Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Final Fantasy - The Spirits Within


cilu
post Jan 4 2005, 10:20 AM
Post #41


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Lasand la o parte particula Final Fantasy, filmul nu are nici o legatura cu seria, dupa cum bine ati sesizat majoritatea. Totushi meritele filmului sunt grafica extraordinara shi o poveste decenta (nu stralucita nici idiotica). Ca e legatura cu ff facuta prin povestea aceea cu spiritul pamantului, ma cam indoiesc, iar sa legi acest film de ff7 numai ca apare shi acolo aceasi idee mi se pare prosteasca.
Daca tot e sa faca o continuare Square ne va servi in curand dupa cum bine stiti, mult asteptatul Advent Children shi sa vedem ce mai criticam noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 4 2005, 10:28 PM
Post #42


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



dupa cum bine s-a scos in evidenta pe acest topic, ff:tsw este mult prea comercial pt gustul multora si nu merita titlul de ff. asta nu inseamna k e un film najpa, ci doar k nu merita sa fie numit ff. knd zici ff te ajtepti la altceva (io unul cel putin ma ajtept la altceva), in nici un caz la un scenariu gen tsw (kre nu e rau in sine, dar joaca un joc ff sa vezi cat de bine sunt conturate personajele si cat de ADANK este povestea, pe knd in tsw... dupa cum kiar tu ai spus-o zeri, este doar o poveste sf... nimic mai mult).
s-a vazut k a fost facut cu publicul vestic (probabil cel american in principal) in minte. pacat.

dino: dupa cum bine a spus cilu, tsw nu e legat de ff7... de unde ti-a venit ideea asta? cat despre advent children, acesta este filmul legat de ff7, si este film nu joc. intr-adevar personajul principal din film este cloud din ff7, si filmul este povestea sa.
acum legat de tsw: faptul k moare tipul la sfarsit nu inseamna k nu e pt vestici... filmul e mult prea comercial si in nici un caz nu intra in tipul joacelor ff... dupa cum am spus e creat cu imaginea spectatorului vestic in minte... pana si majoritatea staff-ului creativ (scenariu, art direction etc) a fost alcatuit din americani...
acum legat de filosofie intr-adevar nu omoara pe nimeni, insa in filmul asta a fost folosita pt a ascunde calitatea slaba a scenariului... si-n plus knd te duci la film nu cred k vrei sa auzi o discutie inutila despre suflet sau mai jtiu io ce, cand nu este cu adevarat nevoie de aceasta discutie... filosofia filmului pare mai mult inutila, si nu reuseste sa atinga anumite pcte pe kre le-ar vrea: distrugerea pamantului de catre noi oamenii, tema dragostei, a sacrificiului personal etc... aceste teme sunt mult mai bine atinse (si se filosofeasa cu mai mult stil pe seama lor) in multe alte filme... nu si in tsw insa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 5 2005, 09:19 AM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



S-a vorbit de o oarecare asemanare cu jocul, si am fost de acord, ca in afara de titlu FF, singura legatura cu jocul a fost partea cu fortele pamantului(atat!).
Legat de Advent Children, am vazut o mica prezentare dar pe o pagina era prezentat ca joc(nu vorbesc de ffVII) :? De aici confuzia dar nu mai e cazul ca m-am lamurit :wink:
Iar cat despre filosofie, eu n-am avut sentimentul ca a fost foarte incarcat de semnificatii sau plin cugetari /gg
Si da, un super film trebuie sa ma faca sa ma gandesc la el si dupa ce s-a terminat(nu spun ca in cazul de fata asa a fost), nu sa se opreasca odata cu genericul :wink:Vestic sau nu, mi-a placut /! bine, este un punct de vedere foarte subiectiv si nu stiu cat de comercial poate fi un film s.f.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 5 2005, 11:12 AM
Post #44


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Film sf comercial? Ohoo, pai s-o facut multe da cel mai elocvent e Star Wars, cel putin astea 3 ce o fost facute mai recent. S-a ajuns la un hype Star Wars ce a generat milioane de fani plus gandeste-te numa cate produse comerciale s-o vandut pe tema asta.
Ma rog, nu e cazul acuma.....dar, ar putea fi cazul jocului FF :D cu multimea de fani care a facut-o....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 5 2005, 11:40 AM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Ai dreptate cu privire la Star Wars, si cu siguranta ca fanii seriei ff vor fi mai mult decat incantati de Advent Children dar nici Titan A.E n-a prea avut succes, /omg si este mai accesibil ca /hmm The Spirits Within
Cred ca au fost cam dure criticile :cry: iar in privinta dezamagirilor nu comentez :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 27 2005, 11:25 AM
Post #46


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



grafica super buna. poveste slabutza. finalu sucks
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2Hot4J3w3L
post May 27 2005, 12:17 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 1.389
Points: 2
Gender:



mie mi-a placut asa la momentu respectiv...naspa ca pt prima oara il vazusem la hbo si eram obisnuit ca la faze pe care nu le inteleg sa dau pauza si sa dau back :P no can't do :)
cand am vazut niste trailere de la ffX ffXi ffX2 mi-a picat fata si am crezut ca o sa faca si ei niste filme asa....well se pare ca alea nu se fac :P erau doar in joc ...pacat...erau realizate super dar acum mai conteaza si povestea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 27 2005, 02:32 PM
Post #48


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



2hot: despre joace:
ffx - filmulete peste tsw (fmvurile din x au fost randate in acelasi timp cu tsw, si sunt mult mai marfa, in principal pt k folosesc o alta gama de culori decat griul din tsw), povestea muuuuuuuult peste tsw (x e un adevarat epic cu o poveste kiar mai buna decat ff7); am avut okzia sa-l joc la un amic... pt toti kre aveti sansa sa-l jucati, nu ezitati
ffxi - online (no comment)
ffx-2 - fmvuri la fel de colorate k ffx :D si muuult peste calitatea filmului tsw; povestea nu e cine jtie ce in ffx2

the main point e k filmuletele din joacele square sunt cel putin la fel d bune k in tsw. dak vrei sa vezi ceva cu adevarat uimitor descarca trailerul de la advent children (hint: pe forum e un thread despre advent children)

cat despre tsw in ultimele posturi s-a spus cam tot ce era de spus
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 27 2005, 08:26 PM
Post #49


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Bai, lasati oleaca deoparte FF X, FF TSW, sau orice altceva si uitati-va aici:
http://www.gametrailers.com/player.php?id=...d=5846&type=mov

Vorbim dupa ce au vazut mai multi...luati ca se merita....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 27 2005, 08:55 PM
Post #50


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



e doar un demo tehnologic cyber; nu e cazul sa te agiti
l-am vazut acu' vreo saptamana cand a aparut... dar s-a anuntat oficial k NU va exista remake ff7 pt ps3; ala e doar un demo tehnologic
si oricum nici nu as vrea remake, desi grafica oferita de ps3 e dementiala;
mai sunt si alte demo-uri nu numai intro-ul de la ff7
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 27 2005, 08:58 PM
Post #51


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Stiu ma, stiu sa citesc ce scrie acolo. Nici nu speram la vreun remake al unora dintre jocurile vechi...vroiam doar sa arat cum vor arata viitoarele(daca vor fi) jocuri FF pe PS 3....pana si Tekken 6 rupe la filmulete CGI tot ce am vazut pana acum mai putin Advent Children care nu a fost lansat inca...daca nu ma insel apare in toamna odata cu FF XII.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 27 2005, 09:05 PM
Post #52


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Advent Children apare pe 13 septembrie in state, si pe 14 septembrie in japan, variantele dvd.
Cat despre ce poate PS3, grafica in-game este cam la nivelul randarilor din fmv-urile ff-urilor de consola. Probabil PS3 o sa fie prima consola in care grafica in-game o sa rivalizeze cu grafica din fmv-uri

something fun(pt cei kre au jucat ff7):

http://ff-future.com/comic2.htm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 3 2005, 03:20 PM
Post #53


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



ma cam dezamagit filmul asta ....nu s-a ridicat la asteptarile mele de maniac FF ..da noah ..tot mam uitat la el de vreo 4-5 ori
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 8 2005, 08:24 AM
Post #54


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mie mi-a placut f mult grafica filmului. Eu am o obesesie in general la tot ce inseamna anime in legatura cu parul personajelor. In FF mi-a placut f mult Cum era desenat fiecare fir de par. Anyway, nu pot avea o parere f obiectiva in legatura cu acest film intrucat e sg FF vazut de mine... Moreover, am inteles ca FF sunt jocuri. Anyway, ma mai documentez. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 17 2005, 04:59 PM
Post #55


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Final Fantasy e printre primele anime pe care le-am vazut...de fapt nici nu stiam ca e anime.Nu am jucat jocul, asa ca nu stiu diefrenta sau care e mai bun.Oricum, grafica e foarte interesanta, originala si povestea complexa, filosofica.Merita vazut, povestea cu fantomele - spirite e chiar originala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 17 2005, 07:14 PM
Post #56


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mah .. avand in vedere ca topicu scria FF:SW si lumea vb de FF:AC :P o sa zic in felu urmator :
FF:SW - cand a aparut mi-am luat bilete la mall pt toata ziua .. au zis aia ca snt bolnav .. but i dont realy care ... l-am vazut ... de vreo 6 ori in mall si 3 ori acasa .. pana i-am descoperit toate minusurile si plusirile.in mare o sa zic ca grafica pt vremea accea a fost super dar povestea a lasat de dorit .. chiar daca a fost din seria FF ( si toti care am jucat FF stiam ca seriile nu au treaba una cu alta) SW a fost dezamagitor. ok stim toti povestea cu gaia si ok cu elementele acelea .. dar in afara de grafica nu am vazut nimik interesant in el. as insira niste plusuri si minusuri dar nu vreau sa ma lungesc.
FF AC : am reusit si pe asta sal vad de 6 ori vers cd si 2 ori vers dvd.si da exista o diferenta intre cele 2a :-) uitati-va si o sa aflati,
grafica a fost ok ... dar a avut un mic minus care ma deranjat .. dar ata e .. e tipic jap ppl ... ochii .... dar sa sarim peste .. gragica ok .. prea multa bataie ... UN singur summon ..(bahamoth zero) .. yey .. bine ca am vazut limite :-) omnishlash rulez:P ... common unde au fost magiile .. cure , thunder , ice , destruct .. jizzz doar o vraja am vazut care semana foarte mult cu MatraMagic ... seph kinda sucked :-) . UNDE NAIBA ERAU CHOCOBOS .... >< big minus ... si ceva ce ma deranjat cam mult .. putea u si ei sa vb despre ce dracu sa intamplat in ultimi 2 ani .. cum naiba a ajuns cloud la delivery service ... ce era strife deliverie service .. deci snt multe minusuri si multe plusuri .. oricum puteau sa faca ceva mai marda .. dar sa zicem mersi si de asta :-)


PS : E MORTAL LINKU ALA :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Sep 17 2005, 07:43 PM
Post #57


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Vedeti ca filmele FF nu sunt anime!
Sunt CG-uri.
Scenariul din Spirits Within e mega comercial si are f putine influente din jocuri pt ca e conceput de un american. Scrie in genericul de final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 17 2005, 07:51 PM
Post #58


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



da stiu asta .. FF : SW a fost facut pt popor ca sa zic asa .. iar FF : AC a fost special facut pt fani genului si maniaci care l-au jucat :-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 17 2005, 08:43 PM
Post #59


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



kaeru d c nu citejti posturile precedente? am spus mai sus k a fost facut de si pt americani. asta a fost unul din motivele pt kre s'a pierdut din spiritul seriei, si pt kre a fost atat de blamat de fani

lord methos: ma bucur k ti'a placut linkul; cat despre ac as prefera sa vb pe topicul dedicat lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 20 2005, 03:24 PM
Post #60


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Sunt curios daca mai are vreun rost sa mai adaug ceva pe la topicul asta. Deja cred ca fost descusut filmul pana la cel mai mic detaliu si s-a stabilit: n-a fost FF ci doar un CG excelent facut pt americani. Asta-i concluzia? Asta-i. A fost un "milestone" in materie de CG iar acum stacheta a fost preluata de un adevarat film FF si dusa mult, MULT mai departe. All hail Advent Children!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |