Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Saikano


Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Chiar asa Urfe, de-abia acum te decizi sa pui mana pe el? Eu cand te-am batut la cap intr-o seara pe IRC sa faci rost de el :twisted: ....inseamna ca nu prea te-ai omorat.... Mai bine mai tarziu decat niciodata, oricum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Mie mi-a placut tare mult Saikano... OST-ul mi s-a parut minunat si-am stat cu orele pe net sa-l caut, pana am fost salvata :) .
Chiar am trecut tare repede peste grafica, dar m-am integrat mai greu in atmosfera incredibil de trista... Poate m-a plictisit un picut la inceput de tot cand tot o astepta Suuji pe Chise, dar imediat m-a prins.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Unregistered









Nu s-a discutat despre final, scena cea mai trista din tot serialul. Shuu are impresia ca traieste Chise in el, in jurul lui totul este distrus, dar el decide sa traiasca in amintiri. Realitatea este elementul devastator, deoarece oricat ar sta el prin lumea aia, el se mai trezeste la realitate, trebuie sa-si dea seama ca totul e o iluzie, lumea aia plina de fericire din amintiri. E trist sa vezi pe ultimul om din lume cum se inseala singur si te gandesti ca o sa se tot trezeasca la realitate si o sa se tot refugieze in amintiri. Crede ca mai exista Chise............dar Chise nu mai este..............."Omul si singuratatea".
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Crezi ca mai exista el(shuu)??? Dupa mine...el e deja trecut in lumea nefiintei..in acel moment...si acolo ramane.. :? !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Feb 12 2004, 09:03 AM
Post #25


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



E destul de greu de crezut ca el e singurul supravietuitor...Seby are dreptate. Dar asta ni se sugereaza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 12 2004, 10:25 AM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Un lucru interesant : Chise este unealta distrugerii cu o enorma contributie la devastarile ce au loc. Ea insasi recunoaste cum a nivelat orase intregi.
Intr-o vreme zicea ca invatase sa controleze intr-o oarecare masura arma, dar in cea mai mare parte a timpului pare ca se complace cu situatia, cu rezultatul actiunilor sale, cu istrugerea pe care o aduce, fie si in numele "apararii"...

Daca va aduceti aminte de visul desart al lui Nobel, respectiv de Oppenheimer - o arma atat de infiorator de distrugatoare incat sa puna capat tuturor razboaielor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 12 2004, 02:27 PM
Post #27


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Seamana cu A bomb ..in ww2!!!
S-a cam speriat lumea cand au vazut ce au creat!!! :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 12 2004, 04:58 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Intr-un fel sau altul Shuichi este singurul supravietuitor. Luat de pe manga.ro :

QUOTE
Interesant ca pana la urma tot mama natura regleaza conturile cu omenirea. Si da, Shuichi a ramas singur pe pamant ( parca chiar Chise ii zice asta, nu mai tin minte ). Se vorbea de un cutremur/cataclism care va distruge planeta/omenirea, lucru pe care Chise il stia mai de mult. Cand e impreuna cu Tetsu ii si zice \"oricum o sa muriti toti\" (si ce fata a facut Tetsu cand a auzit asta, heh).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 20 2004, 11:20 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Saikano...unul dintre cele mai interesante serii...m-a impresionat..dorinta lor de a ramane in viata de a fi impreuna pana la sfarsit.. ...dar si darmele celorlalte personaje.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 21 2004, 02:14 AM
Post #30


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Eu imi mentin parea...mor amandoi!...trec intr-o faza spirituala....Trbuie sa admit chestia asta...desi nu imi plac sfarsiturile de genul asta!!! :x

Faza care m-a impresionat cel mai mult...a fost moarte pritenei lui...cea care ii zice ca ii place de el pe patul de moarte...si bineinteles.....cea in care se juca unu din soldati cu casca unuia dintre prieteni lui Shu...si explodeaza un obuz......te lasa sec faza...ii da casca inapoi...si moare...stil Ninja Scroll!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 21 2004, 10:12 AM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Ciudat scenele dramatice lovesc pe oricine, moartea care vine pe neasteptate e cutremuratoare mai ales in cazut unor persoane tinere iar in unele serii se mizeaza pe acest aspect pentru a accentua dramatismul unui anime. Seikano e un cumul de astfel de scene dar are si o latura romantica care pe mine m-a impresionat mai mult. Trecind peste "ceea ce este, sau reprezinta acea fata" actiunea e foarte buna iar scenele drmatice fac din acest anime unul de marca. Cu toate astea mie greu sa cred ca vreunul din programele europene il va difuza. DRamatismul nu e prea acceptat in Europa. La noi nici macar atit.
Deci cine vrea sa-l vada ar fi de preferat sa-l ia de la cine-l are deja pentru ca asa ceva pe TV nu veti vedea prea curind.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Feb 21 2004, 12:45 PM
Post #32


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



O sa postez si parerea mea, inca odata pentru cei care n-au vazut-o deja ^_^


A fost interesant de vazut cum sufereau amandoi din lipsa de comunicare, cum suferea Akemi din cauza sentimentelor oprimate. M-a impresionat cel mai mult scena cand moare Akemi, si mai ales cand tatal sau isi cere scuze fata de Shuujit. A fost oarecum ciudat ca Satomi nu parea prea afectata de moartea lui Akemi, sau nu vroia sa o manifeste.
O alta chestie de care nu m-am prins este daca in perioada cand Chise a fugit cu Shuuji in orasul acela port. Acolo au fost cu adevarat impreauna? Sau 'first time'-ul a fost pana la urma la sfarsit la locul primei intalniri. Acum nu stiu daca zgarieturile se refereau la first time meet/kiss sau alt first time.
Alte parte interesanta ca nu se zice nicaieri de ce se lupta si cu cine, doar in partea cand Yukari il intalneste pe pilotul inamic se aude engleza pilotului. Pe la sfarsit da impresia ca toata lumea era ruinata (razboi nuclear/catastrofa naturala?) si Sapporo era singurul loc unde se mai traia cat de cat normal (protejat de Chise).
Nici moartea oarecum concomitenta a lui Atsushi si lui Akemi nu este de ignorat, nici unul dintre ei nestiind de soarta celuilalt. Atsushi moare cu gandul la Akemi... Akemi il rasplatise pe Atsushi pentru sentimentele sale fata de ea, dar inima ei a fost dintotdeauna a lui Shuuji. Paralel cu asta poate intra povestea cu leaganul, cand Chise povesteste ca nimeni nu are voie sa se aseje pe ACEL leagan, (unde de fapt Shuuji a stat impreuna cu ea odata...(se vede intr-o poza pe perete)).
O alta secventa interesanta era relatia capitanului cu Chise si relatia lui Shuuji cu Fuyumi, unde fiecare realizeaza ca de fapt persoana tinta ar fi alta.
Fiecare dintre mortile din serie au ceva profund in ele... Moartea lui Takeshi cu pedant-ul in maini, in acelasi fel murind si Yukari, moartea capitanului, moartea lui Akemi, si binenteles in final moartea lui Chise...
La sfarsit s-a vazut cum chise incerca sa apere orasul cu tot ce-i statea in putere, dar pana la urma n-a reusit sa salveze decat un singur om sacrificandu-se. Este memorabila scena cand se trezeste Shuuji in desertul acela alb, care de fapt era Chise facuta praf (literally). Acum eu nu am inteles exact daca Shuuji a ramas singur pe pamant sau nu.. Ca traia intr-o iluzie si asta este adevarat. N-am inteles nici daca sfera aceea era tot ceea ce ramasese din Chise, sau tot facea parte din imaginatia lui Shuuji.

Cat despre missile-urile acelea, era obvious ca nu le avea la ea. Le sintetiza pe loc, si porcesul nu era ceva placut. Dupa cum se vedea si aripile dispareau ca niste pene in vant. Eu cred ca ar fi vorba doar de o materializare de energie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 24 2004, 12:06 AM
Post #33


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Din punct de vedere fizic...nu exista explicatie pt Ea The Ultimate Weapon!
Insa asta nu mai intereseaza pe nimeni.....Nici macar io...care tin foarte mult ...cat de cat la ceva suport fizic...nu am absolut nimic de comentat...
Seria e mult prea bine gandita...si de un dramatism extrem....ca sa iti mai treaca prin minte asemenea intrebari..!!
Intre noi fie vorba...sunt multe lucruri trase de par dar NU MAI CONTEAZA!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 14 2004, 07:31 PM
Post #34


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Tocmai am terminat si eu de vazut Saikano si mi-a placut extraordinar de mult...Stateam si ma gandeam (in spiritul seriei) daca poti sa protejezi ceva fara sa distrugi altceva... nu prea pare posibil...Cu partea grafica nu m-am impacat prea bine la inceput-in afara de Chise restul mi se pareau nasol desenati, dar povestea m-a prins atat de tare ca nu a mai contat nimic altceva. A, si muzica mi s-a parut foarte frumoasa: nu-i de ajuns ca e povestea trista :cry: , muzica o face si mai si!

Mi-a placut foarte mult punctul de vedere din care se povesteste: ma asteptam ca Chise sa fie cea care "isi varsa amarul"...dat fiind ca ea e personajul principal...Si totusi Shuuji e cel care reda totul - asa parca e mult mai interesant, tot ce povesteste el e ca un ecou al sentimentelor ei, dar amestecate cu sentimentele lui... Mi s-a parut impresionant felul in care Chise incearca sa pastreze aparenta normalitatii: cu cata degajare ii povestea lui Shuuji cum ca ea are nevoie de intretinere& stuff ...

Si ce m-a socat cel mai tare a fost felul in care, cand te asteptai mai putin, masina din ea isi facea simtita prezenta: cand il saruta pe Tetsu si pe urma ii spune "oricum o sa mori" -faza asta m-a lasat masca...

Oricum sfarsitul mi se pare absolut logic, daca te opresti la epis 10 inseamna ca te-ai uitat degeaba... Din pacate existenta lui Shuuji nu e una prea fericita pentru ca nu te poti minti singur ca aia e viata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Apr 4 2004, 09:40 PM
Post #35


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



a fost genial. Saikano e un must see. cel mai mult mia placut faza cu cicatricea. aia era ultima farama de Chise care se alfa in trupul acela. openingu e super. si faza cu perechile Shuuji-Fuyumi, Chise-Yukari e foarte interesanta. dar scena cea mai profunda ramane tot aceea cu moartea lui Akemi. repet trebuie vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 7 2004, 11:21 PM
Post #36


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Saikano...hhmm...frumos anime...dar desi m-a impresionat destul de mult nu m-a intristat la fel de mult ca Now and then, here and there, dupa cum zicea si Kaeru.
Chise e tipul de fata care nu cred ca exista in lumea asta, sau daca exista nu am gasit-o eu :D, si dragutza si timida, dar in acelasi timp neindemanatica si un pic prostuza.
Dupa cum zicea si autorul, povestea de dragoste dintre cei doi (Shujii si Chise) este elementul principal al serialului, dar eu totusi raman cu multe intrebari legate de ce se intampla de fapt in acea lume. Cred ca este lasat la latitudinea celui care priveste sa-si imagineze restul. Parerea mea personala este ca oamenii au inceput sa se lupte intre ei ca prostii in timp ce "alienii" stateau si priveau de departe asteptand ca Pamantul sa devina prea slabit ca sa poata sa riposteze :D:D...se vede ca am vazut prea multe filme SF.

Saikano e un anime excelent...il recomand la toata lumea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Nov 16 2004, 09:23 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



am vazut si eu ieri seria... am stat langa ea pana am terminat-o, fiindca nu m-am putut dezlipi de ea /^_^
sincer nu pot spune ce mi-a placut mai mult; dramatismul sau romantismul seriei, fiindca amandoua sunt prezentate f bine.
si ost-ul imi place, cel mai mult Sayonara, cantecul de la sfarsit... se potriveste foarte bine cu atmosfera generala.
auzisem ca e un anime foarte trist, si m-am pregatit sufleteste pt asta inainte sa ma uit la el :P dar nu am plans deloc la el, desi de obicei mi se intampla sa mai curga o lacrima, doua in general la scene triste... nici nu mi se pare ca ar fi trebuit sa m uit doar la primele 10 episoade, cum eram avertizata chiar la sf episodului 10. as fi pierdut cea mai buna parte din serial, mai ales ca e clar din primul episod ce se ca intampla.... la sfarsitul episodului 10 ei dou pleaca mana in mana, dar sincer, cine isi imagineaza ca in continuare traiesc happily ever after? /hmm
eu cred ca shuuji mai traieste in continuare, si, chiar daca e singur, soarta lui nu e asa tragica cum poate o vad unii, zic eu... fiindca s-a specificat de mai multe ori ca nimeni nu isi doreste sa moara, deci el va trai mai departe, avand-o pe chise langa el, sa mai bine zis amintirea ei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 16 2004, 10:06 PM
Post #38


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Hmm... de la un timp nu stiu ce se intampla cu mine caci a inceput sa imi placa genul acesta de anime.... :roll: (no... i am not iNsaNE! I'm just on crack).
Cum este acesta in comparatie cu Kimi Ga Nozumu? better... much better... worse?
Cred ca incep sa resimt influente de otaku si nu in sensul de casa! /omg
I need some [img]http://images.google.ro/images?q=tbn:-ikBaO5dYYsJ:www.allenmugs.com/beads/sugarcube.jpg[/img] Cred ca vreau sa il vad si eu...
...Kimi Ga Nozumu m-a lasat perplex /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Nov 17 2004, 08:21 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



Kimi ga Nozomu Eien este departe de comparatii. Nu fac parte din aceeasi clasa. Kgne este mult prea realist, cat despre Saikano este mai psihologic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 18 2004, 06:54 AM
Post #40


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dash ... cred ca comparatia ce se poate face este doar ca amindoua merita vazute :) ... si ca saikano e mai trista.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |