Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mononoke, pentru fanii Ayakashi


Muza chan
post Sep 23 2007, 10:20 AM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O serie scurta, de 12 episoade, care inca nu s-a tradus in totalitate (Shinsen-Subs au ajuns la episodul 7).
Gen: Supernatural, Horror

Este spin-off din Ayakashi, personajul principal fiind Medicine Seller din ultimele 3 episoade, Bakeneko.

Pana acum, are note foarte bune, 8,1 pe AniDB si peste 8 pe AnimeNews.

De remarcat stilul de desen mai deosebit, un stil "mai greu de digerat". Fundalurile sunt in stil Ukiyo-e, liniile, perspectiva si culorile pastel. De fapt, pe fundal, in primul episod sunt desene Ukiyo-e, tablouri reprezentand femei in kimono. Si femeia gravida din primul episod e foarte aproape de acest stil, doar ochii mari sunt anime.

(IMG:http://img216.imageshack.us/img216/2584/vlcsnap56365ip7.th.jpg)
(IMG:http://img455.imageshack.us/img455/2175/vlcsnap58993lp1.th.jpg)
(IMG:http://img522.imageshack.us/img522/4839/vlcsnap59572es3.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Izumi
post Sep 23 2007, 12:41 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: 18-March 06
Member No.: 2.302
Points: 277
Gender:



Am vazut si eu primul episod, it was interesting. :)
Desi, nu ma prea dau in vant dupa horror.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Aug 2 2008, 10:46 AM
Post #3


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Acest amv m-a facut sa urmaresc Mononoke. Nu pot decat sa spun ca seria mi-a placut la nebunie...atat de mult ca o saptamana am tot reluat episoadele si am tot admirat povestea si grafica (si pe Kusuriuri...of course :wub: :lol:). Rar ma simt coplesita la modul cel mai placut de un anime, dar asta s-a intamplat anime-ul asta; sa nu mai zic ca mi-a si deschis o pofta de cautare si dezlegare de mistere XD

Prima data am vazut Ayakashi. Am inceput sa vizionez cu inima stransa la gandul ca ma uit la un horror, dar imediat toata atentia mi-a zburat la poveste si am fost absorbita cu totul (lurkin'...in the middle of the night, watching horror anime... n-am sa recunosc niciodata XP). Sincer mi s-au parut foarte bine realizate ambele serii, dar Mononoke ramane preferata mea din cauza graficii (si poate pe undeva prefer o poveste cu un personaj care vine sa rezolve o problema decat sa vad oameni care-si sapa groapa singuri...or not...who knows :P ). Oricum, o concluzie pe care o sustin ferm e aceea ca Mononoke e un anime care merita vizionat ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Apr 6 2011, 01:57 AM
Post #4


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Uuu! Tocmai cand incepeam sa cred ca nu exista un topic pentru Mononoke, vad ca e unul si inca foarte vechi! *sterge praful si paianjenii*
Am dat peste 'Mononoke' urmarind 'Ayakashi: Japanese clasic horror', fiind singura poveste care avea potential de a se dezvolta mai departe fara a-si pierde caracterul misterios.
A very enjoyable series indeed! Nu cred sa existe ceva la ea care sa nu imi placa!
Grafica e foarte originala si oarecum experimentala (chestie care imi place in general la un anime), really stands out. Desi culorile sunt pastelate, decorurile si personajele sunt foarte colorate. De altfel, decorurile si arhitectura sunt realizate intr-o maniera suprarealista, fundalurile variind de la Ukiyo-e la Klimt.
Coloana sonora e iar printre preferatele mele si nu doar pentru ca e compusa de Takanashi Yasuharu - which is by chance my favorite anime music composer - ci chiar te introduce perfect in atmosfera, sa nu zic horror, dar ceva mai sinistra si plina de mister care invaluuie fiecare arc.
La capitolul story, povestea initiala, cea din Ayakashi mi-a placut cel mai mult; in cadrul seriei preferata fiind 'Zashiki Warashi'. Oricum, desi este structurata episodic, fiecare poveste este foarte bine dezvoltata si este aproape imposibil sa nu simpatizezi pana la urma cu 'mononoke'. Trasaturile psihologice ale personajelor principale din fiecare arc sunt bine puse in evidenta si prezentate intr-un mod ce duc seria undeva sprea granita cu Dementia. Personajul 'The medicine seller' este unul din cele mai tari personaje anime intalnite de mine, always showing a cool attitude, rarely losing his composure. :wub: And I'm not a bishie fan.
Pot spune ca Mononoke mi-a crescut interesul pentru mitologia japoneza.
E o serie foarte buna, perfecta pentru a-ti clatii ochii de avalansa chestiilor comerciale fan-service&story-less aparute in ultima vreme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sei Ryuun
post Jun 3 2011, 05:14 PM
Post #5


Third Wheel
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 31-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.516
Points: 104
Gender:



mi s-a parut superb serialul, nu am cuvinte decat de laude, serios.
iar kusuriuri-san este teribil, imi place asa de mult de el. cel mai putin placut episod totusi (mi s-a parut mie) a fost cel cu barca, povestea celor doi frati-iubiti, unde fratele dorea sa devina un om religios in adevaratul sens al cuvantului, dar si-a pacalit sora sa ii ia locul in butoiul aruncat pe mare. teribil de cutremuratoare povestea...

episodul preferat este desigur ultima poveste, cu reporterita care moare ucisa de un tren.

cred ca the makers au ceva cu pisicile pentru ca si acolo in ultimele episoade a aparut motivul pisicii, exact ca si in bakeneko, unde din nou apare un caz al lui kusuriuri-san.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |