Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ah! My Goddess


Ranma-kun
post Mar 20 2005, 12:37 PM
Post #21


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Chris si Virginblood, ati aberat cam mult aici, forumul nu e chat, va rog sa ramaneti la subiect.
Pentru tine Chris, Oav-urile si Filmul au fost aberatia, nu aveau mare lucru de a face cu povestea initiala, sunt doar o compilatie rapida si a ieshit o harababura totala. Manga-ul este destul de lung si seria ar trebui sa aiba peste 100 de episoade, sa rezumi asta in 5 oav-uri e o prostie, mi-e frica ca nici seria TV nu va fi pe masura manga-ului, nu cred ca va avea mai mult de 26 de episoade, dar sper ca da.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 25 2005, 04:25 PM
Post #22


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



daca e scurt nu inseamna ca nu e frumos. tokmai asta e farmecu..asa cum a fost si la angel sanctuary...desi nu prea se intelege nik....oricum..a fost scurt si la obiect:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 25 2005, 07:03 PM
Post #23


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mai, angel sanctuary nu a fost niciodata terminat, au fost facute numai primele 3 episoade, care apoi le-au numit OAV=uri cu totul ca nu erau, trebuia sa iasa o serie intreaga, Angel Sanctuary nu e scurt sau ceva de gen, is doar 3 episoade dintr-un anime neterminat, e diferit fatza de Ah My Goddess, pentru ca acolo se rezuma in 5 episoade toata actiunea manga-ului, in schimb la A.S. sunt prezentate 3 episoade echivalente cu primele 3 volume dintr-un manga de 20 de volume.... A.S. manga e mult mai bun decat anime-ul, toate luptele din cer si hades, intre ingeri si demoni and all the good stuff, nu apare in anime... habar n-ai cate se mai intampla in manga.
Repet, oav-urile astea se fac numai la serii unde nu au un buget foarte mare, si de aia fac cateva oav-uri sa vada cat de bine prind, si daca au un succes foarte mare atunci ei fac o serie completa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 20 2005, 10:47 PM
Post #24


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Poate daca o sa citesc si eu manga o sa am si eu aceeasi parere despre cele 5 ova-uri si despre film, dar din perspectiva actuala pot spune ca sunt facute foarte bine, au o poveste frumoasa si o grafica reusita.

Am vazut si seria de 24 de episoade si nu m-a impresionat prea mult. Am tot avut o senzatie de deja vu. Grafica si ost-ul sunt inferioare ova-urilor si ce ma streseaza cel mai tare e ca au schimbat felul in care canta Belldandy :unsure:
Dar am avut parte de un sfarsit dragut, diferit de al ova-urilor, am observat accentul pus mai mult pe mitologia nordica si in sfarsit am aflat ce e cu ingerul ala care era in multe poze langa Belldandy...Holy Bell (a fost un episod intreg dedicat acestui lucru...printre cele mai frumoase episoade)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Toru
post Aug 22 2005, 11:06 AM
Post #25


Heartless Archangel
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 9-August 05
From: Piatra Neamt
Member No.: 1.723
Points: 2
Gender:



Nu stiam ca exista topic Ah!My Goddess...l-am vazut si eu recent si mi s-a parut interesant :D dupa cum a zis si chris, visul oricarui baiat :P ... ce e drept am vazut doar cele 24 de episoade dar fac eu rost si de cele 5 oav-uri si filmul...mai vb dupa :P

# ranma-kun ce ai vrut sa zici prin "angel sanctuary nu a fost niciodata terminat, au fost facute numai primele 3 episoade, care apoi le-au numit OAV=uri cu totul ca nu erau" :blink: Original Animation Video - denumirea japonezilor pt direct-to-video release...au fost denumite oav-uri pt ca au fost lansate direct pe video...de ce nu erau oav-uri?!!? :blink: in fine...nelamurire de a mea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 23 2005, 03:38 PM
Post #26


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Trebuia sa iese ca serie tv dar din lipsa de buget si contracte cu posturi de televiziune nu au putut continua productia si cele 3 episoade care fusesera deja produse au ieshti ca OAV-uri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 13 2005, 05:20 PM
Post #27


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Imbecilii aia !!! :angry: , nu au putut face o serie completa cu angel Sanctuary.
Anyway, am vazut ova oh my goddess, filmul, si acum vad serialul
OAU - una din cele mai frumoase povesti de dragoste, dulce , finuta...si cum au mai spus altii, Beldandy e visul...dar nic iUrd nu-i de lepadat.
Seria e fantastica pana acum - spune povestea pe indelete, nu in graba, ca ova, o placere, ce mai.Grafica e superba, singurul minus e muzica - as fi vrut sa pastreze ostul de la ova ( intrroul si endingul erau superbe ).Personajele sunt bine conturate toate au personalitate distincta, sunt atractive, simpatice, ce mai, un romance absolut superb
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 10 2006, 11:20 PM
Post #28


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ok, revin dupa un an sa postez aici, dupa ce am terminat si Ah!my goddess-the movie :D
Tot imi vine in minte sa spun ciuciu^_^. Dc? Pai simplu.. era pe undeva p`acolo un monstru.. remember?Now, wtf?!era moartea cu coasa sau ce ?Ca prea semana :P

Anyway, difera intrucatva din ce`mi aduk eu aminte din OVAuri, dar cred ca OVAurile au fost mult mai reusite. Si ca grafica si ca actiune. Sincer, ori ma lasa memoria, ori exista una mica-mare diferenta intre film si OVA.
Spre ex, nu`mi aduc aminte in OVA de existenta acelor.. "ingerashe" cred, care ies din spatele zeitelor. Si nici de copac, de sistemul ala interesant din ceruri sau moartea cu coasa :lol:

Mi s`a parut cam ciudat ce sistem de networking aveau aia in ceruri, c s mai, o adevarata tehnologie. Ma intreb ce softuri foloseau :lol: Ingenioasa ideea. Uite asa totul s rezuma la tehnologie.

Hm... ce a iesit in evidenta pt ochisorii mei. In film Belldandy apare mai degraba ca un copil mik si neajutorat, in schimb in OVA tipa arata destul de matura si super tare :D Sa nu mai zic de Skuld si Urd care incredibil, sunt asa... de buneO_o. Nu erau mai potrivnice in ova?

Anyway again, mie mi`a ramas gandul la motoarele alea pe care le conduceau tipii. Ma intreb daca exista asa ceva si in realitate. Oare cine ar avea curajul s faca "miscarile" pe care le face Belldandy?O_o

In concluzie, astept sa vad si seria. :P E super simpatic, i`m still in love with it (ca si cu toate animele :lol:) si bineinteles, il recomand la cei care... nu sunt teribilisti <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jeanne
post Mar 17 2006, 09:10 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 17-March 06
Member No.: 2.297
Points: 57
Gender:



nu am vazut Oh!my goddes dar am vazut Mini goddes si sunt cu 3 fete
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 18 2006, 05:35 PM
Post #30


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sa vedem..Imo oav-urile sunt esenta, cele 24 de ep tv dilueaza esenta (dar mi-au placut mai mult decat oav-urile...), filmul (care mie mi-a placut foarte mult ) continua povestea din tv iar cele 48 de episoade (parca) cu mini-godess..sunt extra (sunt f scurte 5 minute parca, Belldandy apare foarte putin, personaje principale sunt Skuld, Urd si un soarece ...uff am uitat numele..)
Personajul meu favorit nu a fost Belldandy, a fost Urd..ingerul care mi-a placut cel mai mult a fost tot al lui Urd (jumate alb, jumate negru - de fapt faza cand apare ingerul ei se numara printre fav mele) ..si cam atat imi vine in minte legat de acest anime.. (Ah :D si sa nu uit, daca cuiva i-a placut foarte mult acest anime exista un alt anime, care in linii mari se aseamana cu ah my goddess, se numeste "Happy World" - sunt de fapt 2 sau 3 episoade oav)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mordred
post Mar 19 2006, 12:47 AM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 22
Joined: 18-March 06
Member No.: 2.304
Points: 48
Gender:



Mic pare cam grabit si al punct trebuie ceva de misloc nici 200 ep so lalaie ca define cam monoton da nici 4sau 20 ep ceva unde sepote obseva o mica desfaurare a actiuni si intrigi eu asa cred da nu la toate ca unel anime nu sr fi la fel de frumose daca nu ar avea acele 100ep la scur nu pot zice aceasi lucru :D :) :( :D :D :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

YamiVegeta
post Apr 23 2006, 10:13 PM
Post #32


100% Elf Girl *_*
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 23-April 06
From: ...lost somewhere near Arad >_<
Member No.: 2.466
Points: 107
Gender:



Nush, mi se pare super povestea de dragoste din Ah my Goddess (numa daca ar iesi si de la mine din oglinda Belldandy XD), chiar daca este foarte scurta (ma refer la OVAuri, ca sunt singurele care le-am vazut >_<). Dintre Urd SI Belldandy, o aleg pe Belldandy, este finutza,dragutza,simpatica,grijulie... ah tot ce mi-as putea dori ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaitou_strife
post May 7 2006, 11:11 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 7-May 06
From: A Forgoten place
Member No.: 2.523
Points: 42
Gender:



Mia placut la nebunie AMG fiecare episod OVA si filmul acuma astept cu nerabdare fiecare episod din sezonul 2 :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 7 2006, 11:55 PM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Gan-chan se numea soarecele din seria "being small is convenient", iar faptul ca a aprut a doua serie tv "Ah!My goddess" imi da dureri de cap (am vazut primele 3 episoade si nu se intampla nimic interesant si e pur si simplu o modalitate de a laaaaalai seria care are deja 5 ep+24ep+1 film+48 ep...si sunt curioasa pana la cat or sa ajunga cu asta! :huh: uffff, macar daca s-ar intampla ceva!).
Sper sa ma insel si sa se intample ceva si sa nu se dovedeasca a fi zeama luuunga <_<


later edit: se pare ca nu m-am exprimat suficient de bine. NU consider AMG o serie slaba, am spus doar ca IMO nu era necesara inca o serie tv...iar in legatura cu cei doi, din cate am vazut ..nu apare nimic nou..cei doi sunt inca la stadiul tinutului de mana. As I said seria tv este favorita mea, iar filmul l-am gasit superb din toate punctele de vedere. ;) partea cu lalaitul se refera DOAR la a doua serie si am spus ca sper sa ma insel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaitou_strife
post May 8 2006, 06:33 AM
Post #35


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 7-May 06
From: A Forgoten place
Member No.: 2.523
Points: 42
Gender:



Pei se intampla ceva nu chiar "lalaie" seria ii Romance se invarte mai mult in jurul celor 2 si a relatiei lor desigur mai apar cateva surori zeitze care dau o turnura comica seriei si la sfarsit au bagat si o actiune mai intensa iara filmul are actiune si a da AMG-ul are 5 volume OVA-ul, 26 de episoade primul sezon al serialului TV, Mini-Goddess Being small is Convinient are 48 de ep, AMG filmul si mai ii al 2lea sezon care se speculeaza sa aiba vreo 24-26 de ep dar in fine mie imi place ca-i plin de comedie si ii interesant sa vezi cum evolueaza relatia dintre cei 2. Depinde si de gusturi aici desigur celor care le plac anime-urile pline de actziune sau "fighting" nu prea o sa le placa AMG-ul. (sper sa nu se intzeleaga ceva gresit din ultima propozitie). Ce se vrea in anime ii sa ne arete viatza celor 2 mai mult pe iei se concentreaza mai mult anime-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post May 8 2006, 10:05 AM
Post #36


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



E drept că-i mai relaxat īn general AMG, dar uite că finalul primului serial a fost suficient de tensionat. Mie mi se pare foarte bună combinaţia dintre idila celor doi şi restul acţiunii, se echilibrează bine reciproc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaitou_strife
post May 8 2006, 01:40 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 7-May 06
From: A Forgoten place
Member No.: 2.523
Points: 42
Gender:



Da finalul primei serii a fost fain. Chiar avea destul de multa putere Belldandy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post May 12 2006, 01:37 PM
Post #38


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Serialul AHM este practic OVAu extins. tinand cont ca ova era foarte compresat, seria a fost faorte bine venita - am avut ocazia sa vad pe larg povestea de dragoste dintre cei doi protagonisti - fara sa fie grabita. Primele episoade sunt SUPERBE - unul din cele mai faine romanceuri.
Din pacate, problemele apar mai tarziu, cand seria devine cam plicticoasa. E faina ,dar se simte lungimea seriei. In plus , relatia dintre cei doi nu avanseaza aproape de loc :angry: , ceea ce e cam inervant
Finalul e un alt minus. Common guys, tot serialul este un romance comedy, iar apoi hodoronc tronc in final arunjci niste chestii sf, dramatice... nu s-a potrivit de loc.
Oricum, pre total, seria e faina, dar putea fi si mai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post May 12 2006, 03:24 PM
Post #39


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(Emanuel @ May 12 2006, 01:37 PM)
Serialul AHM este practic OVAu extins.


Serial urmareste mai indeaproape manga-ul. Nu au facut seria dupa OVA, ci dupa manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post May 12 2006, 04:10 PM
Post #40


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu ştiu, mie mi s-a părut bine dozată acţiunea. Finalul s-a potrivit firesc īn contextul idilei celor doi şi cu personajele din jurul lor.

...Dacă pot s-o numesc idilă, pentru că nici să se sărute nu pot fără să-şi facă un milion de scrupule, să fie un capăt de lume şi să sară pe capul lor minim 2 persoane. Uite un alt avantaj al AMG TV: readuce īn actualitate old school anime, stilul de romantism īntins la infinit fără rezultate concrete. A funcţionat excelent pentru Kimagure Orange Road, Maison Ikkoku şi atītea altele. Ţi se oferă 50+ de episoade cu un singur sărut la final şi le urmăreşti disperat pe toate şi eşti foarte satisfăcut cīnd se īntīmplă. Şi mai zice lumea că romantismul a murit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:58 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |