Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Underrated/overrated Anime


Tessa
post Jun 7 2011, 01:08 AM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ma mir ca nimeni nu a deschis inca un topic despre asa ceva. Am avea ce sa discutam la acest subiect. :)
Idea e ca de multe ori atunci cand ne alegem o serie tindem sa ne ghidam si dupa rating-ul pe care il, iar uneori ramanem surprinsi ca anime-uri despre pe care toti le lauda se adeveresc a fi mai slabe decat ne-am asteptat sa fie sau chiar invers. Pe scurt as vrea sa faceti aici o lista cu anime-urile care considerati ca au un rating prea mare si cele care credeti ca sunt prea neapreciate/neobservate si sa specificati de ce in 2, 3 cuvinte ^^.

Ce am eu pana acum:

Underrated:
~ Red Garden
Nota Acordata de AniDB: 7.08
Nota mea: 10
E adevarat ca acest anime s-ar putea sa nu fie pentru oricine, iar baietii sa se poata identifica destul de greu cu personajele principale [care toate sunt fete cu exceptia personajului negativ], dar o animatie superba, un soundtrack extraordinar si o poveste originala ar trebui sa atraga pe oricine. Eu spun ca merita o incercare.

~ Amazing Nuts!
Nota Acordata pe MAL: 7.03 [pe Anidb clipurile au note de la 5 pana la 6.54]
Nota mea: 9
E o colectie de anime-uri de scurtmetraj cu o coloana sonora excelenta si grafica pe masura. Povestile sunt pline de simboluri concentrate in 6-10 minute fiecare. Motivul probabil pentru care unii nu au apreciat seria.

~Ame to Shoujo to Watashi no Tegami
Nota AniDB: 5.73
Nota mea: 9
Inca un scurt metraj care mi-a amintit mult de "5 cm per seccond". chiar nu inteleg de ce a primit o nota asa de mica, povestea e foarte draguta.

~ Aoi Bungaku Series
Nota AniDB: 8.31
Nota mea: 10
Vorbeste despre dragoste, drama si regret, despre bunatate si cruzine, nebunie si luciditate daunatoare. Practic cuprinde si dezvolta la maxim toate sentimentele umane "principale" pana in cel mai mic detaliu". Un anime psihologic si plin de simboluri.

~ Gilgamesh
Nota MAL: 6.96
Nota mea: 10
O poveste originala cu o realizare impecabila. Pacat ca nu incepe inca din primele episoade [motiv pentru care multi abandoneaza seria]. Eu spun sa o incercati macar odata.

~ Gin'iro no Kami no Agito
Nota MAL: 7.51
Nota mea: 10
Probabil ca nota mea e putin influentata si de melodia superba din intro, dar chiar cred ca acest film merita mai mult de 7.50. Poveste, desi nu e 100% originala e prezentata intr-un mod original.

~ Hana yori Dango
Nota MAL: 8.03
Nota mea: 10
Ocolit din cauza graficii mai vechi. E amuzant si romantic, eu spun ca merita urmarit macar odata in viata [chiar si de baieti] :) .

Overrated:
~ Bakuman
Nota AniDB: 8.31
Nota mea: 6
Ce poate sa vada cineva la acest anime nu pot sa inteleg. Recunosc e un bun documentar, dar ii lipseste complet actiunea si punctul culminant. It's the story about making a story and basically has no story :( .

~ Black Cat
Nota MAL: 7.68
Nota mea: 5
Luam cateva personaje cool, le dam la fiecare cate o putere si le bagam in tot felul de intamplari fara noima si uitam sa mai facem un plot principal. Cam la asta se rezuma Black Cat. De unde a obtinut punctajul de 7.68 nu-mi dau seama.

~ Devil May Cry
Nota MAL: 7.27
Nota mea: 4
Actiunea fara sens, realizare slaba si lipsa unei povesti m-au facut sa nu apreciez catusi de putin aceasta serie.

~ Elfen Lied
Nota MAL: 8.23
Nota mea: 6
Blood + Gore + Bad developed story = Not for me.

~ Gake no Ue no Ponyo
Nota MAL: 8.12
Nota mea: 6
Traiesc cu impresia ca tot ce scot Ghibli e bun, dar nu e adevarat. Acest film a fost o reciclare a productiilor trecute de la Ghibli atat ca poveste cat si ca realizare. Un fel de combinatie intre copilaria prezentata in Totoro si dragostea si sacrificiul prezentat in Howl. S-au potrivit ca sarea si lamaia.

O sa mai revin si cu alte titluri [momentan am ajuns pana la H in lista de pe MAL :P ].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 01:59 AM
Post #2


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Evangelion mi se pare foarte overrated.
Prima parte din serie a fost foarte buna, dar cu finalul au dat-o in bara rau de tot. Inteleg ca poate au vrut sa indruge niste aiureli filozofice pe acolo, dar pare un final inchegat in graba, pe principiul "hai sa aruncam acolo chestii aiurea, sa creada fraierii ca e ceva foarte profund".

Si Elfen Lied e cam overrated. Initial mi s-a parut destul de distractiv, pe vremea in care cu greu faceam rost de un anime asa ca ma uitam la toate chestiile pe care le primeam pe dvd-uri, dar acum nu m-as mai putea uita la el. E o porcarie gory.

Si... cu riscul de a fi injurat de multi dintre userii acestui forum, as spune si Crest of the Stars. Nu vreau sa fiu inteles gresit, seria e buna, foarte buna chiar, dar nu mi se pare ca e chiar atat de impresionanta ca sf. Nu se compara cu Legend of Galactic Heroes, serie care sa zic ca ar putea fi considerata "rivala" Crest of the Stars!


Underrated... cred ca Gungrave. E unul dintre cele mai tari anime-uri pe care le-am vazut si singurul pe care il pot compara cu Berserk. E drept ca nu are o nota foarte proasta, vreo 8 si putin, dar cred ca ar merita un 9 spre 10.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jun 7 2011, 06:44 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Genial... abia astept sa am timp sa ma uit pe lista aia. Chiar acum ma uit la Gungrave. Mi s-a spus ca e tare.. dar primele vreo 2 episoade URLA a crapy animu. Apoi devine destul de interesant. Am vazut Crest of the stars si am inceput LotGH.. nu prea au acelasi storytelling si in LotGH, pana acum cel putin, imi pare mai putin axat pe personaje decat CotS. Oh man, Oh man... can't wait :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 09:26 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hihii notorious a fost mai rapid (avand in vedere orele la care s-au facut posturile nici nu ma mir)
..intradevar Crest of the Star urmareste povestea unor rotite prinse intr-un angrenaj cu mult mai mare decat puterea lor de intelegere si de influentare.
Legend of Galactic Heroes se desfasoara la un alt nivel, aici personajele au puterea de a influenta istoria.
Daca e sa compar aspectul Sf-ish ..Crest of the Star imi pare mai reusita, in Legend of Galactic Heroes este greu sa treci peste amestecul de nave spatiale si securi medievale :P ca sa nu mai zic de costume decoruri si "geografia" galaxieie ce par toate prea copilaresti ..sau prea simplificatoare.
Totusi daca privim intriga per ansamblu Legend of Galactic Heroes pare mai apropiat de lumea contemporana, mai axat pe metafore cu trimitere la situatia politica pe care o cunoastem cu totii, mai realist daca vreti :P

Daca ne raportam la Hollywood, Crest of the Star aduce mai mult cu Star Wars (fara eroisme prea multe) in timp ce Legend of Galactic Heroes are un iz de Star Trek

PS
for the record ... imi place mai mult Crest of the Star .. but i`m a trekie :P ..(yeah atmosfera medievala din Legend of Galactic Heroes is a major turn off for me )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 7 2011, 10:02 AM
Post #5


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jun 7 2011, 01:59 AM)
Si... cu riscul de a fi injurat de multi dintre userii acestui forum, as spune si Crest of the Stars.


FU!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 7 2011, 10:21 AM
Post #6


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



O astfel de lista pur si simplu nu are nici o relevanta, depinde mult prea mult gusturi ca sa poata fi facuta o impartire valabila pentru majoritatea oamenilor. Sunt animeuri din cele care le-ati mentionat la underrated care le consider absolute crap si altele din overrated care le ador, sunt si serii aproape complet necunoscute care mi s-au parut geniale. Apoi gusturile le poti lua in considerare numai dupa ce ai stabilit ce cauta cineva intr-un anime, unde este la fel o lista imensa : story, moeblobs, artwork, boredom cure, etc.
Poti sa discuti despre anime overrated si underrated eventual cu cineva cu interese si gusturi apropriate, in rest nu are sens.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 10:23 AM
Post #7


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Kreatur @ Jun 7 2011, 10:02 AM)
FU!
*



Haha, si uite ca reactiile nu au intarziat sa apara :lol:

As I said, Crest of the Stars nu e un anime rau, tot 10 a primit de la mine pe MAL, dar parca paleste in comparatie cu Legend of Galactic Heroes.
In plus, comparatia cu Star Wars e total pe langa... Crest of the Stars nu prea are actiune, se bazeaza mai mult pe character development. Ceea ce nu e rau, o face o serie buna, dar cand vine vorba de SF-uri geniale, Logh nu are competitie! E atat de epic si plin de intrigi si personaje, care mai de care mai interesante, incat ramai masca :blink: Nu e un fel de Star Trek, cel putin nu seria tv (oricare dintre ele). Actiunea se intinde pe o perioada foarte mare de timp, nu e episodica, si sunt atat de multe planuri (aka perspective) incat... wow :blink:


Crest of the Stars e mai... :-? Povestea a doi tineri in spatiu. Universul lor si povestea de fundal suntl tari, dar nu au apucat sa fie bine dezvoltat, si e pacat. Seria mi s-a parut ca un fel de Heroic Age fara roboti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 7 2011, 10:46 AM
Post #8


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Parerile de genul asta vor fi intotdeauna subiective. Nota acordata este media intre note. Ceea ce inseamna ca vor fi persoane carora fie le place foarte mult seria respectiva si persoane carora nu le place. It's the logical range of things.

Eu as acorda o nota mica unei serii de genul Ergo Proxy (care in mod normal e votata cu peste 8, iar ce e peste 8 deja mi se pare nota mare) fiindca de pe la episodul 17 m-a cam pierdut. Ii dau 5 (de exemplu) fiindca nu am reusit sa inteleg ce se intampla in final (not to mention that it's not my type), iar nota e absolut subiectiva. Yeah I know, it sounds stupid, dar un anime pe care nu il inteleg il arunc la categoria "nu mi-a placut" -> low rating.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 7 2011, 10:54 AM
Post #9


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Daca nu e genul tau/ nu intelegi un anime nu inseamna ca e slab, tocmai din cauza asta spun ca lucrurile astea au sens doar pe grupe de persoane cu gusturi/ interese apropiate. O medie a tuturor notelor este o prostie si nu face altceva decat sa induca un otaku wannabe in eroare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 7 2011, 10:55 AM
Post #10


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



That's the point.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 11:24 AM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



Topicul are sens, pt ca asa isi mai spune lumea parerea despre o serie sau alta. Altfel ramanem cu o cifra seaca pe anidb si impresii de atotcunoscatori ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 7 2011, 11:34 AM
Post #12


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Pentru asta exista topicurile fiecarui anime in parte, mai exista si animeul in sine pe care il poti vedea daca vrei intr-adevar vrei sa ai o parere. Topicul asta nu face altceva decat sa preia functiile intregului forum intr-o incercare de a face lumea sa mai posteze ceva.
Sunt destule criterii dupa care sa iti aleg animeurile pe care sa le vezi mult mai relevante decat nota de pe anidb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 7 2011, 11:40 AM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... de multe ori am vazut rating prost pe animeuri care mi-au placut... eu nu ma bazez pe review-uri sau ratinguri cand cand aleg sa ma uit la o serie sau film... caut propriile info urmarind staff-ul de productie, colaborari/productii anterioare etc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 11:51 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@elpreda ...yeah and pigs fly... nu o sa posteze nimeni caruia nu i-a placut animeul ...... (completeaza cu ce vrei) la topicul lui propriu, dar poate ca are o chestie sau doua de zis si aici poate sa o zica

altfel spus e de inteles atitudinea hikikomori "noi ne uitam la ce vrem nu ne dau altii lectii la ce sa ne uitam" , si e clar ca se vor naste controverse ( a se vedea crest of the star mai sus) dar asta e rolul discutiilor, sa nasca idei si controverse.
Prefer asa decat 15 topicuri de ghiceste screenshotul si de desenul saptamani.
De aceea i-am si ridicat minigea la cap lui baka-man ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 7 2011, 12:58 PM
Post #15


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(bogdan @ Jun 7 2011, 11:51 AM)
@elpreda ...yeah and pigs fly... nu o sa posteze nimeni caruia nu i-a placut animeul ...... (completeaza cu ce vrei) la topicul lui propriu, dar poate ca are o chestie sau doua de zis  si aici poate sa o zica
*


Asa cum am zis, o incercare (reusita se pare) de a face lumea sa mai posteze. Nu stiu la ce topicuri te-ai uitat, dar sunt destui carora nu le-a placut un anime si posteaza despre el, apar discutii, controverse, nu asta sunt pana la urma topicurile dedicate unui anime?
Dar daca vrei un thread pentru ranting then go ahead and rant all you want, no one's gonna stop you.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 01:22 PM
Post #16


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



@elpreda: Nu cred ca e vorba de ranting aici...
Ideea nu este sa discutam despre cat de bun e anime-ul X, ci care anime-uri ar fi subestimate/supraestimate. E totusi o diferenta.

Uite, ca tot vorbim de faza cu Crest of the Stars/Legend of Galactic Heroes. CotS mi-a placut mult si am avut posturi de apreciere la topicul respectiv de pe a-c, unde am fost subiectiv. Din punct de vedere obiectiv, mi s-a parut cam overrated, therefore am spus-o, iar reactiile nu au intarziat sa apara.
La topicul despre anime-ul X vorbesti despre anime-ul X. Si cam atat...


Also, revenind la subiect, Wonderful Days mi se mai pare underrated. E unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut, atat ca poveste, dar mai ales ca grafica. Merita pe putin un 9
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 01:37 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



daca tot sa revenit la subiectul Crest/Legend eu tind sa cred ca acea comparatie cu hollywood este plauzibila
Pentru ca (sa fiu ca la scoala)
Starwars pune accent pe caractere si doar intrezaresti lumea vasta in care se misca, iar star trek a fost dezvoltat (prin multe serii si filme) intr-o istorie alternativa practic .. cu date exacte si evenimente cruciale si eroi "legendari" comparatia mi se pare justificata

In alta ordine de idei faina idea cu linkul spre anidb pentru fiecare anime adus in discutie. Ma facut sa compar strict cifrele puse in dreptul mai sus mentionatelor animeuri .. surprise ..sunt cam egale :D
Parere strict personala: lumea tinde sa faca underrate la Legend of Galactic Heroes datorita atmosferei pe alocuri foarte ne SF-ish (da nu am un soft spot pentru stilul baroc german si nu sunt un admirator al imperiului prusac)

Acu trecand la wonderful days eu l-am vazut la o proiectie de anime candva nu mai stiu prin ce subsol..deci poate atmosfera nu a fost tocmai propice intelegeri titlului, dar tematica cu oameni nu distrugeti natura pt ca va distrugeti pe voi insiva este un pic overused. Oameni tind sa devina plictisiti de chestii care le aud prea des.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 7 2011, 01:50 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jun 7 2011, 01:22 PM)
CotS mi-a placut mult si am avut posturi de apreciere la topicul respectiv de pe a-c, unde am fost subiectiv. Din punct de vedere obiectiv, mi s-a parut cam overrated, therefore am spus-o, iar reactiile nu au intarziat sa apara.
*


Nu vreau sa scot de la naftalina vechea discutie obiectiv-subiectiv , dar cele doua se intrepatrund cand vine vorba de apreciera 'artei'. As indrazni sa pun ca, la finalul zilei, ''To each his own'' este 'argumentul' cel mai 'adevarat'.

Also, sunt curios de unde ati luat chestia cu 'Crest of the stars- overrated'. Pe majoritatea site-urilor are ratinguri decente dar nu foarte bune. LoGH are ratinguri mult mai bune si nu i-am vazut pe multi preferand Crest of the stars in dauna lui LoGH. Poate nu frecventam aceleasi 'cercuri' internautice. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 01:54 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



"cel mai adevarat"... logica acestei formulari ma depaseste :sigh:
Dar da la finalul zilei fiecare cu placerile lui, idea e sa zici ce consideri TU ca e under/overrated si DE CE ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 7 2011, 01:57 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(bogdan @ Jun 7 2011, 01:54 PM)
"cel mai adevarat"... logica acestei formulari ma depaseste :sigh:
Dar da la finalul zilei fiecare cu  placerile lui, idea e sa zici ce consideri TU ca e under/overrated si DE CE ;)
*


The point->your head
Doream sa evidentiez faptul ca fiecare detine propriul 'adevar'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |