Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu Toate Desenele Animate Sunt Pentru Copii..., Articol revista 22


Adela
post Dec 28 2007, 07:29 PM
Post #1


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



Se pare ca Ana Soviany a facut o surpriza placuta fanilor anime din romania (cel putin dupa parerea mea) si a publicat un articol destul de reusit in revista 22 (Saptamanal independent de analiza politica si actualitate culturala).

QUOTE
Nu toate desenele animate sunt pentru copii... (ANA SOVIANY)

Daca stiti ce inseamna "Watashi wa otaku desu" atunci fie faceti parte dintre oamenii demni de tot respectul care cunosc limba japoneza, fie sunteti la randul dumneavoastra un otaku.

Termenul de otaku, care la origine avea o conotatie peiorativa, ii desemna pe cei a caror pasiune pentru un anumit lucru sau domeniu se transformase in obsesie. In afara Japoniei, termenul si-a pierdut insa latura negativa si ii caracterizeaza pe cei pasionati de manga si anime.

Manga sunt, intr-o definitie care probabil i-ar infuria prin simplitate pe adevaratii otaku, benzile desenate japoneze. Iar anime sunt desenele animate japoneze, de multe ori inspirate din manga si care se bucura, cel putin in Romania, de un numar mai mare de fani.

Istoria anime coboara undeva la inceputul secolului XX, prima incercare de acest gen datand din 1907.

In Romania in schimb, anime-urile au patruns abia in anii ‘90, cand TVR a inceput sa difuzeze serii ca Sandy Belle, Candy Candy, Sailor Moon, repere esentiale ale copilariei multora dintre tinerii de azi. Unii dintre ei, mai pasionati, au inceput sa caute mai tarziu informatii pe Internet despre serialele lor preferate si asa, usor-usor, au patruns in universul anime. Astazi, orice fan care se respecta stie ca anime-urile nu se rezuma la fetitele cu puteri magice care se bat cu monstrii. Ele se impart in mai multe categorii, de la comedii la ecchi (serii cu continut sexual neimplicit) sau de la povesti cu samurai la science-fiction. Ele se adreseaza de asemenea unor categorii mai largi de telespectatori, astfel incat exista genuri speciale in functie de publicul tinta: Shõjo pentru adolescente, Shõnen  pentru baieti, Seinen pentru barbati tineri, Josei pentru femei tinere, Kodomo pentru copii.

Un rol hotarator in popularizarea anime-urilor il are Internetul, fie ca este vorba de transmiterea propriu-zisa a episoadelor, de intalniri virtuale intre fani sau de prezentarea creatiilor proprii inspirate din anime.

Un loc aparte in cultura anime il ocupa, fara indoiala, fansuburile, grupurile de fani care traduc si subtitreaza serialele. Pentru multi, ele sunt o necesitate, in conditiile in care, la aparitia lor, anime-urile nu prea puteau fi vizionate decat in Japonia, mai ales din cauza barierelor lingvistice. Cu toate acestea, fansuburile au fost acuzate de incalcare a drepturilor de autor, multi dintre membrii lor fiind chiar amenintati cu tribunalul de catre companiile producatoare. Totusi, in 2004 compania Bandai le-a multumit public fancluburilor pentru meritul avut in succesul international de care s-a bucurat una dintre seriile produse de ei.

AniDb, cea mai mare baza de date despre anime de pe Internet, listeaza mii de fansuburi care traduc in zeci de limbi.

Si in Romania au inceput sa apara primele grupuri de acest gen. In septembrie anul trecut a fost lansat primul fansub anime din tara noastra, Anime Club Generation (ACG), care a fost la scurt timp urmat de Diclonius Subs.

De asemenea, fanii din Romania care vor sa afle noutati sau sa schimbe impresii au la dispozitie numeroase site-uri de profil, cele mai importante fiind Anime Club (www.anime-club.ro), Anime Mania (www.anime-mania.ro) si Anime XG (www.anime-xg.ro).

Acesta din urma a fost infiintat in 2003 de Serban Pavel Cioclov sau CS-Land, dupa numele cu care este celebru in comunitatea anime de la noi si are peste 6.000 de membri inregistrati.

Serban (18 ani) este foarte ferm cand subliniaza ca anime-urile nu sunt pentru copii ("in afara de cateva prostii") si recunoaste ca genul sau preferat sunt comediile ecchi. Nu considera insa ca s-a schimbat in vreun fel de cand a devenit otaku, pentru ca "nu incurc viata reala cu anime, asa cum fac altii. Majoritatea privesc viata altfel dupa ce au inceput sa se uite la anime. Se imbraca altfel, ies cu grupuri de fani".

CS-Land recunoaste insa ca nu a reusit sa-si atraga spre anime prietenii din viata reala. Probabil pentru ca, asa cum zice el, trebuie sa descoperi farmecul animatiei japoneze de unul singur. "Atras nu prea merge." Totusi, marturiseste amuzat ca l-a prins pe tatal sau de cateva ori uitandu-se la televizor la anime.

Daca tatal sau s-ar hotari insa sa participe activ pe vreunul dintre forumurile de discutie ale site-urilor anime, ar trebui sa se asigure ca este atent la expresiile folosite de personaje, pentru ca multe dintre ele sunt preluate de forumisti. De exemplu, formulele tipic japoneze de adresare (-chan pentru fete, -kun pentru baieti, -san pentru adulti) sau formulele de salut (konichiwa - buna, ja ne - ne vedem mai tarziu).

Daca unii fani se dedica infiintarii si administrarii de site-uri, altii isi gasesc indeletniciri mai... artistice. Si au de unde alege: fanficuri (povesti inspirate din anime), fanarturi (desene inspirate din anime) sau AMV-uri (abreviere de la Anime Music Video, filmulete realizate cu programe de editare video, in care secvente din anime sunt puse pe muzica, de la Mozart la Eminem), a caror popularitate a crescut foarte mult odata cu aparitia site-urilor specializate in difuzarea clipurilor video. Multi fani isi incearca mana la AMV-uri, iar cei care si-au descoperit tarziu pasiunea pot gasi suficiente ghiduri pe Internet, pentru ca mai apoi sa participe la concursurile organizate online sau la conventiile anime.

Deja traditionale in Japonia sau in Statele Unite, astfel de conventii incep sa se organizeze si la noi. Daca in luna octombrie a anului trecut fanii s-au putut intalni la Otaku Festival, anul acesta ei au putut lua parte, intre 27-28 octombrie, la Nijikon 2007. Nu neaparat nijikoni (persoane care considera personajele bidimensionale mai atragatoare decat oamenii reali), cei interesati au putut vedea proiectii de anime-uri, cumpara volume de manga sau invata sa scrie kanji-uri, literele japoneze.

A fost si cosplay, adica unii participanti au venit imbracati in personajele preferate. Asa a facut Radu (14 ani), care, "inarmat" cu o sabie de 1,80 metri, a fost o mandra replica a personajului Zabuza din celebra serie Naruto. Incantat de atentie, de eveniment si de produsele comercializate ("Daca ne-ar da parintii bani cat am vrea, n-ar ramane nimic pe aici"), Radu si-a aratat nemultumirea doar fata de lipsa de interes a colegilor sai de scoala, in compartie cu fanii anime, care au "un orizont mult mai larg".

Venite tocmai din Covasna, Alice si Cami (17 ani) recunosc ca s-au schimbat de cand au prins gustul anime-urilor. Fie pentru ca si-au schimbat stilul vestimentar sau pentru ca au devenit interesate de cultura japoneza, fetele considera ca manga si anime-urile reprezinta cam 40% din viata lor. Le plac desenele japoneze pentru ca sunt realiste, variate si umane, iar visul lor cel mai mare este sa viziteze Japonia. Regreta insa ca nu toti fanii sunt asa de devotati ca ele: "A devenit un fashion, majoritatea vor doar sa incerce ceva nou".

Moda anime-urilor a fost speculata si de muzicieni, fara insa a-i impresiona prea tare pe adevaratii fani. Daca numele germanilor de la Tokio Hotel (care totusi fac furori printre unii adolescenti) a fost scris in Caietul Mortii de la standul de la Nijikon al celor de la Anime XG (replica a celebrului caiet din anime-ul de succes Death Note), cantareata romana Corina, care a vrut sa adopte stilul manga-anime intr-un videoclip, a fost aspru criticata dupa ce a confundat otaku cu ortac. Cu siguranta ea nu poate spune "watashi wa otaku desu" (eu sunt fan anime).


Articolul poate fi gasit si pe site-ul lor (www.revista22.ro la categoria Arta Sport), cat si in revista propriu-zisa ^^ .
I surely enjoyed it si ma bucur ca cineva a putut sa se documenteze suficient incat sa iasa ceva mai mult decat acceptabil. (-> isi aminteste articolul care a fost publicat in revista popcorn anul asta)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Dec 28 2007, 07:43 PM
Post #2


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



Se mai intampla si minuni in randul ziaristilor :P
Oricum, e bine ca a punctat ideile astfel incat sa fie intelese si de altii mai putin "documentati".
Mai mult ca sigur in 10 ani, sa zicem, mai din pasiune, mai din dorinta de a fi "la moda", lumea va fi interesata de anime intr-un numar cat mai mare...
Pana atunci, keep the "watashi wa otaku desu" alive :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 28 2007, 08:52 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Fenomenul anime in Romania este inca la inceput si de aceea nici nu se cunoaste prea mult despre el, in afara celor implicati direct. In cativa ani, insa, numarul celor care vor afla despre fenomen va creste, datorita televiziunii si a accesului mai usor la internet. Nu cred ca va fi fenomen de masa, dar oricum, vor fi mult mai multi fani decat acum.

Mi se pare normal, ca la un anumit moment, sa inceapa sa apara si articole documentate despre fenomenul anime din Romania. Cel de sus e cuprinzator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 28 2007, 09:08 PM
Post #4


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Cuprinzator si surprinzator. Mi-a placut! Bravo ei. *aplauda*

Watashi wa otaku desu. ^_~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Dec 31 2007, 02:01 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



imi place ideea ca nu toate desenele sunt pentru copii... mi se pare ca nici chestiile sa spunem menite pentru copii (as spune filmele lui miyazaki) nu sunt tocmai accesibile lor. nush' in ce masura ar intelege copii anumite chestii. chestia asta imi place mult la anime.
cel mai probabil o sa isi dea mai multi seama de aspectul asta (poate si odata cu mai multe articole) si o sa fie mai multi fani (implicit membri pe forum :P )...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Dec 31 2007, 01:39 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Da , este un inceput bun . Dar nu sunt de de acord ca anime nu e pentru copiii , ce acuma numa adulti se uita la anime si cum adica copiii nu inteleg anumite chesti , ce conteaza ca nu le inteleg totusi ei sunt atrasi de anime si sunt interesati ( Nu mai comentez unele chesti , dar spun ca multi sunt influentati de anime pozitiv si nu ca ar s-ar observa direct in societate prin comportamentul lor , ci li se da putere mentala , energie inestimabila ... prin care fac lucruri pe care in mod normal destinul li s-ar opune total si irevocabil )
Dar ma incanta multe lucruri din acest articol caci da totusi un aspect pozitiv acesteia .Si precum spune Muza chan fenomenul anime-manga se va raspandi si va prinde proportii direct proportionale cu populatia fiecarui stat in parte si la noi va fi la fel ( pentru ca multi au urmarit si urmaresc in copilarie serii anime , fara sa stie ca ele apartin acestei culturi , dar karma va determina momentul in care vor cunoaste sau nu ce au vazut si va determina .........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 31 2007, 02:00 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Intr-adevar foarte fain articolul. Simplu, la obiect si acopera bazele, ca sa zic asa. M-am trezit zambind pe masura ce-l citeam pentru ca la sfarsit sa izbucnesc in ras cand am ajuns la faza cu Tokio Hotel. :lol:

Da, fenomenul anime se raspandeste destul de rapid, zic eu. Insa ce-mi doresc e ca cei noi veniti sa termine cu sutele de reply-uri de genul "Yu Yu Hakusho, Naruto si Kaleido Star sunt animeurile mele preferate, pfa, cele mai bune ever" cand Yu Yu Hakusho, Naruto si Kaleido Star sunt singurele animeuri vazute de persoana respectiva pana in acel moment. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Dec 31 2007, 02:18 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Da sunt de acord cu tine Daianara , dar trebuie sa ai in vedere ca aceia au doar 13 ani si se vor dezvolta treptat cunoscand multe anime-uri pe parcurs ca pe cand vor ajunge la o varsta ca a mea sau a ta vor vedea mai multe anime-uri , acestia nu trebuie ignorati si nici scosi din comunitate , caci ei vor fi urmatoarea generatie de urmaritori ( ca doar nu crezi ca o sa traiesti pana la 100 de ani - Te rog sa ma ieriti daca te am insultat dar eu combat ideea si nu persoana )
Mai am de adaugat la articol ca mi a mai placut ultima fraza in care combate pe cei care in nestiinta lor au incercat sa ne imite pentru propriul lor beneficiu avand un rezultat mai mult sau mai putin interesant .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 31 2007, 02:30 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Sailorcorvus, trebuie sa ai si tu in vedere ca nu e o obligatie sa postezi in absolut toate topicurile si sa faci recomandari cand nu prea stii despre ce vorbesti. Cel mai mic risc e acela de a induce in eroare pe altii. Nu am nimic impotriva dezvoltarii lor, chiar sustin lucrul asta, dar trebuie sa arate si ei un interes pentru a invata. Momentan zici ca 90% dintre cei care intra aici pentru prima data sunt trasi la xerox. Si dezamagitor e faptul ca raman asa. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Dec 31 2007, 02:46 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Stiu ca sunt trase la xerox , ma uit la nou veniti si toti cei care sunt noi ( cam 80% ) sunt inca copii si prezentarile lor sunt asemanatoare ( aproximativ 99% trase la xerox) , dar daca nu raspundeti la acele topicuri unde se prezinta avand varsta de 13-15 ani te simti mai bun sau te face un adevarat fan , pentru 3 minute de tastat la tastatura te doare mana , 75% din cei de aici observ ca atunci cand vad o varsta mica nu mai dau reply deoarece considera ca nu are nici un rost , dar de unde poti stii acest lucru , caci nu tu decizi soarta fiecaruia , pentru ca esti un om si nu poti face asta si totusi o facem ...
E adevarat nu ma consinder un adevarat fan si nici un otaku sunt prea slab , dar nu inseamna ca cei mici sunt mai putin de atata .Karma e karma si doar tu si propria ta persoana iti determini personalitatea si pe langa ca le spui ca nu au cauta aici caci sunt prosti sau inca nu au personalitate facuta , mai punem faptul ca le interzicem sa se uite la anime ( asta e de a dreptul ridicol ) , e adevarat ca sunt multe anime-uri in care violenta si tot felul de elemente sunt pentru majori si pentru cei care le inteleg , dar sunt si anime pt copiii si ei au dreptul sa se uite la ele , de ce nu se difuzeaza si asa ceva , avand in vedere ca exista inca multi parinti " comunisti" ( Va rog sa ma scuzati de insulte , daca sunt luate ca atare , dar prezint fapte ca atare )
Cer iertare ca am vorbit off topic , daca administratori considera ca am insultat si e prea offtopic si am luat razna , rog sa stearga acest reply
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 31 2007, 09:42 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Sailorcorvus, vorbesti ca un tatic. :lol: Si exagerezi. :P Nu e vorba ca "te doare mana". Dar nici n-am de gand sa tin de mana fiecare pusti care pica pe aici pentru ca e plictisit (crede-ma, am vorbit cu unii si asta era motivul pentru care intra pe forumuri). Daca au ceva de spus, se va vedea din prezentare-si atunci postez acolo-sau pe parcurs si atunci se va discuta la topicurile aferente.
So daca scopul tau e educarea viitoarei generatii de anime fans, bravo tie, go for it. Eu sunt interesata momentan doar de cresterea "culturii" in domeniu si sa discut despre serialele/filmele vazute cu oamenii de pe aici. Si cu asta sper ca am incheiat discutia asta "devianta". Va doresc inca o data la toti un An Nou Fericit si ne vedem mai incolo! Have fun! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |