Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2046 - Made In Hong Kong


jory
post Sep 17 2005, 10:26 PM
Post #1


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



"Before, when people had secrets they didn't want to share, they would climb a mountain, find a tree, carve a hole in it and wisper their secrets into the hole, then cover it with mud. That way nobody else will ever discover it"

Un barbat...mai multe femei...perdele rosii, pereti rosii, ganduri rosii...taceri lungi in purul stil asiatic in care pur si simplu te pierzi... o expresivitate extrema a imaginilor....Mr. Chow, personajul principal, este un fost ziarist ajuns scriitor de duzina...in viata lui se perinda diferite femei (printre care si Zhang Ziyi, care a mai jucat in "Tigru si dragon" si "Hero")...fiecare are un caracter puternic, fiecare are o tema muzicala proprie extrem de sugestiva...(am ramas uimita cat de bine suna muzica spaniola intr-un film asiatic..)...in spatele unei aparente superficialitati se ascunde o persoana care analizeaza fiecare moment si totusi toate relatiile lui sunt sortite esecului...

2046 este titlul romanului pe care Chow incepe sa-l scrie, un roman science fiction despre o lume a viitorului, "2046": din cand in cand un tren pleaca spre 2046 dar nimeni nu stie cum e si in cat timp se ajunge acolo, pentru ca nici unul din cei care au plecat nu s-a mai intors...personajele au chipul femeilor iubite, momente din viata lui se regasesc in roman, oarecum reinventate...este 2046 viata pe care si-o doreste Mr.Chow? isi inventeaza propria lume in care sa se refugieze? se spune ca oamenii se duc in 2046 pentru a-si regasi amintirile...oare amintirile reale sau cele pe care si le-ar fi dorit intr-o viata ideala? ...sau este pur si simplu numarul unei camere de hotel in care rand pe rand statea fiecare dintre femeile din viata lui, sugerand mai mult sau mai putin o aventura de-o noapte fara obligatii? o coincidenta? destinul?

O imagine extraordinara a personajului in lumea imaginata de el, in fata unei masinarii asemenea unei scorburi, in care isi sopteste secretele, poate ca sa vina apoi sa le descopere, sa isi descopere o viata noua...

Citatul meu preferat, desi sunt multe replici care te pun pe ganduri:
"Love is just a mater of timing...it's no good meeting the right person too soon or too late"

Filmul este absolut exceptional, daca l-a mai vazut cineva astept pareri...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jun 22 2006, 12:30 AM
Post #2


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Eu l-am vazut, anul trecut cred, si este un film de vis. Dar ca sa vin cu pareri mai pertinente, trebe sa-l mai vad o data, ceea ce sper sa se intimple cit mai curind, ca am un craving extraordinar de Asian Movies, numai sa am si timp!!!

Iata aici un review mishto: 2046 review by Koala

Am soundtrack-ul, care e out of this world, eu l-am ascultat incontinuu zile in sir. Cine doreste, sa zica.

What about In the Mood for Love, Jory? B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Jul 1 2006, 11:01 AM
Post #3


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Ah, "In the mood for love" e si el absolut genial..mi-a ramas pe creieri melodia aia care se tot repeta cand se intalneau cei doi...si super faina ideea cu slow-motion-ul...si cateodata reuseste sa te fca sa simti asa de bine ce simt personjele, ti se rupe sufletul la sfarsit...mi-a placut tare mult ca si in "2046" apar amandoi actorii, tipul cel putin e un adevarat actor fetis pt Wong Kar Wai (regizorul)...iti recomand un alt film facut de el "Chungking express" in care joaca acelasi tip (he he) si tipul din "House of flying daggers"....f fain...ei sunt politisti in Hong Kong si filmul prezinta o poveste de dragoste pt fiecare...mai vechi dar nice....

Si bineinteles ost de la "2046" e absolut genial....si eu l-am ascultat o gramada in perioada de dupa vizionarea filmului...and i still do...gorgeous...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 11:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |