Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nelamuriri


Ranma-kun
post Nov 23 2004, 10:52 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu stiu daca v-ati dat seama, dar sunt o serie de lucruri care ma nu le intzeleg in serial, care mi se par aiurea, de exemplu fantana magica prin care Kagome calatoreshte in trecut, la un moment dat in serie, cand Kikyou ii ia toate cioburile din shikonotama, aceasta ii cere ciobul lui Sango pentru a putea calatori inapoi in viitor, dar la inceput, dupa ce sparge margeaua in bucatzele, si Yura cu parul lung ii ia ciobul, ea poate sa se intoarca acasa fara nici un ciob, si Inuyasha la fel, se duce in viitor de mai multe ori fara sa aiba nici un ciob de margea la el... Si alta ar mai fi Sankonteso-ul,(the claw of the flying blades sau cum se numeshte) in primele episoade, cand se lupta cu Yura, se vad cum zboara nishte lamele roshii prin aer dupa ce o foloseshte, dar mai tarziu ele nu apar.. pacat ca era super cool efectul.. sau poate ii incurc eu tehnicile de lupta... ?
Oricum, is curios ce parere aveti si voi, si poate mai aveti si voi nelamuriri :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Dec 20 2004, 04:01 AM
Post #2


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



Maybe Kagome was in her element cand a impins-o Yura si a putut calatori in viitor..poate fiindca puterile ei fiind la inceput si incontrolabile a reusit sa treaca ...la puteri ma refer la her miko powers ...sau poate au gresit ei /hmm si la faza cu ghearele lui Inuyasha ...poate pur si simplu nu au mai aratat ei sau au taiat ...nu stiu ..ma gandesc doar...

cat despre Inuyasha ...el poate calatori tot timpul fara Shikon shards
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 21 2005, 09:05 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



La faza cu Sankontesso...chestiile alea sunt rosii cand Inuyasha e ranit si isi pune sange pe maini(cel putin asa am observat)

Cat despre fantana eu nu inteleg de ce Inuyasha poate calatori in timpul lui Kagome.... /hmm poate ma luminati voi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 21 2005, 11:25 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



aia cu chestiile roshi sunt un atac special de-al lui Inuyasha, am vazut ca l-a mai folosit in cateva episoade.
iar chestia ca de ce poate calatorii in timpul lui kagome cred ca am dezlegat-o, probabil pentru ca era un demon si avea puteri magice, iar kagome ca om avea nevoie de shikon shard, si femeia miriapod a calatorit in viitor fara shikon shard, se pare ca demonii pot calatori si fara shikon shard :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Mar 30 2005, 09:19 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



inconsistentze gasitzi in aproape orice anime...dak le vanatzi
Fact: Inuyasha invatza sa foloseasca Wind Scar oricand si oriunde, fara a mai fi nevoie sa loveaca cu Tetsusaiga in "wind scar-ul" propriu-zis in acelasi episod unde invatza sa dea Backlash Wave (adik in aceeasi batalie)
Dupa episodul asta are loc actiunea din primul film, unde Inuyasha foloseste si Wind Scar si Backlash Wave contra adversarului, distrugandu-l in final cu Backlash...
Chestia ciudata e ca el, cand da Wind Scar aici, loveste cu Tetsusaiga in wind scar...chestie pe care nu trebuia s-o faca, avand in vedere ca putea sa dea atacul asta cand vroia el...

a, da....si in legatura cu Inuyasha care calatoreste prin fantana...cred k e plauzibil ce a zis Ranma....avand in vedere ca Kagome a trecut prin fantana pentru prima oara cu "ajutorul" unui demon (mai bine spus a unei demonitze), sa presupunem ca demonii puteau sa treaca prin fantana, in timp ce oamenii de rand aveau nevoie de Shikon sau de un alt demon ca sa poata trece.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

thira_chan
post Apr 2 2005, 08:25 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj-Napoca now :D -finally a student :P
Member No.: 350
Points: 121
Gender:



da dar daca va ganditi ... cum adica chiar in timpul ala (alui Kagome) si cum de cand Kagome sta in recut , cum trece timpul in trecut asa trece si timpul in viitor ... (parca ar fii doua lumi paralele nu treut si viitor) adica cum Kagome ar putea sa mearga in trecut si sa vina innapoi dupa cateva secunde... tot1 partea asta nu o inteleg /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crina
post Apr 17 2007, 08:49 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 13-December 06
Member No.: 3.433
Points: 62
Gender:



Am citit ca Inuyasha este un serial ocultic pentru ca contine urmatoarele:demoni, descantece, reincarcarne, budism si ceva violenta sangeroasa, de aici rezulta ca nu e un serial care ar trebui urmarit de crestini. Unii parinti s-au plans ca serialul are influenta rea asupra copiilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 21 2010, 03:17 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Ei bine...din moment ce este realizat de japonezi...este normal sa contina trimiteri referitoare la budism...ca doar majoritatea acolo sunt budisti...ei cand au facut aime-ul nu au stat sa se gandeasca ce fel de doctrine religioase vor avea cei care il vor urmari...adica a fost facut initial pentru japonezi si acolo totul era ok.
Plus ca e fantezie...de aceea contine demoni si mai stiu eu ce...nimic de acolo nu poate fi comparat cu realitatea...asta oricine o poate observa...si mai sunt si limite de varsta...adica daca esti genul de persoana care se lasa influentat de orice...cred si eu ca ar trebui sa te afecteze.
Acuma nu putem interzice totul doar pentru ca anumiti copii nu stiu sa distinga realitatea de fictiune...si ca tot am vorbit despre asta mi-am adus aminte de un lucru...
Putin off-topic:
Profesoara mea de romana mi-a vorbit despre o eleva eminenta a unui liceu ce ii face concurenta liceului nostru sa spun asa, care pana in clasa a XII-a nu a avut niciodata nici o problema de caracter...avea note exceptionale, era ortodoxa, cuminte, in relatii bune cu parintii, citise o gramada de lucruri la viata ei si nu o afectase nimic...parea un copil promitator...pana in clasa a XII-a cand a citit un roman al lui Emil Cioran...nu retin denumirea acestuia pentru ca nu am citit nimic de acest autor...nu ma pasioneaza. Ei bine ideea e ca acea carte a rasturnat-o complet...a citit atatea lucruri despre inexistenta lui Dumnezeu...despre inutilitatea vietii pe pamant...despre moarte...o gramada de aiureli...incat a decis ca nu are dece sa traiasca...ca viata ei este in zadar...si ca nu exista Dumnezeu...asa ca s-a sinucis...asta da caz tragic...nu parinti care se tem ca ai lor copilasi invata prostii de la desene.
Caci un copil poate fi controlat...dar e mai grav cand lucrurile acestea afecteaza o persoana majora...
Si daca stam sa ne gandim...se cerea interzicerea anime-urilor acestea sangeroase si cu trimiteri neortodoxe...dar se ridica in slavi scriitori precum Emil Cioran care vorbesc despre ateism si provoaca adevarate rupturi nu neaparat in sufletul si mintea copiilor, cat in cele ale adultilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Aug 21 2010, 10:01 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Eu nu cred ca poate sa dea cineva vina pe o carte sau un anime pe care le-a vazut un adult pentru lucrurile pe care le face. Hai poate un copil mai merge influentat, dar la un adult inseamna ca era vorba de o alta problema. In plus dupa mine un copil perfect care n-a dat in viata lui cu bata in balta are toate sansele ca la un moment dat sa o ia razna.
Cat despre violenta din Inuyasha si alte animeuri e zero taiat pe langa ce vezi la televizor in unele seriale si emisiuni si nu ma refer la cele de la miezul noptii. Cine se uita macar la stiri stie la ce ma refer.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 22 2010, 09:28 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Uneori mesajele subliminale fac mai mult decat oricare alta actiune directa...caci te pun serios pe ganduri incercand sa le descifrezi...si cu cat increci sa le descifrezi cu atat de indepartezi mai mult de actiunea initiala...iar in final realizezi ca nu ai inteles nimic din acel lucru...dar in schimb iti este schimbat modul de perceptie despre viata, simtirile si trairile fara sa iti dai seama...cred ca despre asta a fost vorba in legatura cu acea carte...ala a fost un exemplu dar sunt o gramada de astfel de materiale ce au un continut subliminal oribil...ca acel copil care s-a aruncat dupa bloc dupa ce a vizionat un videoclip al trupei Tokyo Hotel, sau acei copii care se considera emo, fara sa inteleaga adevaratul sens al cuvantului emo...dar care au un stil de viata deplorabil as putea spune...lipsit de initiativa, perspective sau ambitii...ceva de genu...traiesc ca altceva nu am de facut...iar unii mai aleag sa se si sinucida din nu stiu ce prostii...
Sunt persoane care se lasa influentate destul de usor de ceea ce vad in jurul lor, si din pacate pentru ele, inca nu s-a gasit un remediu pentru a-i ajuta, deoarece in astfel de situatii trebuie sa te ajuti in primul rand tu singur.
Oricum nu e normal sa vorbim despre asta aici...am putea creea un topic despre aceste mesaje subliminale si tot nu cred ca am reusi sa le dam de cap...


Cat despre nelamuririle dezbatute aici...sincer nici eu nu am inteles prea multe...dar asta pentru ca in general sunt intalnite astfel de scene in care actiunile nu prea se leaga, pentru ca sunt considerate detalii mult prea minore pentru a fi gandite cu atentie.
Adica Kagome prima data a putut trece prin fantana deoarece avea giuvaerul in ea...bun...Miriapodul a prins viata deoarece era in fantana, iar Kagome se afla langa aceasta...banuiesc ca aflandu-se in apropierea giuvaerului oasele au prins viata...e ok si asta...Dar Inuyasha nu am inteles niciodata cum putea sa treaca de colo colo...pentru ca el nu avea intotdeauna bucati de giuvaer la el si totusi trecea. Iar explicatia ca era demon sau semi demon cade complet...caci Shipo nu a reusit sa treaca...ca si Sota...nici el nu a putut sa treaca...defapt Kaede a si spus ca se pare ca singurii care ar putea trece prin fantana sunt cei doi...iar in cazul lui Kagome doar atata timp cat are giuvaerul, din cate ne-a aratat anime-ul.

Acum...alta idee...in fantana erau mii de oase de demoni...dece a inviat doar Miriapodul si nu altii cum a fost atunci cand Mioga s-a dus cu bucata de giuvaer in pestera unde a fost creat...pentru ca asa era logic...

Sau...legat de masca mancatoare de carne....ea era in epoca lui Kagome...si spunea ca are fragmentul de giuvaer de acum nu stiu cate sute de ani...iar giuvaerul fusese spart anul acela...am putea gandi ca e vorba de trecerea prin fantana si cam cat reprezinta diferenta de ani...dar argumentul cade...deoarece bunicul lui Kagome avea masca de mult timp si nu parasise altarul...iar cand Kagome calatorea nu existau modificari de ideea spatiu timp...deci...masca aia cum de avea bucata de giuvaer de atata amar de vreme...cand giuvaerul pe timpu ala era perfect intreaga?

Iar legat de atacul ala al lui Inuyasha...ei bine este atacul lui obisnuit...dar combinat cu sangele lui care il face mult mai puternic...eu una asa am inteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:19 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |