Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Underrated/overrated Anime


bogdan
post Jun 7 2011, 02:02 PM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



Thak you captain obvious ... acu stai jos si ia o carte de gramatica in brate ai nota 3!

o afirmatie poate fi adevarata sau falsa .. nu poate fi "mai adevarata" decat alta afirmatie <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 7 2011, 02:06 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(bogdan @ Jun 7 2011, 02:02 PM)
Thakyou captain obvious ... acu stai jos si ia o carte de gramatica in brate ai nota 3!

o afirmatie poate fi adevarata sau falsa .. nu poate fi "mai adevarata" decat alta afirmatie  <_<
*


Tocmai asta era rostul. Ai nevoie de 300 de posturi de explicatii? Nu exista adevarul suprem. De aceea mi-am permis sa folosesc formularea 'cel mai adevarat'. Este daca vrei 'o gluma'.
Also, intelegerii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 7 2011, 02:11 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



bine bine imi retrag afirmatiile .. psihic lent un pic aicea.. scuze :D peace :D

acuma intrebarea mea este
Now and then here and there vi se pare overrated sau underrated pt ca mie unul sincer pana si 8-ul acela imi pare tras de par animeul e prea alb/negru prea lipsit de subtilitate ca sa fie interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 7 2011, 02:14 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(bogdan @ Jun 7 2011, 02:11 PM)
bine bine imi retrag afirmatiile .. psihic lent un pic aicea.. scuze :D peace :D
*


Sarcasm much? Imi cer si eu scuze. We derailed the topic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 7 2011, 02:58 PM
Post #25


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Poti sa discuti despre anime overrated si underrated eventual cu cineva cu interese si gusturi apropriate, in rest nu are sens.

Not true. Eu peste Gilgamesh tot intr-un astfel de topic am dat and I loved it. E adevarat ca gusturile nu se discuta, dar pot sa te faca curios referitor la o serie mai putin cunoscuta and I want that. Asa ca pentru mine are relevanta ce a scris lumea pe aici :P .
In plus, ideea sa deschidem topicuri la care lumea o sa posteze nu e una rea, right? I thing the topic from that point of view it's a success XD.
So why don't you stop complaining and tell us your list of overrated/underrated animes ^^. Eu sincer sunt curioasa :) .

QUOTE
Dar da la finalul zilei fiecare cu placerile lui, idea e sa zici ce consideri TU ca e under/overrated si DE CE

Couldn't have said it better myself. Thank you! ^^

QUOTE
Also, revenind la subiect, Wonderful Days mi se mai pare underrated. E unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut, atat ca poveste, dar mai ales ca grafica. Merita pe putin un 9

Agree. Daca tot l-ai mentionat tu nu o sa mai fac si eu ^^. Si mie mi s-a parut superb din toate punctele de vedere, mai putin finalul care m-a lasat cu dorinta de mai mult. My loss for being such a big romance fan and looking for romance everywhere XD.

Continuand lista din primul post:

Underrated:

~ Kaikan Phrase
Nota Acordata de AniDB: 7.66
Nota mea: 9
Unknown and underrated. Nu e cel mai epic anime vazut de mine, dar povestea personajelor si evolutia lor mi s-au parut absolut superb realizate: la fel si cantecele din serie. sakuya looks a little gay, I have to admit that, but the story is good ^^.

~ Le Chevalier D'Eon
Nota Acordata pe MAL: 7.56
Nota mea: 9
Poveste originala, grafica superba si coloana sonora pe masura. Finalul nu a fost cel mai potrivit, dar a fost cel prezentat si de cartile de istorie. Maybe that's the reason for the low rating? Donno.

~Mouryou no Hako
Nota AniDB: 7.58
Nota mea: 10
Rather than a detective show this is 100% a psychological show. Prezinta natura nebuniei umane si formele ei de manifestare. Mi s-a parut genial realizat din toate punctele de vedere.

~ Natsu e no Tobira
Nota AniDB: 6.78
Nota mea: 9
Inca un film necunoscut. Povestea se invarta in jurul a 4 prieteni buni care odata cu maturizarea dezvolta sentimente precum: iubire, ura si egoism intr-un context cu totul nou fata de cel pe care il stiau pana atunci. Povestea e tragica, dar si foarte frumoasa.

~ Onii-sama e...
Mai mult decat underrated e necunoscut asa ca am vrut sa-l trec neaparat in lista. E unul din acele anime-uri clasice care te fac sa te bucuri de faptul ca esti anime fan. Autoarea e aceeasi ca si la Rose of Versailles.

~ Umezu Kazuo no Noroi
Nota MAL: 6.64
Nota mea: 9
E un horror excelent. daca va plac povestile lui Itou Junji eu spun ca merita incercat.

~ Tokyo Majin
E un shounen foarte bun cu o grafica reusita si coloana sonora buna. E mai mult unknown decat underrated.

~ Wicked City
Nota MAL: 6.59
Nota mea: 8
E un horror bun cu niste personaje bine dezvoltate. Cred ca merita mai multa atentie.

~ Platonic Chain
Nota MAL: 6.12
Nota mea: 8
O prezentare originala iar ideile prezentate ori o sa te puna pe ganduri ori o sa-ti aduca un zambet pe buze. Poveste efectiva nu are, dar e un anime care in opinia mea merita incercat macar odata in viata.

Overrated:

~ Katanagatari
Nota AniDB: 8.57
Nota mea: 6
Actiunea in sine a fost interesanta pentru unele episoade, pentru altele mai putin, dar finalul te lasa cu concluzia ca "nothing hapened"... And everyone is saying how great this show was...Wait, what? >.<

~ Kaichou wa Maid-sama!
Nota MAL: 8.37
Nota mea: 5
Nu pot sa-mi dau seama ce a vazut lumea la seria aceasta. foloseste idei din categoria shoujo arhireciclate si le combina intr-o poveste prost spusa cu grafica reusita. Mda...grafica e singurul lucru care pot sa-l apreciez la aceasta serie. Nu e suficient...

~ Kimi ga Nozomu Eien
Nota MAL: 7.69
Nota mea: 5
The story was just so...meh. Vroia sa dea aere de realism, dar parea tot mai irealista cu fiecare nou episod prezentat :( .

~ Kimi ni Todoke
Nota MAL: 8.48
Nota mea: 6 si 7 la al doilea sezon
Cel mai lent romance pe care l-am vazut in viata mea. Povestea pare interesanta, dar evolutia personajelor e asa de lenta ca te intrebi daca autoarea mai avea de cand sa le contureze. To slow!!!

~ Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nai
Nota MAL: 7.88
Nota mea: 4
Seria asta a fost absolut oribila pentru mine. Nu am ce sa mai adaug. Povestea a ramas in 3 peri de la inceput pana la final.

~ Toradora!
Nota MAL: 8.56
Nota mea: 7
Povestea a fost draguta, dar prea lungita pe parcursul a 25 de episoade in care nu se intampla mai nimic, doar ca sa avem toata actiunea concentrata in ultimele 5 min. din anime.

~ Yamato Nadeshiko Shichi Henge
Nota MAL: 8.10
Nota mea: 4
No charachter development + bad art + no story development + unappealing main character = bad show >.<.

~ Suzumiya Haruhi no Yuuutsu
Nota MAL: 8.43
Nota mea: 4
Daca ar fi fost un OVA i-as fi dat un 9 cel putin. ideia prezentata mi s-a parut originala si interesanta, dar m-au ametit 12 episoade cu nimicuri si glume de prost gust doar ca sa mi-o prezinte in ultimul episod. Very, very bad anime! :P

~ Skip Beat!
Nota MAL: 8.57
Nota mea: 6
Inceputul e promitator, apoi se pierd si o dau in Glass Mask [care e cu mult, mult mai bun decat acesta].

~ Sword of the Stranger
Nota MAL: 8.51
Nota mea: 7
A fost ok, dar a fost 100% neoriginal, previzibil, iar actiunea lasa de dorit. Plus ca mi-a amintit mult de Ninja Scroll care e prezentat mult mai bine si totusi, ironic, are o nota mai mica decat acesta :( .

Si, fara ca sa ma pot folosi de note consider Kara no Kyoukai a bit overrated. si mie mi-a palcut, dar din comentariile pe care le citeam pe forumuri/site-uri/articole ma faceau sa cred ca este un anime epic and it wasn't <.<. it was just good.

@Bogdan: Now and then here and there as vrea sa-l vad expre pentru ca am auzit ca ar fi underrated ^^.

P.S.: this topic it not meant for fighting so please stop >.<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 7 2011, 03:52 PM
Post #26


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(bogdan @ Jun 7 2011, 02:02 PM)
o afirmatie poate fi adevarata sau falsa .. nu poate fi "mai adevarata" decat alta afirmatie  <_<
*


That's where you're wrong. O propozitie poate fi "mai adevarata" decat alta, a mai avansat lumea in ultimii 50 de ani. Take a look at this Fuzzy Logic.
Ma indoiesc totusi ca afirmatia lui Dlanor se baza pe transcenderii logicii booleene :P .

@Tessa Mi-ar lua ceva timp sa trec prin toata lista de animeuri sa-mi aduc aminte care cum erau si sa fac lista de over/underrated si maine am un examen greu, dar promit ca dupa ce il termin ( sau ma termina) o sa o postez.

QUOTE
P.S.: this topic it not meant for fighting so please stop >.<.

Ok I'm sorry, I just haven't had an argument for some time and I really felt the urge to. I'll stop now.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jun 7 2011, 08:08 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Dennou Coil - o serie foarte buna care desi nu este memorabila la vre-un capitol anume este foarte bine echilibrata si inchegata overall. Staff-ul este 5* cu repertoriu greu in spate. Greu de spus de ce ar trebui sa va uitati la el, dar nu stiu daca exita un motiv sa nu va uitati la el.

Kaiba - desi are note bune lumea nu se inghesuie sa il vada. Stilul grafic sperie de la inceput iar primul episod este indeajuns de bizar incat sa "schimbi canalul" daca nu reuseste sa iti gadile neuronu. La al doilea episod deja intelegi ca NU va fi ceea ce te asteptai. Daca ai supravietuit primelor 2 ep atunci singura buba mai ramane sa pui cap la cap piesele la sfarsit.

... Nu stiu de ce aveam impresia ca aveam o gramada de chestii de spus, dar m-am blocat dupa astea 2 :lol:

Foarte bun topicul fiindca ar putea atrage atentia asupra unor serii f. bune dar uitate de lume. Lucru valabil in mod special seriilor vechi ('80). Insfarsit activitate pe club :lol: gotta love "opinions".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 7 2011, 08:30 PM
Post #28


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Kaiba - desi are note bune lumea nu se inghesuie sa il vada. Stilul grafic sperie de la inceput iar primul episod este indeajuns de bizar incat sa "schimbi canalul" daca nu reuseste sa iti gadile neuronu. La al doilea episod deja intelegi ca NU va fi ceea ce te asteptai. Daca ai supravietuit primelor 2 ep atunci singura buba mai ramane sa pui cap la cap piesele la sfarsit.

Stiu ca l-au dat chiar in primul A-camp la proiectii si am incercat si eu sa-l vad, dar dupa 5 minute m-am hotarat ca nu ma atrage nimic la el si am plecat la volei XD. Si cam toata lumea a avut aceeasi reactie dupa primul episod. Ulterior, Shimao [o colega de camera], singura care a rezistat la mai multe episoade deoarece nu avea ce face, a spus ca e genial so...I think I'll try it this summer if you say it's worth it. Mentionez faptul ca Mind Game si Cat Soup de la acelasi director nu mi-au placut, iar daca acesta e la fel atunci cred ca o sa spun pas.

QUOTE
Foarte bun topicul fiindca ar putea atrage atentia asupra unor serii f. bune dar uitate de lume.

Cam asta era si intentia mea cand am deschis topicul. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 7 2011, 09:18 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Intr-adevar e o idee buna pentru a mai pune in lumina anumite serii sau ca oamenii sa faca cunostiinta cu unele noi. In principiu sunt de acord cu cele doua liste pana acum. La overrrated au fost 1-2 serii care mie totusi mi-au placut.

Eu sunt si genul care incearca sa gaseasca something good in every anime. I sometimes lean more towards an objective view, sometimes my personal preferences kick in more and sometimes I just find a certain scenario development without having any actual impact... xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 7 2011, 09:32 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



Contributin'
Dintre cele mentionate de Tessa, Mouryou no Hako si Aoi Bungaku m-au impresionat destul de mult. Am incercat sa le propun la un 'Underrated club' pe MAL, dar inca nu le vad pe lista celor incluse.

A trebuit sa astept cateva luni pentru subtitrarile ultimului episod din Mouryou no Hako.
Probabil lungile discutii dintre personajele principale au alungat doritorii. Cu toate ca aceste discutii s-au intins pe parcursul a catorva episoade (aceasta dand nastere unui final destul de rushed), ramane un mystery destul de bun in principal datorita executiei foarte bune si datorita elementelor de ordin 'folcloric' utilizate.
Am inteles insa ca romanul este mult mai detaliat iar personajele sunt mult mai 'dezvoltate'.

My rating: 8

Aoi Bungaku este bun dar sufera din cauza structurii sale. Personajele sunt destul de bine conturate, dar nu am putut simpatiza cu toate. Cu toate acestea, initiativa de a anima acele short stories este cu siguranta laudabila.

My rating: 8

Alte titluri pe care le consider underrated:

-Only Yesterday
Undescribably boring pentru unii, masterpiece pentru altii.
Sfarsitul este bun, dar nu vreau sa cred ca Taeko chiar a decis sa faca 'pasul cel mare'. (in privinta relatiei cu Toshio).
My rating: 10
MAL: 7.73

-Angel's Egg
Atmosfera geniala este lucrul care m-a impresionat cel mai mult. Multimea de interpreatari nu conteaza pentru mine. Imi aduc aminte ca regizorul a spus intr-un interviu ca a uitat ce intentiona sa spuna prin film.
My rating: 9
MAL: 7.49

-Saraiya Goyou
Atmosfera conteaza foarte mult pentru mine in stabilirea notei finale a unei serii. Aceasta reuseste din plin sa creeze o atmosfera minunata- printr-un OST bun, prin designurile personajelor si prin modul aproape natural in care se desfasoara evenimentele.
My rating: 9
MAL: 7.94

-Mind Game
Coplesitor. Pot spune ca este cea mai 'agresiva' creatie a lui Masaaki Yuasa alaturi de Cat Soup. Partea de final este aproape perfecta. Sfarsitul inconcludent sau poate chiar multimea posibilitatilor ii dau si mai mult farmec.
My rating: 9
MAL: 8.06 - nu este insa foarte popular

As mai mentiona:

-Mahou Shoujo Tai Arusu
-nu este foarte popular, dar este interesant modul in care a fost produs - > Producatorii au inregistrat vocile inainte de a trece la productia propriu-zisa. De aceea, expresiile personajelor pot parea destul de ciudate.
My rating: 8
MAL: 7.49

-Boogiepop Phantom
-A strange kind of urban fantasy. M-au impresionat atmosfera si structura seriei. Este interesant sa pui toate indiciile cap la cap desi finalul nu este extrem de satisfacator.
O sa incerc sa pun mana pe acele light-novel-uri.
My rating: 8
MAL: 7.39

-Patlabor - mai ales primele doua filme.
Cel mai 'priponit in realitate' mecha pe care l-am vazut.
My rating: 9
MAL: 7.60-7.69
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 09:35 PM
Post #31


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Underrated

Ayakashi: Japanese Classic Horror mi se pare oarecum underrated, cu doar note de 7. Zic oarecum pentru ca nu toate povestile sunt la fel de bune. Yotsuya Kaidan insa mi s-a parut de 10, mai ales din punct de vedere al graficii.

Bastard!! e un alt anime prea putin cunoscut, un OVA vechi dar bun, cu multe referinte la cultura metal :D E destul de stereotipic, dar o face intr-o maniera interesanta si chiar parodica.

Big O nu e tocmai un anime in sensul strict al cuvantului, sau cel putin nu arata a anime, dar e foarte bun si in spatele unei povesti aparent steoreotipice se ascunde un plot destul de inteligent. Plus ca atmosfera creata e superba! Poate singurul anime care s-ar putea compara cu Cowboy Bebop din punct de vedere al feeling-ului

Blue Gender e unul dintre cele mai bune SF-uri si horror-uri pe care le-am vazut. Nu inteleg de ce are doar 7, eu zic ca ar merita mai mult. Grafica e buna, povestea e buna, character development exista, cel putin pentru cele care supravietuiesc... Chiar nu inteleg de ce nu are macar un 8-8.5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 7 2011, 10:10 PM
Post #32


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Baka.. sunt de acord ca Big O merita ceva mai mult, cat si Blue Gender.
Blue Gender e normal sa fie sub 9 pentru ca e Seinen, e destul de realist, are personaje complexe si un plot mai divers. De ce e normal ? Pentru ca odata ce un lucru e mai complex si diferit devine mult mai greu de analizat, si va genera mult mai multe debate-uri interne decat un anime simplu axat pe o anumita directie (nu am vrut sa zic fetish *giggles*).

Probabil din acest motiv NGE e higly rated, a reusit sa combine mai multe elemente atractive intr-un singur serial (are o Rei la care mai visez din cand in cand for ex. ). A avut si filozofie, destul de incurcata, dar care punea si pune intrebari, are si lupte soo, in a sense e cam pe toate gusturile.

Si ca sa dau si eu ceva pt lista :
Underrated: SE Lain - pentru ca a avut un plot inteligent, caractere interesante si char. development, filosofie si simboluri in fiecare moment.

Overrated:Noein - pentru ca a avut personaje repetitive, story blunt si nerealist. CGI proaste si repetate de multe ori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 7 2011, 10:12 PM
Post #33


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Pentru mine e cam greu sa fac o lista cu anime-uri underrated/overrapted (daca era pentru visual novels mi-ar fi fost mult mai usor :) ) fiindca prin partile de internet pe care le frecventez eu comunitatea este extrem de bipolara, ceea ce face cam dificila determinarea a ce e cu adevarat popular si ce nu.

Ce imi vine acum in minte ca fiind destul de underrated e Kaiji. Lumea il cam ignora ,cel mai probabil din cauza artstyle-ului (ceea ce mi se pare ciudat fiindca mie imi place), insa ca anime psihologic/cu planuri si mind games e top tier. Punctul lui forte e faptul ca poate crea o atmosfera extrem de tensionata care te tine cu ochii lipiti de episoade, mai ales datorita faptului ca pesonajul principal nu e infailibil spre deosebire de alte anime-uri de acest tip (i'm looking at you Death Note, apropo de anime-uri overrated) unde protagonistul e un super intelligent almighty god care are intotdeauna dreptate.

Overrated mi se cam pare Angel Beats. Eu sunt un fan KEY/Jun Maeda destul de mare, dar mie Angel Beats mi-a demonstrat ca Maeda pur si simplu nu are experienta necesara pentru a scrie scenarii anime, mai ales pentru anime-uri scurte. Problema mea cu anime-ul nu a fost atat de mult pacing-ul cam dubios cat faptul ca au fost introduse prea multe personaje secundare care ar fi putut fi dezvoltate mult mai mult, dar in schimb au primit zero character development. E ca si cum Maeda , in loc sa scrie scenariul pentru un anime, a scris scenariul pentru o ruta de visual novel, axandu-se doar pe dezvoltarea unui numar mic de personaje, celelalte personaje urmand sa fie dezvoltate in alte rute (care in acest caz nu exista). De altfel, continuand analogia cu VN-urile, povestea din Angel Beats nici macar nu prea e material de "true" route fiindca nu reuseste sa raspunda la toate misterele pe care le ridica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 10:45 PM
Post #34


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 7 2011, 10:12 PM)
Ce imi vine acum in minte ca fiind destul de underrated e Kaiji.


:blink: Woah, inca o persoana care a vazut Kaiji si i-a placut!!!!!
Pe asta nu l-am trecut la underrated ca nu prea mi se pare ca e cazul. Are totusi o nota peste 8 si, desi mi-a placut la nebunie, inclusiv grafica, stilul ala nu e tocmai unul de 10... Si povestea mai are unele mici scapari deci eh, sa zicem ca ar fi o apreciere cat de cat corecta, chit ca in topul meu sta mult mai bine.

Mai mult ma deranjeaza ca Akagi a primit note atat de mici, e unul dintre cele mai tari anime-uri pe care le-am vazut <_<


Also, @Kratozz, perfect de acord cu ce ai spus, si e greseala mea ca am vorbit doar de note. Cand am spus insa ca e underrated, nu am luat insa in calcul doar notele pe care le-au primit, ci si faptul ca, in general, nu sunt anime-uri foarte populare (ma refer cam la toate pe care le-am enumerat).
Blue Gender s-ar putea sa fie insa mai putin popular si din cauza ca a fost licentiat si se gaseste destul de greu pe net, lucru valabil si pentru Big O.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Jun 7 2011, 10:52 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Pentru mine animeul supraevaluat este Full Metal Alchemist
Mai exact spre final gasirea Pietrei, atata spuns e prea dramatic si pare fortat fata de manga original.

Subevaluat ar fi Wecome to N.H.K. Slice of life care ofera o viziune asupra tipurilor de persoane.
E mult mai complex decat pare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 7 2011, 10:57 PM
Post #36


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jun 7 2011, 11:45 PM)
Mai mult ma deranjeaza ca Akagi a primit note atat de mici, e unul dintre cele mai tari anime-uri pe care le-am vazut  <_<
*


Posibil fiindca Akagi e destul de greu de apreciat la valoare lui maxima fara a sti regulile Mahjong-ului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 7 2011, 11:03 PM
Post #37


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Lol, ceva de genul vroiam sa spun si eu.

Mie Fullmetal Alchemist: Brotherhood mi se pare teribil de supraevaluat. Heck, pe Mal sta mai bine decat prima serie FMA. Dunno, mi-a placut foarte mult si manga-ul si m-a bucurat ca s-au gandit sa il adaptaze iar intr-un anime, de data asta intr-un mod care sa semene mai mult cu povestea de acolo, dar noua serie nu se poate compara cu vechea.

Primul FMA a fost multa vreme pe prima pozitie a anidb, alaturi de Samurai X, si pe buna dreptate. E mult mai profund si mai seinen, are o poveste inteligenta, character development, intrigi mai captivante. Brotherhood e doar un shounen bun, foarte bun chiar, dar atat.


Also, Tengen Toppa Gurren Lagann mi se pare la fel de supraevaluat. Am incercat sa il urmaresc, am vazut primele 5-6 episoade (parca) si nu. Nu! Nu inteleg ce e atat de grozav la acea serie :/
In fine, e o impresie de care nu prea tin cu dintii. Nu am vazut toata seria ca sa pot da un verdict clar, mai ales ca am inteles ca devine mai bun pe parcurs, dar prima parte nu a reusit deloc sa ma atraga.



@Bogdan: Now and then here and there mi se pare... atat overrated, cat si underrated. E greu de explicat. E un anime suficient de bun incat sa merite sa fie mai popular si mai cunoscut, dar din alte puncte de vedere mi se pare ca i se exagereaza mult meritele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 8 2011, 10:47 AM
Post #38


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Overrated

Code Geass: Lelouch of the Rebellion (1 si 2)

Rating ANN 8.8 respectiv 9
Nota mea 6 la ambele

Ideea in sine e buna, dar deja o idee similara a fost aplicata la un alt anime respectiv manga si acela ii Death Note. Felul in care sunt desenate mi-a displacut, personaje exagerat de slabanoage (deci sa inteleg ca promoveaza anorexia), sunt anumite chestii ce au aspect de adaos inutil si altele ce au lipsa si te face sa te intrebi "de unde stia?". Fac si o continuare, sa terminat in pui mei, nu vad rostul unei continuari, decat cel de a face niste bani.



5 Centimeters Per Second

Rating ANN 8.8
Nota mea 6

Desenat bine, cu un mediu indetaliat. Povestea a inceput binisor, dar a continuat intr-un ritm plictisitor, lent, in care personajul principal (Tono) doreste reintalnirea cu veche lui prietena, dar nici macar nu incearca desi pare sa aiba ceva resurse, o viata buna, iti da senzatia ca-i prea lene sa vrea sau nu are curajul, desi tanjeste cam mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 8 2011, 04:31 PM
Post #39


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Ideea in sine e buna, dar deja o idee similara a fost aplicata la un alt anime respectiv manga si acela ii Death Note.

Realizarea mi se pare mai buna in Code Geass. Si in DN au fost unele faze la care erai WTH!? De unde au scos-o? Diferenta majora e ca DN are personaje mai realiste, mai mature si mai reci, pe cand in CG te poti atasa repede de personaje si ele sunt cele care fac actiunea interesanta in DN accentul cade pe poveste, iar personajele raman destul de statice de la icneput pana la final. Acum depinde de gusturi aici. Eu prefer CG pentru atmosfera mai calda si personajul principal mai uman. Si DN mi-a placut. Nu as putea sa spun ca vreo-unul dintre cele doua e underrated sau overrated.
QUOTE
(deci sa inteleg ca promoveaza anorexia)

WTH?! E un stil de desenat. Daca am merge dupa ideea ta ar insemna ca chibi drawing style promoveaza pedofilia? Now that's just exagerated.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 8 2011, 06:29 PM
Post #40


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE
WTH?! E un stil de desenat. Daca am merge dupa ideea ta ar insemna ca chibi drawing style promoveaza pedofilia? Now that's just exagerated.
*



Nu, nu exagerez deloc, un lucru mic sugerat cuiva indirect, il poate face sa creeze o obsesie chiar, mai ales daca ii vre-un copil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |