Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cam Pustiu


Ashdrake
post Feb 14 2009, 12:45 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 10-February 09
From: Iasi
Member No.: 8.325
Points: 52
Gender:



Salut.

Stau si eu de vreo saptamana pe forumul asta, si pe cel de la anime mania, si sincer in afara de vreo 3-5 posturi pe zi nu se intampla mare lucru.

Chiar nu exista vreo cumunitate anime dezvoltata in romania sau toata lumea a migrat spre alte pasuni mai verzi pentru ca sincer, 3-5 posturi pe zi nu se cheama forum.

si in partea ailalta e la fel,

sau toti cei care postau pe forum (am vazut multe posturi din 2006-2007) s-au lasat de anime sau nu au mai intrat. Pe de alta parte totusi trebuiau sa vina din urma cei tineri, din pacate insa pas si aici.

Nu de alta intreb ca poate imi zice si mie cineva ce si cum ca tot ma uit pe aici si nu prea vad nimic.

Cu respect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2009, 08:05 AM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



ohhh, nu stii povestea cu elderii de pe a-c :lol:

once upon a time... there was a great bunch of wise and knowledgeable anime fans, called The Elders. But now since they actually got old, they've got their own lives and such.

+ a-c nu e cel mai friendly out there towards newcomers, poate pentru ca nu are cine sa fie friendly? am mai ramas asa de putini... we're dying... (adica momentan cine mai da pe aici is adminii/mozii + addicts de la guess the anime screenshot/shoujo :P)

+ populatia tanara chiar nu pare sa prinda, the inuyasha wave seems to be over and no other stupid-anime wave...

+ there are a lot of lurkers. multa lume si din aia vechi si din aia mai noi doar citesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 14 2009, 01:53 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Se pare ca generatia noua desi e pasionata de anime nu prea se descurca la scris. Sa compui o propozitie in alt loc decat pe 'mess' e foarte dificil.

Generatia veche care a umplut forumul asta cu posturi are altele pe cap acum. Pacat ca nu mai suntem copii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 14 2009, 02:06 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Avand in vedere ca scriu pe A-C de vreo 6 ani ( si nu sunt singurul ) nu pot sa mai am entuziasmul pe care il aveam la inceput. Sure intru,citesc, imi dau cu parerea ( sunt multi care fac la fel ca mine ) dar sa mai si scriu un post despre un subiect pe care probabil l-am mai dezbatut...cam greu...

Cat despre newcomers...cei mai multi vin si pleaca dupa un scurt timp. Cei mai enervanti ( din punctul meu de vedere ) sunt emo's care au dat de death note au presupus ca Yagami seamana foarte mult cu ei si au zis :"Asta e momentul sa devenim cei mai trendy emo's si sa devenim,.... emoku ( o combinatie sic intre emo si otaku ) " si dupa cateva saptamani sa treaca la urmatorul val trendy cu prima ocazie.

P.S. Nu am nimic cu emo's dar comportamentul lor de pana acum lasa de dorit :) . Poate generalizez...i know it's bad but...it's human nature. Imi cer scuze celor care nu intra in categoria de mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 14 2009, 06:39 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ce sa spun, cand eu eram nou pe forum nu era foarte diferit, chiar daca erau perioade cand erau multe posturi, majoritatea nu erau despre anime, ci offtopic. Asa ca am facut urmatorul lucru, se cheama "Deschiderea unui topic nou". Am deschis o serie de topicuri noi despre anumite manga sau lucruri care ma interesau pe mine si am asteptat pana cand am dat de oameni interesati despre acele subiecte. Chiar daca unele au stat goale pentru cateva luni, apoi am gasit oameni cu care sa discut. (P.S. Pentru cei care nu stiu despre ce vorbesc, aveti acolo in coltul din dreapta jos, un buton pe care scrie "New Thread", incercati un pic si apasati pe el ;) )

Forumul nu e gandit de a fi un ziar, in care sa stea lumea si sa citeasca ce au scris altii, daca vreti activitate mai postati si voi.
Eu din pacate n-am timp sa tot deschid topicrui sau sa intru la discutii, dar daca cineva deschide un topic care imi atrage atentie, voi posta cu siguranta, sunt sigur ca si multi din "Elders" vor face acelasi lucru.

Prin urmare, inainte de a va plange de lipsa de activitate, incercati si voi sa incepeti o discutie pe forum, sunt destul de multi useri care sunt pe idle si care ar fi bucurosi sa posteze la un topic interesant.

Apropo, sper ca nu par prea critic, sunt total constient de lipsa de activitate de pe forum si sunt de acord cu ceea ce zice Ashdrake.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 14 2009, 08:46 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



"Nu stiu altii cum sunt, dar eu - cand ma gandesc..." [spunea Creanga...si acum spun si eu]...la inceputurile mele - care culmea au fost pe a-c, imi amintesc de ceea ce spunea Moonsparkle "+ a-c nu e cel mai friendly out there towards newcomers", dar cu siguranta este un site pe care ai ce sa citesti si asta pentru ca exista topicuri cu toptanul - de la ongoing-uri la animeuri vechi, de la animeuri controversate pana la niste animeuri obscure de care au auzit [de vazut nu mai zic, ca n-are rost] foarte putini.

Acea lipsa de interactiune de pe site-uri e cauzata de 3 factori principali
1 userii vechi se cunosc si se intalnesc in particular - meet-uri and co
2 userii vechi si-au spus deja parerea prin majoritatea topicurilor
3 userii noi asteapta sa vada noi topicuri pe prima pagina altfel nu posteaza o_O [hic, parearea mea, mai rar vezi cate un topic vechi aparand din negura uitarii...dar o data scos, se mai trezesc cativa sa posteze]

Pe mania, dupa entuziasmul initial, cand userii - care mai de care - deschideau topicuri si unde lumea s-a inghesuit pentru ca *uraaaa* toti erau "n00bi" [macar ca numar de posturi :P] -s-a ajuns in stadiul in care este a-c ...ape linistite, tulburate doar ocazional de cate un nou venit mai cu chef de postat...

Iar spun, nu stiu altii cum sunt, dar eu ma uit la mult mai multe animeuri decat ma uitam pe vremea cand m-am inscris pe-aici. In mare pentru ca pe atunci nu prea stiam de unde sa imi procur animeuri, dupa am descoperit hub-urile rom de anime samd...

Cum spunea si Ranma un pas bun, e ca lumea sa deschida forumul si sa se uite prin topicuri si sa posteze unde ii chefneste, o privire pe prima pagina, faptul ca mai mereu sunt aceleasi topicuri p-acolo...nu va ajuta pe nimeni...

PS - eu ma numar printre cei care nu prea posteaza ...de lene ^^

edit - m-am uitat prin lista ta de animeuri si cred ca nu gresesc daca afirm ca toate au deja topic pe a-c [si cred ca si pe a-m] si totusi....in loc sa postezi la topicurile cu pricina ai ales sa faci un topic despre lipsa de activititate. Well e lipsa, pentru ca toti - ca si tine - sunt *drums* lenesi! - si astepta sa fie invitati sa posteze pe la topicurile animeurilor vazute ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ashdrake
post Feb 14 2009, 09:00 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 10-February 09
From: Iasi
Member No.: 8.325
Points: 52
Gender:



Salut.

Mai nu e vorba de lene, ca lenes nu sunt, insa de obicei pe forum-urile unde am fost eu nu prea se fac topicuri & co de oamenii noi ca le sare lumea in cap.

Am sa incep sa vad sa fac niste topicuri cu ce anime-uri am vazut sa vad si parerea celorlati despre subiectul respectiv, nah eu personal nu stiu ce sa zic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2009, 09:36 PM
Post #8


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Fa, fa! Acuma e drept ca nu sare lumea cu buchete la picioarele tale, dar nici nu musca nimeni. :P (watch out for Reactive though, he's evil :D)

... if we all unite our powers, we will make it! WIND! WATER! EARTH! + SUGAR AND EVERYTHING NICE! By your powers combined, I am not Captain Planet!

cat despre ideea ca userii vechi si-au spus parerea prin majoritatea topicurilor, i don't buy it, sunt multe serii noi, poate nu-s NGE sau GitS, dar asta nu inseamna ca nu poti zice un "this is shitty" macar

truth is we need a stirrer, cineva sa faca un pic de scandal si sa scuture de praf covoare vechi si noi. plus ca eu sustin in continuare ca a-c are o imagine un pic prea rigida, stricta oarecum, prea trebuie sa fie totul pareri justificate ceea ce duce la o prea mare seriozitate, parerea mea. people don't post just for the hell of it, for fun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 14 2009, 09:43 PM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Internet...it's serious business!

(IMG:http://storymode.files.wordpress.com/2007/08/my_serious_business.jpg)

Sunt de acord ca e cam prea serios A-C. Sperie multi oameni si nici nu mai e asa fun. Problema e ca prea mult fun/prea putina seriozitate duce la spam and retarded topics. Ar trebui sa se caute un echilibru intre fun si seriozitate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2009, 09:54 PM
Post #10


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Exact! si inainte era periculos, ca erau all the inuyasha and kaleido star wannabes, dar acuma cum au cam disparut, eu zic ca e safe sa let the lions loose! pana la urma daca tot e vorba de asta, cred ca se prefera un forum activ cu ocazionalii spammeri decat un forum in coma in care nu exista spammeri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Feb 14 2009, 10:07 PM
Post #11


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Bring back Axi and Scorp!! B)

Si eh.. multe topicuri noi sunt lipite la cele mai vechi..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Feb 14 2009, 10:23 PM
Post #12


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Nu sunt eu in masura sa comentez, dar asta cam asa este. Nu prea se poasteaza pe aici, dar eu cred ca ar trebui sa fim fara grija, sunt alte forumuri mai "nepopulate". Si eu sunt, de cele mai multe ori, printre cei care se uita mai mult pe prima pagina sa vad daca sunt posturi noi, si mai sunt si, cum a spus Moonsparkle, adiicted to Guess the anime screenshot si devin zi de zi mai addicted to Guess the Shoujo)

Dar poate mai e si faptul ca, chair daca cineva face un topic, nu se sinchiseste nimeni sa posteze in el... :lol: asa mi s-a inatmplat mie.

Pana am terminat eu de scris aici, s-au mai pus cateva posturi. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Feb 16 2009, 01:13 AM
Post #13


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Uite ce am gasit!.. "The Elders"!

(IMG:http://i39.tinypic.com/9771wj.jpg)

^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 16 2009, 08:40 AM
Post #14


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Yes, that's a nice bunch of nameless faces. Prove it! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Feb 16 2009, 05:59 PM
Post #15


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Din stanga spre dreapta:
Animal, Lother, Ingerasul(?), Noize(prima fata ever la o intalnire?),
Coyotee, Kataracta, SebyTheDragon, Zeri, Chibimox!
Ma intreb cine a facut poza... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 16 2009, 07:52 PM
Post #16


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



OMG! imi amintesc intalnirea! Ce amintiri ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Feb 17 2009, 12:54 PM
Post #17


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(Moonsparkle)
cineva sa faca un pic de scandal


(IMG:http://www.lurkmore.com/w/images/6/62/40%25.jpg)

DID SOMEBODY SAY...?!



Pe o nota mai serioasa, lipsa de timp, schimbarea preferintelor sau pur si simplu dezinteresul sunt doar o parte din motivele din care lumea nu posteaza pe forumul X sau Y. Cred ca principala cauza e fragmentarea comunitatii. Avem un fanbase anemic si ala e impartit in X parti, pe sute de forumuri, fiecare cu simpatiile si antipatiile lui si fiecare cautand sa stranga cat mai multi useri. Si istoriile dintre cativa admini nu prea ajuta la remedierea situatiei. Oricum, cu timpul comunitatea va creste si va deveni din ce in ce mai inchegata (e un lucru absolut natural). Faptul ca se posteaza putin acum pe A-C sau aiurea e una dintre cele mai mici probleme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 2 2009, 01:27 PM
Post #18


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Aha! Cunosc si eu poza si numele persoanelor din ea. :) Old timer, hehe :)

Se ajunge prea usor la anime-uri astazi - si multe sunt prostii. Discutiile pe tema forumului, inainte, erau despre cele rare si bune - iar cine le-a vazut. dintre noi, le-a comentat (pentru ca aveau o poveste si personaje) si nu se reintoarce la ele. Acum sunt ingropate de alte minunatii pentru ca generatia noua nu le mai descopera.
Intre timp te sufoci in pareri copilaresti (este o diferenta de varsta intre noi, nu e nimic rau in asta) si mai atractiv ar fi offtopic-ul de tip cerebral, restul nu exprima nimic, nu poti comunica fara sa ai esenta; iar din pacate initiativele de succes ca cele de genul unui screenshot pe zi, leapsa cu wallpaper-uri, WTF-uri sau 'x or y?' sunt jocuri dar nu discutii (ceea ce ar trebui sa fie un forum).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 2 2009, 04:20 PM
Post #19


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



cum s-a mai spus, vechii useri nu pot tine la nesfarsit in spate un forum, iar noul val.. se lasa asteptat.
si, Ashdrake...nu am vazut nici la tine un chef nebun de activitate. :P
e pacat, cand am venit eu pe forum, postam la toate topicurile care ma interesau, insa, cu timpul, s-au cam terminat. Mai postez cand termin cate un anime nou, dar in rest...
As fi gata sa reiau discutii mai vechi, sa vad noi pareri la anime mai vechi, gen gits, Sailor moon, akira, etc... din pacate, marea majoritate a nou venitilor - naruto & bleach, bleach & naruto, posteaza de cateva ori, apoi dispar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 2 2009, 09:23 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
marea majoritate a nou venitilor - naruto & bleach, bleach & naruto, posteaza de cateva ori, apoi dispar.

Ceea ce este foarte adevarat. Problema nu e lipsa de entuziasm: in fiecare saptamana sunt 2-3 useri noi care posteaza. As asculta cu mult interes o ipoteza despre de ce nu continua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:48 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |