Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket


Claudia
post Feb 8 2004, 12:58 PM
Post #21


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



De curand am vazut iar Fruits Basket..si l-am urmarit mai mult pe Akito pe parcursul seriei..intrigata fiind de discutiile din acest topic..sa vad spre ce tinde personaj pozitiv sau negativ? si nici eu nu stiu sigur la ce concluzie am ajuns la final :P
Rautatea pe care o afiseaza Akito e pura..numai cand ma gandesc la vietile pe care era sa le distruga (mult spus): Yuuki..bataile din copilarie, Hattori si Kana..nu i-a acceptat un singur moment..si consecintele au fost tragice, Kisa si Hiro ..mi-a placut mult episodul in care apare Kisa, Kyou ..eu cred ca din cauza lui Akito el nu era acceptat nici de ceilalti..si tot el i-a provocat sentimentul de autorepulsie ca zicea:"Dont look at him!Disguisting!"..sau comportamentul lui fata de Tohru..mai ales ce i-a zis in penultimul episod (cred):"I am going to make you regret that you involved in my family"..s.a. pe care acum nu mi le amintesc
stiu ca sunt multe argumente pro si pentru el..ca suporta blestemul..ca ii e frica sa raman singur.. dar egoismul lui si faptul ca nu realizeaza gravitatea consecintelor plus suferinta celorlalti conteaza mai mult in balanta..parerea mea..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 9 2004, 10:27 AM
Post #22


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu ma gandesc ca e mult cam multa invidie si de ce nu copilarie / imaturitate. Toata lumea fiindu-i mila de el l-a protejat excesiv. Nu cred ca cineva i-a dat macar notiunile de baza de moralitate. Datorita pozitiei lui de conducator toti cei de aceasi varsta cu el in ocoleau si adultilor le era mila de el. Prin cruzime obtinea control si atentiea celorlalti. Asta nu-l scuza ... eu as fi pus biciul pe el fara prea multe discutii. Si i-ar mai fi prins si bine. Ca Hattori a acceptat sa se sacrifice fara ca macar sa-l pocneasca sanatos sau sa-i spuna ca greseste spune multe de rasfatul in care a fost crescut. Si daca i se permite normal ca face.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Feb 9 2004, 06:14 PM
Post #23


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Exact asta gandesc si eu..din greseala personajelor mature cum sunt Hattori si Shigure care i-au permis orice.. faza cu Hattori si Kana, sau chiar cea din ultimul episod..ei nu faceau nimic..si nu-i vorba de indiferenta pentru ca toti tineau la Tohru..ci de faptul ca s-au lasat dominati maturii de faptul ca Akito suporta mare parte a blestemului..iar cei mai mici..de frica, caci nu-i doar rasfat. Dar mi se pare inutil sa se dea vina pe ceilalti..cand Akito are propriul sistem de valori ca orice om..cu toate ca nu a fost invatat stie sa distinga binele de rau..iar daca partea buna a lui a fost acaparata de rau nu-i doar vina celorlalti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Apr 20 2004, 11:09 AM
Post #24


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



akito..personaj negativ sau nu...eu sincer asa lam considerat pana aproape de sfarsitul seriei.cu toate astea,eu am ajuns la o concluzie:akito cu toate ca purta partea cea mai mareparte din blestem era ''majin'' pt ca asa era el,de ce le mai multe ori comportanduse ca un copil rasfatat.cred ca daca ar fi avut o viata normala comportamanetul sau nu sar fi schimbat.e genul de om care nu inghite outsiderii,un conservator convins.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 30 2004, 02:40 PM
Post #25


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Frica de moarte face multe lucruri oamenilor in special celor care stiu ca moartea lor e inevitabila.Deci va muri...ii era permis orice tocmai de asta...avea sa moara.Nu conteaza ca nu cunostea binele de rau,nu conteaza ca era crud,nimic nu mai conteaza cand infrunti coasa destinului singur.Si da,zic singur cu un motiv intemeiat.Desi ceilalti il suportau si-l protejau excesiv el era singur tocmai din cauza faptului ca pe el blestemul l-a lovit cel mai rau.O persoana care nu are motiv sa-si vada viitorul macar gri nu are nici motiv sa se poarte uman.O fiara si nimic mai mult nu poate fi un asa om.Deci,in parerea mea,Akito nu este un personaj ce poate fi judecat chiar asa de usor dupa cum s-a si observat pe aici,fiecare vazand personajul intr-o alta lumina,unii mai stralucitor decat altii.E un personaj ce era numai ce era si nici nu vroia sa fie mai mult.

Am observat ca nu am reusit sa-mi spun inca parerea despre anime in totalitatea sa:mi-a placut chit ca ultimele episoade le-am vazut sectionat de alta serie.Faza de final te unge pe inima iar blestemul abia atunci isi arata cei mai infioaratori colti.Mi-au placut reactiile personajelor,a tuturor personajelor ce iau parte la scena de final(ultimele 4 episoade).Mai am cateva serii noi de vazut dupa care ma apuc sa revad cateva serii iar asta e printre ele.Nu mi-au placut niciodata chestiile romantice dar anime-ul asta are ceva aparte ce te atrage din nou si din nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post May 5 2004, 11:39 AM
Post #26


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ai reptate cyber,frica modifica deseori comportamentul unui om,dar nu cred ca era si cazul lui akito.cred a el nu a devenit rece si crud doar din cauza blestemului.un om nu s epoate chimba atat de radical,doar daca asta isi doreset el.parerea mea e ca oricine altcineva siar si acceptat destinul{eu unul asta as fi facut}si sar fi bucuratde viata sa {fie ea cat de scurta}de cele mai multe akito ori se comporta ca u copli rasfataz si egoist.si inep sa cred ca in mintea lui se infiripa un strop de nebunie.concluzia la care am ajuns este ac akito era doar un individ nesigur pe sine,cu un caracter ff slab,egoist si ff nefericit.e genul de om care considera ca daca el nu poate fi fericit nimeni nu are dreptul la fericire.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 21 2004, 07:54 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



QUOTE
e genul de om care considera ca daca el nu poate fi fericit nimeni nu are dreptul la fericire.

Da cred ca asa ar gandi Akito....dar poate pentru ca el nu prea avea cum sa se bucure de viata ( din cate am inteles era mereu bolnav ) . In plus nu cred ca cei din jurul lui il sustineau sau il incurajau. Nu cred ca avea nevoie de rasfat ci de caldura sentimentelor celor din jurul sau. Chiar si Kyo a avut macar o persona care l-a incurajat ( Shisho ).

as fi vrut sa mai continuie seria....sa mai aflam si alte chestii...despre Akito de ex.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 23 2004, 07:56 AM
Post #28


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Nu prea-s de acord cu tine Yuki.Personal imi pare bine ca nu au mai continuat seria.Cred ca printr-o continuare ar fi putut stica multe chestii care au fost create pe parcursul seriei si care au adus o savoare aparte seriei.Elucidarea blestemului cred ca ar fi primul pas spre ceea ce am zis mai sus.Mai bine asa sa ramana speranta si nesperanta in acelasi timp decat sa dispara una sau cealalta.
Akito,mai bine ramane asa.Mai sunt multe de spus despre el dar cel mai bine e ca l-au lasat asa fara sa-i elucideze complet caracterul.Cum mmi se pare ca,chiar Yuki a zis ca-i un personaj misterios.Asa e cel mai bine ca a ramas un caracter intre cunoastere si mister,al carui destin trebuie ghicit pana la urma.
Mai bine face mintea umana ce vrea din continuare decat sa i se dea acesteia o forma concreta .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post May 24 2004, 07:00 AM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Intr-o continuare s-ar incerca eliberarea de blestem ... si eu nu vreau ... e prea funny asa. Si Akito ar intra si el in clubul de adoratori ai lui Thoru. Nee .. ar strica tot farmecul.
Mi s-a parut mie sau in animeul asta Thoru era numita de multe ori Thoru-kun? Sunt intrigata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 25 2004, 09:30 AM
Post #30


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



da i se adreseaza cu Toru-kun. Si am mai auzit si in alte anime -kun folosit pentru fete. Insa nu stiu ce sa zic, toti cei pe care i-am intrebat ( chiar si pe o japoneza ) mi-au spus ca nu se foloseste decat pentru baieti. "Anomalii" sau "exceptii" am mai auzit ( de exemplu in Hikaru no Go , mama lui Akira i se adreseaza cu Akira-san , iar pentru cei ce nu stiu Akira are doar 13-14 ani....).
Din punctul meu de vedere ( si ca sa despic firul in 4 ) : -san e poate prea politicos sunt colegi de clasa, au aceeasi varsta, locuiesc impreuna. Chan ar fi poate prea familiar ( Thoru nici nu i se adreseaza lui Yuki astfel ci Souma-kun, la inceput - din cate tin eu minte Yuki e cel cate i se adreseaza cu Touru-kun ) . In plus -chan e folosit pentru persone mai copilaroase pe cand thoru e destul de responsabila, matura , etc.
Am mai intalnit in Utena aceasta adresare, dar acolo tinand seama de cum se comporta Utena , -kun nu pare foarte ciudat.

Eu tot as vrea o continuare, un film, un OAV, orice dar sa mai vad Fruits Basket. nu trebuie sa se intample ceva neaparat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post May 26 2004, 01:26 AM
Post #31


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



si mie mi se pare ca o continuare (scurta) ar fi draguta. ma intereseaza in primul rand ce s-ar mai putea intampla cu Kyo, care mi s-a parut de departe cel mai reusit si fain personaj din tot serialul. oricum, daca s-ar face intr-adevar inca o serie/oav, probabil s-ar schimba si stilul de animatie, ceea ce ar taia mult din farmecul originalului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post May 26 2004, 12:06 PM
Post #32


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



nu cred ca o continuare ar fi avut acelasi succes ca seria in sine.de multe ori continuarile lasa de dorit..nu mai pastreaza atmosfera din prima parte{ex dbgt}.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 11 2004, 07:57 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Eu am pus serialul asta pe locul II din toate pe care le-am vazut... /^_^ ...s-a zis tot ce s-a putut zice...Mie mi-a placut trio Hatori Shigure si Aya...si ce influnte asupra povesti au avut...Mie mi-a placut Shigure..era matur si foarte inteligent dupa parerea mea /gg ..deci in consecinta ii place la nebuinie familia Souma :P ....
Inafara de doua episoade care mi s-au parut extrem de enervante...acela cu acel trio..care mureau dupa printul Yuki..adica episodul 18..si 20..mai ales din cauza nebunei aleia..dar mi-a placut intalnire cu fratele lui Yuki.. :P .thoru era asa frumoasa...si ce s-ar fi intamplat daca nu venea aya??? /smile ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 11 2004, 08:41 PM
Post #34


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehe ... whip is back posting ... /^_^
si eu am inceput sa ma uit la serie ... kinda cute ... like kyo ...he gives a hole new meanning 2 the word "bakaneko" :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Aug 11 2004, 10:06 PM
Post #35


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



kyo rulz. e si personajul meu preferat din toate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Aug 12 2004, 08:34 AM
Post #36


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ce imi place mie cel mai mult la kyo este faptul ca nu renunta.poate ca si rivalitatea dintre el si yuki il face sa lupte mai mult pt telurile sale...
p.s.:faza cu "damn mouse" si "baka neko" rullllllz!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Aug 12 2004, 01:18 PM
Post #37


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



am inceput sa iau manga-ul de pe DC++ pentru ca eram prea curioasa sa aflu mai multe. Am luat volumele la intamplare si am nimerit ultimul. Povestea cu parintii lui Kyo e putin schimbata de exemplu : mama lui a murit la nastere iar tatal lui il uraste pentru asta. Mai sunt "side story-uri" despre alte personaje , de exemplu tipa cu puteri paranormale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 12 2004, 05:08 PM
Post #38


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Ce s-ar fi intamplat daca putea sa-l invinga pe Yuki..printr-o minune... :P ? si cum vedeti voi viitorul dintre Kagura si Kyo...dar Yuki si Thoru...nu zice asta in manga /?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Aug 13 2004, 08:25 AM
Post #39


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



kaguro si kyo...yuki sin thoru..deja o dam in telenovele si soap ophra???come one............
daca kyo il invingea pe yuki...e imposibil,personajele sunt construite in asa fel incat sa fie in permanenta dependentza unul dee celalat...kyo sa lu[te mereu,iar yuki sa fie"printul" care e mereu superior si distant....cel ce il "calmeaza" pe kyo....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 16 2004, 08:15 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Pai eu am vazut ca Yuki..ii placea mult de Thoru...in unele faze...eu cred ca o continoare nu ar fi rea....de unde telenovela?? /omg .Parca in serie Hatori si cu Kana..se iubeau asta inseamna telenovela??? you mens....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |