Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Basilisk Koga Ninpo Cho


Alinna
post Jan 23 2007, 09:20 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie mi-a placut Basilisk, chiar foarte mult [ imi place sa adaug]. Este drept insa ca - undeva pe la episoadele 5-6- ma gandeam sa renunt. Am fost enervata cumplit sa vad cum cei 5 samurai linseaza un sat intreg in care se aflau 3 samurai [ care evident nu prea se lupta....]
Am fost socata de debutul in forta, pai, in primul sfert al seriei jumatate din personaje mor!
Insa mi-a placut idee a doua clanuri ce lupta, un alt fel de Romeo si Julieta. Insetata de romance am savurat povestea celor doi si am fost impresionata de deciziile pe care cei doi le iau pe masura ce povestea evolueaza. A trecut destul de mult timp de cand nu am mai gasit un anime cu un cuplu atat de ...frumos.
[setea de romance a fost ostoita si de celelalte povesti "secundare" ce apar pe acolo]
Printre fazele cele mai kawaii se numara cea cu cei doi mergand ... cand Oboro - copilaroasa - isi misca corpul astfel incat umbrele lor sa para ca se tin de mana, iar el observa si o apuca de mana ^^...
Ochii lor m-au fascinat [ imi place si forma, dar si culoarea aleasa pentru fiecare dintre ei...] ...
Cel mai amuzant personaj mi s-a parut a fi Udono Josuke [ si nu e nici pe departe atat de prost pe cat pare a fi, fiind totodata diferit de restul samurailor insetati de sange, dornici sa reinceapa acest razboi dintre clanuri (bh) pacat ca moare tot in primele episoade]
Sunt mult mai multe lucruri care mi-au placut [si pe alocuri displacut], dar parca nu as vrea sa lungesc la infinit postul...
Heh, nu pot sa inchei inainte de a spune ca mi s-a parut super idee falsului Tenzen si desfasurarea actiunii determinata de acesta, ca mi s-a parut impresionanta moartea lui Muroga Hyoma [care btw este personajul favorit ^^ amintindu-mi de blandetea, dar determinarea lui Hotohori[f.y] ] si as mai avea muuulte de spus :P despre fiecare personaj in parte insa nu vreau sa fac prea multe spoilere [care ar fi inevitabile, pentru a-mi "sustine" opiniile]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 5 2007, 09:47 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



dupa cum imi exprimam opinia pe undeva... cel mai patetic samurai-anime vazut vreodata... exceleaza la capitolul grafica insa carcterele sunt mediocre... apare un conflict ciudat al planurilor pe care se desfasoara actiunea... personajele secundare sunt cele care dau tonus animeului... Gennosuke si doms'oara Oboro isi fac sepuku ca ratiune de a fi in anime dupa citeva episoade... heh... ce ciudat... in live-action sunt perfect echilibrate si interpretate... prima data cind am vazut traspunerea unui anime intr-un film artistic mai reusita decit anime-ul dupa care a fost creat... eroarea a fost prelungirea in 24 de ep... basiliisk trebuia sa fie serie de 12 eps... well... the show must go on...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Turk
post Feb 27 2007, 03:34 AM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-February 07
From: constanta
Member No.: 3.860
Points: 79
Gender:



am vizionat animeul complet. grafica buna poveste interesanta si captivanta. personajele mor cam repede si nu prea sunt bine definite unele dintre ele. dar serialul merita vazut. mie mia placut foarte mult :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Mar 13 2007, 11:41 AM
Post #24


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Sunt cumva singurul care a vazut asemanarea din Basilisk si Romeo si Julieta? Nu, serios, la inceput e comic si dupa aia devine o tragedie si cei doi indragostiti isi iau singuri viata.. sound familiar? In fine ca un anime e acceptabil. Actiunea il ajuta mult, dar personajele nu sunt chiar asa de bine conturate si sunt multe scene "in plus. Pe deasupra m-a enervat si faptul ca casa lui Oboro nu a incercat deloc sa faca pace. In fine aparent erau sortiti ca cele doua case de shinobi sa nu faca niciodata pace.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jul 20 2007, 10:16 AM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am terminat de vazut ieri. Mie mi-a placut destul de mult. In primul rand pentru ca n-am vazut inca Ninja Scroll asa ca am putut avea un punct de vedere obiectiv iar in al 2-lea rand pentru ca inca n-am ajuns la punctul de saturatie cu animeuri despre ninja and their special tehniques. :P
E adevarat ca dupa primele 6 episoade actiunea devine putin mai lenta insa isi revine mai incolo. Iar sfarsitul a fost atat de (IMG:http://www.pcgames.ro/forums/html/emoticons/icon_cry.gif)
Spunea cineva ca nu i-a placut fiindca personajele nu evolueaza. Ei bine, din cate am observat, personajele sunt deja cu toate tehnicile la maxim iar lupta asta e punctul culminant al vietii lor, pentru care s-au pregatitit atata timp. Pur si simplu nu avea sens o evolutie a abilitatilor lor.
Un anime foarte bun, 9/10 din partea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 13 2008, 08:02 PM
Post #26


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Mi-a placut Basilik!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post May 18 2008, 07:15 PM
Post #27


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Si mie mi-a placut mult seria. Un anime super si pe langa asta am o oarecare slabiciune pentru povestile cu shinobi, care sunt absolut magnifice(ma refer la cele de genul acesta nu la cele gen "American ninja"...).
Si pentru cei care cred ca Basilisk e o copie dupa Ninja Scroll... nu e chiar asa. Seriile seamana pentru ca ambele au la baza romanul "The Kouga Ninja Scrolls" scris de Futaro Yamada in 1958. Asta e adevarata sursa si de aici provin personajele celebre precum Kagerou sau Jubei si toate acele tehnici shinobi. ;)
Si inca ceva pentru cei care tot zic "samuraii aia". Cum e posibil sa vezi o serie intrega si sa nu iti dai seama despre ce e vorba. Samurai sunt in Rurouni Kenshin nu in Basilisk. Chiar Hattori Hanzo parca spune la un moment dat in serie ca cei care se lupta nu sunt samurai deoarece niste samurai nu s-ar macelari in halul ala avand mai multa onoare si respect pentru dusmani. Adevarul e ca defapt shinobi sunt cei despre care se crede ca sunt vicleni si ucid din umbra nu ca un samurai care niciodata nu ar ataca pe la spate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

FrodoRO
post Nov 24 2010, 02:40 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 19-November 10
From: Cluj Napoca
Member No.: 10.193
Points: 81
Gender:



unul dintre anime-urile mele favorite..e chiar foarte bun :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:54 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |