Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Byousoku 5cm


tykeros
post Apr 5 2012, 08:49 AM
Post #41


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 22-January 12
From: Buc
Member No.: 10.836
Points: 51
Gender:



Pre-scriptum: Dupa cum am promis in unul din posturile mele voi scrie cate o parere la toate animeurile vazute pana acum... inainte sa se termine saptamana... am inceput in ordine alfabetica "5 Centimeters per Second" fiind primul din lista.

I. (adica unu roman)

Realismul are un impact destul de puternic asupra mintilor mai visatoare fiind accentuat si de ritmul destul de lent (cam prea lent din punctul meu de vedere).
Vizual impresionant, coloana sonora si-a facut treaba nimic notabil.
Subiectul nu e foarte deosebit si cred ca ar fi putut fi restrans la 2 episoade pastrand si un ritm mai digerabil.


Per total i-am dat nota 7 Prinicipalul motiv fiind caracterul principal care nu mi-a placut pentru ca e dumb-ass.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Feb 9 2013, 09:58 PM
Post #42


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



Cred ca ideea pe care se bazeaza acest anime este "ceea ce ar fi putut fii".Cum a zis Elpreda mai sus,realismul e revoltator pentru cei mai idealisti si are un efect si mai tulburator pentru melancolici :D.


Spoiler pentru cei care il vor vedea vreodata.

Acum ne putem doar da cu parerea,insa chiar daca Takaki ar fi continuat sa tina legatura cu Akari,relatia la distanta tot relatie la distanta ramane.Cu dezavantajele ei,cel mai evident fiind (d'oh!) distanta.
Nu zic ca relatiile la distanta sunt sortite esecului,pentru ca am citit pe net suficiente exemple din realitate,de relatii la distanta de succes.Dar cel mai importanta conditie pentru ca relatia la distanta sa reuseasca,este ca taria sentimentelor celor 2 sa fie asemanatoare.Adica amandoi sa-si doreasca asta.
Takaki nu a facut nici un efort pentru a incerca sa continue relatia la distanta,dar in sufletul lui a continuat sa o iubeasca,neputand-o uita (o alternativa destul de lasa,pt ca in sufletul lui intelesese ca relatia e sortita esecului),insa Akari a inteles crudul adevar.Si poate chiar nu l-a iubit atat ca a iubit-o Takaki.Una din cele 2.

Si in legatura cu "ceea ce ar fi putut fii",daca conditiile erau mai propice,adica sa se fii intalnit in liceu si sa dea la aceeiasi facultate,urmand ca sa se mute impreuna in timpul facultatii,relatia lor poate s-ar fi finalizat cu "happy end".
Atunci poate erau mai maturi si capabili sa ia deciziile necesare pentru relatia lor.


Si pentru cei care nu si-au dat seama,fata de la birou care ii da mesaj ca "are sa-i spuna ceva de mult timp",nu e o "colega de birou" oarecare,cum au scris unii colegi mai sus,ci insasi Sumida Kanae,fosta colega de scoala care nu l-a putut uita dupa atata timp.

Prin lucrul acesta,povestea capata un accent si mai dramatic.
Akari l-a uitat pe Takaki.Takaki nu a putut-o uita niciodata,desi spre sfarsit se arata ca s-ar putea sa fii inteles ca e timpul sa mearga mai departe.Nici Kanae nu l-a putut uita pe Takaki.
Transformand totul intr-un triunghi amoros,in care 2 din cei 3 membri ai "triunghiului" nu prea au fost fericiti.

Finalul este liber.Niste colegi au zis mai sus ca Takaki,spre sfarsitul animeului,intelege ca el a alergat toata viata dupa o naluca.
Poate Takaki a acceptat dragostea lui Sumida si s-a consolat cu ea.
Poate a ramas singur in continuare,irosindu-si toata viata alergand dupa o naluca.Nobody fucking knows...


Morala povestii: Ori iti traiesti viata fara regrete,facand tot ce iti sta in putinta din partea ta, pentru nu a avea regrete mai tarziu(adica sa faci tot ce iti sta in putere pentru a face o relatie sa mearga) ori vorba romanului, "nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard" (adica decat sa alergi dupa o naluca,mai bine incerci o relatie cu cineva mai apropiat-gen Sumida).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |