Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> I Am Legend


rogueman999
post Mar 6 2008, 05:24 PM
Post #21


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Cartea merge un pic mai departe... de aici schimbarea de perspectiva. Oamenii au disparut definitiv, acum zombii (buni, rai, inteligenti, prosti nu conteaza) sunt "it", iar Neville este o creatura semi-legendara, parte dintr-un neam antic disparut - exact ce sunt vampirii acum pentru noi.
Si asta este partea din film pe care au distrus-o complet cu happy-endingul eroic - l-au transformat intr-un film oarecare cu zombie, doar ca fain si cu will smith.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Mar 10 2008, 08:31 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



Eu am vazut filmul si am citit si topicul.

hm...eu nu prea as compara filmul asta cu resident evil (care nu va suparati pe mine,e doar un film de actiune...groaza mie nu prea mi se pare demn de numit...).
Filmul are puncte tari si puncte slabe,dar exceptand finalul Hollywoodian e un film bun care merita vazut.Cred ca cel mai tare punct al filmului este Will Smith care joaca dupa parerea mea extraordinar in rolul "ultimului om"(mi-a adus aminte mai degraba Tom Hanks în Naufragiatul,decat de Milla Jovovich-desi fac comparatia asta nu prea usor-pentru mine cei doi ca actori sunt incomparabili).Pe mine secventa in care Neville si cainele dorm in cada m-a impresionat intr-un mod foarte placut.Filmul merita fara indoaiala vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Mar 20 2008, 09:19 PM
Post #23


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Am vazut si eu azi varianta DVD a lui 'I am legend'.
Inainte de a'mi spune parerea despre film, doua observatii:
1. varianta pe care am vazut'o, e varianta alternate cut dvd, ce contine un final diferit de cel vazut in varianta cinema a filmului. practic e finalul pus pe youtube, in kre
Neville nu moare, iar zombies dau dovada de 'higher brain functions'

2. am citit acum cativa ani si cartea.

Ok, acum pot sa spun k luat separat de carte e un film bun. In niciun caz cum a spus Noli "Cel mai bun film al anului 2007", departe de a fi cel mai bun film al 2007. Dar e un film bun (repet, in kzul in kre il vezi fara sa fi citit cartea)

Dar din pctul d vedere al unei persoane kre a citit krtea, filmul mi se pare slab rau de tot, cel putin dpdv al scenariului.
Mi'a placut cum a fost regizat, cum au fost exprimate singuratatea si speranta. Imaginile cu N.Y.-ul parasit peste care era suprapusa melodia din pian au fost geniale in setting the mood. A si sa nu uit.. Will Smith; the man can act.
Nu mi'a placut faptul k au skimbat scenariul, k lucrurile sunt trase d par a la Hollywood pt a creea tensiune si pt a da nastere scenelor de actiune inutile uneori si nu mi'au placut unele dintre efectele speciale si faptul k toti 'darkseekers' au fost CGed.

Per ansamblu, nu mi'a placut. Ma asteptam la o adaptare mai fidela a cartii. Nu inteleg d c i'au mai pus numele asta. In krte, numele are o insemnatate, numele este parte a povestii (si n'are nicio legatura cu ce inceark Noli sa explice, desi spune k stie finalul cartii) :

In carte, Robert Neville este ultimul om de pe pamant. Sunt 2 tipuri d vampiri, iar cei kre au supravietuit bacteriei s'au dezvoltat si au format orase. Robert Neville este o legenda printre vampiri (la fel cum sunt vampirii legende in lumea reala), ptk el ii vana si ii omora in timpul zilei, knd dorm.
Rasa umana e inlocuita de o noua rasa iar Robert Neville devine un personaj legendar si infricosator pt nou formata rasa, oglindind oarecum lucrurile din realitate (legenda vampirilor care omoara oameni etc). Realizarea de la finalul cartii, in kre isi da seama k fiind ultimul om de pe pamant intro lumea de vampiri ii atribuie lui rolul monstrului si isi da seama k a ajuns o legenda pt noua rasa, este exprimata prin ultimele trei cuvinte ale cartii, spuse de Neville inainte sa moara: I am legend


In film, titlul isi pierde semnifiktia si practic tot ceea ce a insemnat cartea. De aceea nu inteleg d c au mai pastrat titlul, knd puteau sa faca un film d sine statator si era mai bine asa.
De fapt stiu d c au pastrat titlul...milking money off of a well-known book.

Nota mea e 6.5.. poate 7 ptk Will Smith joak f bine si pt modul in kre sunt regizate scenele ce exprima ideea de singuratate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sandy_caramel
post Mar 27 2008, 07:37 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-March 08
Member No.: 6.469
Points: 1
Gender:



Scary-interesting , dar cu final sec. Puteam sa ma lipsesc de vizionarea lui. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maximus
post Mar 27 2008, 08:56 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 25-March 08
From: Oradea
Member No.: 6.455
Points: 78
Gender:



Misto film.Pana acu filmul anului..dupa mine.
Cica mai are un alternative ending.. pe dvd.
Poate e pe youtube.. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gheorghecoser
post Mar 31 2008, 03:42 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-March 08
Member No.: 6.477
Points: 393
Gender:



Parearea mea este ca acest film e maxim de 3 din 5 stele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 18 2008, 08:36 AM
Post #27


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut ambele variante de final si pot spune ca nici una dintre ele nu m-a impresionat in mod deosebit.
Varianta in care supravietuieste mi se pare trasa rau de par (asta daca fac abstractie de ce s-a scris aici despre carte, omul-legenda si orasele cu vampiri).

Dupa ce am citit ce s-a postat despre carte si adevarata semnificatie a titlului "i am legend", cred ca am sa ma duc sa o cumpar, sa o citesc. Pare mult mai interesant decat filmul.

Eh... oricum... eu m-am uitat la film mai mult pentru Will Smith, si nu pentru actiune. :P


[l.e.] Am citit si cartea intre timp. Nu prea se compara cu filmul (cum se spunea si mai sus).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 01:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |