Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Momente vesele, momente triste din animeuri


cilu
post Sep 12 2004, 12:41 AM
Post #1


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Propun si eu aici sa aduce-ti aminte si sa impartasiti si celorlalti ce anume v-a impresionat din animeurile vizionate, fie trist fie vesel....

Ca momente triste:
[spoiler:17cf6e1c79] Sfarsitul din Berserk, tradarea lui Griffth si sacrificarea celorlalti m-a impresionat destul de mult...
Moartea lui Spike din Cowboy Bebop, la asta chiar nu ma asteptam...
Blue Gender... chiar la inceput cand se trezeste ala si vede totul in ruina, gandaci uriasi urmarindu-l, a fost destul de fucked up ca sentiment, adik sa te pui in locul lui, sa te criogenizezi in speranta ca atunci cand te vei trezi, totul va fi mai bine, si sa te trezesti in acel decor dezolant..... that's fucked up...[/spoiler:17cf6e1c79]

La momente vesele.... o sa revin mai incolo cu partea astea....postul viitor maybe[/code]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 12 2004, 01:24 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



hmm pai la momente triste....ar fi un film intreg:Fireflies...am plans la anime-u asta cat nu a plans toata sala atunci cand am fost la "titanic" /cry /cry /cry ...mai ales sa il vezi si intr-un moment de tristete universala...iti revii cu greu:D

iar in ceea ce priveste momentele happy...hmm ce poat sa zic...is cu miile...milioane mai corect :D
ultimul care mi-a ramas in minte este insa dintr-o manga...pe care tot o citesc de 3 luni..deh... :( nu am tp...am inteles ca a aparut si anime cu acelasi subiect.....este vorba despre Midori no hibi...
se intampla in vol 2 cap 3....fetele din liceul la care invata seiji-kun au probleme cu un maniak care in aglomeratia din metrou le taie fusta cu scopul de "touching".....o colega, ayase, il roaga pe seiji sa o ajute sa il prinda ...iar planul pe care il are ea este ca seiji sa se imbrace in....FATA...pt cei care nu stu seiji e un baiat dur,ursuz,care nu reuseste sa convinga nici o fata sa ii fie prietena si care este cunoscut pt renumele lui de bataus.....si care pe deasupra s-a mai trezit intr-o dimineata cu o fata in locul mainii lui drepte(da ati citit bine /^_^ )...evident ca il prinde pe omu' cu probleme, dar in tp ce umbla pe la metrou imbracat "frumos" il vede un prieten si ii face poza cu tel....si faza care m-a amuzat pe mine e la sf episodului cand prietenul ii arata poza spunand ca vazand-o pe aceasta "babe" a ramas placut impresionat ca inca mai exista astfel de fete :D ..iar seiji ii mananca tel /^_^
nu stu daca anime-ul mi s-ar parea la fel de funny insa manga iti da posibilitatea sa iti imag tot felul de reactii...evident,trebuie sa ai un background de anime comice in spate..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 12 2004, 12:48 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Hm...cam tot ce o sa zicem aici o sa fie mai mult sau mai putin un spoiler, asha ca, nu prea vad necesar folosirea tagului de spoiler.

Anyways...sunt multe faze triste si vesele dar din toate imi trec acuma prin minte urmatoarele:

In Spirited Away, la sfarsit cand Chihiro ii poveste lui Haku ce s-a intamplat cand era ea mica, ca a cazut in rau si prin minune a fost adusa la mal, astfel aducandu-i aminte numele lui real - Kohaku (de la Kohaku Gawa - numele raului)...super frumoasa scena.

In Hikaru no Go, episodul cand dispare Sai, iar Hikaru nu isi da seama la inceput si incepe sa-l caute peste tot, pe la toate locurile unde fusese Sai inainte.

Pe urma in Now and Then, Here and There, toate fazele care o implica pe Sara sunt triste, mai ales episodul cand ea reuseste sa scape de soldatii lui Hamdo si evadeaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 12 2004, 02:11 PM
Post #4


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Let's see........

Probabil ca unora nu li se pare ca e nu stiu ce, dar mie mi s-au parut foarte triste momentele cand Seyia suferea din dragoste pentru Usagi /love
Imi amintesc si acum momentul cand i-a spus lui Usagi: "Cand se vor termina toate astea, vreau sa te iau de aici..." Mmmmm, era trist dar in acelasi timp romantic...

Acum nu mai imi aduc aminte de altele... Dar fiinca nu de mult am vizionat Onegai teacher.... mai bine nu spun nimic... Poate unii nu l-au vazut inca :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 12 2004, 06:27 PM
Post #5


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Hmmm tocmai am teminat Wolf's Rain, pot zice cafinalul de fapt ultimele 3 episoade sunt in cel mai pur spirit anime, adik f. tragice..... In afara de comedii, in restul animeurilor exista o nota de tragism, (sau am vazut doar animeuri cam sad pana acuma).

Asa promiteam ca revin cu ceva momente mai vesele si acuma mi-am adus aminte de faza aceea din One Piece cand tipu ala ce se misca precum Michael Jackson, se bate cu cei trei pirati mici.... super amuzant felul in care decurg evenimentele acolo...
Ah, da , si in FMA, cam de fiecare data cand cineva ii zice lui Ed, ca e mic, ma amuza la nebunie reactia lui.... Pana acum din cele vazute, fma imbina foarte bine atat momentele vesele cu fazele serioase si cu actiune sustinuta.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 12 2004, 07:55 PM
Post #6


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehehe ... o nota tragica pe ici pe colo nu strica ... dar momente tragice, nu sunt de acord in totalitate cu ce zici ... sunt destule anime-uri in care, chiar daca nu sunt comedii, nu prea apar momente tragice ...
apar, normal, puncte culminante, care au poate si o nota de tragism, poate data si de suspans ...
in rest am remarcat si eu existenta aproape nelipsita a momentelor tragice, se pare ca in acceptiunea actuala o poveste care nu are accente tragice nu e reusita ... si sunt cam de acord, mi-au placut mult povestile respective.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Sep 12 2004, 09:29 PM
Post #7


Unregistered









Hmmm.....mie sfarsitul din KOR mi s-a parut trist pentru ca s-a terminat seria....aproape am plans /cry Pe de alta parte, m-am bucurat pentru protagonisti :wink:
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Sep 12 2004, 11:53 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Trist.....Saikano..in general..Ce mi-a ramas in minte..ar fi faza in care una din tipe ii spune tipului ca il iubeste chiar inainte de a muri...
Scena in care ea e in pat...si el asculta...e dea dreptul dramatic...Nu cred ca os a mai vad asa ceva in vreun anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 13 2004, 09:26 AM
Post #9


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cred ca cea mai trista scena care mi-o amintesc acum e din Vandread cand moare fetita aia si apoi Bart se rade in cap.Superba faza...mi-a smuls o lacrima si asa rara.

Grave of the fireflies a fost trist dar nu m-a impresionat foarte mult...totusi...bine realizat.

Am sa revin dupa ce-mi mai auc aminte cateva chestii!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Sep 13 2004, 12:51 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Gundam Seed cind moare Thoru, si Miliaria vrea sa-l razbune, baga si melodia care-mi place mie foarte mult "Akatsuki No Kuruma", e cea mai trista faza care-mi vine in minte acum, apoi urmeaza faza in ce il salveaza Cagalli pe Athrun si-l intreaba daca el l-a omorit pe Kira; sau cind Raww La Klueze ii spune lui Athrun ca va primi medalia Nebira(sau cum ii zicea) si o arata pe mama lui Nicol plingind linga pian.

Cea mai hazlie faza de care i-mi aduc aminte este din episodul 1 din Love Hina, cind se duce sa faca baie si dau fetele peste bietul baiat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 13 2004, 09:06 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/! Hmmm.... greu, greu de ales.... Atat momentele "cele mai" triste cate si momentele "cele mai" vesele/comice.... :roll: Ce-as putea sa fac este eventual sa mentionez ce momente m-au impresionat pe mine, triste sau comice.... Sa vedem... Momente triste pentru mine au fost destule in seria X, care ramane printre favoritele mele, apoi, legat de X, urmeaza Tokyo Babylon, Subaru fiind unul dintre personajele mele favorite.... Ce alte momente triste care m-au impresionat? In seria a III-a din Sailor Moon (cea mai reusita dupa parerea mea), au existat multe momente de tristete si depresie pt mine (asta mi-a placut foarte tare).... /^_^
M-au impresionat (cu o nuanta nostalgica mai degraba) filmele "Spirited Away", "Wonderful Days" si "Grave of the fireflies" bineinteles... dar de plans.... Asta mai greu.... :roll:
Acum, la partea de momente comice/vesele... Aici intra seria NARUTO (super nostim), RANMA 1/2 (iarasi foarte reusit) si.... ce altceva? DBZ, categoric DBZ! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |