Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trairi Premature Prin Anime

Trairi Premature Prin Anime
 
[ 3 ] ** [23.08%]
[ 10 ] ** [76.92%]
Total Votes: 13
Guests cannot vote 

elpreda
post Nov 5 2009, 05:06 PM
Post #1


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Urmaresc anime de aproximativ 4 ani, am ajuns la numarul de 136 anime-uri vizionate si in ultimul timp am inceput sa-mi pun o intrebare ma cam sperie. Am avut ocazia sa vad si sa simt anumite trairi prin anime care nu inca nu le-am intalnit in viata. Ma intreb daca atunci cand voi fi pus fata in fata cu asemenea situatii ( in unele, de fapt majoritatea cazurilor, se adauga si un daca) nu voi mai putea sa ma bucur/uimesc/sau traiesc propriu-zis cu aceeasi intensitate pe care as avea-o atunci cand le-as intalni si as afla despre ele pentru prima data. Mi-am "trait" cumva viata inainte sa ajung sa o traiesc?
Intrebarea se adreseaza in special celor mai.... cu experienta.( am 18 ani). Probabil ca unii veti rade, dar m-a macinat prea mult ca sa nu intreb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NaruSakuLove
post Nov 5 2009, 05:45 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: 19-December 08
Member No.: 8.069
Points: 321
Gender:



da......e putin ciudat sa iti zic desi am doar 14 ani dar si eu am aceeasi senzatie ca a ta ........poate ca ti se va parea ciudat sa iti zic eu ca sunt cam mic fata de tine :D :P .dar am aceleasi trairi ca tine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Nov 5 2009, 06:46 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Am aproape 23 de ani si ma uit la animeuri de...9 ani. Spun din experienta ca nu o sa se intample: " intreb daca atunci cand voi fi pus fata in fata cu asemenea situatii nu voi mai putea sa ma bucur". Ce se intampla in anime-uri e greu de crezut ca se va intampla in viata reala si chiar daca exista o similitudine, reactiile personajelor sunt intotdeauna diferite fata de realitate. That's what makes anime intresting. Realitatea e afara, anime-urile sunt fictiune si vor ramane fictiune. Nu o sa intalnesti situatii asemanatoare cu cele din anime-uri decat daca incerci tu in mod deosebit sa faci acest lucru, sau incerci cu tot dinadinsul sa gasesti o asemanare intre real life si animeuri.

P.S. Si chiar daca ai intalni situatii asemanatoare crezi ca nu te vei speria de un EVA model robot sarind in fata ta facand oameni si cladiri pilaf? Sau nu o sa fi surprinsa de un elf in plina strada? ETC.? Daca raspunsul e nu, atunci problema e in tine, nu in anime-uri.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 5 2009, 10:26 PM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Animal, credeam ca se intelege de la sine ca nu ma refer la roboti si elfi, sunt destule non-SF/fantasy happenings in intreaga biblioteca anime care se potrivesc situatiei pe care am descris-o. Si nu, nu am probleme in a face diferenta dintre realitate si fictiune. Aceeasi situatie poate fi regasita si la unele romane, dar acesta fiind un forum anime ma rezum la acestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 5 2009, 11:07 PM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Old guy here. Se intampla exact invers: pentru ca ai prins chestii de prin anime-uri esti mai pregatit sa apreciezi ce se intampla in viata reala. Sunt multe situatii care datorita anime-urilor (sau altor surse) sunt recunoscute si apreciate dar care altfel ar trece complet neobservate sau ar parea banale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sympa
post Nov 5 2009, 11:28 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 3-November 09
From: Bucuresti
Member No.: 9.153
Points: 20
Gender:



sunt de acord cu Roqueman. ajungi sa apreciezi mai mult faptul ca ai prieteni care te sustin chiar daca nu sunt cei mai cool din oras. sau apreciezi un apus in liniste. nu trebuie sa vorbesti tot timpul. linistea e buna... etc
@elpreda: ai putea sa dai un exemplu in care ti se pare ca daca ti s-ar intampla in viata reala nu l-ai aprecia indeajuns? cred ca te-ai gandit la ceva anume...so share with us
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 6 2009, 08:26 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@elpreda
Primu lucru care mi-a trecut prin minte cand am citit primul post de pe thread a fost "iti este frica sa traiesti?" Impresia a ramas si dupa al doilea post.
Nu am dubii ca reusesti sa faci diferenta intre fantezie si realitate, dovada intrebarile care ti le pui, dar intrebarea pusa de tine , ma scuzi ca ma exprim asa, este stupida.

Viata va veni peste tine, fie ca vrei fie ca nu, cu bune si rele. Intrebari de genu cum voi aprecia situatiile care le voi intalni, in mod evident sunt lipsite de sens, deoarece orice situatie o vei aprecia in prisma experientelor trecute, procesul se cheama INVATARE, iar sursa din care inveti este la fel de lipsita de importanta precum culoarea cretei cu care ti-a scris invatatorul pe tabla in clasa 1 alfabetul ;)

Si ca sa inchei intr-un ton practic, uite o intamplare reala de acum 15 min
Ai vazut cred eu in destule animeuri situati gen un pers se balanseaza pe un scaun pe cele 2 picioare din spate este surprins de ceva se dezechilibreaza si cade.
Ei bine asta am patit si io in dim asta la munca si te asigur ca experienta a fost cat se poate de personala, iar accelerarea brusca de puls datorata adrenalinei si reactia exploziva de a imi tine cumva echilibrul nu s-au comparat catusi de putin cu hohotul de ras pe care il trag cand vad situatia de mai sus intr-un anime...
Deci in contuzie ... Da viata bate filmul B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Nov 6 2009, 08:39 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(bogdan @ Nov 6 2009, 08:26 AM)
viata bate filmul  B)
*



THIS
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Nov 6 2009, 09:04 AM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"Animal, credeam ca se intelege de la sine ca nu ma refer la roboti si elfi, "

Am exagerat to make a point...(trebuia sa zic ceva de genul:"Daca te trezesti pe neasteptate cu o sotie, nu o sa fi surpins?")

Subscriu la ce a zis rogueman.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 6 2009, 01:02 PM
Post #10


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Thanks guys, you knocked some sense into me. Mi-am format un obicei sa tratez lucruri importante cu indiferenta si plictiseala in ultimul timp si observand schimbarea, asta a fost primul lucru la care m-am gandit. Man, I need a drink.
QUOTE
sursa din care inveti este la fel de lipsita de importanta precum culoarea cretei cu care ti-a scris invatatorul pe tabla in clasa 1 alfabetul

@bogdan N-am crezut ca cineva imi poate da o explicatie asa simpla care sa ma convinga imediat. You got some talent there, sunt foarte capos de fel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shimao-chan
post Nov 6 2009, 05:47 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 31-January 08
From: ~coffee :3
Member No.: 6.098
Points: 267
Gender:



Hmmm, desi am aceeasi varsta ca tine, trebuie sa spun ca in cazul meu reactia se manifesta invers XD Daca intalnesc un moment din anime in viata reala ma bucur mult mai mult decat as fi facut-o in mod obisnuit... daca e de rau, macar am cu cine "empatiza", pot incerca solutiile pe care sa zicem le pune in practica personajul respectiv ( ma refer la cazurile normale, daca are puteri "speciale" si le foloseste ei bine eu nu am =_=) These being said, life is fun in 2D and because of that, 3D is bearable ! XDD *rants* *on crack*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post Nov 6 2009, 11:25 PM
Post #12


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



@elpreda: nu trebuie sa-ti faci griji deloc; atunci cand se va intampla (daca se va intampla vreodata) sa traiesti situatii pe care le-ai putea intalni prin anime-uri, nici n-o sa-ti dai seama si vei reactiona conform personalitatii tale. Mai ales ca viata bate filmul! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Nov 7 2009, 12:10 AM
Post #13


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Tot ce trebuie sa faci e sa ai la tine permanent o cutie/doua de prezervative. Daca faci asta, vei fi pregatit pentru orice faza imprevizibila din anime.

Sau poate nu ne uitam la aceleasi serii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Nov 7 2009, 12:50 AM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



KREATUR FOR PREZIDENT!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Nov 7 2009, 03:07 PM
Post #15


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Animal @ Nov 7 2009, 01:50 AM)
KREATUR FOR PREZIDENT!
*


subscriu. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Nov 22 2009, 07:40 PM
Post #16


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Poti sa vezi JCVD, un pseudo-documentar non anime care merge pe ideea fictiune vs realitate.

Dar poate ar trebui sa te intrebi mai degraba daca nu pierzi complet anumite "trairi", cand iti trece tineretea la un ecran...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Nov 23 2009, 11:40 PM
Post #17


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



QUOTE(Kreatur @ Nov 7 2009, 12:10 AM)
Tot ce trebuie sa faci e sa ai la tine permanent o cutie/doua de prezervative. Daca faci asta, vei fi pregatit pentru orice faza imprevizibila din anime.

Sau poate nu ne uitam la aceleasi serii...
*


(IMG:http://filezone.ro/thumbs/large/113173_cxnwq/1258858741987.jpg)
You my friend, totally win.


No need to worry man, daca ai vazut scene in animeuri care ti-au placut, cand ti se va intampla in viata reala, reactia ta va fi mult mai mare, nici de cum mai slaba.
Doar ca in viata trebuie sa lucrezi mai mult pentru satisfacere decat cand vizionezi un anime si primesti o picatura de emotie si cat de mult ti-ar dori sa se fi intamplat si tie asa.
You need to play your cards right.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:07 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |