Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trigun


bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Trigun este un anime ce a aparut in acelasi an cu Cowboy Bepop. Grafica este asemanatoare la fel si stilul. Sunt episoade ce sunt foarte comice, episoade ce sunt triste, totul avand loc intr-un univers original (ce permite o libertate mare si deci aventura, fara restricti gen vama).
Mie unul, mi-a placut enorm acest serial. Este comic, este tragic (datorita unei idei filosofice foarte bune, si a unui conflict bine pus in scena).
Daca l-ati vazut, sa discutam despre acest anime in continuare, merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok...l-am vazut acum....2 ani..daca nu ma insel...dar inca imi mai este "cald" in memorie!!!

O serie funny...bazata pe o poveste cat se poate de serioasa si dureroasa!!! Disputa dintre frati...este superb pusa in scena!!
[spoiler:4da118a9a7]
Sincer...pe mine ma ofticat cel mai mult din toata seria, moartea preotului....cand isi gasise si el gagica...si cand avea cu adevarat prieteni...el tre sa moara....Macar ca consolez ca a murit super fain!!!
[/spoiler:4da118a9a7]


Creca foarte multa lumea l-a vazut..dar nus de ce nu se vorbeste despre el..


PS: Melodia de generic e absolut BESTIALA!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Trigun nu poate fi incadrat in nici o categorie. Si asta pt ca are de toate: umor, drama, romance, actiune, aventura, violenta. Ceea ce este surprinzator e cat de bine sunt combinate toate acestea. Daca primele episoade te fac sa razi cu lacrimi si esti convins ca te aflii in fata unei comedii, ceea ce urmeaza devine mult, mult mai serios. Si asta in mare masura datorita personajului principal, a carui secrete incepi sa le intrezaresti. Vash e genul de personaj pe care eu nu pot sa-l sufar, cel putin din pc de vedere al aspectului, si totusi am reusit sa ma atasez de el spre jumatatea seriei. La inceput pare un complet idiot, un mascarici care nu gandeste prea mult si care are un noroc bolnavicios. Treptat, de-a lungul episoadelor incepi sa-i cunosti adevarata fire si iti dai seama ca veselia sa este aparenta...e doar un scut cu care se protejeaza de rautatea lumii si in spatele caruia isi ascunde inima zdrobita. E un personaj care impresioneaza prin puterea sa de a merge mai departe indiferent de piedicile din calea lui, indiferent de faptul ca e considerat de oameni inamicul lor, indiferent ca propriul sau frate ii doreste moartea, indiferent ca nimeni nu ii mai poate oferi nici o alinare. Singurul lucru care il face sa nu se opreasca e dragostea...pentru o persoana moarta. Dragostea eterna in fiinta care l-a invatat sa-i iubeasca pe oameni, sa-si iubeasca dusmanii, sa respect orice fiinta vie. E constient ca oricat ar mege pe calea aratata de aceasta, nu are cum sa o aduca inapoi si totusi nu renunta. Continua sa rapandeasca dragostea si bunatatea si, in felul asta, fata din inima lui inca traieste...alaturi de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Spoiller -cam toate discutiile mele vor intra la aceasta categorie.

Tocmai am revazut Trigun acum doua zile.
In episodul cand moare "preotul", exista acea scena in care el intra in biserica si se roaga. Pe moarte fiind, incepe sa se gandeasca la tot ce a fost (destul de clasic pana aici), pana in momentul cand tipa "nu vreau sa mor". Acest lucru este iesit din tiparul eroului neinfricat chiar si in fata mortii (Gen: "o nimica toata, m-au ciuruit").
In episodul urmator, Vash mancand gogosi proaspete (nu dalea do o zi vechi), ascultand oamenii din jur, gandinduse cat de bine e sa fi in viata, incepe sa planga.

Vash este un personaj complex, ce incearca sa se ghideze dupa filosofia "sa salvezi fluturele prins in plasa, cat si paianjanul". Nu vrea sa moara nimeni, cu atat mai putin sa omoare pe cineva si cu toatea aceste are o recompensa de 60.000.000.000 si este invinuit de tot ce se poate.
In penultimul episod dupa ce este impins(mai bine zis ceva aproape de hipnotizat) sa omoare pe cineva, dabi daca poate sa se opreasca din plans si asta dupa 10 zile. Dupa o perioada de peste o suta de ani cat a trait pe acea planeta, el tot vrea ca sa salveze oamenii si este atins de moarte oricui (chiar si a animalelor).
Bucuria nu o atinge decat in momentele cand se joaca cu copii, unde mai uita de suferinta din jur (sau ii este mai usor sa se prefaca ca a uitat-o).

Tinand cont ca el lupta impotriva propriului frate, ai putea incadra serialul la tragedie. Totusi pana la episodul 15 este predominant comedie. Sunt faze ce te face sa te prapadesti de ras.
Ceva ce cred ca multora le-a scapat: De fiecare data cand cumpara gogosi, sau cere ceva de la bar se adreseaza cu fraza "onesan" -ce implica o varsta inaitata a persoanei apelate. Dupa ce este ignorat complet, cere din nou folosind "oneechan" -domnisoara.

P.S.>Cati s-au ingramadit sa posteze la acest topic. Pacat, acesta chiar este unul din animeurile ce a tinut cap de afis la vremea lui si se presteaza si astazi fara nici o problema. Eu unul in recomand fara dubi sau plangeri la adresa lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



si mie mi-a placut foarte mult ( mai ales ca l-am vazut exact dupa saikano ). M-a impresionat foarte mult povestea, si cu toate ca episoadele comice au rolul lor unele m-au enervat.Cel mai mult m-au enervat aia cu fete urate care tot apareau sub forma de personaje negatice neimportante. In schimb Legato , Wolfwood (preotul) si Vash compenseaza din plin. Cele doua tipe , ale caror nume imi scapa au fost destul de enervante si ele ( numai mie mi se pare ? ).
Lasand lipsurile de-o parte ( ca as mai avea cate ceva de insirat ), am apreciat foarte mult story-ul si ma bucur ca fratele meu m-a convins sa ma uit.. Am apreciat mult si vocile personajelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



yuki, de ce te enervau tipele.
La inceput cand totul este comic, asa sunt si ele. La sfarsit cand poveste tinde spre tragic si comportamentul lor se schimba, schimbare adecvata personalitatii fiecareia in parte.
Si care este faza cu "fete urate", sa nu imi spui ca tine de "girl stuf" (asi fi zis pe japoneza dar nu mai tin minte termenul). Cel putin deosebesti personajul bun de cel rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



poate e girl stuff dar eu zic ca e si o chestie de estetica. Pentru mine conteaza mult cum arata persomajele, adica grafica, design-ul. Poate e o chestie care tine si de sensibilitate. E mai usor sa te atasezi de un personaj care arat bine si cand mor iti pare rau dupa ele. Sporeste astfel dramatismul anime-ului. Un bun exemplu e Legato.
Oricum asta e o parere proprie. probabil pe baieti nu-i intereseaza, de aceea exista denumirea de shoujo anime si shounen anime.
Iar cu tipele nu stiu ce am avut. ar fi putut fi mai interesante poate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 31 2004, 02:22 AM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Acuma am vazut si eu anime-ul si am citit si manga-ul, pot sa zic ca manga-ul e ceva mai serios, multe chestii sunt diferite in el, multe lucruri si personaje lipsesc, dar sunt si unele care lipsesc din anime, iar mangaul nu e un manga ci defapt doua, Trigun si Trigun Maximum care incepe dupa incidentul cu luna, din pacate, imi lipseshte al doilea volum din Trigun Maximum, of ce ciuda mi-e :(
Mangaul e super, e f.f funny de aceea imi place mult, la sfarshit nu-mi prea place ca mor multzi oameni, I hate sad animes, oh well, bine ca nu e real, dar totushi e un super anime cu multa actziune, foarte funny, e great /^_^ sper ca o sa-l vada mai multa lume pentru ca, chiar merita :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 31 2004, 03:44 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am vazut Trigun acum ceva mai multa vreme, nu prea imi amintesc multe. Numai stiu ce se intamplase exact dar stiu ca mi-a placut ideea de colonizare a altei planete, de a duce mai departe cultura pamanteana....desi rezultatul a fost un pic haotic si dupa parerea mea tras de par.

Ce era Vash pana la urma? Un fel de forma de viata energetica sau ce? Imi amintesc ca spunea ca uzinele care proveneau de la navele prabusite pe planeta, erau intr-un fel familie pentru el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 16 2004, 04:59 AM
Post #10


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Si eu am ceva dubii in ce priveste originea lui Vash...asta si pentru ca imi lipseste episodul 13, care din cate am inteles este un fel de recapitulare sau asa ceva, poate acolo se explica mai mult. Anyway, curiozitate m-a impins din nou sa aflu despre sfarsit inainte de a vedea serialul... si tocmai pentru ca stiam , nu am vrut sail urmaresc... mai apoi m-am imbunat , m-am uitat la el, dar pur si simplu nu m-a prins actiunea in primele 15 episoade, pana cand in scena si-au facut aparitia membrii gun ho gun sau cum erau numiti (nu-mi aduc aminte) de acolo nu m-am mai ridicat din fata tv-ului pana nu l-am vazut.... am ramas placut surprins de felul in care s-au desfasurat lucrurile....
Mi-a parut rau de tot pentru wolfwood... Dar intr-un fel si pentru Legato. Caruia nu i-am inteles menirea... adica el exista doar ca sa-i produca rau lui Vash?... daca da atunci a reusit din plin...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 16 2004, 08:36 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Trigun.....eu l-am vazut intr-o varianta mai proasta...dar merge...
Stiu ca m-a imipresionat personajul lui Legato Bluesummers.. :roll: si Vash...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Aug 24 2004, 04:50 PM
Post #12


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



:roll: trigun...prima serie anime pe care am vazuto vreodata. super.... faza spre sfarsit cu gogosile mi se arata in creier de fiecare data cand imi amintesc de serie.

melodia sound life a lui rem e foarte buna, dar daca stai sa o asculti pe toata devine plictisitoare

cilu, episodul 13 se numeste diablo :P :twisted: si e super

[spoiler:13a9049213]eu stiam ca legato avea sa moara[/spoiler:13a9049213], fiindca am navalit la spoilere la acest anime.dar chiar si cu spoilere, actiunea te poate lua prin surprindere.
vash e un personaj uimitor, contrastul dintrze stupizenie si seriozitte absoluta face seria excelenta. [spoiler:13a9049213]mai ales cand tipul urla ca nebunul de plans pe la sfarsit, in momentul ala am lasat tristetea si a navalit in ras.[/spoiler:13a9049213] :D :D

apropo, vash e o [spoiler:13a9049213] planta[/spoiler:13a9049213]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 24 2004, 06:31 PM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



[spoiler:92b023c9c3]Acolo parca se foloseste cuvantul "plant" in engleza, dar sigur inseamna planta, sau poate e uzina. Doua traduceri foarte diferite ale aceluiasi cuvant >_<[/spoiler:92b023c9c3]

Lol...complete spoiler, or not.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Aug 24 2004, 06:50 PM
Post #14


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Daca asa se zice despre el ca era [spoiler:cab319f73f]plant[/spoiler:cab319f73f] atunc inclin sa cred ca era [spoiler:cab319f73f]uzina, generator de energie ceva avand in vedere episodul in care l-a inchis tipa in "borcanul" ala mare si inrudirea lui cu fiintele de acolo si mai ales abilitatea lui de a rade un oras intreg de pe harta /gg[/spoiler:cab319f73f]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 24 2004, 11:36 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da, mangaul e un pic mai diferit, multe scene is diferite, practic oata povestea difera in manga-ul de 5 Volume, primele 3 se numesc Trigun, iar urmatoarele 2 se numesc Trigun Extreme, sunt super si merita sa le citeshti pentru ca toata povestea e diferita, parca ar fi alta numai cu aceleasi personaje [spoiler:a379917ace]de exemplu tipa de care vorbeshte Chibi nu apare in manga, ci Vash dezvaluie ca e plant in steam-lier-ul ala care era sa cada de pe prapastie[/spoiler:a379917ace]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Oct 2 2004, 11:35 PM
Post #16


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Anime-ul e super. Poate singurul din care mi-au placut toate personajele, in specia Vash si Wolfwood. E super tare modul in care [spoiler:76105c9280]"teribilul" Vash The Stampede se ascunde si face pe prostanacul la inceput, creaind impresia ca tot ce reuseste se datoreaza norocului, cand el de fapt e "ultra-skilled" ca sa zic asa. :D [/spoiler:76105c9280]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 3 2004, 07:09 AM
Post #17


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am iceput si eu sa urmarec anime-ul si dupa 4 episoade eram pe jos de ras...singura problema e ca mai am de d/l 7 eps pana sa pot urmari seria calumea.
Am sa revin cu impresii!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 3 2004, 06:30 PM
Post #18


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



shin-eee ambra..lasa ca vine o data reteaua aia si ti le iau eu!!!!!!!!vreu seria!!!!!e dementa!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 10 2004, 06:45 AM
Post #19


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hehe...am ajuns cu vizionatul pe la episodul 18....imi place la nebunie cum evolueaza seria si cum se dezvaluie secretele.Abia astept sa vad ce se va mai intampla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Oct 10 2004, 06:24 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



U dont wanna know....belive me... /angry
Chiar vreaus a iti vad reactia la ultimele 3-4 ep....in care se cam zice tot...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |