Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai 7


Kataracta
post Mar 23 2005, 02:40 PM
Post #1


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



M-am apucat azi dimineata sa ma uit la seria asta. Mai borwsasem putin peste ea acum vreo saptamana dar nu ma impresionase prea mult.

Dar pot sa zic ca m-a captivat din primul episod.
Seria este o combinatie destul de interesanta intre samurai stuff si mecha.

Dupa nu's care razboi, din care vedem cateva secvente in primul episod (in care vedem bataia unui samurai), satele sunt subjugate de banditi(the mecha part) care revin anual sa le ceara drept tribut productia lor de orez si cateodata chiar si fetele. Cai care nu voiau sa se supuna erau omorati intr-o clipita. TOtusi un sat hotaraste ca nu mai doresc sa dea anul acesta munca lor banditilor asa ca trimit pe niste tineri sa gaseasca un samurai si sa ii roage sa ii protejeze.

Dupa mine, povestea este destul de interesanta, si de abia astept sa scap de la servici sa ma duc acasa sa vad ce se mai intample :)

Eu unul v-o recomand. Vedeti ca este pe AnimeDump, daca va intereseaza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 23 2005, 03:19 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



MA eu am vazut cateva ep-uri....da nu m-a impresionat prea mult.......practic e transpunerea in anime a Celor 7 Magnifici sau Cei 7 samurai....pana la urma cam ambele merg.

COmbinatia de samurai cu mecha nu mi se pare reusita......iar secventzele din razboiul ala....mi s-au parut cam infecte....CGI-ul slab.....cand l-am vazut si pe ala cum a taiat o nava cu o sabie......am zis ca nu reusesc sa ma uit la toata seria ca sigur o s-o dea cu bata-n balta....s iasa si-a fost....dupa 5 ep-uri am sters ce-a aveam....e slab realizata.....cand n-oi avea la ce sa ma uit...POATE ii dau o sansa....desi cred ca m-as mai uita o data la SAint Seiya Hades decat sa ma uit la asta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Mar 23 2005, 05:29 PM
Post #3


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Ihim, e fain Samurai 7, desi nu extraordinar. Ce imi place mie cel mai mult e muzica de la intro si ending .. cum sa zic .. e yummy rau /^_^. La inceput m-a captivat dar incet incet interesul a slabit. Asta e in mod sigur si din cauza faptului ca ma uitam pe parcurs ce apareau episoade noi iar in timpul asta mai vedeam si altele. Recomand si eu seria pentru ca are elemente interesante, si parca imi aduc aminte ca mai era un topic legat de Samurai 7. Ah, poate la aparitii noi (exista si aparitii vechi? :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shony
post Mar 24 2005, 01:07 AM
Post #4


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 707
Points: 2



dap... samurai 7 este adaptarea anime a "cei 7 samurai" de Akira Kurosawa. L-am vazut pe tot si este destul de interesant. Un viitor cu mecha samurai, "cave-man" si tzarani care cultiva orez :D.
prin hazard se aduna 7 samurai care mai de care pt. a salva un sat de atacurile banditilor. seria e din ce in ce mai buna pe masura ce se apropie de final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Apr 19 2005, 11:22 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Samurai 7 este un alt exemplu de folosire a artei in scopuri pur comerciale. Mai exact s-a luat un film exceptional , etalon pentru cinematografia japoneza , si s-a facut dupa el un anime care sa fie pe placul tuturor otacilor . In afara de nume , intriga si alte cateva elemente neimportante , Samurai 7 si Cei 7 samurai nu au nimic in comun ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 7 2005, 11:36 PM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pentru cei interesati, maine Vineri 08.07.2005 pe programul AXN va fi dufuzat primul episod al serialului Samurai 7. Cine are timp sa se uite si sa ne zica si noua in ce limba e si cum e subtitrat, daca e /^_^


Detalii: http://www.axn.ro/SeriesDetail.htm?SeriesId=67
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jul 8 2005, 09:36 PM
Post #7


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Tocmai l-am vazut. Kiar mishto.

Sunetul in japoneza + subtitrare in romana.

Povestea pare super. Tre sa pun mana pe serie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Jul 8 2005, 09:51 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



hehe... tocmai am venit de la tel... am intrat si eu pe forum (it's been too long.....)
si ce vad la last posts? primul era despre samurai 7, ce tocmai vazusem la tv.... din intamplare, i might add
dar mi-a facut o impresie destul de buna... eram ce-i drept si in dispozitia necesara pt anime
pana acum imi place si povestea, si grafica... si mai ales ca e in JAPONEZA :D engleza e cam obositoare sa o auzi in anime :P
subtitrarea nu sunt in masura sa o critic, ca mai mult de cateva cuvinte razlete nu intzeleg inca :P
well, eu abea astept vinerea viitoare :P
asta dc pana at nu fac rst de el ^_~
well, destul am vb deja :)
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 8 2005, 11:56 PM
Post #9


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



shi mie mi se pare dsestul de bunicel...., insa, sa fim serishi....
baietzi rai(mecha)..., vin sa ia "orezul shi fetele tzaranilor"... /^_^ /^_^ /^_^ ;
in rest alles gute..., bine, yo sunt shi in "asentiment" cu samurai & Co. :wink: ....,
asha ca nu sunt f impartzial....!!
p.s. faza cu taiatu' navelor cu sabia...., "tare shi asta"...!! :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Jul 9 2005, 11:44 AM
Post #10


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



am vazut aseara primul episod pe AXN si mi se pare interesant :) cred ca da in fiecare vineri /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 9 2005, 02:28 PM
Post #11


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Vazut si eu primul episod. Frumos desenat si destul de inchegat. Imi place atmosfera... o sa ma uit la el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 10 2005, 08:42 PM
Post #12


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



mai e o chestie de precizat....!!, tipul cel mai tare(ala de taia nave... /^_^ ...), s-a comportat ca un adev samurai....., in sensul ca, deshi, personajul ala care tzinea ostatic copilu', nu era "un om rau" ci doar aj la disperare datorita "baietzilor rai"......., ei bine, samuraiul nu a av nici o ezitare in al omori......!!, tipic pt "stilul" samurailor...!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Jul 15 2005, 11:28 PM
Post #13


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



am vazut episodul 2 si deja incepe sa fie mai interesant :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 16 2005, 09:51 AM
Post #14


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



E bun insa mie mi s-a parut cam aiurea, mi se pare cam prea nascocita povestea, o sa intelegeti mai tarziu cand samuraii o sa ajunga sa se lupte cu roboti gen Gundam...

Parca prea aiurea sunt combinate epocile si se intzelege prea putin din backgroundul razboaielor anterioare si a lumii in care are loc actiunea. Iti dai seama ca este iarashi un anime neoriginal in care s-au aruncat intr-o oala nishte elemente care s-au dovedit a fi de succes de gen: samurai, roboti, ceva cultura japoneza si gata hai sa vedem ce iese, ce putem face din ele.

Se pare ca AXN alege anime-urile tot pe aceleasi criterii.. samurai, roboti, inspiratii din japonia medievala.. probabil la ei numai asta e anime... Mai bine bagau Samurai Deeper Kyo... insa acolo nu erau roboti decat monshtri mutantzi.. si probabil de aia nu l-au ales :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 16 2005, 02:19 PM
Post #15


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



shi mie mi se pare cam deplasata chestiunea cu samurai vs robotzi(lasa samuraii vs robotzi.., chiar in primele sec din primul ep, suparatul ala lupta aproape sg cu o armata intreaga..., de nu taia la nave shi robotzi..........., nici Anakin,Obi-Wan, Mace Windu sau ala mic shi rau(verde...!!) nu ar fi fost in stare de asha ceva... /^_^ ;...., dupa parerea mea, la baza este ''antica'' confruntare intre japonezi shi chinezi.., ''baietzii rai'' sunt, de fapt, chinezii...., care au cashtigat un future razb impotriva japonezilor....shi de aici urm povestea...(cred ca nu o sa amrabd sa ma uit la cate un ep pre week, asha ca o sa dau shi yo cu downloadu' ''peste ei''..............
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 17 2005, 12:45 AM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Um.. n-am vazut nimic de genul ala.. si eu nu cred ca vor fi Japonezii vre-o data baietzii buni dupa ce ai facut in al 2-lea razboi mondial in China.
In fine n-am vazut mai nimic despre china acolo... era un fel de razboi man versus maschine. Robotzii aia erau tot samurai care s-au transformat ei in robotzi pentru a deveni mai puternici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 17 2005, 10:00 PM
Post #17


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



tata...., ma ref la conducatorii ''baietzilor rai''....., purtau haine dupa tipicul celor din clasele conducatoare din china antica....., de aceea am spus ca despre ei ca sunt chinezii....., ce conteaza ce au facut japonezii in china in al doi-lea razb mon..., tu shti ce au facut baietzi buni in razb ala...(shi aici nu ma ref la chinezi.., ci l-a "aliatizii"..., cei care ''au suferit'' de pe urma razboiului inceput de germania......)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 17 2005, 10:06 PM
Post #18


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Aia nu inseamna ca erau Chinezi.. era o lume mixta orientala post apocalipctica, nu cred ca erau implicatii japonia-china pe acolo. In fine, probabil tu vezi lucrurile din alta perspectiva, fiecare cu parerile lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 18 2005, 01:17 PM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Noa si daca nu are un background coerent o sa fie mai stramba povestea? Mie de exemplu mi s-a parut mai mare bataie de joc povestea de la Samurai Deeper Kyo tocmai pentru ca au incercat sa o ancoreze in realitate... intr-un mod foarte nereusit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 18 2005, 02:58 PM
Post #20


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Succesul d ela SDK dovedeshte ca modul in care au ancorat-o in realitate a fost destul de reushit :P .
Ce ma surprinde pe mine e ca totushi sunt relativ putine anime-uri cu samurai fatza de cate filme si seriale de gen sunt in japonia.. Eu daca stiu ve-o 10 titluri..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |