Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> X - Tv, "Disapointing ending or masterpiece?"


Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Aici vom vorbi in general despre X si ca sa deschid discutia: Ce va placut cel mai mult la el?

Mie mi-a placut super mult povestea si personajele. Sunt concepute mult mai bine decat la multe anime. Oricum incerp sa-i dau dreptate lui KamuY[X]. La capitolul grafica, poveste si chiar personaje e mai marfa decat DBZ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Comparatia cu DBZ e useles ...so to speak :D
Parerea mea este ca il intrece la toate capitolele...
Un singur lucru nu mi-a comvenit.....SFARSITUL...
Mai bine se termina ca in film unde toti mor si ramane numa Kamui-bun!!
M-am ofticat de nu am mai putut cand am vazut ultimul ep!!!

Daca ar ficeva ce io as zice ca e pe acelasi rang...as zice ca e
SCRYED...(asta mia placut un pic mai mult...cel putin sfarsitul te lasa varza)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Mie mi-a placut povestea care este oarecum originala, personajele care sunt diverse, cuprinzand aproape fiecare tip de om. Cred ca fiecare isi poate gasi personajul care ii seamana.
Un alt lucru este coloana sonora care este super dar se gaseste cam greu. Eu m-am chinuit 2 ore pana am gasit-o dar merita.
Daca s-ar mai fi lucrat putin la sfarsit......Oricum, X merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Unregistered









Ca si la Noir mie mi-a placut in primul rand muzica. Dupa aia a fost primul episod care avea o prezentare epica, ca si restul serialului, senzatia aia ca se intampla lucruri extraordinare. Dintre cei doi Dragoni, ai cerului sau ai pamantului, nici unul nu era rau sau bun. Fiecare avea dreptate in felul lui. Am fost tinut in suspans pana la ultimul episod, ce fel de sfarsit ar fi avut, daca oricum castiga Dragonul pamantului? Mie personal mi-a placut sfarsitul, ca pe mine ma atrag lucrurile spirituale si ezoteriste. As putea spune ca prin acel sfarsit castiga amandoi Dragonii, oamenii si pamantul.

Pt cine e interesat, am acea melodie super marfa din X care v-a placut si voua, cea care o baga mereu cand prezinta viitorul, e si cea din primul episod. Se numeste Sadame.
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pe mine chiar m-a surprins finalul. Nu ma asteptam la asa ceva. Chiar mi-a placut ca am vazut si eu o poveste cu un oarecare happyend. O poveste in care mai mor si din aia buni, in care mai moare si eroul principal si care te tine in suspans.

P.S: O vreau eu ca mi-a placut la max. Vezi poate poti sa o pui pe unul din cd-urile din comanda. De preferat pe X ca tot are legatura
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Wow, Loher, vreau si eu melodiile de la X. Acum am numai Ex Dream, melodia de intro pentru cine nu stie. Cum intru in posesia melodiilor?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



....Burnnig for Your Life.....Un oldie ca mine raspunde bine la intro ca asta....grafica X-CUSITE...Colors Sublime....STORY....MMM...Surprising....Sfirsitul se poate si mai rau....vezi Guyver.... poate ca scenaristul a ramas fara idei sau vrea sa continuie cu un rebirth...Who knows :arrow: .....Totusi personajele parca erau prea fara nici o urma de viata....vocile originale jap au o raceala parca prea accentuata...chiar si expresia de bucurie a tipei cu ciinele este rece....poate s-a dorit asta dar nu cred.......My oppinion... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Poate sa-mi explice shi mie careva povestea ca eu sunt cam pe langa cu X!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Matth decat sa-ti povestim mai bine il vezi tu. Credema e mult mai interesant. Deci cerei cuiva care il are, si mie daca e, sa ti-l faca. Iar ca sa-ti dau putina apa la moara iti spun ca este vorba de sfarsitul lumii, de doau posibile viitoruri, de 16 oameni care se lupta pt. unul dintre ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Cool.............Sounds nice!!!!

Cred ca am sa pun mana totusi pe el shi am sa-l vad!!!

Mersi..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



N-ai pentru ce. Iar daca nu gasesti pe nimeni care sa ti-l faca ti-l fac eu. Imi trimiti doar banii de blank-uri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mie mi-a placut tot la X :D Pai mai , tocmai sfarsitul e un punct forte. Ce, nu v-ati saturat de happy end-uri a la sailor moon unde good guys win. Si dupa cum a spus cineva mai inainte, practic nimeni nu e rau in X .
Daca vreti melodiile le gasiti pe site-ul meu ( nu am ending-ul ) ca nu mi-a placut ( deci tot am gasit ceva sa nu-mi placa ). Incercati melodia X 1999 . Nu apare in anime dar e super. Pe ea s-au facut multe X anime videoclips. O sa pun si "Sadame" (care se traduce prin soarta/ destin ) pe site.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Nici un personaj negativ, dar astfel nu avem nici un personaj pozitiv.
Kamui se intoarce in Tokyo pentru asi apara prietenii cu toate ca tocmai aparitia lui da nastere la intregul conflict (gluma cruda a destinului).
Un film cu tema asemanatore,legata de destin, sa mai intalneste si in Escaflownwe (desi realizarea difera). Si in acest film nu intalnim personaje albe si negre (standardizate)
Aceasta culoare gri a personajelor este ceva specific anime (si poate motivul de ce imi place atat de mult).

Intre serial si film, mi-a placut mai mult filmul ce este oarecum mai matur, cu toate ca, datorita numarului mare de personaje complexe, serialul este mai bine dezvoltat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Bogdragon, eu as avea o corectare la ceea ce ai spus tu. Kamui se intoarce in Tokyo in urma promisiunii facute mamei lui. El avea de gand sa ia sabia de la Kyougo (paznicul sabiei) si sa plece.
Dar cum Nataku ia sabia primul....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Am vazut si au X TV si a urcat in topul preferintelor mele :) ; am vazut filmul inaite de serial insa nu m-a inpresionat asa de mult ( poate nu l-am inteles eu atunci, poate pentru ca Kamui avea ochi prea mari :P , poate grefica mai slaba era de vina ).
Imi place si firul epic al animeului, si muzica care merge sa suflet , si finalul e interesant (altfel decat cel din film ).
Dupa tot ce sa postat aici nu mi-a mai ramas decat sa-mi spun parerea despre X ,care este foarte buna :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Mie nu mi-a placut :(
Nici serialul dar mai ales filmul
Mi se pare ca filmul este un ghiveci din care nu se intzelege nimic
Adica, sa fiu mai clar e in genul hai sa facem un film sa aiba succes si bagam in el de toate sa-i multumim pe toti fanii care o sa se ingramadeasca sa-l vada si sa vezi ce bani facem noi... hu hu hu (cum sunt si majoritatea filmelor DB mai putin Armata panglicii rosii care mi-a placut si respecta manga-ul original)
Serialul mi se pare superior filmului, si cica a fost facut dupa. In ori ce caz personajele arata mai bine. Si povestea e mai clara si detaliata (ce vrei ... e serial). Dar nu va bucurati ca n-o sa ma contrazic... e singurul serial pe care n-am reusit sa-l vad pana la sfarsit. M-a calcat pe nervi scenariul si cum de fiecare data cand incepea un ep te batea la cap ca viitorul nu poate fi schimbat sau cam asa ceva.... in continuu). De unde in primele episoade mi se parea fascinant pe la ep 20 mi s-a parut tot mai fara sens si mai enervant. Asa ca am sarit direct la ulimul ep pe care l-am vazut pe sarite cu dezgust.... si cam asta a fost experienta mea nefasta cu X....).
Va rog sa nu va suparati pe mine.... stiu ca sunt multi fani X si Clamp p-aici dar nu toti sunt satisfacuti de stilul lor.... asta e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sdanime2002
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 72
Points: 2



Nu stiu de ce nu ti-a placut dar mie mi s-a parut genial

Iar filmul din punctul meu de vedere bate serialul. Poate ca e mai enigmatic si nu intelegi exact ce se intampla dar hei la fel au fost si star wars - urile pana ai vazut primul episod.

Din partea mea : Thumbs UP - e in TOP 10 la mine

SD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Tzur este normal ca sa nu placa la toti. Mie mi-a placut. Ce-i drept filmul e mai aberant la capitolul poveste decat seria, dar o bate la capitolul actiune. Cel putin mie mi-a placut mult mia mult cum e conceput in film Fuma, fata de Fuma din serie. Adica da frate asta da personaj pure evil. Isi omoara oameni, nu-l intereseaza nimic, decat scopul final.....e personajul negativ perfect.

Mie mi-a placut foarte mult ideea povesti. Cum Pamantul numai suporta pe oameni si vrea sa-i omoare.

Oricum fiecare cu gusturile sale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In principiu...daca faceau seria cu sfarsitul filmului ERAAAAAAAAA PERFECTTTTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!
Sfarsitul de 3 lei al seriei...ca altfel nu pot sa-l numesc....este singurul lucru negativ pe care il pot zice despre acest anime!!

Filmul...e mai mult menit sa te atate ;) !!
Urasc sfarsiturile romantico-STUPIDE!!! ca aici!!!!!!!!Mai bine ca in film...ramane unu si bun!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



X:1999-Una din cele mai k-lumea serii pe care le-am vazut pana acuma.Din cate am inteles eu X:1999 face referire la ideea de sfarsit al lumii in viziunea shintoista.Batalia dintre cei doi Dragoni cel al Pamantului si cel al Cerului fiecare dintre cei doi fiind ajutati de catre sapte persoane cu daruri speciale.Din partea Dragonului Pamantalui(Fuma Monou) erau Cei Sapte Ingeri: Satsuki Yatouji, Seishiro Sakurazuka, Kusanagi Shiyu, Yuto Kigai, Nataku, incompleti de altfel , iar din partea Dragonului Cerului(Kamui Shirou) The Seven Seals(scuze da traducerea in romana kinna' stinks :) ) :Arashi Kishu, Sorata Arisugawa, Subaru Sumeragi, Yuzuriha Nekoi, Karen Kasumi si Seiichiro Aoki.
Ok lets get down to the real stuff(dupa eroarea neasteptata de notepad - n-am salvat - sa incepem).De la inceput serialul te invaluie intr-o aura de mister pana la sfarsit...ce sa spun cum am aflat ca Kamui trebuia sa aleaga intre distrugerea pamantului si salvarea sa m-iam dat seama care va fi alegerea lui Kamui el va alege cea de a treia "Usa".El putea alege intre a pierde batalia pentru pamant sau a o castiga dar a ales in schimb sa-l salveze pe prietenul sau Fuma ceea ce a atras dupa sine salvarea lumii...ceea ce arata adevarata agenda a seriei X:1999 viitorul este in mainile noastre...toata lumea ii spunea lui Kamui ca sunt doar doua variante ale viitorului dar el a ales-o pe a treia.Ok am terminat cu parerea mea despre Kamui acum sa trecem la "faze"(imi pare rau pentru cei ofensati de acest cuvant dar nu-mi vine nimic in cap la momentul actual :oops: ) din serial...sa incepem:
1.Intalnirea lui Kamui cu Sorata(pers. meu preferat) absolut...exceptional Kamui (cel vechi) se intalneste cu un caracter "jucaus" cum e Sorata moment foarte hazliu.
2.Intalnirea lui Sorata cu Arashi la fel de bine realizeata mai ales cand Sorata ii spune despre destinul sau cum va murii pentru femeia iubita Arashi e socata ,dar Sorata se gandea cat de "hot" este Arashi :lol: ...hmm...oare ce mai era...a da..
3.Intrarea in "scena" al lui Karen la inmormantare :) ce fel poti fii imbacat la o inmormantare? :) ........
4.Sinuciderea printesei Hinoto ce m-a surprins pe mine este faptul ca, Kanoe(n-am putut evita cacofonia sorry :) ) a plans, dupa ce-i spusese mai devreme (ca ii place cand o vede suferind) .Cam atat ...a da inca ceva ceilalti si-au urmat destinul si unii dintre ei au murit(Sorata) in ciuda acestui fapt Kamui a ales alta cale so like I said before "the future is still undecided".



P.S. De personaje voi vorbii mai detaliat in post-urile ce urmeaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |