dura 3-5 secunde...!! :P
(sper sa nu, ambele variante)

in rest, ce pot sa spun....interesant concept...arata a treaba serioasa, chiar usor exagerata aceasta seriozitate....!!(incep sa cred ca japonezii nu pot face nimik care sa corespunda realitatii...!!);
imi place insa faptul ca arata a film japonez alb-negru de prin anii '50...!!, si asta e un lucru bun...!!



toate cele bune,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 3 2007, 02:09 PM
Post #5


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am vazut si eu acum episodul 2.
Da, e clar, luptele dureaza secunde.... si date cu incetinitorul dureaza putin.
Aldonza, luptele nu par clasice, salturile sunt prea mari si viteza e mare.

Mi-a placut replica: "Killing is easy, but wounding is difficult". Iar combinatia alb/negru si o pata de culoare, stimuleaza simturile. Excelenta sugestia, la scena cu fata. Si muzica... foarte buna atmosfera.

Am ceva problema cu miscarile, as fi vrut sa aiba unghiuri mai clare. Unele miscari mi se par confuze, din cauza unghiului. Adica nu le arata continuu, doar flash-uri de miscare. Si de aceea e greu sa-ti dai seama ce s-a intamplat de fapt. Mai ales ca totul se intampla foarte iute. Asta e un punct in minus...

Ma uit in continuare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 8 2007, 12:23 AM
Post #6


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



vazut acum ambele episoade. mi se pare promitator. probabil cei doi se vor infrunta la sfarsit si lupta va dura cateva secunde, dar pt mine nu asta conteaza. sincer nu ma asteptam sa se prezinte povestea vietii lor de 7 ani mai devreme, dar nu imi displace. la urma urmei lupta lor finala va avea un alt inteles asa, nu?

imi place ca sunt multe prim-planuri cu ochi. ochi bine desenati care pot exprima multe. poate am eu obsesiile mele, dar daca nu ai niste ochi care sa exprime ce spune/face personajul, degeaba l-ai mai creat...in cazul asta ochii sunt expresivi si punandu-se accentul pe asta nu pot spune decat ca imi place tongue.gif

imi place cum sunt folosite culorile, mereu ai senzatia ca urmatoarea scena va fi de-a dreptul alb-negru. mi se pare mie sau nu prea avem parte de muzica in timpul anime-ului? cred ca asta ii da oarecum un aer de realism. nu sunt mare fana de sange in toate directiile, dar aici chiar nu se putea altfel. contribuie la intregirea imaginii de "cat mai real" pe care vrea sa o creeze.

sunt detalii pe care se pune accentul sau momente lungi si statice. poate pe unii ii deranjeza asta, dar mie sincer mi-a placut. picatura de sange care a cazut in apa in care se spalau rufele, fluturele care tot zabovea pe floarea de langa usa tinerei si multe altele. e ca si cum ai fi acolo si ai vedea toate acestea, le-ai simti.

clar mi-a placut si imi voi aduce episoadele cand vor aparea. daca tin eu minte bine, nu se preconizeaza a fi prea lung, asa ca sper ca nu vom avea prea mult de asteptat.

PS. mi-a placut mult ce a zis muza in ultimul post. sunt si parerile mele, dar am crezut de cuviinta ca nu e cazul sa ma mai repet si eu pe aici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Aug 8 2007, 12:53 AM
Post #7


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



E adevarat ca miscarile sunt cam confuze , dar in manga se vede mult mai bine ce se intampla . Si la replica "Killing is easy, but wounding is difficult" din care nu as fi inteles nimic daca nu as fi citit manga , e vorba de un obicei al clanului prin care oricine venea la ei sa lupte (demonstativ) pleca de-acolo fara o ureche , un nas sau un ochi , ceea ce i-a facut cunoscuti peste tot . Nice one :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 8 2007, 08:15 AM
Post #8


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Kreatur @ Aug 8 2007, 01:53 AM)
Si la replica "Killing is easy, but wounding is difficult" din care nu as fi inteles nimic daca nu as fi citit manga , e vorba de un obicei al clanului prin care oricine venea la ei sa lupte (demonstativ) pleca de-acolo fara o ureche , un nas sau un ochi , ceea ce i-a facut cunoscuti peste tot . Nice one :)
*



hm, asta am inteles si eu la un moment dat in episodul 2 (parca in ala era), dar nu legasem de loc de replica respectiva.

cred ca tocmai m-ai convins sa citesc manga :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Aug 8 2007, 04:06 PM
Post #9


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



din nefericire nu sunt scanlate decat vreo 3 capitole :) . dar dupa ce succes pare sa aiba anime-ul cred ca o sa vedem mai multe cat de curand
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 8 2007, 04:18 PM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Da, de-abia au inceput, acum au ajuns la capitolul 4. Puteti face download de aici:
http://kotonoha.monkey-pirate.com/ongoing-series/shigurui/

Sunt 8 volume aparute si seria continua.

Relativ la anime: s-au anuntat 12 episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post Sep 5 2007, 10:09 PM
Post #11


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



A aparut episdul 3 su subtitrare in engleza.
Rivalitatea dintre cei doi capata noi dimensiuni si un nou obiect = Mie. Cum Fujiki si Irako sunt considerati la fel de puternici, sunt trimisi intr-o "misiune de departajare". Mi-a placut mult tehnica lui Fujiki... simplu si eficient.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 21 2007, 01:43 PM
Post #12


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Anaxor, daca ti-au placut luptele s-o vezi pe cea de la sfarsitul episodului 4.

Pe mine ma impresioneaza mult sunetele. Picaturile de apa care se aud din gradina, zanganitul charm-urilor in bataia vantului, punctate prin batai de toba. Si mai ales, zgomotul facut atunci cand e scoasa sabia din teaca sau cand taie (secventa cu taierea trunchiurilor de bambus e facuta extraordinar de bine din punctul de vedere al sunetelor). Se mai aud din cand in cand incantatii budhiste.... Asta imi da fiori intotdeauna. (Ma gandesc cum o suna un 5+1... :P )

In rest realism si cruzime pana dincolo de limita supertabilului. Dar asta e viata.

Imi place opening-ul... si melodia si clip-ul... si cantecelul pe care-l cantau copiii la inceputul episodului 4. Sper sa-l puna pe OST.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post Oct 30 2007, 12:07 AM
Post #13


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



Au aparut si episoadele 5 si 6, care trebuie vazute impreuna (ma rog, ar trebui si episodul 7 pentru a completa actiunea, dar mai avem de asteptat). In sfarsit au iesit la suprafata toate manevrele lui Irako si acesta isi primeste pedeapsa (you'll see what I mean by that :twisted: ). Mai aflam cate ceva si despre trecutul lui Irako, un trecut care explica setea lui de putere.
Am o singura nemultumire: scena nasterii lui e destul de fantezist descrisa. Nu veti vedea niciodata un copil miscandu-se asa imediat dupa nastere! Autorii au fost destul de constienti de lucrul asta, altfel nu s-ar fi chinuit sa ne explice ca Irako este "fiu de demon".
Well, astept cu nerabdare episodul 7. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Oct 30 2007, 12:29 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



serialul promite multe dar mi-e sa nu-l strice finalul (am o presimtire :twisted: )..oricum merita vazut iar singura problema e ca trebuie sa astepti ca sa vezi cate un episod :angry: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 16 2007, 11:07 AM
Post #15


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



anbu_sharka:
Eu nu cred ca o sa-l strice. Scenele din primul episod arata ca au avut de la inceput toata povestea.

Am recuperat si eu. Scena nasterii mi-a dat fiori... copilul ala insangerat m-a speriat.

Din nou puternica senzatie de realitate, realizata prin sunet si imagini poetice. In paralel cu scenele extrem de crude, scena cu omul de zapada sau peisajele de iarna. Atat de reale ca m-a luat cu frig. :)

Cat despre actiune, abia astept acum ep 7.... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Nov 16 2007, 06:01 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Nov 16 2007, 12:07 PM)
anbu_sharka:
Eu nu cred ca o sa-l strice. Scenele din primul episod arata ca au avut de la inceput toata povestea.

Am recuperat si eu. Scena nasterii mi-a dat fiori...  copilul ala insangerat m-a speriat.

Din nou puternica senzatie de realitate, realizata prin sunet si imagini poetice. In paralel cu scenele extrem de crude, scena cu omul de zapada sau peisajele de iarna. Atat de reale ca m-a luat cu frig.  :)

Cat despre actiune, abia astept acum ep 7....  :)
*



n-am zis ca serialul nu arata bine ...arata chiar foarte bine , animatile sunt bune iar povestea e interesanta numai ca nu ar fi prima oara cand un anime care promite multe ajunge sa fie o dezamagire din cauza finalului ....nu zic ca asa o sa fie dar ...na vom vedea :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post Dec 3 2007, 09:30 PM
Post #17


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



Episodul 7... hmm... ce-as putea spune despre el... NU este continuarea episodului 6! :lol: In rest, asa cum ne-am obisnuit, are o grafica impecabila, iar coloana sonora este perfecta pentru a crea atmosfera, a completa actiunea si starea de spirit a personajelor si, mai ales, pentru a te tine cu sufletul la gura. :)

Episodul 8: Irako revine (nu voi spune mai mult, va las sa-l savurati in liniste :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 8 2008, 10:14 AM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Intre timp a aparut si OST-ul. Excelenta muzica si cumva scary, de ascultat fara anime. Il gasiti aici.

Lated Edit:
anaxor:
Se pare ca am ramas doar noi doua.... :) Interesant ca cei mai mari fani ai unui anime de genul asta sunt doua fete. :lol:

Episodul 9:
Trebuie remarcata metoda folosita de regizor la scenele cu Mie (explicatiile puse ca la filmele mute). Cu atat mai neobisnuit sa foloseasca asa ceva, intr-un anime in care sunetul are atat de mare importanta. Si metafora cu molia cu aripile arse.

Poate ca metoda este folosita tocmai pentru a transmite impresia prin sunetele de fond, fara a fi perturbata scena de vocea povestitorului.

Mai mult decat povestea, ma atrage regia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 8 2008, 08:05 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Shigurui, unul dintre cele mai reusite animeuri cu samurai dupa parerea mea.. Citeam niste review-uri, cand dau de Shigurui. Eram cam pe ganduri, sa-l vad, sa nu-l vad. In fine, vazand ca producatorul este MADHOUSE, imi zic sa fac o incercare si sa vizionez un episod!! Pot spune cu siguranta ca a meritat timpul pierdut.. Acum sunt nerabdator sa fie traduse si ultimele 2 episoade!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Feb 2 2008, 12:03 AM
Post #20


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



oki, primele 2 le-am vazut pe net....(vara trecuta); de atunci..nimika...insa vreau sa revin si sa il vad cu totul !!(am avut o parere initiala buna despre el..., parere pe care as vrea sa mi-o confirm:P

de unde le pot lua pe toate ?

thx,
Eu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |