Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimi Ga Nozomu


Claudia
post Apr 8 2004, 08:23 AM
Post #41


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Am terminat si eu seria asta de vazut recent..si iar am ramas dezamagita de un anime, iar la primele episoade se vedea a fi promitator. Cred ca atat mi-a placut la el..cam primele 5 episoade, pentru ca dupa povestea evolueaza destul de aiurea dupa parerea mea. In plus ma enerva ca toate personajele erau atat de slabe de caracter pana in ultimul moment...iar povestea nu mi se pare realista..si mi-a lasat un 'gust' amar. Oricum, seria e buna, desi nu e pe gustul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 8 2004, 11:26 AM
Post #42


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bravo Claudia....cam asa ma gandeam si io....insa ..oricum..e o serie reusita...cu toate fazele lacrimogene care le are...si care pe mine...sincer ...ma calca rau de tot pe nervi...macar daca ar muri cineva...si nu calcat de masina...cu ucis :twisted: 8) !
No fun....nimeni nu moare :? !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Apr 9 2004, 06:32 AM
Post #43


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Demi sa-ti zic de ce mi s-a parut mie falsa situatia. Fata din spital care impletea povesti de dragoste si care nu si-a dat seama ca au trecut ani buni. Intotdeauna era perfect pieptanata. Chiar daca nu se pieptana ea ca sa vada ce par lung are este imposibil sa nu fi remarcat. Si iar situatie de neacceptat pentru mine. Inteleg ca e greu sa fii prins intre 2 fete. Da pe una o iubea cica. Si totousi a tratat-o mai rau ca pe o servitoare. Oricat de mult se simtea vinovat si obligat mi se pare nerealist ca toate dar toate actiunile indicau dragoste fata de persoana gresita. Personajul meu preferat a fost surioara, desi era si ea indragostita de acelasi tip. In sfarsit dupa prelungiri plictisitoare a spus adevarul. Cam era si timpul ca nu mai aveau ce baga.
Povestea mi s-a parut adaptata sa se potriveasca pe o situatie interesanta. Cand am aflat ca este facut dupa un joc am realizat ce nu era in regula. In jocurile astea eroul trebuie sa treaca prin toate candidatele pana sa ramana cu una. Nu-i in stare sa se hotarasca. Au transpus prea bine aspectul asta in anime. Si nu au avut grija la micile detalii care sa o faca situatia cu adevarat credibila decat la nivel de idee. Mai usor ma impacam cu ceva magie decat cu amanunte neglijate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 3 2004, 08:55 PM
Post #44


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Apopo de Special-ul ala care a aparut, l-a mai vazut cineva?

Eram foarte curios sa vad o urmare la serie cat de scurta, dar cand am realizat spre sfarsitul lui despre ce era vorba imi venea sa :barf:

Pe tot parcursul am avut o impresie de deja vu, cred ca multe scene au fost copiate din serie direct si doar editat sunetul, si o intrebare imi staruia in minte....WTF?

Nu zic despre ce e vorba, doar mentionez ca are legatura cu chestia aia numita yaoi /omg /cry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 17 2004, 05:24 PM
Post #45


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Personajul care mi s-a parut cel mai interesant la sfarsitul seriei cred ca a fost Haruka, deoarece ea a fost cam singurul personaj care a dat dovada de maturitate propriu-zisa, in momentul in care a zis Sayonara... Takayuki si Mitsuki nu au facut decat sa reinoiasca o relatie pe care o tot peteceau cu vorbe si gesturi ieftine ("Gomen Takayuki", "Buy me these cups", "I decided to move in with you") Nigga' please!
Desi a stat 3 ani in coma si isi pierduse si amintirile cu Takayuki venind la spital in fiecare seara dupa a doua sesiune de coma profunda,(Sor-sa: Onee-Chan you wuz in a coma 4 like 3 stinkin' years... u screwed us all!!) totusi a gasit puterea sa spuna Ramas Bun... lucru pe care Takayuki nu ar fi reusit niciodata sa il faca (cel putin nu din proprie initiativa :D ).

Haruka all the Way... /gg
Am fost cumva cam haotic in exprimare? /humm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 7 2005, 08:48 PM
Post #46


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



A aparut si primul episod din OVA-ul intitulat Akane Maniax care se vrea un side story la Kimi ga Nozomu Eien. E vorba despre viata de liceu a sorei lui Haruka, Akane, care e "terorizata" de un baiat proaspat transferat la liceul ei...Jouji. Jouji se indragosteste din prima zi de Akane si de atunci nu o mai lasa in pace. E un tip cam vorbaret si cu o imaginatie bogata, iar dupa parerea mea cam plictisitor :D
Din cate am vazut din primul episod, Akane Maniax se leaga de seria originala dar fara sa completeze cu ceva actiunea din ea.

http://www.animedb.anime-club.ro/anime.php?id=150



PS: pentru proaspat veniti: nu cititi topicul asta de la inceput, e un fel de puzzle de posturi amestecate cu mixerul /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 7 2005, 09:24 PM
Post #47


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



poate dupa ce ies toate bre zeri ... da m-as uita cu placere ... e un anime care mi s-a parut ca spune mai multe decat majoritatea, ca e mai profund.
mda ... topic haotic? ... hehehe ... romantic inseamna un pic haotic nu? :D
ps. eu tineam cu takayuki ... e greu bre sa alegi ... saracu baiat ... eu as fi ramas cu amindoua :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Feb 22 2005, 11:05 AM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Un anime ce m-a captivat inca de la primul episod si nu m-a plictisit deloc. /smile
L-am gasit foarte interesant, lipsa personajelor negative a fost un plus, povestea este plauzibila iar eroii acesteia sunt reali, cu parti bune si mai putin bune /! Mi-au placut toti, dar personajul preferat este Akane, ce trece prin cele mai grele momente si este singura(in afara de parintii ei) afectata in mod direct de ceea ce se intamplase cu Haruka /hmm
Animeul in sine imi pare mai degraba ca prezinta drama unor prieteni si modul in care le este afectata viata dupa accidentul Harukai, decat povestea romantica dintre Mitsuki si Takayuki, dar sfarsitul este unul optimist (as putea spune)pentru toata lumea /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 14 2005, 09:56 AM
Post #49


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



L-am vazut si eu......si nu mi s-a parut asa interesant..Takayuki mi se pare personajul negativ in toata povestea. Prin nehotararea lui el face pe toata lumea sa sufere, mai ales pe Mitsuki si Haruka. Le minte pe amandoua crezand ca astfel ele vor fi scutite de suferinta.
Bine macar ca in final se decide.....si cu ajutorul bataii...dar ata ete....situatiile extreme cer masuri extreme. Intradevar, e mai realist. Si il recomand amatorilor de faze lacrimogene.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post May 16 2005, 04:08 PM
Post #50


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



hmmm am vazut anul trecut seria dar nu mi-am dat cu parerea pt ca mi-a fost lene. pe scurt, mi s-a parut o porcarie cat casa, patetica pana in strafunduri si cu personaje care, mie cel putin, mi-au produs greata. ar trebui sa se chinuie mult producatorii de animeuri sa scoata ceva mai stupid de-atat. parerea mea mai pe larg: http://www.animedb.anime-club.ro/review.php?id=149
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 27 2005, 09:25 PM
Post #51


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cred ca am vazut unul dintre cele mai interesante si mai emotionante anime-uri de pana acum. Nu stiu daca Kimi Ga Nozomu Eien este un anime serios sau nu, dar mie mi se pare un anime special... realist... poate enervant de realist pe alocuri...
La inceput am crezut ca va fi anime-ul tipic cu liceeni si cu problemele lor amoroase. Dar mi s-a dovedit contrariul (stiu, sempai, trebuia sa te cred pe cuvant :P ).
Binenteles ca triunghiul amoros este omniprezent. Cred ca asta e singurul lucru care nu mi-a placut. Se pare ca nu poate exista un "anime romantic" despre un cuplu, fara sa apara si o terta persoana (de obicei de gen feminin).
In prima instanta mi-au displacut Mitsuki si Takayuki pt ca au bagat-o pe Haruka la mijloc degeaba (Mitsuki a incurajat-o sa-si dezvaluie sentimentele lui Takayuki cand ea insasi tinea la el f mult). Drama Harukai putea fi evitata. Accidentul ei putea fi evitat... daca Mitsuki nu l-ar fi retinut pe Takayuki. Dar nu a fost evitat, si inculpatii mi-au devenit brusc antipatici.
Dupa aceea, pe parcurs, am inceput sa o inteleg cat de cat si sa o compatimesc pe Mitsuki. Chiar sa-mi fie mila de ea. Ea iubea si statea alaturi de un barbat care nu stia ce si pt cine simte (barbatii astia <_< ). Mie mi se pare ceva imposibil de facut.
Vine momentul in care se trezeste Haruka. Binenteles ca primul meu gand este: "Takayuki trebuie sa se intoarca la ea. Din cauza lui a ajuns asa. El trebuie sa suporte consecintele." Dar tipul realizeaza ca o iubeste pe Mitsuki si Haruka realizeaza ca nu mai este liceeanul la care tinea ea.
Finalul este probabil cel mai bun si cel mai fericit pt toate personajele.
Sunt de acord cu cine a zis inaintea mea ca Haruka se maturizeaza cel mai mult de-a lungul anime-ului. Probabil si din cauza ca ea nu are alta sansa pt a supravietui in lumea reala. Alternativa care ar fi fost pt ea? Sa innebuneasca poate? Personajul Harukai mi se pare f puternic... si hotarat.
In concluzie, ca sa nu mai aberez aici :P il recomand persoanelor care vor sa vada ceva deosebit... care poate chiar sa te emotioneze f tare pe alocuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Feb 21 2006, 01:19 AM
Post #52


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Cred ca a fost cel mai frumos anime pe care l am vazut vreodata.Ca si Kisa am crezut ca bineinteles o sa fie un anime booring cu liceeni indragostiti,dar dupa accidnutul Harukai nu am mai putut sa ma dezlipesc de calculator.La inceput animeul pare plictisitor dar pana la sfarsit povestea se complica atat de mult incat nu mai poti pleca de langa PC.

Si melodiile sunt f f frumoase,imi plac la nebunie
din cate am vz kmi ga nozomu eien este pe 1 loc in top 200 anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Feb 21 2006, 01:50 AM
Post #53


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



am vazut si eu acum ceva timp animeul...si mi-a placut destul de mult....as prefera sa spun k este real mai degraba decat serios(real inteleg eu prin serios)...ptrc k exact aceasta situatie desi rara zic eu se poate totusi intampla...
....dintre personaje cel mai mult i-a placut Mitsuki...la un momentdat imi parea rau ptr ea...renuntase la innot...haruka se trezise si takayuki nu mai stia ce sa faca daca sa se intoarca la haruka (deoarece cred k se simtea vinovat ptr ce i se intamplase)sau sa ramana cu Mitsuki. Mi-a placut ca Mitsuki nu s-a dat batuta...si mia ales faza k tre' sa isi continue viata...si ea si Takayuki.
...despre takayuki as spune k se simtea vinovat ptr ce i sa intamplase...si de aceea...se gandeste k ar trebui sa se intoarka la haruka...ptr k se simtea dator...
..iar haruka..imi place ptr faptul...k ajunge la concluzia: nu mai are cum sa fie ce a fost inainte, k takayuki s-a schimbat si ptr fatul k nu o invinuieste pe Mitsuki
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Onizuka_sensei_
post Mar 9 2006, 12:54 AM
Post #54


Onizuka
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 12-February 06
From: from darkness anime world
Member No.: 2.173
Points: 49
Gender:



am vazut si eu seria si nu stiu dar mia schimbat putin parerea despre viata mea e cel mai reusit gen de romance.drama din kre stiu eu :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 9 2006, 09:03 AM
Post #55


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



kimi ga nozomu eien e un anime trist,despre viata si complicatiile ei.
imi aduc aminte scena cand haruka este accdidentata de o masina ptr ca takayuki intarziase la intalnirea cu ea. asa ea va sta 3 ani in coma. takayuki incepe sa iasa cu mitsuki.. dramatic nu gluma, dupa 3 ani haruka se trezeste din coma.. :D
so never show up late for ur meetings! sau macar dati un sms acolo :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 18 2006, 06:05 PM
Post #56


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sincer "The eternity u wish for" mi-a placut enorm de mult, succesiv am trecut prin toat etapele descrise de Kisa si desi e un anime care m-a intristat tot e pe lista mea cu anime-uri fav...
Pentru prima data vad un anime care -desi se termina asa cum vreau - tot imi lasa un sentiment de melancolie...
Nu stiu daca cineva poate sa vada acest anime si sa spuna ca la sfarsit a fost multumit...eu voiam din tot sufletul ca Mitsuke sa ramana cu Takayaki, dar nu am putut sa ma bucur cand s-a terminat asa - pentru ca mi-a parut prea rau pentru Haruka... (iar povestea pe care o spune Haruka in final, inainte de a spune la revedere, - ma rog povestea cartea - mi-a placut enorm)..
Akane-maniax in opinia mea e mai mult o comedie...actiunea e plasata undeva dupa cea din kimi ga nozomu eien..si daca cineva il vede cu gandul ca va regasi stilul sau emotiile din kimi ga..mai bine sa renunte pentru ca , imo e mult prea superficial ( k-k exceptiile sunt numarate), dar amatorii de fun or sa-l savureze (mie mi-a placut , dar asta pt ca l-am vazut ianainte sa vad kimi ga ..si nu stiam ca au "legatura").
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Mar 20 2006, 03:16 PM
Post #57


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



dati-mi voie sa spun si eu o chestie: (si aici citez un prieten) <<postului "acasa" >>(nu fac reclama pstului)<< nu i-ar fi rushine sa difuzeze aceasta serie.>> doamne asta e o telenovela in toata regula!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Apr 18 2006, 09:46 PM
Post #58


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Am terminat si eu cu seria,asa intr-o zi...nu stiu daca ii indicat pt cei care n-au vazut-o inca,sa faca la fel ca si mine.Eu zic ca ii prea mult sa vezi episoadele astea intr-o zi.
Iar am dat peste un personaj (unul din putinele lucruri care ma enerveaza in anime'uri) care nu stie ce vrea.Damn i hate this kind of people.
Frumoasa seria,cu intamplari ce se gasesc si in viata de zi cu zi...

Hmmm...cred ca am ales un moment nepotrivit sa ma uit la anime;ul asta ... aveam nevoie de ceva funny ... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Apr 19 2006, 01:06 PM
Post #59


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Am vazut seria vara trecuta in doua seri. In prima seara 7 ep si in a doua restul . :D Intr-adevar, un anime reusit din toate p.d. v. Mi-a placut in mod special felul in care s-au combinat comicul si drama .In ceea ce priveste deznodamantul, acesta era evident . Cel putin inca de la inceput mi-am dat seama ca Takayuki iesea cu Haruka numai de dragul lui Mitsuki . Era si normal ca o data si-o data adevarul sa iasa la iveala . Ceea ce ma bucura in schimb este faptul ca...desi sufera, Haruka realizeaza ca viata merge mai departe si reuseste astfel sa-si duca visul pana la capat. :)
Adica...tot ce a fost, a fost doar o iubire "de-o vara" . Iar Haruka nu plange pentru ca s-a terminat, ci surade pentru ca s-a intamplat . :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadow2989
post Apr 19 2006, 01:33 PM
Post #60


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.986
Points: 48
Gender:



In posturile anterioare s-au acoperit multe aspecte privind Kimi Ga Nozomu
mie nu imi mai ramana de spus decat ca....
lasa lasa o urma de tristete.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |