Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rap,hip-hop,ragee,dance hall


mya
post Apr 18 2005, 07:50 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: --
From: undeva pe terra
Member No.: 953
Points: 2



Nu stiu daca are rost sa deshid topicu asta avand in vedere ca most of the ppl here are rockers,who liikes some rap,hip-hop,ragge sau un dance hall?...snoop dog the best of best!chuch :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 18 2005, 12:04 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh...pe linga rock ascult si club, tribal in special (ug ug :D )...hipi hopu merje acolo pt un test de vecini sa vad daca sunt acasa /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Apr 18 2005, 12:31 PM
Post #3


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



me iz listening to 'ip-hop and rap :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 18 2005, 12:52 PM
Post #4


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



rap ? bun. in zone de chestii raggae oriented , merge si un dub. pacat de albumu nou ctc , care probabil n-o sa mai iasa niciodata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Apr 18 2005, 12:57 PM
Post #5


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Rap, HipHop, Gangsta, West Side, East Side, Underground rap, Comercial rap si tot ce tine de Hip Hap :D ... maestru in materie 8)

Duncan, people don't buy sh*t no more... they just dub it, that's why i'm still broke and my song is a number one club hit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fen
post Apr 18 2005, 01:11 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 27
Joined: --
From: Bucale
Member No.: 1.056
Points: 4



depinde de care:P.
mie nu imi place stilul mainstream. Nu are nimic care sa ma atraga. Cel de rap adica. Ala underground in schimb n-am nimic cu el..si ascult romanesc:veritasaga(:(), ctc, ad literam, da hood...Dub...si din-ala maia scult..Dub syndicate eisngura formatie care o ascult care-mi trece prin capshor. Dance Hall nu-mi place, da n-am nimic cu el. Pur si simplu imi e indiferent.
Ah da..si nu suport 50 cent. La auzul vreunei melodii 50 cent deja urechile incep sa urle si simturile mi-o iau razna de parca ar fi o amnea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 18 2005, 01:58 PM
Post #7


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



mie-mi place blanos distrusos ca chestie mai noua. e o pseudo-trupa formata la yama studios (studiou lu matze). include vexx , dru klein , ati (ala cu drum'n'bass-u) , sultan nasser (ala cu downbeatu de la sunday people) si bineinteles, matze. sunt niste freestyle-uri destul de shucare.

lasand la o parte rapu american , ma mai atrag si niste chestii britanice , cum ar fii kool keith sau braintax, pana chiar si niste chestii japoneze de la krush.

ca mc roman , mai nou , imi place praetor. ca ansamblu , imi plac vexx, decenu si l.doc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Apr 18 2005, 02:36 PM
Post #8


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



THAT AND A BIG BAG OF CHIPS Duncan :wink:
Nice tastes...de unii inca nu am auzit nimik dar restu imi trezesc amintiri placute, cand inca in hip hopul romanesc erau lupte serioase pt suprematie, intre sindicatul rans si cei de la bug. Oricum, stilul gansta nu ma pasioneza. In schimb imi lipseau verusile sugubete uneori pline de umor ale formatiilor gen Racla, (pe la inceputuri bine de tot nu formula asta noua si comerciala) Da hood, Delikt, Geto dacii (Care s-au destramat dupa ce a murit unu dintre ei.... ). Mi-a placut la nebunie proiectul verde cu toate piesele de pe el. chiar daca e vechi deja de vreo 2 ani. Anonim e interesant, de fapt imi plac toate proeiectele scoase de parazitii, singurii care mai au ceva de zis in peisajul romanesc (parca au inceput sa se arate semne de oboseala si un pic de reciclare in beaturi si parca si in texte.)
Sa vedem care mai erau, Ctc sunt destul de interesanti, sper ca deceneu si sub zero sa scoata si alte proiecte.

Da ascult cam tot ce da bunul dumnezeu sa ajunga si la mine pe pc, mai noi prin grija unor useri de aci :oops:
I hate manele with all my guts, dar ma rog....

Ce e non rock si imi place mult in ultimul timp.... manau niste albume mai vechi (just love french hip hop) si aveam si ceva german seeed care nu suna rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mya
post Apr 18 2005, 03:27 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: --
From: undeva pe terra
Member No.: 953
Points: 2



Pai de la noi in afara de paraztii,(anomim mai nou),ctc,zale si mai cativa din underground nu merita ascultat,i hate bug mafia and co,there shit!,manele nici nu mai vorbesc...ah and imitatia aia cheap de dance hall m&g sux.
Btw rapu francez e fain,manau the best,da oricum rapu and hip-hop ramane in state la mama lor :D
Btw ce parere avetzi despre albumu colision course de la jay`z feat linkin park?i think it rulz ,se completeaza super bine piesele unele pe alte...voi ce ziceti?Chuch
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 18 2005, 03:30 PM
Post #10


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



me pupa discret pe mya, in interese strict platonice. cat despre albumu jay'z vs linkin park, strang din dinti si spun doar "no comment".

cilu: right , tot ce iese de la 20 cm are nevoie de putina reciclare. ca veni vorba de delikt , tin minte cu placere o piesa pe care o ascultam la casetofon in masina , si e cat se poate de old-school: "marfa de pretz".
si ca s-o dau si pe americanisme , doar la ce e mai la suprafata (asta pentru ca rapu nu e una dintre genurile primare pentru mine) imi plac jurassic 5 pentru west-coast , si o.c. , gangstarr si rakim pentru east-coast. poate ar merge si niste nas mai vechi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Apr 18 2005, 08:36 PM
Post #11


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Interesant.De cand asteptam un topic despre hip-hop.Bravo fratilor ca a-ti facut voi ce mie mi-a fost lene . :pekori: .Asa ca sa va zic ce imi place :pai de la noi din tara Parazitii ,Anonim (mai nou) ,Raku.In general din afara pot spune ca din pacate nu am avut acces decat la hip-hop american in special ceva gen 50 ,snoop dog (astia mai rasariti) methodman si redman .Oricum imi pare oarecum rau, caci sunt destul de comerciali, dar ata ete. in fine revenind la hip-hop-ul autohton cunosc destule formatii tinere gata de afirmare cu mare potential ,care din pacate nu au cum sa iasa la suprafata din cauza unora care cred ca hip-hop-ul romanesc nu are calitate .Gresit . Va spun eu . Mi se pare aiurea sa nu acorzi incredere unora noi ;oricum mai aiurea este sa fie promovati doar cei cu bani , sau care au deja un nume .Hip-hop-ul romanesc are o sansa de a se perfectiona doar daca este ajutat de fanii acestui gen .E pacat ca intr-o societate in care sunt atat de multe lucruri de spus sa fie preferate melodiile americane care nu vorbesc decat de misto e gagica vreunuia . Guys, va mai aduceti aminte cum era acum 10 ani? Nimeni nu stia de Parazitii sau B.U.G ca in ziua de azi .Asta inseamna ca ne indreptam in directia buna .Ma intreb cum o sa fie peste 10 ani .

" Nu te sufar ,
Am observat ca te cam supar ,
O sa ne-ntelegem bine ,
Nu te sufar"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Apr 18 2005, 09:41 PM
Post #12


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Hip Hop sau bataie de joc?



HipHop-ul mainstream romanesc pot sa spun ca lasa de dorit atat la categoria calitate cat si la cantitate; in timp ce Gutza si Adi da' Vita scot 3 albume pe luna, putem spune ca asistam la o sufocare a pietei cu muzica de proasta calitate, lucru ce ne da impresia ca cei ce scot un album HipHop pe piatza este si unul bun, tocmai datorita acestei lipse acute de competitori. Poate ca o alta problema este si lipsa mediatizarii a diferitelor formatii cunoscute, datorita fricii de CNA, formatii care ar putea sa ridice intr-un fel standardele muzicii de calitate.
Cat despre undergroundul romanesc... n-am nimic de reprosat, cei de la Hades Records fac tot posibilul sa aduca in atentia lumii si acest aspect al HipHop-ului, cele mai de seama progenituri ale lor fiind KST, USM si de ce nu Veritasaga, una dintre putinele formatii underground cunoscute si de altcineva in afara de cunoscatori. De mentionat ar mai fi cei de la FootRecords care au la randul lor un start bun in domeniu cu CenzuraH si Ad Literam.


Ar mai fi multe de spus, dar pe scurt: "Pentru multi eMCee, microfonul e farfurie zburatoare"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mya
post Apr 18 2005, 09:42 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: --
From: undeva pe terra
Member No.: 953
Points: 2



Ok trebe clarificata notiune de comercial,snoop dog,method man,red and the rest nus comerciali!canta de foarte mult timp si au mare succes inca datorita muzicii de calitate care o canta, dar aia nui face comerciali,vad ca sunt multi care confuda succesu cu comercialu pe la noi....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Apr 18 2005, 10:15 PM
Post #14


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Ce trebuie sa intelegem este ca un artist nu poate fi neaparat bagat intr-o singura categorie... acesta poate incepe Underground si sa termine Comercial, sau sa aibe tendinte de sezon :roll:
QUOTE
pentru a supravietui in ziua de azi (mai ales in Romania) trebuie sa faci si ceva compromisuri. Daca faci muzica comerciala asta nu inseamna ca si iti place muzica comerciala. Este exact ca si cand ai acuza un dealer de mashini ca vinde Dacii si Oltcituri si nu vinde Lamborghini si Ferrari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 19 2005, 11:12 AM
Post #15


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Ok. Citind in continuare posturile , am dat peste pseudo-clisee cum ar fi "manele" sau "CNA". Threadu asta ar trebui sa fie supus numai preferintelor personale (oricat de subiective ar fi) si nu plansului dupa muzica buna.
In alta ordine de idei , hades si foot records au o pepiniera destul de promitatoare. Si ca sa ramanem la subiect , am dat zilele trecute peste un battle Deliric vs. Terra super tare , inregistrat chiar in curtea din spate a lu Sub-Zero (cred). Pe langa asta , am mai gasit si 2 dintre vechile mixtape-uri ale lu dobrescu, si una a lu doxx, plus cateva live-uri de-a lu dox cu hard b de la tmbase. (cine e interesat , pm-urile sunt binevenite).
Mya, cred ca confundam toti notiunea comercialitatii aici. Snoop & co nu mai intra in discutie , pentru ca west-coastu cam a avut dintotdeauna o latura comerciala. Cat despre Method Man si Redman , ambii au inceputuri destul de ferite de comercialitate sau mainstream, numai ca odata cu exploatarea masiva a culturii respective , au ajuns sa faca featuring-uri cu d-alde Aguillera sau Toni Braxton , ceea ce nu spune prea mult in apararea lor. Dar in ansamblu , nu ii reneg , si nu vreau sa se creeze impresia asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Apr 19 2005, 02:54 PM
Post #16


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Ce am spus despre lacunele din hiphop-ul romanesc era un comentariu pe marginea textului, gandurile mele despre ceva ce imi place si la care mah pricep... Thread-ul asta este despre Rap,hip-hop,ragee,dance hall in general si nu neaparat doar pentru a-ti exprima preferintele muzicale. Cat despre CNA, m-am referit la interzicerea (la un moment dat) posturilor de televiziune sa mai difuzeze materialele formatiei Parazitii, la ordinul domnului Ralu Filip, poate. Cat despre manele, am simtit nevoia sa fac o paralela intre pseudo-muzica si muzica, pentru a-mi intari punctul de vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 3 2005, 10:22 PM
Post #17


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Daca staubine sa ma gandesc cred ca toti (sau ma rog numai eu) percepem ceva ce ne este prezentat in mod heavy rotation ca fiind comercial. Limp bizkit au fost comerciali, evanescence la fel, si de linkin park se spunea intr-o vreme ca ar fi comerciali. As dori sa vad o notiune concreta a , hai sa ii zicem, mercantilismului muzical. Exemplele cu guta sunt prea obvious asa ca nu vor fi luat in considerare /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post May 4 2005, 11:03 PM
Post #18


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



si mie imi place snoop dog...mai ales Ridding in the storm...( o canta la NFS underground 2)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inuyasha
post May 5 2005, 12:46 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 1.065
Points: 6



Si mie imi place f. mult RAP, si ascult foarte des Snoop DoG, G-Unit(50 cent) , Ciara feat. Missy Elliot - 1, 2 Step, Ciara feat. Petey Pablo - Goodies, sunt prea multe ca sa le scriu.


bY InuYasha
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 6 2005, 12:39 AM
Post #20


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Virgin, Piesei ii zice Riders of the Storm si e un cover facut dupa piesa celor de la The doors. Doar ii si zice Snoop feat The Doors...e ok dar deja nu mai pot sa o aud de la prea mult nsf u 2
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |